ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 лютого 2012 р. (14:29) Справа №2а-277/12/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Багдасарян Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосії АР Крим
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення
за участю:
представник позивача - не з'явився,
представник відповідача - не з'явився,
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим (надалі - позивач) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 340,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачені в установлені законодавством строки та у розмірі штрафні санкції, застосовані за неподання розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та за неподання відомостей до системи персоніфікованого обліку відомостей. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника та зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, правом надати заперечення не скористався, будь - яких клопотань не надсилав.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе, керуючись положеннями ст.ст. 71,128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) розглянути справу за відсутністю сторін та на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
12.02.2009 року ОСОБА_1 зареєстрована Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим як фізична особа - підприємець, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців НОМЕР_1 (а.с. 13).
Відповідач з 16.02.2009 року зареєстрована як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим, про що свідчить довідка позивача від 31.10.2011 року № 13695/02 (а.с. 14).
Відповідно до частин 5,6 п. 7 Розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464), який набрав чинності з 01.01.2011 року, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Приймаючи до уваги те, що спірні правовідносини виникли до набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (надалі - Закон № 2464), тобто до 01.01.2011 року, суд вважає за необхідне керуватися нормами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-VI із відповідними змінами та доповненнями (надалі - Закон № 1058).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058 страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону.
Статтею 3 Закону № 1058 передбачено, що, зокрема, Пенсійний фонд, страхувальники застраховані особи, а в окремих випадках, визначених цим Законом, - члени їхніх сімей та інші особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно зі ст. 1 Закону № 1058 персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено як організацію та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що використовується у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування у порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону 3 1058 органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.
Підставою для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку серед інших є і відомості, що надходять від роботодавців (ч. 2 ст. 21 Закону 3 1058).
Отже, відповідач в розумінні Закону № 1058 є роботодавцем, який повинен надавати відомості до системи персоніфікованого обліку.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідно до п. 3 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.11.2010 року за № 1014/18309 (надалі - Порядок № 22-2), установити, що звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за звітні періоди до 01.01.2011 року подаються у строки та за формами, встановленими Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 року № 26-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 24.11.2009 року за № 1136/17152 (надалі - Порядок № 26-1).
Відповідно до п. 2.2 розділу ІІ Порядку № 26-1 фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності, особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.
Пунктом 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 передбачено, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 % суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожен повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 % зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У порушення вимог законодавства відповідачем не подані до системи персоніфікованого обліку у строки, встановлені законодавством, відомості про застрахованих осіб за 2009 рік, про що складено акт про виявлене порушення від 22.07.2010 року № 281 (а.с. 5). Зазначений акт направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією 23.07.2010 року та отримано останнім 27.07.2010 року, про що свідчить поштове повідомлення (зворотній бік а.с. 5).
На підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за неподання відомостей до системи персоніфікованого обліку від 12.08.2010 року № 796, яким до відповідача були застосовані фінансові санкції у розмірі 170,00 грн. та які протягом десяти робочих днів з дня отримання рішення підлягають сплаті (а.с. 6). Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією 13.08.2010 року та отримано останнім 16.08.2010 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 7).
У порушення вимог законодавства відповідачем несвоєчасно поданий звіт про нарахування та сплату сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2009 рік, про що складено акт про виявлене порушення від 26.11.2010 року № 362 (а.с. 8). Зазначений акт отримано відповідачем нарочним, про що свідчить підпис відповідача на акті (а.с. 8).
На підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України від 26.11.2010 року № 1377, яким до відповідача були застосовані фінансові санкції у розмірі 170,00 грн. та які протягом десяти робочих днів з дня отримання рішення підлягають сплаті (а.с. 6). Зазначене рішення направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією 25.11.2011 року та отримано останнім 26.11.2011 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 10).
Згідно з ч. 14 ст. 106 Закону № 1058 рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі незгоди з рішенням про нарахування пені та накладення штрафу, страхувальник у десятиденний строк має право на оскарження рішення у судовому порядку.
Згідно з ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або
не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У такому випадку територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Судом встановлено, що позивачем сформовано вимогу від 05.10.2011 року № Ф-2480 про сплату боргу за фінансовими санкціями на суму 340,00 грн. (а.с. 11). Зазначену вимогу направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією 07.10.2011 року та отримано останнім 08.10.2011 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с. 12).
Як вбачається з матеріалів справи, вищенаведені рішення та вимога у встановленому законом порядку оскаржені не були, фінансові санкції до теперішнього часу не сплачені.
Відповідач не надав суду доказів, що підтверджують сплату заборгованості по фінансовим санкціям за рішеннями Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим від 12.08.2010 року № 796 та від 26.11.2010 року, а також не довів суду необґрунтованість позовних вимог.
Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача по фінансовим санкціям становить 340,00 грн.
Приймаючи до уваги те, що сума заборгованості за фінансовими санкціями у розмірі 340,00 грн. відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена та у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надано доказів сплати заборгованості, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст.ст. 158-163,167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії АР Крим заборгованість в сумі 340,00 грн., у т.ч.:
- заборгованість у сумі 170,00 грн. на р/р 2560970448612 в КРУ ВАТ «Ощадбанк» м. Сімферополь, МФО 324805, код ЄДРПОУ 22300286;
- заборгованість у сумі 170,00 на р/р 25600010048601 в КРУ ВАТ «Ощадбанк» м. Сімферополь, МФО 324805, код ЄДРПОУ 22300286.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.