Постанова № 25658935, 14.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
2а-8358/12/0170/11
Номер документу
25658935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 серпня 2012 р.

(14:43)

Справа №2а-8358/12/0170/11

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленко С.А., за участі секретаря Магері М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Державної житлово-експлуатаційної організації «Масандра»

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної житлово-експлуатаційної організації «Масандра» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті інвалідами робочі місця у 2011 році у сумі 35880,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем несплачені штрафні санкції за нестворене одне робоче місце для інвалідів у 2011 році.

Представник позивача у судове засідання не з’явився. Надано клопотання про розгляд справи за відсутністю представника позивача.

Відповідач у судове засідання не з’явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином – судовою повісткою, надав клопотання про відкладення слухання справи, у зв’язку із неможливістю явки представника у судове засідання.

Суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України не обмежує коло представників сторін, які мають право брати участь у справі, а відтак відповідач був не позбавлений права доручити представництво інтересів іншій особі, яка має змогу з'явитися у судове засідання, яке було призначене на 14.08.2012р. Відтак причини незабезпечення відповідачем явки свого представника у судове засідання не є поважними.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду від 30.07.2012р. відповідачу було запропоновано надати письмові заперечення на адміністративний позов, а також всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані, як докази у справі.

Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю нез’явившихся представників сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік за формою №10-ПІ, затвердженим наказом Мінпраці України від 10.02.2007р. №42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на рівні двох місць, окрім того зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу що працювали у 2011р. у кількості 50 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність – один. Фонд оплати праці штатних працівників визначено у розмірі 1794тис.грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника – 35880 грн., сума адміністративно – господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів – 0 грн. (а.с.10).

18.06.2012 року позивачем проведено перевірку виконання відповідачем ст.19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». За результатами перевірки складено акт від 18.06.2012 року, в якому зазначено, що перевіркою встановлена розбіжність у показниках рядка 06 звіту про працевлаштування інвалідів за 2011 рік.

Так, відповідачем зазначена кількість місць для працевлаштування інвалідів на рівні двох місць, середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність – один, сума штрафних санкцій за місця незайняті інвалідами 0 грн.

В акті перевірки зазначено що сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів повинна складати 35880грн.

Частиною 1 ст. 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно розрахунку позивача (а.с. 10) середня річна заробітна плата штатного працівника становить 35880 грн. (1 794 000грн. : 50 працівників).

Таким чином, розмір штрафних санкцій, за не створення ДЖЕО «Масандра» у 2011 році одного робочого місця для інвалідів дорівнюють 35880 грн. х 1роб місце = 35880 грн.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях; спеціальне робоче місце інваліда - окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до відповіді Ялтинського міського центру зайнятості від 27.06.2012р. відповідач надавав у 2011році до центру у Звіт про наявність вакансій із зазначенням місць для інвалідів лише на протязі 7 місяців.

Ця обставина свідчить про те, що відповідач не вжив усіх можливих заходів для недопущення правопорушення у сфері господарювання та працевлаштування інваліда.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав ні доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, ні доказів сплати заборгованості в сумі 35880,00грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено у судовому засіданні 14.08.2012р. У повному обсязі відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 17.08.2012р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.122, 158-163, 167 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державної житлово-експлуатаційної організації «Масандра» (ідентифікаційний код 05450937) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач: Держбюджет м. Ялта, 50070000, банк одержувача: Головне Управління Державної казначейської служби України в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 38027563, р/р 31211230700039) адміністративно-господарські санкції у сумі 35880 (тридцять п’ять тисяч вісімсот вісімдесят) гривень 00 коп.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.