Ухвала суду № 25654615, 01.08.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2012
Номер справи
2а-12905/11/2670
Номер документу
25654615
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-12905/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.

Суддя-доповідач: Губська О.А.

У Х В А Л А

Іменем України

"01" серпня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Губської О.А.

суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.

при секретарі Рогальовій О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2012 року за позовом Благодійної організації «Архистратига Михаїла»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби України про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення № 0003872304, № 0003862304 від 21.06.2011 р.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2012 року позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно із ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін з таких підстав.

Суд першої інстанції прийшов до висновку про задоволення позову.

З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, працівниками Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва проведено позапланову виїзну перевірку БО «Архистратига Михаїла»з питань використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 30.05.2011р. (акт від 14.06.2011р. №1415/23-04/36351212, далі за текстом - акт перевірки).

У висновках даного акту зазначені порушення:

1) пп.4.1.1 п. 4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 22.05.1997р. №283/97-ВР зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на прибуток за І квартал 2011 року на загальну суму 84688,80 грн.

2) п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за квітень 2011 року на загальну суму 34922,40 грн.

На підставі висновків акту перевірки, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва винесені податкові повідомлення -рішення :

- №0003872304 від 21.06.2011р. , яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 84690 грн., в т.ч. 84689 грн. -основного платежу та 1 грн. -штрафних (фінансових) санкцій;

- №0003862304 від 21.06.2011р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 34 923 грн., в т.ч. 34922 грн. -основного платежу та 1 грн. -штрафних (фінансових) санкцій.

Підставою для визначення позивачу суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 349223 грн. є висновок податкового органу про порушення вимог п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України, з огляду на те, що не включено до бази оподаткування операції з постачання безоплатно отриманих товарів, використаних не за цільовим призначенням на загальну суму 174612,20 грн. та обов'язку реєстрації платником ПДВ у зв'язку з досягненням суми від здійснення операцій з постачання товарів у 300 тис. грн.

Даючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із Законом України «Про благодійництво та благодійні організації»від 16.09.1997 № 531/97-BP зі змінами та доповненнями благодійна організація -це недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб.

БО «Архистратига Михаїла»створена з метою здійснення благодійної діяльності. Основні завдання організації -це забезпечення потреб та реалізація інтересів набувачів, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують допомоги.

БО «Архистратига Михаїла»згідно з рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України (протокол від 16.04.09 № 26/ГД-2891/К) включено до реєстру отримувачів гуманітарної допомоги під реєстраційним номером 03017ЄР.

В періоді, що перевірявся, БО «Архистратига Михаїла»було укладено договори (дарчі) з фірмами Midos Distribution Inc (США) та Union Charitable California (США) про дарування нерезидентами нових товарів (одяг, взуття, шкарпетки, панчохи, колготи, постільна білизна, сумки) на безоплатній основі. За умовами договорів про дарування гуманітарної допомоги витрати по транспортуванню, страхуванню вантажів оплачувались за рахунок нерезидентів.

З метою звільнення від оподаткування та сплати митних платежів при ввезені таких товарів на митну територію України БО «Архистратига Михаїла»зверталась до Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті міністрів України з проханням визнати отримані від вищезазначених фірм-нерезидентів вантажі гуманітарною допомогою. Рішеннями Комісії (протоколи засідань Комісії від 16.12.2010р. №26/ГД-11451, від 03.03.2011р. №26/ГД-2987/К та від 17.03.2011р. №26/ГД-11479) отримані вантажі БО «Архистратига Михаїла»було визнано гуманітарною допомогою.

В ході проведення перевірки встановлено, що гуманітарна допомога загальною вагою 38600 кг була розподілена згідно зі звітом розподілу гуманітарної допомоги між 18 набувачами-юридичними особами. Решта 846 кг було роздано БО «Архистратига Михаїла»безпосередньо набувачам-фізичним особам під час благодійних акцій. Організацією не забезпечено ведення обліку отриманого (по ВМД від 13.04.11р. №433646) гуманітарного вантажу вагою 15100 кг. в розрізі номенклатур товарів. Під час видачі набувачам гуманітарних товарів різних видів БО «Архистратига Михаїла»було оформлено накладні без розмежування в них предметів гуманітарної допомоги по вазі та номенклатурі.

Крім того, в акті перевірки зазначено, що БО «Архистратига Михаїла»отримала від інших благодійних організацій 14454 кг. гуманітарної допомоги, яка в подальшому була роздана набувачам-фізичним особам. За результатами опрацювання наданих до перевірки актів використання благодійної допомоги встановлено, що з 14454 кг гуманітарної допомоги 12388 кг було роздано на території Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської областей та в межах Голосіївського, Печерського, Подільського районів м. Києва.

Статтею 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»передбачено, що юридичні особи, отримувачі та набувачі гуманітарної допомоги, здійснюють бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідну звітність у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільового призначенням.

Частиною четвертою статті 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», встановлено, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Таким чином законодавством чітко передбачено, що гуманітарна допомога вважається доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України, тільки у випадку її використання не за цільовим призначенням та у разі відсутності обліку щодо її отримання та цільового використання. Згідно з визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону «Про благодійництво та благодійні організації»від 16.09.97 р. № 531/97-ВР зі змінами та доповненнями, благодійна діяльність -це добровільна безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності, а благодійна організація -недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.

Набувачами благодійної допомоги є фізичні та юридичні особи, які потребують і отримують благодійну допомогу.

З метою здійснення благодійної діяльності благодійні організації мають право самостійно вирішувати питання про надання благодійної допомоги її набувачам, використовувати цільові пожертвування, що надаються благодійниками на реалізацію благодійної програми згідно з умовами цього пожертвування; постійно визначати форми, об'єкти, суб'єкти та обсяги благодійної допомоги тощо.

Статтею 18 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» передбачено право благодійної організації укладати відносно майна та коштів, які є у її власності, будь-які угоди, що не суперечать її статутним цілям і законодавству України.

Перелік основних напрямів благодійництва та благодійної діяльності наведено у ст. 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», в якій зазначається, що благодійна діяльність здійснюється, зокрема, шляхом поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також надання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів; сприяння розвитку культури, в тому числі реалізації програм національно-культурного розвитку, доступу всіх верств населення, особливо малозабезпечених, до культурних цінностей та художньої творчості.

Цією статтею також установлено, що конкретні напрями благодійництва та благодійної діяльності визначаються благодійниками і статутами (положеннями) благодійних організацій.

Благодійні фонди та благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, включаються до Реєстру неприбуткових організацій та установ згідно з абзацом «б»пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 р. № 334/94-ВР та, відповідно, у разі отримання ними доходів, визначених пп. 7.11.3 цього пункту, вони звільняються від оподаткування податком на прибуток.

Так, з матеріалів справи вбачається, що БО «Архистратига Михаїла»є неприбутковою організацією та включена ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до Реєстру неприбуткових організацій та установ рішенням від 24.02.2009р. №26/1502, ознака неприбутковості -005. У періоді, що перевірявся, БО «Архистратига Михаїла»не була зареєстрована як платник податку на додану вартість.

Згідно Статуту Благодійної Організації «Архистратига Михаїла»є благодійною організацією, що створена з метою здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства, сприяння формуванню і поширенню в суспільстві високої християнської моралі, ідеалів гуманізму, християнської просвіти, практичного милосердя і благодійністю тощо.

Таким чином, Благодійна організація «Архистратига Михаїла»зареєстрована як неприбуткова організація відповідно до п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», вищевказані операції з передачі гуманітарної допомоги відповідають статутним цілям благодійної організації, а отже не підлягає оподаткуванню податком на прибуток.

Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»визначено, що інформація, яка міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Згідно з Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, облікові регістри -це носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку.

Відповідно до п.l.2 Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.12.1999 р. № 298 одержану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 «Цільове фінансування і цільові надходження» .

Передача набувачу гуманітарної допомоги у вигляді грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей відображається за дебетом рахунку 48 у кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна (п. 1.3 Порядку).

В якості регістрів синтетичного обліку надходження та використання гуманітарної допомоги, які ведуться на БО «Архистратига Михаїла», було надано оборотно-сальдові відомості по рахунках бухгалтерського обліку 281 та 48 помісячно. В якості регістрів аналітичного обліку - книгу обліку отримання і використання гуманітарної допомоги, а також книгу обліку отримання і використання благодійної допомоги.

Таким чином, посилання відповідача на порушення позивачем порядку ведення зазначеного обліку, як на підставу для визнання гуманітарної допомоги доходом та її оподаткування є необґрунтованими.

Так, Наказом Міністерства фінансів України від 14.12.99 № 298 затверджений Порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, що поширюється на юридичних осіб незалежно від видів діяльності та форм власності (крім бюджетних установ), які одержали гуманітарну допомогу (отримувачі), які її потребують і яким вона безпосередньо надається (набувачі). Діяльність благодійної організації повинна здійснюватись виключно в цілях та у спосіб, які визначені статутом.

Пунктом 1.1 вказаного Порядку передача отримувачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо).

В той же час, вказаним п.1.1. Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги не визначено вичерпного переліку і видів відповідних видаткових документів якими оформлюється видача гуманітарної допомоги в цілях бухгалтерського обліку.

Отже, передача гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо), та чинним законодавством не встановлено жодних додаткових вимог щодо оформлення передачі гуманітарної допомоги.

Як вбачається з протоколів Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, ВМД, планів розподілу гуманітарної допомоги, звіти розподілів гуманітарної допомога, накладних довіреностей, актів використання благодійної допомоги, вбачається що позивач отримав вантаж (гуманітарну допомогу) та передав її в подальшому організаціям, які визначені у планах розподілу гуманітарної допомоги та звітах розподілу гуманітарної допомоги.

Тому, твердження відповідача про необхідність наявності видаткових накладних або відомостей саме з реквізитами документів фізичних осіб -набувачів гуманітарної допомоги, є безпідставним. В той же час, свої видаткові операції з розповсюдження гуманітарної допомоги позивач оформлював відповідними актами використання благодійної допомоги за період перевірки, які долучені до матеріалів справи. Оскільки Порядок не визначає вичерпного переліку, видів, та змісту видаткових документів (зазначено "тощо"), то відповідні акти використання благодійної допомоги позивача, на думку суду, є належними та допустимими доказами використання благодійної допомоги в розумінні ст.11 зазначеного вище Закону і положень Порядку.

Щодо юридичних осіб набувачів, то позивачем надано до суду копії накладних і довіреностей, які підтверджують цільове використання гуманітарної допомоги. Джерелом назви товарів в накладних, які виписувала БО «Архистратига Михаїла», є дані вантажно-митних декларацій, в кожній накладній вказана вага виданого товару.

Таким чином, у позивача наявні документи, які дають змогу зробити висновок про використання гуманітарної допомоги за її цільовим призначенням та підтверджують здійснення позивачем обліку щодо отримання та цільового використання такої допомоги.

Посилання відповідача на те, що неможливо підтвердити цільове використання гуманітарної допомоги у зв'язку із наявністю фактів передачі гуманітарної допомоги не ідентифікованим особам, яке ґрунтується на тому, що позивачем не надано жодних журналів, відомостей, інших документів, які дають змогу ідентифікувати кінцевих набувачів -фізичних осіб, є необґрунтованим, оскільки чинним законодавством встановлено що передача гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо), при цьому, особу не зобов'язано вести такий облік з фіксуванням персональних даних фізичних осіб, яким надається така допомога.

Таким чином, відповідач безпідставно дійшов висновку про порушення позивачем пп.4.1.1 п. 4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України, оскільки відповідачем в належний спосіб не доведено нецільове використання позивачем гуманітарної допомоги.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги позивача.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і апеляційним судом відхиляються.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2011 року за позовом Благодійної організації «Архистратига Михаїла»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби України про скасування податкового повідомлення-рішення -залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Губська О.А.

Судді: Парінов А.Б.

Беспалов О.О.