Рішення № 25585482, 07.08.2012, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
07.08.2012
Номер справи
5024/924/2012
Номер документу
25585482
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2012 р. Справа № 5024/924/2012

Господарський суд Херсонської області у складі судді Александрової Л.І. при секретарі Горголь О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом регіонального відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, м. Херсон

до відкритого акціонерного товариства "Херсонський бавовняний комбінат", м. Херсон

про зобов'язання відновити на балансі 39 житлових будинків

за участю представників:

позивача - Гладкова Н. В., заступник начальника відділу юридичного забезпечення, дов. № 21 від 15.10.2011р.;

відповідача - Москаленко С. Л., юрисконсульт, дов. № 5-05/31 від 01.05.2012 р.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.

Позивач звернувся з позов про зобов'язання відповідача відновити на своєму балансі 39 житлових будинків, які при приватизації не ввійшли до статутного капіталу ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат".

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що пунктом 3 рішення Херсонської міської ради від 05.10.2007 року №569 вирішено: комісії, склад якої затверджено рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 20.02.2007 року №108, затвердити акти приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади міста 71 житлового будинку державної власності на засіданні виконавчого комітету Херсонської міської ради. На підставі вказаного рішення Херсонської міської ради Управлінням житлового господарства видано наказ №23 від 22.02.2008 р. про передачу 56 житлових будинків на обслуговування комунальному підприємству "Дніпровський ХБК". Також зазначає, що трьохсторонніми актами приймання-передачі відомчого житлового фонду спірні будинки були передані в комунальну власність міста 29.02.2008 року. На підставі наказу №23 від 22.02.2008 р., актів приймання передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність від 29.02.2008 р. ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат" зняв зі свого балансового обліку 56 житлових будинків. Посилається на те, що між сторонами не укладений договір управління спірним нерухомим майном. Зазначає, що він немає можливості утримувати та забезпечувати належні експлуатацію та утримання майна, у зв'язку із скрутним фінансовим становищем. Вказує на відсутність договірних відносин щодо утримання житлових будинків з відповідною обслуговуючою організацією. Також вважає, що оскільки управління державним майном, що не увійшло до статутного фонду під час приватизації, здійснюється Фондом державного майна, то й підстави обліковувати спірні будинки на своєму балансі відсутні.

Крім того, відповідачем заявлено про пропуск позивачем строку позовної давності, оскільки про зняття з балансу спірних будинків останньому стало відомо в 2008 році.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

Відкрите акціонерне товариство "Херсонський бавовняний комбінат" (відповідач) є правонаступником державного підприємства "Херсонський бавовняний комбінат", яке засноване відповідно до рішення Фонду державного майна України (Наказ № 31-АТ від 29 лютого 1996 року) шляхом перетворення державного підприємства "Херсонський бавовняний комбінат" у відкрите акціонерне товариство "Херсонський бавовняний комбінат" відповідно до Указу Президента України "Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" №699/94 від 26 листопада 1994 р.

При приватизації державного підприємства "Херсонський бавовняний комбінат" до статутного капіталу відкритого акціонерного товариства "Херсонський бавовняний комбінат" не увійшло державне майно, але залишилось на його балансі.

Розділ III Плану розміщення акцій ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат", який затверджено Головою ФДМ України від 16.07.96р., визначає державне майно, яке не включено при приватизації до статутного капіталу ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат", але знаходиться на його балансі, в тому числі житловий фонд (Додаток 1).

Зазначений житловий фонд при приватизації державного підприємства не змінив форму власності та залишився на балансі створеного товариства, в тому числі 39 житлових будинків згідно з Переліком: будинки у місті Херсоні №№ 110, 112, 114, 114а, 114д, 116, 118, 118а, 122, 126, 161, 161а, 161б по вул. 40 років Жовтня, №№ 4, 4а, 12, 14 по вул. Миру, №№ 4, 4а, 9, 11, 13 по вул. 28 Армії, № 138 по вул. Кримській, №№ 163, 167, 169, 171, 173 по вул. Перекопській, №№ 36, 58, 62 по вул. Чорноморській, №№ 17, 17а, 19, 19а, 23, 31 по вул. Зала Егерсег, №№ 126, 128а по вул. І.Куліка.

Спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.99 р. N 908/68, який видано відповідно до Законів України "Про приватизацію державного майна України" та "Про Державну програму приватизації", затверджено Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі.

Вказаним Положенням передбачається, що забезпечення реалізації управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації відповідно до ст. 149 Закону України "Про Державну програму приватизації" здійснює Фонд державного майна України та його регіональні відділення.

Згідно до п.п. 1 і 2 зазначеного вище Положення управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства відповідно до зазначених у Положенні принципів.

Згідно з вимогами Положення господарські товариства, на балансі яких залишено державне майно, забезпечують його утримання та збереження до реалізації уповноваженим органом відповідного управлінського рішення.

Органом управління вищезазначеними житловими будинками, які знаходяться на балансі ВАТ "ХБК", є Регіональне відділення ФДМУ по Херсонській області, яке прийняло рішення про передачу вищеназваних житлових будинків до комунальної власності м. Херсона відповідно до п. 1.4 Положення.

Передача майна у комунальну власність здійснюється у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", постановами Кабінету Міністрів України від 21.09.98 №1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", від 19.02.96 N 222 "Про поетапну передачу до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури, які належать суб'єктам підприємницької діяльності" та від 06.11.95 №891 "Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій".

Керуючись вказаними законодавчими актами, Херсонська міська рада прийняла рішення від 05.10.2007р. № 569 щодо: 1) прийняття до комунальної власності територіальної громади міста 56 житлових будинків (в тому числі спірних будинків) з вбудованими та прибудованими приміщеннями, прилеглими прибудинковими територіями та інженерними спорудами на них, із зовнішніми тепловими та водопровідно-каналізаційними мережами і вводами, що перебувають на балансі ВАТ "Херсонський бавовняний комбінат"; 2) підписання комісією, склад якої затверджено рішенням виконкому Херсонської міської ради від 20.02.07р. № 108, актів прийняття-передачі; 3) прийняття на баланс управління житлового господарства зазначених житлових будинків після затвердження актів прийняття-передачі. Додаток до рішення міської ради від 05.10.2007р. №569 містить перелік вищеназваних спірних житлових будинків.

На сьогоднішній день вищезазначені 39 житлових будинків (за переліком, що додається) не прийняті до комунальної власності міста, вказане рішення ради не виконано, Акти приймання-передачі державного майна не підписані в установленому законом порядку, на балансовий облік Управління житлового господарства будинки не поставлені.

Під час проведення в період з 17.05.2010 р. по 21.05.2010 р. перевірки стану утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "ХБК", яка здійснювалась відповідно до наказу Фонду державного майна України "Про забезпечення збереження, контролю за використанням та реалізацією пропозицій інвентарних комісій щодо державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але залишилось у них на балансі" від 16.12.2009 р. № 1998, позивачу стало відомо що ВАТ "ХБК" зняло з балансового обліку підприємства вказане державне майно, посилаючись на рішення Херсонської міської ради від 05.10.2007р. № 569.

Згідно з пунктом 5 статті 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 6 статті 7 названого Закону право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Таким чином, законодавець пов'язує момент переходу права власності на об'єкт передачі з датою підписання та затвердження відповідного акта, яким у порядку, передбаченому ст. ст. 4, 41, 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", оформляється передача.

Відповідно до п. 9 Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 №891 (далі - Положення), акт приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність складається в чотирьох примірниках, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність та затверджується держадміністрацією або виконкомом, який утворив цю комісію.

При цьому пунктом 5 Положення встановлено, що передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної Ради.

До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.

Комісію очолює заступник голови держадміністрації або заступник голови відповідної ради.

Як вбачається з актів приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність від 29 лютого 2008 року, на які відповідач посилається як на підставу зняття з балансу спірних житлових будинків, їх складено комісією у складі голови правління ВАТ "ХБК" Гамбаряна А.В., начальника Управління житлового господарства в м. Херсоні Кіріяка О.Д., заступника начальника відділу управління КПД та державним майном Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області Соколянської Л.Д.

Отже, до вказаної комісії не входили представники житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, не входив у комісію заступник голови Херсонської міської ради, який мав відповідно до вимог п. 5 Положення очолювати вказану комісію.

Крім того, вказані акти не затверджені Виконавчим комітетом Херсонської міської ради, як того вимагає п. 9 Положення.

Слід також зазначити, що спірні будинки значаться в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що передача спірних 39 житлових будинків у комунальну власність не передавались, а тому у відповідача відсутні підстави для зняття їх з балансового обліку.

Заперечення відповідача проти позовних вимог до уваги не приймаються з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 3 закону України "Про управління об'єктами державної власності" об'єктами управління державної власності є, зокрема державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилось після ліквідації підприємства.

Статтею 7 цього Закону визначено, що Фонд державного майна України приймає рішення про подальше використання державою майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських організацій, але перебуває на їх балансі.

Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19 травня 1999 р. № 908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом способу та умов подальшого використання майна.

Забезпечення реалізації Положення здійснює Фонд державного майна України та його регіональні відділення.

Господарські товариства, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних капіталів у процесі приватизації, несуть відповідальність за збереження такого майна відповідно до Цивільного кодексу України.

Закріплення державного майна на балансі господарських товариств є заходом, котрий передує прийняттю уповноваженими органами рішень стосовно подальшого використання та розпорядження цим майном. Способи управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є такими :

- здійснення приватизації відповідно до Законів України "Про приватизацію державного майна", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про Державну програму приватизації" та інших нормативно-правових актів;

- передача майна в оренду відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна";

- передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності";

- передача майна в управління центральних та місцевих органів виконавчої влади у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 N 1482;

- передача майна господарським товариствам, у тому числі у разі ліквідації балансоутримувача, на умовах відповідного договору безоплатного зберігання відповідно до вимог законодавства;

- списання об'єктів державної власності у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 N 1314 "Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності";

Пріоритетним при обранні способу управління державним майном є спосіб його приватизації. Якщо відповідне державне майно не підлягає приватизації, то застосовуються наступні за черговістю способи управління, викладені у п. 1.4.

Такого способу управління державним майном, як передача майна балансоутримувачу за договором управління вищеназване Положення не містить. Твердження відповідача про необхідність укладення державою, в особі уповноваженого органу, договору управління майном з балансоутримувачем державного майна, є безпідставним.

Аналіз правової основи управління державним майном вказує на те, що управління названим державним майном здійснюється уповноваженим органом - Фондом державного майна та його регіональними відділеннями в межах, визначених чинним законодавством. При цьому балансоутримувач зобов'язаний: зберігати відповідне державне майно, утримуватися від здійснення будь-яких дій щодо розпорядження таким майном; вести щодо цього майна бухгалтерську та іншу передбачену законодавством звітність; невідкладно повідомляти відповідний орган ФДМ про будь-які зміни, що відбулися або відбуваються з цим майном; здійснювати поточний ремонт цього майна за власний рахунок; забезпечувати безперешкодний доступ представників ФДМ для здійснення перевірки стану збереження та використання майна.

Посилання відповідача на Закон України "Про житлово-комунальні послуги", як на підставу своїх заперечень, є безпідставним, оскільки вказаний закон визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права і обов'язки, тобто цей Закон регулює правовідносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, які здійснюються виключно на договірних засадах.

До правовідносин, що виникають у сфері управління державним майном, названі норми не застосовуються, оскільки управління державним майном здійснюється на підставі вищевказаних спеціальних законодавчих актів, які визначають суб'єктів управління державним майном, порядок та способи управління.

Слід також зазначити, що Наказом Управління житлового господарства Херсонської міської ради від 16.05.2008р. № 71, з метою усунення порушень чинного законодавства, у зв'язку із відсутністю на балансі управління житлового господарства житлових будинків, наказ від 22.02.2008р. № 23 про зобов'язання передати 56 будинків на обслуговування КП "Дніпровський", скасований, у зв'язку з чим його не можна вважати належним доказом по справі.

Вищезазначені 39 житлових будинків (за переліком, що додається) не прийняті до комунальної власності міста, вказане рішення Херсонської міської ради не виконано, Акти приймання-передачі державного майна не підписані в установленому законом порядку, на балансовий облік Управління житлового господарства будинки не поставлені.

Договір обслуговування житлового фонду № 991 від 15.09.1998р., укладений між ВАТ "ХБК" та ТОВ "Добробут", на який посилається відповідач в обґрунтування своїх заперечень, не доводить підставності зняття будинків з балансового обліку, оскільки обслуговування державного житлового фонду, що знаходився на його балансі, є реалізацією обов'язку балансоутримувача щодо належного збереження державного майна. Відсутність договірних відносин з відповідною обслуговуючою організацією не є підставою для балансоутримувача для зняття будинків з обліку.

Відповідно до ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права. Згідно зі ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Регіональне відділення довідалось, що ВАТ "ХБК" зняло з балансу підприємства вказане державне майно під час проведення перевірки стану утримання та збереження державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу ВАТ "ХБК", в період з 17.05.2010р. по 21.05.2010р. Документального підтвердження, що позивачу було відомо про зняття з свого балансу житлових будинків ще у 2008 році відповідач не надав. Отже спростовуються посилання відповідача на пропуск позивачем строку позовної давності.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати відкрите акціонерне товариство "Херсонський бавовняний комбінат" (м. Херсон, пл. 50-річчя СРСР, код ЄДРПОУ 00306710) відновити на своєму балансі 39 житлових будинків, які при приватизації не ввійшли до статутного капіталу відкритого акціонерного товариства "Херсонський бавовняний комбінат", згідно з переліком: будинки у місті Херсоні №№ 110, 112, 114, 114а, 114д, 116, 118, 118а, 122, 126, 161, 161а, 161б по вул. 40 років Жовтня, №№ 4, 4а, 12, 14 по вул. Миру, №№ 4, 4а, 9, 11, 13 по вул. 28 Армії, № 138 по вул. Кримській, №№ 163, 167, 169, 171, 173 по вул. Перекопській, №№ 36, 58, 62 по вул. Чорноморській, №№ 17, 17а, 19, 19а, 23, 31 по вул. Зала Егерсег, №№ 126, 128а по вул. І.Куліка.

Стягувачем визначити Регіональне відділення Фонду державного майна України по Херсонській області (пр. Ушакова, 47, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295778).

3. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Херсонський бавовняний комбінат" (м. Херсон, пл. 50-річчя СРСР, код ЄДРПОУ 00306710) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області (пр. Ушакова, 47, м. Херсон, код ЄДРПОУ 21295778, р/р 31110094700002 в ГУДКСУ в Херсонській області, МФО 852010) - 1073 грн. витрат по сплаті судового збору.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 09.08.2012 р.

Суддя Л.І. Александрова