Постанова № 25604267, 02.08.2012, Севастопольський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
02.08.2012
Номер справи
5002-15/518-2012
Номер документу
25604267
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2012 року Справа № 5002-15/518-2012 Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Градової О.Г.,

суддів Маслової З.Д.,

Фенько Т.П.,

за участю представників сторін:

представники сторін та прокурор не з'явилися;

розглянувши апеляційну скаргу Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора на ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іщенко І.А.) від 21 червня 2012 року у справі № 5002-15/518-2012

за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора (вул. К. Маркса, 28, Керч, 98300)

в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, Сімферополь, 95038)

до Войківської сільської ради (вул. Шосейна, 10, Войкове, Ленінський р-н, 98221)

обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Азав Ялиси" (вул. Керченська, 10, Войкове, Ленінський район, Автономна Республіка Крим, 98221)

про визнання недійсним рішення,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою місцевого господарського суду клопотання прокурора про заміну позивача залишено без задоволення через відсутність процесуального правонаступництва - реорганізації Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим в Державну інспекцію сільського господарства, позов в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність обслуговуючого кооперативу для будівництва залишено без розгляду через неправильне обрання прокурором органу державної влади, в інтересах якого подано позов.

Ухвала мотивована тим, що Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим не реорганізований в Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим; законодавством не передбачено права позивача на звернення з позовом про визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землею (а.с. 16-18 т. 2).

Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор подав апеляційну скаргу, в якій просить вказану ухвалу скасувати та позов задовольнити тому, що ухвала прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права (а.с. 27-28 т. 2).

Відзивів на апеляційну скаргу не надійшло.

Прокурор та сторони не скористалися правом на участь в судовому засіданні їх представників, про час та місце засідання були сповіщені належним чином, копії ухвали отримали 23, 24, 27, 28 липня 2012 року, що підтверджено поштовими повідомленнями (а.с. 30-33 т. 2). Апеляційний господарський суд, прийнявши до уваги, що прокурор, сторони належним чином сповіщені про час та місце засідання, явка їх не визнана судом обов'язковою, у справі достатньо доказів для розгляду справи, законом передбачений скорочений строк для розгляду апеляційних скарг на ухвали, ухвалив - розглянути справу без участі в судовому засіданні осіб, що не з'явилися.

На підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд встановив наступне.

13 лютого 2012 року (поштою) Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим подав до господарського суду Автономної Республіки Крим позов до Войківської сільської ради та обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Азав Ялиси" про визнання недійсним рішення вказаної ради про затвердження проекту землеустрою та про безоплатну передачу у власність вказаного кооперативу земельної ділянки площею 5,000 га для будівництва (а.с. 3-32 т. 1).

Позовні вимоги мотивовані тим, що передати безоплатно у власність під забудову земельну ділянку можливо лише певним видам кооперативів (житлово-будівельним та гаражно-будівельним), до яких обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Азав Ялиси" не відносився.

Подання позову в інтересах держави в особі Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим обґрунтовано тим, що цей орган є спеціально уповноваженим виконавчою владою органом з питань земельних ресурсів та має повноваження по здійсненню державного контролю за використанням та охороною землі за статтею 188 Земельного кодексу України та статтею 5 Закону України "Про державний контроль за охороною та використанням земель".

15 лютого 2012 року вказана позовна заява прийнята до розгляду господарського суду Автономної Республіки Крим (а.с. 1-2 т. 1), розгляд справи призначався неодноразово (а.с. 45-46, 82-83, 90-91, 101-103, 133-134, 142-143 т. 1), в тому числі починався розгляд спору по суті (а.с. 79-81, 130-132 т. 1).

15 травня 2012 року Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор (поштою) подав заяву про заміну позивача з Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим на Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим тому, що Законом України №4444-VІ від 23 лютого 2012 року повноваження на здійснення державного контролю за використанням та охороною земель надані центральному органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (а.с. 135-137 т. 1).

25 травня 2012 року Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор (поштою) подав заяву про заміну позивача з Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим на Державну інспекцію сільського господарства в Автономної Республіці Крим тому, що Законом України №4444-VІ від 23 лютого 2012 року повноваження на здійснення державного контролю за використанням та охороною земель надані центральному органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим є територіальним органом такого новоправомочного органу (а.с. 138-139 т. 1).

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та положень про Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим та Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим слідує наступне:

1) Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (ідентифікаційний №00048113) зареєстровано як юридичну особу з 23 листопада 1999 року та існує до наступного часу, пункт 3 Положення про Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, затвердженого постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим №200 від 25 травня 2010 року, передбачав повноваження цього Комітету на здійснення державного контролю за використанням та охороною земель (а.с. 36-40 т. 2);

2) Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим (ідентифікаційний №38040689) зареєстрована як юридична особа з 10 січня 2012 року та існує до наступного часу, підпункт "а" пункту 4.1. Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №770 від 23 грудня 2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 січня 2012 року за N34/20347, передбачає повноваження цієї Інспекції у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності (а.с. 41-47 т. 2).

Згідно з частиною 2 статті 1 Господарського процесуального кодексу України у випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право звертатися державні та інші органи.

Частина 1 статті 25 Господарського процесуального кодексу України встановлює випадки процесуального правонаступництва, в тому числі до таких випадків процесуальний закон відносить інші випадки заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір; при процесуальному правонаступництві господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони на будь-якій стадії судового процесу.

До 20 березня 2012 року відповідно частини 1 статті 5Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" №963-IV від 19 червня 2003 року державний контроль за використанням та охороною земель здійснював спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З 21 березня 2012 року набрали чинності пункти 2, 4 і 5 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель" №4444-VI від 23 лютого 2012 року, якими внесені зміни до Земельного кодексу України, Законів України "Про охорону земель" та "Про державний контроль за використанням та охороною земель" щодо органу, який має повноваження на здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності. Зокрема, повноваження щодо здійснення такого контролю надані центральному органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про державний контроль за використанням і охороною земель" №963-IV від 19 червня 2003 року (як до внесення змін Законом України №4444-VI від 23 лютого 2012 року, так і після внесення таких змін) до повноважень уповноваженого органу виконавчої влади належало та належить:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

додержання органами місцевого самоврядування, юридичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

б) внесення до органів місцевого самоврядування клопотань щодо:

приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин,

е) вирішення інших питань відповідно до закону.

Основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель, відповідно до статті 2 вказаного Закону України №963-IV, є:

1) забезпечення додержання органами місцевого самоврядування, юридичними особами земельного законодавства України;

2) запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.

Як слідує з статті 116 розділу IV "Набуття і реалізація права на землю" Земельного кодексу України юридичні особи набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частина 1 статті 41 вказаного Кодексу передбачала та передбачає, що безоплатно у власність для житлового і гаражного будівництва передаються земельні ділянки за рішенням органів місцевого самоврядування житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам.

Згідно з статтею 144 Конституції України, статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21 травня 1997 року, рішенням №7-рп/2009 Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року "У справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність, коли це стосується цивільних прав окремих осіб, може бути визнано недійсним лише в судовому порядку.

Апеляційний господарський суд вважає, що заміна позивача по даній справі через зміну в законодавчому порядку повноважень органу, який має здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель, є підставою для процесуального правонаступництва тому, що це інший випадок заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір. А тому ухвала в частині відмови в заміні позивача прийнята з порушенням частини 1 статті 25 Господарського процесуального кодексу України, через що підлягає скасуванню. Заява прокурора про заміну позивача підлягає задоволенню.

З вказаних вище норм матеріального права та підпункту "а" пункту 4.1. Положення про Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим вбачається, що ця особа має повноваження здійснювати державний контроль за використанням та охороною земель у частині додержання органами місцевого самоврядування та юридичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі передачі у власність земельних ділянок; основними завданнями такого державного контролю, в тому числі, є вжиття відповідних заходів щодо усунення порушень законодавства України у сфері використання земель. Тобто ця особа має право шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органу місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність вживати заходи для усунення порушень при прийнятті органами місцевого самоврядування рішень про передачу землі у власність. А тому прокурор правильно обрав орган, в інтересах якого заявив позов.

На підставі вказаного апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга обґрунтована та підлягає задоволенню, ухвала місцевого господарського суду прийнята з порушенням вказаних вище норм процесуального та матеріального права, викладені в ухвалі висновки не відповідають обставинам справи, а тому ухвала підлягає скасуванню, а справа - передачі до господарського суду на новий розгляд.

Керуючись статтями 101, 102, 103 (пункт 2), 104, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора задовольнити.

Ухвалу господарського суду Автономної Республіки Крим від 21 червня 2012 року у справі № 5002-15/518-2012 скасувати.

Справу № 5002-15/518-2012 передати на розгляд господарського суду Автономної Республіки Крим.

Замінити позивача - Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим, на позивача - Державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим.

Головуючий суддя О.Г. Градова

Судді З.Д. Маслова

Т.П. Фенько

Розсилка:

1. Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор (вул. К. Маркса, 28, Керч, 98300)

2. Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, Сімферополь, 95038)

3. Войківська сільська рада (вул. Шосейна, 10, Войкове, Ленінський р-н, 98221)

4. обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Азав Ялиси" (вул. Керченська, 10, Войкове, Ленінський район, Автономна Республіка Крим, 98221)