Постанова № 25615586, 09.08.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2012
Номер справи
2а-6153/12/1370
Номер документу
25615586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2012 р. № 2а-6153/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання -Семеряк М.І.,

представника позивача -Саноцького Ю.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в :

Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»(далі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулось з адміністративним позовом до Львівського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби (далі -Берегівська ОДПІ) №0002571740 від 12.06.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області Державної податкової служби за наслідком проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця»щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням окремих структурних підрозділів (дільниць, цехів), які входять до складу відокремленого підрозділу, не ґрунтується на вимогах податкового законодавства, оскільки такі структурні підрозділи (дільниці, цехи), які входять до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО).

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, на адресу суду надіслав заперечення № 2271/10/10-005 від 24.07.2012 року, в яких зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення було прийнято у відповідності до акта перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку». Просив суд відмовити у задоволенні позову.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09.08.012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно з довідкою про включення до ЄДРПОУ Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»зареєстрований розпорядженням Виконавчого комітету Ужгородської міської ради 14.11.1997 року. Місцезнаходження відокремленого підрозділу відповідно до довідки про включення до ЄДРПОУ: 88000, м.Ужгород, вул. Одеська, 7. Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»взятий на податковий облік в органах державної податкової служби 04.03.1998 року за № 15-01-18/96. На момент проведення перевірки відокремлений підрозділ перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.

Відповідно до нової редакції «Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»від 25.04.2006 року, такий входить до складу Львівської залізниці і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України як відокремлений підрозділ без прав юридичної особи.

Судом встановлено, що на підставі направлень, виданих ДПІ у м. Ужгороді, податковим інспектором проведено позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» з питань дотримання вимог податкового законодавства по питанню щодо правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року, за результатами якої складено Акт від 25.05.2012 року № 724/17-319/10/01071278, у висновках якого зазначено, що встановлено порушення пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України з наступними змінами та доповненнями (далі -ПК України) в частині несплати (неперерахування) Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця»податку на доходи фізичних осіб в сумі 596 939,40 грн.

На підставі Акта перевірки Берегівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.06.2012р. № 0002571740, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 596 939,40 грн. та донараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 61 461,54 грн. Загальна сума податкового повідомлення-рішення складає 658 400,94 грн.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»- юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку», яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі структурні підрозділи (дільниці, цехи), які знаходяться на території інших територіальних громад.

Як зазначено в акті перевірки, відповідно до штатного розпису Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»складається з наступних структурних підрозділів, в тому числі:

АУР, група надійності, телефонно-телеграфна станція, місцевий зв'язок Ужгород-В.Березний, ЛАЗ-АТА Ужгород, пост ДЦ, група технічної документації, пасажирська автоматика, ремколона, радіозв'язок, спецзв'язок, ПОНАБ Ужгород, цех механізації, КВП СЦБ, дільниця СЦБ Ужгород 2 - Павлово, дільниця СЦБ Доманинці - Дубриничі, дільниця СЦБ Ужгород - Струмківка, місцезнаходження: м. Ужгород, вул. Одеська, 7, кількість працюючих -144 чол.;

пост ЕЦ-1 Чоп, пост ЕЦ-3 Чоп, механізована гірка Чоп, КРП Чоп, будинок зв'язку Чоп, пост ЕЦ-2 Чоп, телефонно-телеграфна станція Чоп, кабельна група, місцезнаходження : м. Чоп, вул. Берег, 52, кількість працюючих -69 чол.;

механізована гірка Батьово, пост ЕЦ-2 Батьово, радіозв'язок Чоп - Батьово, телеграф Батьово, будинок зв'язку Батьово, пост ЕЦ-1 Батьово, ЕЦ Есень - Саловка, місцезнаходження: смт. Батьово, кількість працюючих - 73 чол.;

дільниця СЦБ Березний - Ставне, місцезнаходження: смт. В.Березний, кількість працюючих -7 чол.;

дільниця зв'язку Березний - Сянки, дільниця СЦБ Сянки - Волосянки, ПОНАБ Сянки - Волосянки, місцезнаходження: с. Сянки, кількість працюючих -25 чол.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.

Як зазначено в акті перевірки, під час проведеної перевірки перевірено питання дотримання Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»вимог законодавства щодо оформлення трудових відносин з працівниками. На момент проведення обстеження робочих місць, працівники, що знаходились на робочих місцях, перебувають у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця».

На підставі вищезазначених обставин податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»за період з 01 липня 2010 року по 31 березня 2012 року перераховував податок на доходи фізичних осіб по своїм структурним підрозділам (дільницям, цехам), розташованим у Берегівському районі, до бюджету м. Ужгорода, за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів (дільниць, цехів). Сальдо з податку на доходи фізичних осіб станом на 31.03.2012 року по Берегівському району складає 637 941,09 грн. (по К-ту), у тому числі заборгованість по податку в сумі 596 939,40 грн.

Проте з такими висновками податкового органу суд не погоджується виходячи з наступного.

Відповідно до п.63.2. ст.63 ПК України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»є відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця»на підставі затвердженого 25.04.2006 року «Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку», який взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Одеська, 7, та на якого покладено обов'язок зі сплати податку з доходів фізичних осіб.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Як встановлено судом та податковим органом під час перевірки, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»складається з окремих структурних підрозділів (дільниць, цехів).

Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.

Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно з п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України. Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі. Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Пунктом 168.4.4 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи», аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.

Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем окремих структурних підрозділів (дільниць, цехів) до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО «Львівська залізниця»з відповідними органами місцевого самоврядування (Берегівського району) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких структурних підрозділів (дільниць, цехів) процедури погодження не потребує.

Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця»юридично наділений статусом податкового агента.

Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ ««Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця»повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням до бюджету м. Ужгорода, що підтверджується наданими позивачем копіями платіжних доручень, якими ВП «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»здійснювалося перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року.

Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень структурних підрозділів (дільниць, цехів), діяти від імені Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця»у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.

Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, а відтак суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу ««Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця».

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятих ним рішень. Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом ««Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку»ДТГО «Львівська залізниця»податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, доведені у судовому засіданні та такі, що підлягають до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь ДТГО «Львівська залізниця»2 204,00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Берегівської ОДПІ Закарпатської області Державної податкової служби від 12.06.2012р. № 0002571740.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»2204,00 грн. (дві тисячі двісті чотири гривні).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 14 серпня 2012 року.

Суддя (підпис) В.М.Сакалош

З оригіналом згідно

Суддя В.М.Сакалош