Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 липня 2012 р. № 2-а- 4284/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Чепурній Т.В.,
за участю представників сторін: позивач - Лагутін І.В., відповідач 1 - Сазонов Є.В., відповідач 2 - Мотузенко С.П., відповідач 3- Грошев С.В., прокуратура - Скупченко І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Державного науково - виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" до 1. Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, 2. Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, 3. Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення бюджетного відшкодування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне наукове-виробниче підприємство «Об'єднання Комунар»(далі -ДНВП «Об'єднання Комунар») звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова, Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова, в якому з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, просив суд: визнати бездіяльність Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові та Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова щодо обов'язку подання висновку органу Державної казначейської служби України із зазначенням суми податку, що підляже відшкодуванню з бюджету, незаконною; стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар»суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 636 085,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар»пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн..
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за наслідками фінансово-господарської діяльності у підприємства позивача виникло право на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за рахунок коштів Державного бюджету, про що ним було зазначено у податкових деклараціях з ПДВ за жовтень та травень 2009 року, що виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року.
Разом з тим, співробітниками СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові було проведено документальну невиїзну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в установі банку за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року, за результатами якої складено Акт від 09.04.2010 року №1220/41-018/14308730 на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.04.2010 року №0000080841/0 (від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3). Вказаними податковими повідомленнями-рішеннями позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з ПДВ по декларації з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 636085,00 грн. За наслідками судового оскарження, вищезазначені податкові повідомлення-рішення були визнані протиправними та скасовані. Таким чином, рішенням суду, яке набрало законної сили, підтверджено право позивача на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ. Разом з тим, податковим органом в порушення вимог абз.2 п.п.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР (далі -Закон України № 168/97-ВР) та абз.2 п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України (далі -ПК України) не було виконано обов'язку щодо надання до органу державного казначейства висновку щодо ДНВП «Об'єднання Комунар»із зазначенням суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2009 року у розмірі 636 085,00 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року, то дана сума податку на додану вартість підлягає стягненню у судовому порядку. Крім того, позивач вважає, що на підставі на п.200.23 ст.200 ПК України має право на отримання суми пені у розмірі 19345,84 грн., яка утворилась через ненадання податковим органом вчасно висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з податку на додану.
Представник СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові проти позову заперечував, посилаючись на те, що оскільки податковим органом подано до Вищого адміністративного суду касаційну скаргу на судові рішення, якими були частково скасовані податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові щодо зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, то процес судового оскарження є незавершеним до часу ухвалення остаточного рішення судом касаційної інстанції, а тому у податкового органу відсутній обов'язок щодо надання до органу державного казначейства висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року на користь ДНВП «Об'єднання Комунар».
Ухвалами суду від 05.06.2012 року та 03.07.2012 року проведено заміни первинних відповідачів -Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові та Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова на правонаступників -Спеціалізовану Державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби (далі -СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові) та Державну податкову інспекцію у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі -ДПІ у Київському районі м. Харкова) відповідно.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню виходячи з такого.
Як було встановлено під час розгляду справи, ДНВП «Об'єднання Комунар»було отримано право на бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 636 085,00 грн. за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року.
18.06.2009 року позивачем було надано до контролюючого органу податкову декларацію з ПДВ та документи, необхідні для здійснення бюджетного відшкодування.
Суд зазначає, що правовідносини з приводу відшкодування суми податку на додану вартість регулювались по 31.12.2010 нормами Законом України "Про податок на додану вартість", а з 01.01.2011 вказані правовідносини регулюються положеннями Податкового кодексу України.
Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України № 168/97-ВР бюджетним відшкодуванням є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди, а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення різниці між податковими зобов'язаннями і податковим кредитом, розрахованої у відповідності до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченого отримувачем товарів (послуг) в попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Згідно з пп.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до пп.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону України № 168/97-ВР протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку.
Співробітниками СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові було проведено документальну невиїзну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в установі банку за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року на підставі отриманих зустрічних перевірок по ланцюгу постачання товарів (робіт, послуг), а результатами якої складено Акт №1220/41-018/14308730 від 09.04.2010 року.
На підставі Акту перевірки контролюючим органом були прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.04.2010 року №0000080841/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість по декларації з ПДВ за травень 2009 року у розмірі 636085,00 грн. на підставі порушень п.1.8, ст.1, п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.7.1., 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України №168/97-ВР.
За наслідками адміністративного оскарження, скарги позивача були залишені без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін. З метою становлення нових граничних строків сплати суми грошового зобов'язання, податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3 на ту ж суму зобов'язання, яке було визначене податковим повідомленням-рішенням від 16.04.2010 року №0000080841/0.
Не погодившись із вищезазначеними податковими повідомленнями-рішенням, позивач оскаржив їх у судовому порядку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року по справі №2а-11392/10/2070 адміністративний позов ДНВП «Об'єднання Комунар»було задоволено. Визнано протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 16.04.2010 року №0000080841/0, від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3.
Постановою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 року апеляційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові задоволено частково, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року по справі№2а-11392/10/2070 скасовано в частині задоволення позовних вимог, щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 16.04.2010 р. №0000080841/0, від 20.05.2010 р. №0000080841/1, від 24.06.2010 р.№0000080841/2, від 13.09.2010 р. №0000080841/3 на суму 438052,39 грн. та прийняти нову постанову, якою в цій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року по справі №2-а-11392/10/2070 залишено без змін.
Ухвалою колегії суддів Вищого адміністративного суду України від 05.04.2012 року, касаційну скаргу СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові було залишено без задоволення, а касаційну скаргу ДНВП «Об'єднання Комунар»було задоволено. Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 року скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог та позовні вимоги в цій частині задоволені, в решті рішення суду апеляційної інстанції та постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року було залишено без змін.
Враховуючи наведене, за результатами касаційного розгляду справи, податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові від 16.04.2010 року №0000080841/0, від 20.05.2010 року №0000080841/1, від 24.06.2010 року №0000080841/2, від 13.09.2010 року №0000080841/3 були скасовані у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Згідно ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що судовими рішеннями, які набрали законну силу, було підтверджено правомірність заявленої позивачем до відшкодування з Державного бюджету України на поточний банківський рахунок в обслуговуючому банку суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 636 085,00 грн. за травень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у періоді з 01.04.2009 року по 30.04.2009 року.
Згідно з абз.2 п.200.15 ст.200 ПК України (аналогічна норма була закріплена абз.2 п.п.7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону України №168/97-ВР) після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п.200.13 ст.200 ПК України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Позивачем було направлено до СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові лист від 20.01.2012 року №50/1-04/026, у якому ДНВП "Об'єднання Комунар" просило відшкодувати суму ПДВ у розмірі 198 032,61 грн. шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок підприємства.
28.02.2012 року позивачем було направлено до ДПІ у Київському районі м. Харкова лист «208/1-04/026, у якому ДНВП "Об'єднання Комунар" просило відшкодувати суму ПДВ у розмірі 198 032,61 грн. шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок підприємства.
Листом від 13.03.2012 року №86/10/07-014 до ДПІ у Київському районі м. Харкова повідомило, що викладена позивачем інформації знаходиться на розгляді та потребує додаткової інформації від СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові.
Таким чином, суд зазначає, що ДПІ у Київському районі м. Харкова та СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові не подано до органу Державного казначейства України висновок щодо відшкодування з бюджету ПДВ в сумі 198 032,61 грн. на користь ДНВП "Об'єднання Комунар". Вказана сума ПДВ не була відшкодована позивачеві.
Відповідно до п.п.6 п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011р. N845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного та місцевих бюджетів з відшкодування такого податку.
Також згідно п.7 Порядку взаємодії між органами ДПС України, МФУ та ДКУ в процесі відшкодування ПДВ, затвердженого Наказом ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004 №451/501/132 (в редакції, яка діяла на час виникнення спіних правовідносин), Державне казначейство України здійснює відшкодування ПДВ підприємствам згідно з отриманим реєстром та висновками.
Враховуючи вищезазначене та те, що станом на день розгляду справи податок на додану вартість не був відшкодований позивачеві у строк, встановлений законодавством, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП "Об'єднання Комунар" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість 636 085,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар»пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн.., виходячи з наступного.
Відповідно до п.200.23 ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Суд вважає за необхідне зазначити, що позивач у листах адресованих контролюючим органам просив стягнути суму ПДВ 19345,84 грн., яка виникла з урахуванням постанови колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду, в той час як предметом спору є стягнення з Державного бюджету суму ПДВ у розмірі 636 085,00 грн., яка виникла з урахуванням ухвали Вищого адміністративного суду України.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем дати початку розрахунку строку, за який повинна бути нарахована пеня, а відтак правомірність розрахунку суми пені не підтверджена під час судового розгляду.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогами заявленого позову є стягнення на користь позивача бюджетного відшкодування з ПДВ, то предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення даних сум у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар»суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 636 085,00 грн., а відтак позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині визнання бездіяльності СДПІ по роботі з ВПП у м.Харкові та ДПІ у Київському районі м. Харкова та стягнення з Державного бюджету України на користь ДНВП «Об'єднання Комунар»пеню нараховану на суму заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ в сумі 19345,84 грн., суд дійшов наступного висновку.
Бездіяльністю є певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї посадових обов'язків і згідно з законодавством України.
Як слідує з матеріалів справи, Листом від 13.03.2012 року за № 86/10/07-014 податковий орган надав відповідь на лист позивача, згідно з якою висловив свою позицію щодо поставлених у зверненні питань. Отже, суб'єкт владних повноважень вчинив певні дії, які не можуть бути визнані бездіяльністю.
З урахуванням наведеного, позов в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності задоволенню не підлягає.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ч. 1 ст. 94 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного науково - виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" до 1. Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби, 2. Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, 3. Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області про визнання бездіяльності незаконною та стягнення бюджетного відшкодування - задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного науково - виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код 14308730, м. Харків, вул. Грнигорія Рудика, 8, 61070, р/р 26001301813555 в філії "Відділення ПАТ Промінвестбанк" в м. Харків", МФО 351458) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 636 085 (шістсот тридцять шість тисяч вісімдесят пять) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного науково - виробничого підприємства "Об'єднання Комунар" (код 14308730, м. Харків, вул. Грнигорія Рудика, 8, 61070) судовий збір в сумі 2 146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 27.07.2012 року.
Суддя Горшкова О.О.