КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2012 року 2а-666/12/1070
Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючог -судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання -Роздобудько Я.В., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом заступника Фастівського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області до Житлово-будівельного кооперативу «Машинобудівник»про стягнення податкової заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник Фастівського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області звернувся до суду з позовом про стягнення з ЖБК «Машинобудівник»податкової заборгованості в сумі 8980,61 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується заборгованість в загальній сумі 8980,61 грн. за період серпень 2011 р. -грудень 2011 р., яка виникла у зв'язку з несплатою суми податкового зобов'язання визначеного як самостійно платником податку так і контролюючим органом. Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому позивач звернувся до суду.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні уточнили позовні вимоги та просили стягнути податкову заборгованість в сумі 3979,53 грн., у зв'язку із поданням уточнюючу податкову декларацію з плати за землю на 2011 р., якою самостійно зменшено податок зобов'язання за вересень -грудень 2011 р. Просили позовні вимоги задовольнити.
Відповідач заперечував проти позову та пояснив, що 18.03.2008 р. кооператив уклав угоду з Фастівською міською радою про оренду земельної ділянки площею 0,4 га за адресою: м. Фастів, вул. К. Строкова, 7 для будівництва 105-квартирного житлового комплексу. Будівництво було розпочато у травні 2008 р. Пояснив, що у зв'язку із економічною кризою, скороченням іпотечного кредитування не дали змогу вчасно завершити будівництво. В жовтні 2008 року будівництво було законсервовано. В зв'язку із відсутністю коштів для утримання недобудованого комплексу та на підставі ст.ст. 39,40,41 Закону України «Про землю»18.08.2011 р. Фастівська міська рада прийняла рішення за №22/44-ХІІІ-VІ «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку в м. Фастів по вул.. К. Строкова, 7, ЖБК «Машинобудівник». 19.08.2011 р. між ЖБК «Машинобудівник»та Фастівською міською радою в особі міського голови Пенькового О.М. було укладено угоду про розірвання договору оренди земельної ділянки за №04:08:03200018 від 18.03.2008 р. 19.08.2011 р. ЖБК «Машинобудівник»передав земельну ділянку Фастівській міській раді згідно акту приймання -передачі.
У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши думку прокурор, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
06.04.1995 р. ЖБК «Машинобудівник»зареєстровано виконавчим комітетом Фастівської міської ради Київської області.
Згідно довідки від 15.11.2011 р. №2965 відповідача було взято на облік платників податків до Фастівської ОДПІ Київської області 18.04.1996 р. за №461.
На момент вирішення спору по суті відповідач є платником податків і зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" і на даний час є боржником перед бюджетом.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. № 2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 21 Закону України " Про оренду землі" від 06.10.1998 року № 161-ХІV, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Згідно ст. 14. Закону України " Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ зі змінами та доповненнями, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідачем до Фастівської ОДПІ Київської області було подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 р., в якій відповідач самостійно зазначив суму яку необхідно сплатити за період серпень 2011 р. -січень 2012 р. в розмірі 10791,60 грн.
01.06.2012 р. електронною поштою за вх. №28808 відповідачем подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю на 2011 р., якою самостійно зменшено податкове зобов'язання за вересень - грудень 2011 р. в загальному розмірі 7194,40 грн., а також як вбачається з облікової картки платника була переплата в сумі 1048,39 грн.
Згідно п. 287.4. ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст. 17. Закону України " Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ, податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що співробітниками Фастівської ОДПІ Київської області було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати орендної плати за землю з юридичних осіб.
Перевірками виявлено, що відповідачем несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб.
Відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень - рішень платниками податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 р. № 253, із змінами та доповненнями, у разі виявлення порушень, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, орган державної податкової служби відповідно до вимог нормативно -правових актів, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служи, приймає та надсилає суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Пунктом 7.2 зазначеного вище Порядку передбачено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій.
На підставі ст. 126 Податкового кодексу України заступником начальника Фастівської ОДПІ Київської області до відповідача було застосовано фінансові (штрафні) санкції по орендній платі та землю з юридичних осіб в сумі 179,86 грн., про що винесено податкове повідомлення -рішення від 28.10.2011 р. №0001891503 та на суму 856,14 грн., про що винесено податкове повідомлення -рішення від 28.10.2011 р. №0001881503.
Також, як вбачається з облікової картки платника відповідачу нарахована пеня в сумі 394,72 грн.
Таким чином, загальна сума податкового боргу ЖБК «Машинобудівник»перед бюджетом становить 3979,53 грн.
Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання зазначених вище вимог позивачем було надіслано на адресу відповідача податкову вимогу № 99 від 05.09.2011 р.
Оскільки, відповідач податкову заборгованість не сплатив, тому вказана сума підлягає стягненню.
Відповідно до п.п.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Доказів оскарження відповідачем в адміністративному чи судовому порядку податкових вимог суду не надано
Відповідно до п.п.20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Оскільки, відповідач податкову заборгованість не сплатив, тому вказана сума заборгованості підлягає стягненню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 94, 128, 158-163, 254 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу «Машинобудівник» (код ЄДРПОУ 23572785) до Державного бюджету України в особі Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області заборгованість в сумі 3979 (три тисячі дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 53 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України.
Суддя Щавінський В. Р.