Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
Справа № 2а-1022/12/0170/26
25.07.12 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Омельченка В. А.,
суддів Курапової З.І. ,
Щепанської О.А.
при секретарі судового засідання Саматової М.А.
за участю сторін:
представник позивача, Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Алушта" - Науменко Дмитро Володимирович, довіреність № 325/01-07 від 12.01.12
представник відповідача, Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши матеріали справи № 2а-1022/12/0170/26 за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Петренко В.В. ) від 22.03.12 у справі № 2а-1022/12/0170/26
за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно - каналізаційного господарства м. Алушта" (вул. Партизанська, 41, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби (вул. Леніна, буд. 22-а, м. Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)
про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.03.12 у справі № 2а-1022/12/0170/26 позовні вимоги Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Алушта" задоволені, а саме: визнані дії Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим під час проведення камеральної перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість від 07.10.2011 року протиправними., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим від 28.10.2011 року № 0002171502 про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ на суму 86000,22 грн., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Алушті Автономної Республіки Крим та № 0002181502 про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ на суму 56090,40 грн., стягнуто з Державного бюджету України на користь Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Алушта»32,19 грн. витрат за сплату судового збору шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Не погодившись з зазначеною постановою відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в який просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.03.12 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. А саме, відповідач посилається на те, що доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 18.05.2012 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим Державної податкової служби.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду сповіщений належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомив.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Крім того, згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
При викладених обставинах, враховуючи те, що відповідач викликався в судове засідання, але в суд не з'явився, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши справу, судова колегія встановила наступне.
Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Алушта" (далі -КРП "ВПВКХ м. Алушти") зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим 13.05.1994 року, про що видане свідоцтво серії А00 № 655521 (а.с.25).
07.10.2011 року посадовими особами Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим (далі -ДПІ в м. Алушті АР Крим) на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 проведено камеральну перевірку у приміщенні ДПІ у м. Алушта платника податку - КРП "ВПВКХ м. Алушти", про що складений Акт перевірки № 134/15-2/03348028 (а.с.10).
Відповідно до акту перевірки № 134/15-2/03348028 перевіркою встановлено порушення п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, а саме:
- за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ № 9002816299 від 05.05.2011 року за листопад 2010 року у сумі 7113,00 грн.: граничний термін сплати -05.05.2011 року; дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -82, сума сплаченого податкового зобов'язання -47453,86 грн.; дата сплати -21.07.2011 року, кількість днів затримки -77, сума сплаченого податкового зобов'язання -3890,29 грн.; дата сплати -21.07.2011 року, кількість днів затримки -77, сума сплаченого податкового зобов'язання -23,89 грн.; дата сплати -18.07.2011 року, кількість днів затримки -74, сума сплаченого податкового зобов'язання -10000,00 грн.; дата сплати -18.07.2011 року, кількість днів затримки -74, сума сплаченого податкового зобов'язання -9744,69 грн.;
- за уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ № 9002892565 від 06.05.2011 року за листопад 2010 року у сумі 20,00 грн.: граничний термін сплати -06.05.2011 року, дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -81, сума сплаченого податкового зобов'язання -20,00 грн.;
- Декларація з ПДВ № 9002211902 від 19.04.2011 року за березень 2011 року у сумі 97858,00 грн.: граничний термін сплати -01.05.2011 року, дата сплати -18.07.2011 року, кількість днів затримки -79, сума сплаченого податкового зобов'язання -40000,00 грн.; дата сплати -18.07.2011 року, кількість днів затримки -79, сума сплаченого податкового зобов'язання -255,04 грн.; дата сплати -13.07.2011 року, кількість днів затримки -74, сума сплаченого податкового зобов'язання -20000,00 грн.; дата сплати -25.06.2011 року, кількість днів затримки -56, сума сплаченого податкового зобов'язання -37602,96 грн.;
- Декларація з ПДВ № 90023484514 від 19.05.2011 року за квітень 2011 року у сумі 111461,00 грн.: граничний термін сплати -31.05.2011 року, дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -57, сума сплаченого податкового зобов'язання -111461,00 грн.;
- Декларація з ПДВ № 9004315583 від 20.06.2011 року за травень 2011 року у сумі 133840,00 грн.: граничний термін сплати -01.07.2011 року, дата сплати -27.07.2011 року, кількість днів затримки -27, сума сплаченого податкового зобов'язання -94650,04 грн.; дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -26, сума сплаченого податкового зобов'язання -31742,96 грн.; дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -26, сума сплаченого податкового зобов'язання -2071,00 грн.; дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -26, сума сплаченого податкового зобов'язання -3952,00 грн.; дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -26, сума сплаченого податкового зобов'язання -464,00 грн.; дата сплати -26.07.2011 року, кількість днів затримки -26, сума сплаченого податкового зобов'язання -960,00 грн.;
- Декларація з ПДВ № 9004909441 від 18.07.2011 року за червень 2011 року у сумі 447258,00 грн.: граничний термін сплати -31.07.2011 року, дата сплати -29.08.2011 року, кількість днів затримки -30, сума сплаченого податкового зобов'язання -49619,24 грн.; дата сплати -26.08.2011 року, кількість днів затримки -27, сума сплаченого податкового зобов'язання -10000,00 грн.; дата сплати -25.08.2011 року, кількість днів затримки -26, сума сплаченого податкового зобов'язання -100000,00 грн.; дата сплати -19.08.2011 року, кількість днів затримки -20, сума сплаченого податкового зобов'язання -10000,00 грн.; дата сплати -16.08.2011 року, кількість днів затримки -17, сума сплаченого податкового зобов'язання -30000,00 грн.;
- Декларація з ПДВ № 9007017495 від 19.08.2011 року за липень 2011 року у сумі 579085,00 грн.: граничний термін сплати -31.08.2011 року, дата сплати -23.09.2011 року, кількість днів затримки -24, сума сплаченого податкового зобов'язання -96016,03 грн.; дата сплати -22.09.2011 року, кількість днів затримки -23, сума сплаченого податкового зобов'язання -50000,00 грн.; дата сплати -14.09.2011 року, кількість днів затримки -15, сума сплаченого податкового зобов'язання -100000,00 грн.; дата сплати -14.09.2011 року, кількість днів затримки -15, сума сплаченого податкового зобов'язання -44000,00 грн.; дата сплати -16.09.2011 року, кількість днів затримки -16, сума сплаченого податкового зобов'язання -6000,00 грн.;
- податкове повідомлення -рішення (форма "Р") № 0000142301 від 09.02.2011 року у сум 790,50грн. (основний платіж 527,00 грн. + сума штрафної станції 263,50 грн.).
На підставі Акту перевірки № 134/15-2/03348028 ДПІ у м. Алушта прийняте податкові повідомлення -рішення № 0002171502 від 28.10.2011 року про застосування до КРП "ВПВКХ м. Алушти"за затримку на 30 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 860002,27 грн. штрафу в розмірі 10 % у сумі 86000,22 грн. та № 0002181502 від 28.10.2011 року про застосування до КРП "ВПВКХ м Алушти"за затримку на 82 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 280452,00 грн. штрафу в розмірі 20 % у сумі 56090,40 грн. (а.с.12, 14).
Не погодившись з податковими повідомленнями -рішеннями № 0002171502, № 0002181502 від 28.10.2011 року відповідно КРП "ВПВКХ м. Алушти" оскаржило їх в адміністративному порядку (а.с.16-18).
Рішенням Державної податкової адміністрації в АР Крим від 05.12.2011 року № 4699/10/25-023 про результати розгляду первинної скарги залишено без змін податкові повідомлення -рішення № 0002171502, № 0002181502 від 28.10.2011 року, а первинну скаргу не задовольнила (а.с.19-20).
Не погодившись із Рішенням Державної податкової адміністрації в АР Крим від 05.12.2011 року № 4699/10/25-023 КРП "ВПВКХ м. Алушти" оскаржило його до Державної податкової служби України (а.с.21-23).
Рішенням Державної податкової служби України від 28.12.2011 року № 8589/6/10-2215 про результати розгляду повторної скарги залишено без змін податкові повідомлення -рішення № 0002171502, № 0002181502 від 28.10.2011 року та рішення ДПА в АР Крим від 05.12.2011 року № 4699/10/25-023 про результати розгляду первинної скарги, а скарги без задоволення (а.с.24).
Судова колегія, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з позовної заяви та пояснень позивача, наданих при розгляду апеляційної скарги, підставою для визнання протиправними дій ДПІ в м. Алушті АР Крим та визнання протиправними податкових повідомлень рішень є те, що перевірка своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання є предметом вивчення документальної перевірки, яка проводиться за зовсім іншою процедурою.
Оскільки відповідачем проведена камеральна перевірка, то це є суттєвим порушенням вимог Податкового кодексу України.
Судова колегія не погоджується з доводами позивача та висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Стаття 76 Податкового кодексу України передбачає, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог ст. 86 цього Кодексу.
Згідно п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу.
Згідно з п. 57.1 ст. 7 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Згідно до п. 57.2 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі коли відповідно до Кодексу або іншого законодавства контролюючий орган самостійно визначає зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання су строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не зазначені, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке порушення.
Крім того, у п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України зазначено, що при визначенні сум податкових та грошових зобов'язань, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом., що є підставою для проведення камеральної перевірки.
У разі порушення п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган, згідно з п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, зобов'язаний самостійно визначити суму грошового зобов'язання. Згідно з податковим та іншим законодавством (в даному випадку з урахуванням податкових декларацій) особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України).
В ході камеральної перевірки встановлено порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, підприємством порушено строки сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що згідно облікової картки платника податків з податку на додану вартість за 2010 - 2011 роки позивачем несвоєчасно сплачено самостійно визначені податкові зобов'язання з податку на прибуток, отже, відповідач правомірно застосував штрафні санкції.
Позивачем не спростовані висновки відповідача, викладені в акті камеральної перевірки, не спростований факт порушення, тому доводи, викладені в позовній заяві, не можуть слугувати підставою для скасування податкових повідомлень-рішень.
Все вищенаведене дає судовій колегії право для висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Алушті Автономної Республіки Крим - задовольнити.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.03.2012 у справі № 2а-1022/12/0170/26 - скасувати.
3. Прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 30 липня 2012 р.
Головуючий суддя підпис В.А.Омельченко
Судді підпис З.І.Курапова
підпис О.А.Щепанська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя В.А.Омельченко