Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2012 р. справа № 2a-1870/4076/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Швед В.С.
прокурора - Воробєй Л.В.
представника позивача - Сахнюка В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу
за позовом Конотопського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Конотопського міськрайонного центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Конотопський міжрайонний прокурор, який діє в інтересах держави в особі Конотопського міськрайонного центру зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_2 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 11213,31грн. Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_3 при постановці на облік в центр зайнятості надав недостовірну інформацію, а саме: на час звернення до центру зайнятості відповідач мав трудові відносини з КП виробничого управління водопроводно-каналізаційного господарства з 01.05.2010року. Тому відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 8402,61грн. та кошти, за період участі у громадських роботах, в сумі 2810,70грн., а всього 11213,31грн.
Представник позивача Сахнюк В.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні від 31.07.2012р. позов визнав частково та пояснив, що під час знаходження на обліку в Конотопському міськрайонному центрі зайнятості він дійсно перебував у трудових відносинах з КП виробничого управління водопроводно-каналізаційного господарства. Тому він згоден повернути 8402,61грн. отриманої допомоги по безробіттю. Що стосується повернення коштів за період участі у громадських роботах в сумі 2810,70грн., то він заперечує проти повернення вказаних коштів, оскільки ця сума не є допомогою по безробіттю, а є його заробітною платою під час виконання громадських робіт.
Суд, заслухавши думку прокурора Воробєй Л.В., яка вважає, що позов підлягає задоволенню в частині стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю, пояснення представника позивача Сахнюка В.С., вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 06.12.2010року ОСОБА_3 звернувся до Конотопського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні із заявою, в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де зазначив, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається (а.с.7).
Наказом від 06.12.2010року №НТ101206 ОСОБА_3 наданий статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю (а.с.12).
Службовими особами Конотопського МРЦЗ проведена перевірка достовірності даних, які є підставою для надання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, за результатами якої складений акт від 29.03.2012року (а.с.11).
З вказаного акту вбачається, що ОСОБА_2 зареєструвався в центрі зайнятості 29.11.2010року та отримав статус безробітного 06.12.2010року, маючи трудові відносини з КП Виробничого управління водопроводно-каналізаційного господарства з 01.05.2010року та перебуває в трудових відносинах по теперішній час (додаткова угода від 02.05.2011року до 01.05.2012року) (а.с.11) .
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» (далі-Закон №803-XII) зазначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі підприємці, належать до зайнятого населення (пп. «б» ч.3 ст. 1 Закону №803-XII).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі по тексту-Закон №1533-III) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття-система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно пп.8 п.1 ст.31 Закону №1533-III виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно абз. 2 пп.1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007року №219, безробітні знімаються з обліку з дня працевлаштування.
Факт працевлаштування ОСОБА_3 з 01.05.2010року на посаді машиніста насосних установок КП Виробничого управління водопроводно-каналізаційного господарства, тобто під час перебування на обліку в Конотопському МРЦЗ, підтверджується трудовим договором від 01.05.2010року, додатковою угодою про продовження строку дії трудового договору до 01.05.2012року (а.с.9-10).
Враховуючи викладене, ОСОБА_2 відносився до категорії зайнятих осіб, проте не повідомив Конотопський МРЦЗ про те, що на час звернення до центру зайнятості мав трудові відносини з КП виробничого управління водопроводно-каналізаційного господарства та незаконно отримав допомогу по безробіттю.
Наказом Конотопського МРЦЗ від 29.03.2012року №НТ120329 ОСОБА_3 знято з обліку з 29.03.2012року на підставі пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307 та зобов"язано повернути суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 8402,61грн. (а.с.12).
Отже, самим позивачем - Конотопським міськрайонним центром зайнятості визначена сума, яка підлягає стягненню з ОСОБА_2 в розмірі 8402,61грн.
Таким чином, з ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь Конотопського міськрайонного центру зайнятості незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 8402,61грн.
Вимога позивача про стягнення з ОСОБА_2 коштів в сумі 2810грн. 70коп., отриманих ним під час виконання громадських робіт у ТОВ "Житлово-експлуатаційна дільниця "Південна", у комунальному підприємстві "Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство", є необґрунтованою і задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Відповідно до п.2 Положення про порядок організації та проведення оплачуваних громадських робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008, №839 (далі-Положення), оплачувані громадські роботи-загальнодоступні види некваліфікованих робіт, а також кваліфіковані роботи, які організовуються з метою надання додаткової соціальної підтримки та забезпечення тимчасової зайнятості осіб, які шукають роботу.
Згідно п.14 Положення фінансування оплачуваних громадських робіт може проводитися за рахунок коштів місцевих бюджетів, Фонду (в частині організації таких робіт для безробітних), роботодавців, для яких зазначені роботи виконуються, та інших джерел відповідно до законодавства.
Пунктом п.15 Положення передбачено, що кошти на організацію оплачуваних громадських робіт із зазначених у пункті 14 джерел фінансування можуть бути використані для: виплати основної та додаткової заробітної плати, визначеної відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України "Про оплату праці", сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах; оплати послуг з перевезення або проїзду до місця проведення робіт та у зворотному напрямку осіб, зайнятих на оплачуваних громадських роботах (у разі потреби); придбання інвентарю (у разі потреби); оплати проживання у гуртожитку (у разі потреби). Відповідно до статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" порядок використання коштів Фонду для організації оплачуваних громадських робіт для безробітних (напрями використання, види робіт, здійснення контролю) може визначатися його правлінням виходячи з фінансових можливостей Фонду.
Відповідно до п. 16 Положення оплата праці осіб, зайнятих на громадських роботах, здійснюється за фактично виконану роботу за розцінками, тарифними ставками та посадовими окладами відповідно до законодавства і не може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Під час визначення розміру оплати праці особам, зайнятим на оплачуваних громадських роботах, роботодавець може використовувати положення відповідних галузевих угод. Роботодавці можуть встановлювати відповідні доплати до заробітної плати згідно із законодавством за власний рахунок.
Конотопським міськрайонним центром зайнятості не надано суду доказів того, що громадські роботи виконувалися за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Напроти, згідно довідки Конотопського МРЦЗ від 29.03.2012року №1348 кошти за участь у громадських роботах ОСОБА_2 були виплачені за рахунок ТОВ "Житлово-експлуатаційна дільниця "Південна" та комунального підприємства "Житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство", а не за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Конотопського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі Конотопського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості -задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь Конотопського міськрайонного центру зайнятості (Сумська область, м. Конотоп, вул. Фрунзе, 20, ідентифікаційний код 21112588) незаконно отриману допомогу в розмірі 8402,61грн. /вісім тисяч чотириста дві грн. 61коп./.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 10 серпня 2012року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар