ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2012 р. № 2а-11597/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання -Семеряк М.І.,
представника позивача -Холявки І.Я., представника відповідача -Бочуляка Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення коштів -
в с т а н о в и в :
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штраф у розмірі 10 664 грн.
Ухвалою суду від 10.12.2010 року відкрито провадження в справі. Ухвалою суду від 14.03.2011 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі №2а-650/11/1370. 24.07.2012 року поновлено провадження у справі. В судовому засіданні 06.08.2012 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з мотивів, викладених у позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до наступних висновків.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності на момент виникнення спірних правовідносин визначались Законом України «Про архітектурну діяльність», який спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність»державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно -будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій на момент виникнення спірних правовідносин визначались Законом України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до ст. 31 вказаного Закону України державний контроль за плануванням, забудовою, іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно -будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Одними з основних завдань Держархібудінспекції є виконання дозвільних. реєстраційних функцій та здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (п.3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2006 р. № 1434, чинного на момент проведення перевірки).
Відповідно до пункту 1 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 року №225 державний архітектурно-будівельний контроль -це сукупність організаційно-технічних і правових заходів, спрямованих на дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об'єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб'єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об'єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам'яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Відповідно до покладених на Держархібудінспекцію завдань видача замовникам (забудовникам) та реєстрація в установленому порядку дозволу на виконання робіт з нового виробництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (будівельні роботи) здійснюється її територіальними органами (пп.1 п.3 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, пп.5 п. 4 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію).
Порядок та умови надання дозволу регулюється Положенням про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року № 273.
Згідно п.1.1. зазначеного Положення, дозвіл на виконання робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Виконання будівельних робіт без такого дозволу забороняється.
Згідно ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій»здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Територіальні органи Держархібудінспекції мають право давати у межах своїх повноважень обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог законодавства тощо.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі -інспекція ДАБК у Львівській області) 23.07.2010 року проведено перевірку з приводу дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва з приводу проведення капітального ремонту покрівлі житлового будинку № 47 на пр. Червоної Калини у м. Львові.
Встановлено, що будівельні роботи з капітального ремонту покрівлі житлового будинку № 47 на пр. Червоної Калини у м. Львові виконано без належним чином погодженої проектної документації, чим порушено п. 9.1 ДБН А.2.2-3-2004, ст. 7, 9, 27 Закону України «Про архітектурну діяльність»та дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушення п. 1.2 розділу ДБН А.3.1-5-96, ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій».
Відповідно до п.9.1 ДБН А.3.1-5-96 «Склад, порядок розроблення, погодження, затвердження проектної документації для будівництва»робочий проект погоджуються з місцевими органами містобудування та архітектури відповідно до місцевих правил забудови відносно архітектурно-планувальних рішень, розміщення, раціонального використання наміченої для відведення території, відповідності передбачених рішень вимогам архітектурно-планувального завдання, містобудівній документації.
Крім того, в порушення вимог ст. 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій»об'єкт не здано в експлуатацію в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Замовником на проведення будівельних робіт з капітального ремонту покрівлі житлового будинку № 47 на пр. Червоної Калини у м. Львові є департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.
Враховуючи викладене, позивачем складено акт проведення перевірки № 82-с від 23.07.2010 року та протокол про правопорушення у сфері містобудування 34-с від 23.07.2010 року.
Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради представлено розрахунок вартості виконання будівельних робіт з капітального ремонту покрівлі житлового будинку №47 на пр. Червоної Калини у м. Львові відповідно до Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д. 1.1-1-2000) та п.2 Наказу №237/5 від 21.06.2002 Державного комітету статистики України і Державного комітету України з будівництва та архітектури «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві», в якому передбачено типову форму № КБ-3 на усі будівельні підприємства та будівельні структурні підрозділи підприємств усіх видів економічної діяльності незалежно від форм власності, що виконують будівельні та монтажні роботи, роботи з капітального та поточного ремонту будівель і споруд та інші підрядні роботи за рахунок усіх джерел фінансування.
Відповідно до абз.2 п.п.13 п.5 Положення «Про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області»начальник інспекції та його заступники мають право розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю.
13.09.2010 року заступником начальника інспекції ДАБК у Львівській області винесено постанову № 1с/23-ю про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування на Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штраф у розмірі 10 664 гривень.
Згідно п.10 Постанови КМУ від 06.04.1995р. №244 «Про затвердження Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування»підприємство повинно сплатити штраф у 15-денний термін з дня його накладення, та надіслати копію документу про сплату штрафу інспекції, яка його наклала.
Аналізуючи діюче законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що твердження Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області є обґрунтованими та знайшли своє підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами. Позовні вимоги не спростовані відповідачем належними та допустимими доказами, що дає суду підстави визнати позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1) штраф у розмірі 10 664 грн. (десять тисяч шістсот шістдесят чотири гривні) до державного бюджету Сихівського району (ГУДК у Львівській області, р/р № 31114106700008, МФО 825014, ЄДРПОУ 26360233, код: 21081100).
3. Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена у повному обсязі 09 серпня 2012 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош