ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 липня 2012 року № 2а-9334/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Імпайр"до третя особаКомунального підприємства Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр"провизнання незаконним рішення про відмову в державній реєстрації права приватної власності на об'єкт незавершеного будівництва від 08.06.2012 та зобов'язання вчинити дії
за участю:
представника позивача -Сударенко О.В. (довіреність № 19 від 25.07.2012 ),
представника відповідача -не прибув,
представника третьої особи - Шмідт М.Г. (довіреність б/н від 25.07.2012)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпайр" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Комунального підприємства Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" про визнання незаконним рішення про відмову в державній реєстрації права приватної власності на об'єкт незавершеного будівництва від 08.06.2012 та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було неправомірно не зареєстровано за позивачем право власності на об'єкт незавершеного будівництва за заявою від 25.05.2012, оскільки позивачем до неї було додано повний пакет документів передбачений чинним законодавством.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2012 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні 26.07.2012 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцент".
У судовому засіданні 26.07.2012, на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача у судовому засіданні 26.07.2012 підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
У судове засідання 26.07.2012 представник відповідача не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Будь-яких заперечень проти позову відповідачем подано не було. Заперечення на адміністративний позов від відповідача надійшли через канцелярію суду 31.07.2012, що підтверджується відповідним штампом канцелярії, тобто вже після розгляду справи судом, у зв'язку з чим вони не могли бути прийняті до уваги судом.
Представник третьої особи у судовому засіданні 26.07.2012 позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд задовольнити позов.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, суд, -
В С Т А Н О В И В:
07.05.2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Імпайр" було укладено договір купівлі - продажу, який посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кирик О.А. та зареєстровано в реєстрі нотаріальних дій за № 571, про що внесено відповідний реєстраційний запис до Державного реєстру правочинів.
Відповідно до пункту 1.1 зазначеного договору Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр" передало у власність (продало), а Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпайр" прийняло у власність (купило) об'єкт незавершеного будівництва (готельно-курортний комплекс з аквапарком та закритим лікувально-оздоровчим басейном) з відповідними будівлями, який знаходиться за адресою: Львівська область, м. Трускавець, вул. Роксолани, будинок б/н.
В пункті 1.2 договору купівлі - продажу № 571 від 07.05.2012 зазнаечно, про те, що об'єкт незавершеного будівництва (готельно-курортний комплекс з аквапарком та закритим лікувально - оздоровчим басейном готовністю 2%) належить Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр" на підставі договору оренди землі від 25.07.2005 за реєстраційним № 040544600063, укладеного між ТОВ «ЕКО «Трускавецькурортцентр»та Трускавецькою міською радою, зареєстрованого в Трускавецькому відділі Львівської регіональної філії ДП «ЦДЗК»25.07.2005 за № 040544600063 та додаткової угоди про внесення змін №040744600089 до договору оренди земельної ділянки від 25.07.2005, укладеної 22.10.2007 між ТОВ «ЕКО «Трускавецькурортцентр»та Трускавецькою міською радою, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим підприємством Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" від 19.04.2012 за №33887238, реєстраційний номер: 23420694, номер запису: 386 в книзі: 5.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Імпайр" до Комунального підприємства Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" було подано заяву про державну реєстрацію прав від 25.05.2012, в якій воно просило провести державну реєстрацію права власності на об'єкт незавершеного будівництва, що знаходиться за адресою: Львівська область, м. Трускавець, вул. Роксолани, будинок б/н та належить йому на підставі договору купівлі - продажу № 571 від 07.05.2012. До зазначеної заяви було додано наступні документи: договір купівлі - продажу (оригінал та нотаріально завірена копія), довіреність № 15 від 14.05.2012, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 08.04.2009 за № 457417, довідка АБ № 236027, статут ТОВ "Імпайр", витяг з Державного реєстру правочинів № 1293897, копія паспорту та ідентифікаційного коду.
08.06.2012 Комунальним підприємством Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" за результатами розгляду заяви позивача від 25.05.2012 було винесено рішення про відмову в державній реєстрації, відповідно до якого на підставі пункту 4.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 Товариству з обмеженою відповідальністю "Імпайр" було відмовлено у державній реєстрації права приватної власності.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпайр" не погоджуючись з рішенням про відмову в державній реєстрації від 08.06.2012, вважаючи його протиправним звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із частинами першою та другою статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, право власності на нерухоме майно
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 зазначеного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частин третьої, сьомої та десятої статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви правонабувача, сторін (сторони) правочину, за яким виникло право, або уповноважених ними (нею) осіб. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень. Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб. У разі потреби представник іноземної особи пред'являє документи, легалізовані в установленому нормативно-правовими актами порядку.
Згідно з частинами першою та п'ятою статті 15 зазначеного Закону державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження. Державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Таким чином, обов'язковій державній реєстрації підлягає право власності юридичної особи на нерухоме майно, яка здійснюється на підставі заяви про державну реєстрацію, яка подається державному реєстратору, який за умови відсутності підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації права власності, вичерпний перелік яких визначений частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зобов'язаний протягом 14 днів здійснити державну реєстрацію права власності.
Отже, державний реєстратор за результатами розгляду заяви юридичної особи про реєстрацію права власності на нерухоме майно повинен або протягом 14 днів зареєструвати право власності або відмовити у здійснення такої реєстрації за умови за наявності підстав вичерпний перелік яких визначений частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідач в рішенні про відмову в державній реєстрації прав від 08.06.2012, як на підставу на відмови в здійсненні державної реєстрації посилається лише на пункт 4.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 без зазначення конкретних підстав для відмови в державній реєстрації.
Частиною першою статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачено, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації можуть бути положення інших нормативно - правових актів, а встановлено конкретний перелік підстав за наявності яких може бути відмовлено у здійсненні державної реєстрації.
Докази на підтвердження наявності будь - якої з обставин, які відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", можуть бути підставою для відмови здійсненні державної реєстрації у матеріалах справи відсутні.
З огляду на викладене, враховуючи те, що в рішенні про відмову в державній реєстрації прав від 08.06.2012 не зазначено жодної з обставин яка може бути підставою для відмови у реєстрації права власності, а також те, що у суду відсутні докази на підтвердження наявності зазначених обставин, суд дійшов висновку про те, що у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови позивачу у здійснення державної реєстрації, з огляду на що він повинен був протягом 14 днів зареєструвати право власності позивача.
З огляду на те, що заперечення подані позивачем надійшли до суду вже після винесення рішення по справі, доводи зазначені в них не могли бути взяті судом до уваги при прийнятті рішення, водночас ознайомившись з зазначеними запереченнями суд дійшов висновку про необхідність зазначити наступне.
В поданих запереченнях відповідач зазначив про те, що підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації стала та обставина, що позивачем разом з заявою про здійснення державної реєстрації не було додано документів, які посвідчують право на земельну ділянку, подання яких передбачено главою IV Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002.
Відповідно до статті 329 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Частинами першою та третьою статті 331 Цивільного кодексу України, встановлено, що право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Відповідно до пункту 1.1 договору купівлі - продажу № 571 від 07.05.2012 об'єкт незавершеного будівництва (готельно-курортний комплекс з аквапарком та закритим лікувально-оздоровчим басейном) з відповідними будівлями, який знаходиться за адресою: Львівська область, м. Трускавець, вул. Роксолани, будинок б/н належав Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр" на праві власності, що підтверджувалось витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданим Комунальним підприємством Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки" № 33887238 від 19.04.2012.
Тобто, Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр" яке є продавцем, по зазначеному договору купівлі-продажу та правовласником об'єкту незавершеного будівництва розпоряджається документами, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно - кошторисної документації, а не покупець, у даному випадку позивач.
Таким чином, позивач позбавлений можливості подати документи, які посвідчують право на земельну ділянку, оскільки вони наявні саме у продавця об'єкта незавершеного будівництва, водночас про наявність таких документів зазначено в договорі купівлі - продажу № 571 від 07.05.2012 та їх наявність підтверджується тим, що відповідачем було зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр" право власності на об'єкт незавершеного будівництва та видано відповідний витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про те, що відмова відповідача у здійсненні державної реєстрації обгрутована лише тим, що позивачем разом з заявою про державну реєстрацію прав не було надано документів на землю є протиправною, оскільки зазначена обставина не є підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 13.03.2012 у справі № 2а-10151/11/2670.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Позивачем надано оригінал квитанції про сплату судового збору у сумі 98 грн. 46 коп.
Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпайр" до Комунального підприємства Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки", третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКО Трускавецькурортцентр", про визнання незаконним рішення про відмову в державній реєстрації права приватної власності на об'єкт незавершеного будівництва від 08.06.2012 та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
2.Визнати незаконним та скасувати рішення Комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»від 08.06.2012 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «Імпайр»в державній реєстрації права приватної власності на об'єкт незавершеного будівництва готельно-курортного комплексу з аквапарком та закритим лікувально-оздоровчим басейном), що розташований у м. Трускавець, вул. Роксолани, б/н.
3.Зобов'язати Комунальне підприємство Львівської обласної ради "Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»(82100, Львівська область, м. Дрогобич, пл. Ринок, буд. 25, код ЄДРПОУ 03348933) зареєструвати право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпайр»на об'єкт незавершеного будівництва готельно-курортного комплексу з аквапарком та закритим лікувально-оздоровчим басейном), що розташований у м. Трускавець, вул. Роксолани, б/н.
4.Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпайр" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 98,46 грн. (дев'яносто вісім грн. 46 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 02.08.2012.