Постанова № 25614745, 13.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.08.2012
Номер справи
2а-7929/12/0170/1
Номер документу
25614745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 серпня 2012 р. Справа №2а-7929/12/0170/1

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенникової Ю.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в сумі 491,61 гривень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулась з позовом Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з єдиного податку та пені в сумі 491,61 гривень.

В позовній заяві позивач вказує, що ФОП ОСОБА_1 має податковий борг зі сплати єдиного податку за 2009 рік в розмірі 390,21 гривень, заборгованість за результатами перевірки в розмірі 75,78 гривень та 20,93 гривні, а також пені у розмірі 4,89 гривень які просить стягнути з відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.07.2012 року було відкрите провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.07.2012 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання позивач не з`явився, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, зазначивши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

У судове засідання відповідач не з'явився, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справ.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності позивача -суб'єкта владних повноважень.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1, 3 статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб`єктом господарювання при здійсненні ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його у якості підприємця без статусу юридичної особи.

Судом встановлено, що 19.05.2005 року ОСОБА_1 був зареєстрован у якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2, та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 15.09.2011р.

Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1, взятий на облік платника податків, що підтверджується довідкою від 01.06.2005 року № 15974.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в 2009 році перебував на обліку в ДПІ м. Сімферополя АРК як платник єдиного податку, що підтверджується корінцем свідоцтва серії Ж № 108640 та заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 09.12.2008 року.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач є суб'єктом господарювання, платником єдиного податку, зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок, підстави, строки сплати єдиного податку у 2009 році передбачені Указом Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", в редакції на момент виникнення спірних правовідносин та Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181.

Згідно з Указом спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва: фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.

Відповідно до пункту 2 Указу суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Судом встановлено, що для відповідача встановлено максимальний розмір єдиного податку в розмірі 200,00 гривень.

Судом встановлено, що станом на 20.10.2009 рік та 20.11.2009 року у відповідача утворилася заборгованість зі сплати єдиного податку у розмірі 400,00 гривень, з розрахунку 200,00 гривень за місяць, яка була частково погашена в розмірі 9,79 гривень.

Відповідно до п.1.2., 1.3 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, що у п. 1.3. було визначено як податковий борг у разі несплати його у встановлений строк, повноваження щодо здійснення заходів з погашення якого покладено на податкові органи; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Судом встановлено, що відповідачем самостійно узгоджена сума податкового зобов'язання з єдиного податку в розмірі 400,00 гривень, в строк, визначений статтею 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III сплачена частково в розмірі 9,79 грн., у зв'язку чим податкове зобов'язання в розмірі 390,21 грн. перетворилося на податковий борг.

Судом встановлено, що 14.06.2010 року співробітниками Державної податкової служби проведена не виїзна документальна перевірка своєчасності сплати єдиного податку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

За результатами невиїзної документальної перевірки було складено акт № 9055/17-2/НОМЕР_1 від 14.06.2010 року.

З акту вибачається, що у ході перевірки були встановлені порушення п.2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727, частини 2 Порядку видання свідоцтва про сплату єдиного податку затвердженого наказом ДПА України від 29.10.1999 року № 599 у результаті чого встановлено несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобов'язання єдиного податку з фізичних осіб за вересень-листопад 2009 року, а саме:

- із затримкою до 30 календарних днів несвоєчасно сплачено податку на суму 209,24 гривні,

- із затримкою від 31 до 90 календарних днів несвоєчасно сплачено податку на суму 377,86 гривень.

Відповідно п.п.17.1.7 п 17.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

На підставі акту перевірки № 9055/17-2/НОМЕР_1 від 14.06.2010 року були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- № 0040311702/0 від 14 червня 2010 року, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 20% несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання на суму 75,58 гривні, яке отримане відповідачем 14.06.2010 року, про що свідчить підпис відповідача на повідомленні.

- № 0040321702/0 від 14 червня 2010 року, яким до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 10% несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання на суму 20,93 гривні, яке отримане відповідачем 14.06.2010 року, про що свідчить підпис відповідача на повідомленні.

Судом встановлено, що податкове зобов'язання в розмірі 96,71 гривень відповідачем не сплачено.

Таким чином сума заборгованості в розмірі 96,71 гривень, зазначена в повідомленнях-рішеннях є узгодженою з відповідачем, але погашена не була.

Крім того, судом встановлено, що на суму боргу позивачем нарахована пеня в розмірі 4,89 гривень, яка відповідачем не погашена.

Суд враховує, що оскільки податковий борг утворився за 2009 рік, на нього поширюється порядок його стягнення, встановлений Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року.

Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Судом встановлено, що 25.07.2009 року ДПІ в м. Сімферополь АРК була складена перша податкова вимога № 1/6305 на суму податкового боргу за погодженими податковими зобов'язаннями з ФОП ОСОБА_1 в розмірі 188,93 гривні, яка не була одержана відповідачем у зв'язку непроживанням відповідача за адресою, про що був складен акт № 4749/24-1 від 01.07.2010 року.

Судом встановлено, що 02.08.2010 року ДПІ в м. Сімферополь АРК була складена друга податкова вимога № 2/3821 на суму податкового боргу за погодженими податковими зобов'язаннями з ФОП ОСОБА_1 в розмірі 491,61 гривень, у тому числі по основним платежам в сумі 390,21 грн.,за штрафними санкціями в сумі 96,51 грн. Та пені 4,89 гривень яка не була одержана відповідачем у зв'язку непроживанням відповідача за адресою, про що був складен акт № 8296/24-1 від 20.10.2010 року.

Судом встановлено, що податковий борг з єдиного податку в розмірі 491,61 гривень станом на день розгляду справи ФОП ОСОБА_1 не погашений, що підтверджується випискою з облікової картки платника податків.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати ФОП ОСОБА_1 у встановленому законом порядку та строки єдиного податку в розмірі 491,61 гривень, є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Відповідно до п.п.20.1.28. ПК України органи податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу, для чого можуть звертатися до суду.

Згідно п. 87.11 ст. 88 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку -фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішення суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Приймаючи до уваги, що сума податкового боргу у розмірі 491,61 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У судовому засіданні, яке відбулося 13.08.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а в повному обсязі постанова складена 14.08.2012 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податковий борг з єдиного податку в сумі 491,61 гривень -код платежу 8518050203, р/р 34211379700005, отримувач місцевий бюджет Центрального району м. Сімферополь, в ГУ ДКСУ в АРК ЄДОПОУ 38040558, МФО 824026.

3. Копію постанови надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.