ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" серпня 2012 р.Справа № 5013/778/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №5013/778/12
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 1
до відповідача: управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград, вул. В. Чорновола, 38
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Олександрійського управління державної казначейської служби України Кіровоградської області, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Першотравнева, 30
про стягнення 57672,75 грн.,
Представники сторін:
від позивача - Фатовенко О.О., довіреність №11520/07 від 27.12.2011р.;
від відповідача - Кирильчук В.В., довіреність №2339/21 від 08.06.2012р. (брав участь у судовому засіданні 02.08.2012 р.);
від 3-ї особи І - участі не брали;
від 3-ї особи ІІ - участі не брали.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради - 42156,80 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, а також судових витрат.
17.07.2012р. позивачем подано заяву №2496/71 від 16.07.2012р. про уточнення розміру позовних вимог, яка продубльована заявою від №2764/71 від 03.08.2012 р. (т.3, а.с.1-2). Згідно заяви про уточнення позовних вимог позивач просить стягнути з відповідача - 57672,75 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, а також судові витрати.
Враховуючи положення ст. 22 Господарського процесуального кодексу України вказану заяву прийнято судом до розгляду.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить відмовити позивачу в задоволенні позову з тих підстав, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про міліцію" здійснюються за рахунок Державного бюджету України, в якому визначаються будь-які видатки держави на загально-суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, а зобов'язання, взяті фізичними або юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень не вважаються бюджетними зобов'язаннями і витрати на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватись.
Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації у письмових поясненнях, поданих суду 16.07.2012р., просить відмовити позивачу у задоволенні позову, мотивуючи свою позицію тим, що останнє не є головним розпорядником коштів субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату, зокрема електроенергії та не здійснює фінансування видатків на надання пільг.
Олександрійське управління державної казначейської служби України Кіровоградської області у своїх поясненнях зазначило, зокрема, про те, що згідно п. 3 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" дія статті 22 Закону України "Про міліцію" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно Закону України "Про електроенергетику", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 №1357, Правил користування електричною енергією для населення, на підставі укладених договорів про користування електричною енергією публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" протягом 2011-2012 років постачало споживачам пільгових категорій електричну енергію, які оплачували її з урахуванням пільг у відповідності до Закону України "Про міліцію".
Так, відповідно до частин 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом. При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за Законом України "Про міліцію" надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.
Статтею 24 цього Закону визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією вказаних положень, здійснюється за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.
В силу вимог ст. 17 Закону України "Про електроенергетику" збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.
Порядок відшкодування суми витрат, які виникли внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів, визначено у Бюджетному кодексі України, Законах України: "Про Державний бюджет України на 2008 рік", "Про Державний бюджет України на 2009 рік", "Про Державний бюджет України на 2010 рік", "Про Державний бюджет України на 2011 рік", "Про Державний бюджет України на 2012 рік"; Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. № 117 та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256.
Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 розд. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2011 рік" та п. 3 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" норми і положення ст. 22 Закону України "Про міліцію" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2011, 2012 роки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі - Порядок).
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років, зокрема, працівникам міліції, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб-пільговиків здійснюється за допомогою Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. № 117 (надалі - Положення).
Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга"; Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням праці та соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій звіти згідно з формами "4-пільга" та "6-пільга".
Позивач дотримався правил вищевказаного Порядку в частині подання до уповноваженого органу розрахунків витрат по наданим пільгам, однак відшкодування проводилось відповідачем не в повному обсязі.
Факт надання позивачем послуг електропостачання особам, які мають право на пільги, в період з червня 2011 року по травень 2012 року та проведення оплати вартості поставленої електроенергії такими працівниками в розмірі 50 відсотків, встановлено матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Однак, відповідачем відшкодування позивачу пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років проводились не в повному обсязі.
Так, за період з червня 2011 року по травень 2012 року заборгованість відповідача по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, склала 57672,75 грн.
Доказів сплати 57672,75 грн. заборгованості відповідачем суду не подано.
Щодо посилання відповідача на право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, то суд враховує, що таке право передбачене пунктом 8 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України. Відповідно до цього пункту Кабінет Міністрів України має право встановлювати розміри соціальних виплат, не визначені законом, в абсолютних сумах у межах бюджетних призначень, встановлених за відповідними бюджетними програмами, до законодавчого врегулювання такого питання. Тобто даними нормами надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри лише тих соціальних виплат, які передбачені за відповідними бюджетними програмами. Проте вказане положення не поширюється на правовідносини щодо розміру соціальних виплат по встановлених пільгах з оплат житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку, оскільки такі пільги визначені виключно законами України, зокрема, ст. 22 Закону України "Про міліцію", ч. 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України встановлена пільга в розмірі 50-процентної знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства та матеріали справи господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрійський район електричних мереж, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, ідентифікаційний код 03197641) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (м. Кіровоград, просп. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362, на поточний рахунок із спеціальним режимом використання №260303031425 в філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 323475) - 57672,75 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, ідентифікаційний код 03197641) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (м. Кіровоград, просп. Комуністичний, 15, ідентифікаційний код 23226362, на поточний рахунок №26000060424195 у Кіровоградській філії КБ "Приватбанк", МФО 323583) - 1609,50 грн. судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити відповідачу за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, Головному управлінню праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації за адресою: м. Кіровоград, вул. В. Чорновола, 38 та Олександрійському управлінню державної казначейської служби України Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Першотравнева, 30.
Повне рішення складено 17.08.2012 р.
Суддя О.Б. Шевчук