Постанова № 25601683, 31.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.07.2012
Номер справи
2а-9901/10/2670
Номер документу
25601683
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 липня 2012 року № 2а-9901/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б. розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Княжий Затон"доДержавної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києвапроскасування повідомлення - рішення № 0003662305/3/22072 від 21.06.2010р.На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю "Княжий Затон" звернувся до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва від 21 червня 2010 р. № 0003662305/3/22072, яким прийнято рішення про визначення суми податкового зобов'язання ТОВ "Княжий Затон" за платежем: орендна плата за землю, 5013050200, в сумі 42672,53 грн., в тому числі, за основним платежем 42672,53 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення ДПІ у Дарницькому районі м. Києва є необґрунтованим та таким, що суперечить законодавству України, а тому є протиправним та незаконним, а відтак підлягає скасуванню.

В наданих до Суду запереченнях Відповідач зазначає, що у зв'язку зі зміною цільового використання земельної ділянки ТОВ "Княжий Затон" змінено коефіцієнт на функціональне використання земельної ділянки в розмірі 2,5, внаслідок чого обчислено нормативну грошову оцінку земельної ділянки та прийнятим податковим повідомленням-рішенням Позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем орендна плата за землю, 5013050200, в сумі 64008,80 грн., в тому числі, за основним платежем 42672,53 грн. та за штрафними санкціями 21336,27 грн.

Відповідач до суду не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

У період з 07.10.2009 р. по 20.10.2009 року співробітниками Державної податкової інспекції в Дарницькому районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 по 30.06.2009 року, за наслідками якої був складений Акт перевірки № _/2305/24093093 від 23.10.2009 р.

Відповідно до висновку Акту, перевіркою встановлено порушення позивачем ст.21 Закону України «Про оренду землі», рішення Київської міської ради від 26.07.2007р. №43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Києва та порядку її визначення п.3.5. р.3 наказу Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства №18/15/21/11 від 27.01.2006р. «Про порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів»- встановлено заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю в червні 2009 року на суму 42672.53 грн.

На підставі Акту Державна податкова інспекція у Дарницькому районі м. Києва прийняла податкове повідомлення рішення від 06.11.2009 року № 0003662305/0/48465, яким визначено суми податкового зобов'язання ТОВ «Княжий Затон»за платежем орендна плата за землю, 5013050200, в сумі 64008,80 грн., в тому числі, за основним платежем 42672,53 грн. та за штрафними санкціями 21336,27 грн.

За наслідками адміністративного оскарження прийнятого Відповідачем податкового повідомлення-рішення, останнє залишене без змін, а скарги ТОВ «Княжий Затон»-без задоволення.

Судом встановлено, що 20.07.1999 року між Київською міською державною адміністрацією, в особі голови адміністрації, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Княжий Затон»було укладено договір на право тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації від 14.04.98р. №788, загальною площею 9,2608 га, строком на 49 років, для будівництва та експлуатації тимчасового оптово-роздрібного ринку в11 мікрорайоні житлового масиву «Позняки»у Харківському районі міста Києва (на сьогодні - Дарницькому районі).

Згідно пункту 2.1 Договору визначено, що плата за землю вноситься землекористувачем згідно Закону України «Про плату за землю» у вигляді орендної плати у розмірі одного відсотка від грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, у рік.

Згідно з довідкою Київського міського управління земельних ресурсів від 20.07.1999 року №423 на час укладання зазначеного договору оренди грошова оцінка всієї землі площею 92608 кв.м. становила 12787794,20 грн., виходячи із коефіцієнту на функціональне використання землі у розмірі 0,5.

Між Київською міською радою, в особі міського голови, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Княжий Затон»13 січня 2003 року було укладено додаткову угоду до вищезазначеного договору про зміну площі наданої у користування земельної ділянки з 9,2608 га на 5,7227 га (сумою площ двох ділянок 5,0623 га та 0,6604 га) згідно з планом земельних ділянок та ситуаційною схемою.

Позивач 06.05.2009 року звернувся до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) із заявою щодо здійснення нормативної грошової оцінки земельних ділянок за адресою вул.. Дніпровська Набережна, 11 в м. Києві.

Відповідно до витягу від.№256 з технічної документації №Ю-26320/2009 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:90:009:0004 нормативна грошова оцінка ділянки площею 50623 кв.м. становить 106681328,17 грн., виходячи із коефіцієнту на функціональне використання землі у розмірі 2,5.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте Відповідачем з урахуванням довідок про визначення нормативної грошової оцінки, виданих Головним управлінням земельних ресурсів та витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, зокрема на площу земельної ділянки 6604 кв.м.: витяг з технічної документації №Ю-25216/2009 від 04.02.2009 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 12803698,16 грн. (обчислена з урахуванням коефіцієнта на функціональне використання ділянки 2,5); на площу земельної ділянки 50623 кв.м. витяг з технічної документації №Ю-25576/2009 від 06.03.2009 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 21336265,63 грн. (обчислена з урахуванням коефіцієнта на функціональне використання ділянки 0,5); витяг з технічної документації №Ю-26320/2009 від 17.06.2009 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 106681328,20 грн. (обчислена з урахуванням коефіцієнта на функціональне використання ділянки 2,5).

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Частиною першою статті 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

У відповідності до частини 1 статті 23 Закону України «Про плату за землю»грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року №213.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N 18/15/21/11.

Пунктом 1.3 Порядку визначено, що нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до пункту 1.4 Порядку інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення є матеріали державного земельного кадастру (кількісна і якісна характеристика земель, бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель), матеріали внутрігосподарського землевпорядкування, а земель населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території, матеріали інвентаризації земель населених пунктів, проекти забудови та розподілу території населених пунктів, місцеві правила забудови.

Пунктом 3.3 Порядку встановлено нормативну грошову оцінку одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів, згідно якої нормативна оцінка залежить в тому числі і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Згідно Таблиці 1.1 «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки»Додатку 1 до п.п.3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, встановлено коефіцієнт у розмірі 0.5.

Відповідно до Дозволу на розміщення тимчасової споруди №20-0320 від 04.06.2009 року з 04 червня 2009 року на земельній ділянці, що є об'єктом договору оренди, Позивачем розпочато розміщення (будівництво) тимчасової споруди -оптово-роздрібної ринку.

Судом встановлено, що Дарницьким районним судом м. Києва за наслідками розгляду цивільної справи за позовом ТОВ «Княжий Затон» до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) про визнання протиправними дій прийнято постанову від 29.04.2010 року, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.

В матеріалах справи наявна Постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2010 року по справі №2а-903/10, якою дії Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) визнано неправомірними.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2011 року роз'яснено резолютивну частину постанови від 06.12.2010 року по справі №2а-903/10 в такій редакції: Визнати протиправними дії Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки у значенні 2,5 при розрахунку на вимогу ТОВ «Княжий Затон»від 06.05.2009 року нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 50623 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Дніпровська Набережна, 11, мікрорайон ж/м Позняки (кадастровий номер 8000000000:90:009:0004) на підставі договору на право тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди від 20.07.1999 року. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державно адміністрації) здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки належної ТОВ «Княжий Затон»земельної ділянки загальною площею 50623 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Дніпровська Набережна, 11, мікрорайон ж/м Позняки (кадастровий номер 8000000000:90:009:0004) за період з 06.05.2009 року по 31.12.2009 року та застосувати при здійсненні такого розрахунку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у значенні 0,5 як для земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво.

Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

У відповідності до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Виходячи з аналізу матеріалів справи, повно та всебічно дослідивши наявні докази, заслухавши обґрунтування сторін Суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 71, 94 , 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва від 21 червня 2010 р. № 0003662305/3/22072.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Б. Федорчук