Постанова № 25677884, 14.08.2012, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
5024/482/2012
Номер документу
25677884
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" серпня 2012 р.Справа № 5024/482/2012Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: Воронюка О.Л.

Суддів: Єрмілова Г.А., Лашина В.В.

При секретарі: Трамбовецькій Є.І.

(склад колегії суддів змінено згідно розпорядження голови суду від 18.06.2012р. № 452)

За участю представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області -Кувшинової А.О., довіреність № 23 від 31.05.2012р.

Інші представники сторін в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Херсонської міської ради

на рішення господарського суду Херсонської області від 15.05.2012р.

по справі № 5024/482/2012

за позовом Прокурора м. Херсона в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області

до Херсонської міської ради

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - ВАТ „Херсонські комбайни"

про зобов`язання прийняти до комунальної власності об`єкти комунальної інфраструктури

Відповідно до ст. 44, 811 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами

В судовому засіданні 14.08.2012р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Херсонської області від 15.05.2012р. (суддя Немченко Л.М.) позов Прокурора м. Херсона в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області задоволено в повному обсязі, з мотивів обґрунтованості та доведеності позовних вимог.

Зобов'язано Херсонську міську раду прийняти до комунальної власності державні об'єкти комунальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів ВАТ "Херсонські комбайни": РП "Профілакторій", м. Херсон, вул. С.Разіна - І.Куліка, інвентарний номер 00696А; ТП 469, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444А; РП "Профілакторій" тп 469, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444Д; ПС "Комбайновий"РП "Профілакторій", м. Херсон, вул. Ладичука, інвентарний номер 01919А; РП "Профілакторій" тп 494, м. Херсон від вул. Ладичука до вул. І.Куліка, інвентарний номер 005966; ТП 453, м. Херсон, пр. Ушакова, 62-а, інвентарний номер 00651В; ТП 453, м. Херсон, пр. Ушакова, 56-а, інвентарний номер 01587/1; ТП 172, м. Херсон, пр. Ушакова, 64, інвентарний номер 00430А; ТП 500, м. Херсон, пр. Ушакова, 70, інвентарний номер 01587/2; ТП 38, м. Херсон, пров. Козацький, 21-а, інвентарний номер 00438а; ТП 609, м. Херсон, пр. Ушакова, 62-а, інвентарний номер 00651Г; ТП 604, м. Херсон, вул. Чорноморська, 40, інвентарний номер 00437а; ТП 12, м. Херсон, вул. І.Куліка, 139/4, інвентарний номер 00654А; ТП 12-насосна станція, м. Херсон, вул. Бучми, 22, інвентарний номер 00449А; ТП 822, м. Херсон, пр. Будівельників, 11, інвентарний номер 01591/1; ТП 239, м. Херсон, вул. К.Маркса, 104-а, інвентарний номер 00421А; ТП 453, м. Херсон, пр. Ушакова, 62 а, інвентарний номер 00651Б; ТП 329, м. Херсон, вул. Тираспольська, 5, інвентарний номер 00652А; ТП 455, м. Херсон, вул. 295 Стрілецької дивізії, 25, інвентарний номер 00447А; Тп 455, м. Херсон до вул. С.Разіна, інвентарний номер 00451 Б; ТП 469 до поліклініки, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444Д; ТП 469 профілакторій, м. Херсон, вул. І.Куліка, інвентарний номер, 00596В; ТП 469 теплопункт, м. Херсон, вул. Шевченка, інвентарний номер 00444Е; ТП 691 гуртожиток, м. Херсон, вул. Бучми, інвентарний номер 00449Б; ТП 691 блок обслуговування, м. Херсон, вул. Бучми, інвентарний номер 00449В; напірний колектор 3,5 км. від КНС до колодязя приватника, м. Херсон, Північне селище, інвентарний номер 01588; водопровід 1,1 км, м. Херсон по вул. Ракетній, інвентарний номер 01591/2; теплотраса від ТК-203 опалення жилмасиву, м. Херсон, пр. Ушакова, інвентарний номер, 00419А; колектор господарсько-побутова каналізація 200м, м. Херсон, пр. Ушакова - вул. Тираспольська, інвентарний номер 01589.

Стягнуто з Херсонської міської ради на користь держави до Держбюджету 1073 грн. судового збору.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду від 15.05.2012р., Херсонська міська рада звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та відмовити позивачу у задоволені позовних вимог.

Відзивів на апеляційну скаргу до Одеського апеляційного господарського суду не надходило.

Представники Прокуратури м. Херсона, Херсонської міської ради та ВАТ „Херсонські комбайни" в судове засідання не з'явилися. Про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином, про причини нез'явлення суд не повідомили.

Враховуючи строки розгляду справи в апеляційній інстанції, передбачені ст. 102 ГПК України, судова колегія вважає, що неявка представників Прокуратури м. Херсона, Херсонської міської ради та ВАТ „Херсонські комбайни" не перешкоджає розгляду апеляційної скарги за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Заслухавши представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області, дослідивши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки господарським судом Херсонської області, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга Херсонської міської ради не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, прокуратурою міста Херсона проведено перевірку за наслідками якої встановлено, що під час здійснення Фондом державного майна України по Херсонській області приватизації відкритого акціонерного товариства "Херсонські комбайни" до його статутного капіталу не увійшли об'єкти соціально-побутової інфраструктури (трансформаторні підстанції, теплові пункти, колектори та теплотраси), але залишились на балансі приватизованого підприємства (а.с. 24).

Відповідно до п.п. 2.1., 2.2 розділу 15.4 Плану приватизації ВАТ „Херсонські комбайни" від 10.03.1994р. до об'єктів, які не підлягають приватизації відносяться у т.ч.: трансформаторні підстанції, теплові пункти, колектори, теплотраси на загальну суму 90007,6 тис.крб. (а.с.11-13)

Отже, судом першої інстанції правомірно зазначено, що вказані об'єкти після приватизації ВАТ "Херсонські комбайни" залишились в державній власності.

Відповідно до приписів спільного наказу Фонду державного майна та Міністерства економіки України № 908/68 від 19.05.1999р. про затвердження „Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі" (далі -Положення про управління державним майном) органом управління державним майном, яке знаходиться на балансі відкритих акціонерних товариств та при приватизації не увійшло до їх статутних фондів є відповідні органи приватизації.

Згідно п.п. 1, 3 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 412 від 15.06.1994р. (в редакції на момент подання позовної заяви) регіональне відділення Фонду державного майна України є державним органом, який створюється Фондом державного майна і йому підпорядковується. Основними завданнями відділення, зокрема, є: організація та проведення приватизації майна, яке перебуває у державній власності згідно з державною, республіканською (Республіки Крим) та місцевою програмою приватизації; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується, відповідно до прийнятих ним рішень; здійснення повноважень власника щодо майна, яке приватизується, відповідно до прийнятих ним рішень; здійснення повноважень орендодавця державного майна; організація діяльності представництв Фонду в районах і містах; забезпечення роботи єдиної комп'ютерної інформаційної мережі органів приватизації.

Пунктом 4 вказаного Положення визначені повноваження регіонального відділення Фонду державного майна України.

На підставі вищезазначеного та відповідно до вимог чинного законодавства, на момент звернення до суду першої інстанції, судом першої інстанції правомірно зазначено, що органом управління державним майном, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ „Херсонські комбайни", але залишилось на його балансі є Фонд державного майна України в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області.

Відповідно до п. 1.3 Положення про управління державним майном, управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства.

Згідно з абз. 3 п. 1.4 Положення про управління державним майном, одним із способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесу приватизації, але перебуває на їх балансі є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" № 147 від 03.03.1998р.

Правовий аналіз вказаного Положення про управління державним майном, свідчить про те, що єдиним способом управління об'єктами соціально-побутової інфраструктури (в тому числі трансформаторні підстанції, теплові пункти, колектори та теплотраси), що належать до державної власності, є їх передача у комунальну власність.

Керуючись п. 1.4 Положення про управління державним майном, Регіональним відділенням ФДМУ прийнято управлінське рішення, щодо передачі до комунальної власності об'єктів інженерної інфраструктури, які не увійшли до статутного фонду ВАТ „Херсонській комбайн" при приватизації, але перебувають на його балансі, яке затверджено протоколом № 7 від 21.08.2007р. засідання комісії по визначенню способу управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів ВАТ, створених в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі.

Відповідно до приписів ст. 2 Закону України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" об'єктами передачі згідно з цим законом є житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій або не увійшли до статутних фондів господарських товариств створених у процесі приватизації.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою господарського суду Херсонської області від 17.05.2011р. по справі № 12/129-Б-07 ВАТ „Херсонській комбайн" визнано банкрутом та відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Отже, судова колегія зазначає, що у разі банкрутства підприємства об'єкти права державної власності, що відносяться до комунальної інфраструктури, в безумовному порядку передаються до комунальної власності відповідної громади.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України „Про поетапну передачу до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури" від 02.12.1996, № 1443, під час формування переліків об'єктів соціальної інфраструктури, що пропонуються для передачі до комунальної власності у 1999 році і наступні роки, та розподілу витрат на їх утримання за рахунок коштів державного бюджету, якщо інше не передбачено Державним бюджетом України на поточний рік, виходити з того, що до переліків у порядку черговості включаються об'єкти, зокрема, підприємств у зв'язку з їх закриттям, або визнаних у встановленому порядку банкрутами.

Враховуючи вищевикладене, Регіональне відділення ФДМУ по Херсонській області неодноразово додатково зверталось до Херсонській міської ради з листами від 23.08.2011р. № 05-04-02464, від 05.10.2011р. № 05-04-02858, від 04.11.2011р. № 05-04-03161 з приводу здійснення прийому-передачі об'єктів до комунальної власності. Як вбачається з матеріалів справи, крім звернень до Херсонської міської ради із зазначеними листами, регіональним відділенням ФДМУ по Херсонській області надавалися переліки об'єктів комунальної інфраструктури, копії необхідних документів, інформації та роз'яснення щодо прийняття майна до комунальної власності.

Відповідно до 327 ЦК України, у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно приписів ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Положеннями ст. 329 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Таким чином, проаналізувавши зміст оскарженого рішення, апеляційний господарський суд дійшов висновку про те, що господарським судом першої інстанції правомірно задоволено позовні вимоги Прокурора м. Херсона в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області.

Будь-яких інших доводів щодо незаконності оскаржуваного рішення суду першої інстанції та допущення ним порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування оскаржуваного рішення, скаржником в апеляційній скарзі не наведено, та відповідних доказів не надано.

Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає, що рішення господарського суду Херсонської області від 15.05.2012р. по справі № 5024/482/2012 відповідає обставинам справи та вимогам чинного законодавства, а тому достатніх правових підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 99, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення господарського суду Херсонської області від 15.05.2012р. по справі № 5024/482/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу Херсонської міської ради - без задоволення.

Повний текст постанови складено та підписано 17.08.2012р.

Головуючий суддя О.Л. Воронюк

Суддя Г.А. Єрмілов

Суддя В.В. Лашин