УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "15" серпня 2012 р. Справа № 12/5007/56/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Сікорської Н.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Поліщук О.Г. - дов. №26/589 від 14.07.11р.
від відповідача: не з'явився
прокурор: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Прокурора м.Житомира в інтересах держави в особі Житомирської міської ради (м.Житомир)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (м.Житомир)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Прокурор в інтересах держави в особі Житомирської міської ради звернувся до господарського суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Прокурор в судовому засіданні від 31.07.12р. подав заяву від 19.07.12р. № 24/12г про уточнення позовних вимог (а.с.83-84), згідно якої просить резолютивну частину позову викласти в наступній редакції:
пункт 3 замість "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 702902,29 грн." читати: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1800145,37 грн.;
пункт 5 замість "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 9585,48 грн. в рік" читати: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 54004,36 грн.;
Коефіцієнт орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,000."
Розгляд справи здійснюється з урахуванням поданих прокурором змін. Щодо обставин прийняття до розгляду вищевказаної заяви судом зазначено в ухвалі господарського суду по даній справі від 02.08.2012 р.
Прокурор, відповідач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце судового засідання були повідомлені в судовому засіданні 02.08.2012 р..
Прокурор в судовому засіданні 02.08.2012 р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, відповідно до заяви про уточнення позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, відповідно до заяви про уточнення позовних вимог, письмових пояснень від 14.08.2012 р. (а.с.98-99).
Відповідач та його представник в судовому засіданні 02.08.2012 р. проти позову заперечили з підстав, викладених у відзиві від 10.07.2012 р. на позовну заяву (а.с.64-65), запереченнях на позовну заяву від 02.08.2012 р. (а.с.88-91).
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
02.03.05р. між Житомирською міською радою (орендодавець, позивач) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (орендар, відповідач) був укладений договір оренди земельної ділянки (далі - договір)(а.с.11).
Згідно пунктів 1 та 2 договору, орендодавець (позивач) на підставі рішення 23 сесії Житомирської міської ради 4 скликання від 22.12.2004р. № 458 надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншої промисловості, загальною площею 0,7278 га, у тому числі під будівлями та спорудами - 0,1936 га, під проїздами, проходами та площадками - 0,5341 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно п.3 даного договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 702902,29 грн.
Згідно п.4 договору, даний договір укладений на 25 (двадцять п'ять) років.
Відповідно до п.5 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить: 9585,48 грн. в рік.
10.01.2008 р. ФОП ОСОБА_2 звернувся до управління регулювання земельних відносин Житомирської міської ради із заявою про виконання перерахунку розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою. Виконання робіт просив доручити КП "Житомирський міський центр земельних відносин (а.с.36).
КП "Житомирський міський центр земельних відносин здійснив розрахунок визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розрахунок орендної плати за використання земельної ділянки (а.с.16).
Згідно розрахунків, загальна вартість земельної ділянки становить 1800145,37 грн., а орендна плата - 54004,36 грн. в рік.
Рішенням Житомирської міської ради 30 сесії п'ятого скликання від 18.03.2009 р. № 908 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності щодо внесення змін та доповнень в договори оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення" внесено зміни шляхом укладання додаткової угоди в договори оренди земельних ділянок, укладених між Житомирською міською радою та наступними юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності згідно з додатками (додатки 1 - 16) (а.с.13).
Згідно додатку 2 до вищевказаного рішення внесено зміни шляхом укладання додаткової угоди в договір оренди земельної ділянки, укладеного між Житомирською міською радою та ФОП ОСОБА_2 в пункти 3 та 5 (договір оренди земельної ділянки площею 0,7278 га за адресою: АДРЕСА_1 від 02.03.2005 р. (для іншої промисловості), виклавши їх в наступній редакції:
- пункт 3 замість "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 702902,29 грн." читати "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1800145,37 грн.".
- пункт 5 замість "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі, розмір якої становить - 9585 (дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят п'ять) грн. 48 коп. в рік" читати "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить - 54004 (п'ятдесят чотири тисячі чотири) грн. 36 коп. в рік." (а.с.14).
Рішенням Житомирської міської ради тридцять першої сесії п'ятого скликання від 08.04.09р. № 962, вирішено, що землекористувачам, яким відповідно до рішень міської ради, зазначених в п.1, затверджено нові розміри плати за земельні ділянки, та які не уклали додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок, до 1 червня 2009 року отримати відповідні витяги в управлінні регулювання земельних відносин Житомирської міської ради, привести у відповідність діючі договори оренди земельних ділянок та провести їх державну реєстрацію у Житомирському міському відділі Житомирської регіональної філії Центру ДЗК.
Згідно даних позивача, що зазначено прокурором у позовній заяві, на офіційному веб-сайті Житомирської міської ради повідомлено землекористувачів (орендарів) про необхідність проведення нового розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки та внесення відповідних змін в договори оренди. А також, в офіційному друкованому виданні «Місто» неодноразово, останній раз від 26.02.2009 року, надруковано роз'яснення щодо необхідності проведення перерахунків щорічного розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності по діючим договорам оренди земельних ділянок.
Листом від 23.03.12р. № 15/2130 виконавчого комітету Житомирської міської ради відповідач був повідомлений про необхідність приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства та встановлено термін до 20.04.12р. звернення до Управління регулювання земельних відносин для укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки (а.с.21).
Відповідач будь-яких дій, стосовно внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 02.03.2005 р. та укладення додаткової угоди до даного договору не вчинив, а лист відповідача від 23.03.12р. № 15/2130 було залишено без відповіді та задоволення. В зв'язку з цим прокурор звернувся до суду для врегулювання спірних питань.
При цьому, як на одну з підстав звернення до суду прокурор послався на Податковий кодекс України, яким внесено зміни, зокрема, до законодавчих актів, які регламентують розмір орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній або комунальній власності, що є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.03.2005 р.
Відповідач вважає, що позов прокурора задоволенню не підлягає, оскільки позовні вимоги обґрунтовані нормативно-правовими актами, які не регулюють спірні відносини, також позивачем не надано технічну документацію щодо комплексної грошової оцінки.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що позов прокурора є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998р. № 161-XIV, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтею 13 Закону України "Про плату за землю", який був чинним до 01.01.2011 р., передбачалось, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ч.4 ст.21 Закону України "Про оренду землі", (в редакції Закону України від 03.06.2008 р. N 309-VI), річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю", плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Таким чином, зміна розміру грошової оцінки має наслідком зміну земельного податку, і, як наслідок, зміну розміру орендної плати, що призводить до внесення змін до договору оренди землі у відповідній частині.
За приписами ч.1 ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Грошова оцінка землі станом на час укладення договору становила 702902,29 грн.
Законом України "Про оцінку земель" визначено проведення нормативно-грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст.18).
Відповідно до ст.23 цього ж Закону передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Так, рішенням Житомирської міської ради № 369 від 05.09.2007 р. "Про затвердження матеріалів коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира" з урахуванням висновку Державної землевпорядної експертизи від 19.06.2007 р. № 1902-06 було затверджено матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира (а.с.56-57).
Рішенням Житомирської міської ради від 21.11.2007 № 456 "Про введення в дію нових розмірів плати за земельні ділянки та приведення у відповідальність діючих договорів оренди у місті Житомирі" затверджено середню базову вартість одного квадратного метра земель у місті Житомирі у розмірі 102,38 грн.; введено в дію нові розміри плати за землю з 01.01.2008 р.; зобов'язано орендарів в період з жовтня по грудень 2007 р. зробити перерахунок розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки відповідно прийнятої нормативної оцінки земель міста Житомира (а.с.54-55).
Зазначені рішення на день судового засідання є чинними.
Згідно п.8 договору, розмір орендної плати щорічно переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з Розрахунку орендної плати за використання земельної ділянки відповідачем, ставка земельного податку становить 18001,45 грн., а орендна плата - 54004,36 грн. (18001,45 грн. х 3).
Керуючись, зокрема, рішеннями Житомирської міської ради № 369 від 05.09.2007 р., № 557 від 29.09.2005 р., та № 456 від 21.11.2007 р. Житомирською міською радою прийнято рішення № 908 18.03.2009 р., яким і було внесено зміни до договорів оренди земельних ділянок.
Статтею 144 Конституції України передбачено що, органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, - в разі прийняття відповідним органом самоврядування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за користування земельними ділянками та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки - ці обставини можуть бути не прийняті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
При цьому, слід зазначити, що рішення Житомирської міської ради № 908 18.03.2009 р. не суперечить нормам ПК України.
Згідно ст.274.1 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VI, cтавка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст.288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Матеріали справи свідчать, що земельна ділянка, яка є об'єктом оренди згідно договору оренди земельної ділянки від 02.03.2005 р. відноситься до комунальної власності, розташована у межах населеного пункту і не відноситься до земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 ПК України.
Зміна орендної плати за користування даною земельною ділянкою встановлена рішеннями Житомирської міської ради від № 908 18.03.2009 р. у відповідності до вимог законодавства. Дане рішення є чинним.
Згідно зі ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.(ст.188 ГК України).
Відповідно до п.32 договору оренди земельної ділянки від 05.12.05р., зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з ч.2 ст.651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
В зв'язку з тим, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Нормами чинного законодавства передбачено право сторін змінити умови договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Згідно ст.654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Звернення позивача до відповідача з вимогою внести зміни до договору підтверджено листом № 15/2130 від 28.03.2012, що, як вбачається з фіскального чеку, був надісланий на адресу відповідача 30.03.2012 р.(а.с.21).
Поряд з цим суд зазначає, що посилання прокурора на повідомлення про необхідність внесення змін до договору на офіційному веб-сайті та в офіційному друкованому виданні "Місто" до уваги не береться, оскільки:
- останнє повідомлення в газеті "Місто" було опубліковано 26.02.2009 р., в той час, як позивач прийняв рішення щодо зміни умов договору лише 18.03.2009 р.;
- щодо повідомлення на офіційному веб-сайті - зазначену інформацію перевірити не вбачається можливим.
Враховуючи, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, та сторонами в договорі оренди визначена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також, враховуючи рішення Житомирської міської ради № 908 18.03.2009 р. щодо зміни розміру орендної плати, беручи до уваги приписи Податкового кодексу України, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для внесення змін умов договору в частині, що заявлено в позові.
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані, заявлені відповідно до чинного законодавства та є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі відповідно до заяви від 19.07.12р. № 24/12г про уточнення позовних вимог.
Сплата судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до підпунктів 3 та 5 договору оренди земельної ділянки від 02.03.2005 року, укладеного між Житомирською міською радою (10014, м.Житомир, майдан ім.С.П.Корольова 4/2, ідентифікаційний код 13576954) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (10027, АДРЕСА_2, ідентифікаційний НОМЕР_1), виклавши їх в наступній редакції:
"п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1800145,37 грн."
"п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 54004,36 грн."
"Коефіцієнт орендної плати до земельного податку при цьому становить 3,000."
3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, 10027, АДРЕСА_2, ідентифікаційний НОМЕР_1:
в доход Державного бюджету України
- 1073,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 20.08.12
Суддя Сікорська Н.А.
Віддрукувати:
1 - до справи
2 - позивачу
3 - відповідачу (рек. з пов.)
4 - прокурору