Постанова № 25659329, 13.08.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2012
Номер справи
2а/0570/8985/2012
Номер документу
25659329
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8985/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенка Є.І.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськводоканал» до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень відповідача № 714, 715, 716 від 14.06.2012 року, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорськводоканал», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень відповідача № 714, 715, 716 від 14.06.2012 року. В обґрунтування заявленого позову зазначив, що 14.06.2012 року відповідачем було прийнято рішення № 714 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, згідно з яким на підставі п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до ТОВ «Краматорсьводоканал» застосовано штраф у розмірі 42,88 грн.(10%) та нарахована пеня у розмірі 1,29 грн. Крім того, 14.06.2012 року відповідачем було прийнято рішення № 715 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, згідно з яким на підставі п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до ТОВ «Краматорсьводоканал» застосовано штраф у розмірі 41732,34 грн.(10%) та нарахована пеня у розмірі 18736, 98 грн. Також, 14.06.2012 року відповідачем було прийнято рішення № 716 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, згідно з яким на підставі п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до ТОВ «Краматорсьводоканал» застосовано штраф у розмірі 468342,31 грн.(10%) та нарахована пеня у розмірі 7512, 66 грн. Вказані рішення були прийняті на підставі даних картки особового рахунку. Позивач зазначає, що порушення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з боку ТОВ «Краматорськводоканал» відбулися з причин, що не залежать від підприємства, оскільки кошти на банківських рахунках перебувають під арештом. На підставі викладеного просив суд визнати протиправними скасувати вказані рішення відповідача.

Представник позивача в судове засідання не з’явився. Про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання також не з’явився. Про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Повідомив суд телефонограмою про розгляд справи за його відсутністю, просив в задоволені позовних вимог відмовити.

На підставі викладеного суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач – ТОВ «Краматорськводоканал» – є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи 37230872 (а.с. 10).

Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.

14.06.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області було прийнято рішення № 714 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, згідно з яким на підставі ч .10 та п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до ТОВ «Краматорсьводоканал» застосовано штраф у розмірі 42,88 грн.(10%) та нарахована пеня у розмірі 1,29 грн. за період з 20.03.2012 року по 23.03.2012 року (а.с. 13).

Крім того, 14.06.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області було прийнято рішення № 715 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, згідно з яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до ТОВ «Краматорсьводоканал» застосовано штраф у розмірі 41732,34 грн.(10%) та нарахована пеня у розмірі 18736, 98 грн. за період протягом 20.04.2012 року по 12.06.2012 року (а.с. 15).

Також, 14.06.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області було прийнято рішення № 716 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, згідно з яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» до ТОВ «Краматорсьводоканал» застосовано штраф у розмірі 468342,31 грн.(10%) та нарахована пеня у розмірі 7512, 66 грн. за період 21.05.2012 року до 12.06.2012 року (а.с. 14).

Як вбачається із зазначених рішень, їх було прийнято на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Позивач вважає вказані рішення протиправними таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, у зв’язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області доведена правомірність своїх рішень у спірних правовідносинах, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464 (далі Закон № 2464) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Позивач не є гірничим підприємством, а тому він має сплачувати єдиний внесок за загальним правилом не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Згідно з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що платник єдиного внеску несе відповідальність за своєчасність, повноту нарахування та сплату такого внеску.

Як вбачається з картки особового рахунку ТОВ «Краматорськводоканал» позивачем суми єдиного внеску за березень, квітень та травень 2012 року своєчасно сплачені не були.

Згідно ч. 11 ст. 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 10 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Враховуючи, що позивачем суми єдиного внеску своєчасно сплачені не були, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про застосування фінансових санкцій були прийняті правомірно та з правильним застосуванням норми Закону про єдиний внесок, якими визначено розмір фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Суд зазначає, що посилання позивача на відсутність його вини в несвоєчасній сплаті єдиного внеску, через арешт коштів на рахунках, не є поважними причинами в розумінні вимог ст. 12. Закону № 2464, оскільки відповідно до вказаної норми єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Враховуючи викладене, обставини наведені позивачем не є підставою для скасування рішень Пенсійного фонду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськводоканал» до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень відповідача № 714, 715, 716 від 14.06.2012 року - відмовити.

Постанова прийнята в порядку письмового провадження 13 серпня 2012 року.

Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Є.І. Грищенко

при секретарі

Суддя Грищенко Є.І.