Рішення № 2555355, 02.12.2008, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
02.12.2008
Номер справи
5020-5/515
Номер документу
2555355
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"02" грудня 2008 р.

справа № 5020-5/515

За позовом Відкритого акціонерного товариства „Завод „Южреммаш” (99003 м. Севастополь, вул. Сімферопольська, 2)

до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради (99011 м. Севастополь, вул. Луначарського, 5);

Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської МР (99001, м. Севастополь, вул. Папаніна, 1-А);

третя особа - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та м. Севастополі (99008 м. Севастополь, м-н Повсталих, 6)

про визнання наказу № 171 від 28.02.2007 недійсним, визнання права власності, та про спонукання до реєстрації права власності

Суддя: І.В. Євдокимов

Представники:

Позивач - Басов Юрій Миколайович, представник, довіреність № 044 від 20.08.08, ВАТ "Завод Южреммаш";

Відповідач - не з’явився, Фонд комунального майна Севастопольської міської Ради;

Відповідач - не з’явився, КП "Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна";

Третя особа - Бистрицька Юлія Миколаївна, представник, довіреність № 101/01.1-20 від 10.10.08, Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та м. Севастополі;

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - ВАТ „Завод „Южреммаш”, звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовною заявою до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської Міської Ради, третя особа - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та м. Севастополі, про визнання наказу № 171 від 28.02.2007 недійсним, визнання права власності на об’єкт нерухомого майна –будівлю монтажно-комплектовочної ділянки М/К „Ветерок” (літ. „А”, з прибудовою літ. „а”), загальною площею 134,7 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Комуністична, 17, та про спонукання до реєстрації права власності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний наказ прийнятий в порушення вимог діючого законодавства України, та порушує права позивача.

Представник відповідача - Фонду комунального майна Севастопольської міської ради в судове засідання не з’явився, проте звернувся до суду з клопотанням про відкладення розгляду справи у зв’язку із зайнятістю і засіданні тендерного комітету.

Судом до уваги зазначене клопотання відповідача не приймається, а причина нез’явлення не вважається поважною на підставі того, що Господарській процесуальний кодекс України не зв’язує представництво підприємства у суді з конкретною особою, а зайнятість представника установи у засіданні тендерного комітету не перешкоджає керівнику установи надати довіреність на представлення інтересів установи іншої особі.

Крім того, до вказаного клопотання не додано доказів на участь представника відповідача у засіданні тендерного комітету.

Представник відповідача - Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської МР в судове засідання не з’явився, проте звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи у його відсутність.

До прийняття рішення по суті заявлених вимог, позивачем уточнені вимоги. Відповідно до поданої заяви позивач просить визнати за ним право власності, також, на об’єкт нерухомого майна –адміністративну будівлю з підвалом, навісом, крильцями загальною площею 239 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Сімферопольська, 2 та спонукання до проведенні реєстрації права власності.

Відповідач - Фонд комунального майна Севастопольської міської ради позовні вимоги не визнав, мотивуючі свої заперечення тим, що спірний наказ прийнятий відповідно до вимог діючого законодавства України.

Представник третьої особи просить позовні вимоги залишив на розсуд суду.

Представникам сторін роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

28.02.2007 головою Фонду комунального майна Севастопольської міської ради виданий наказ № 171 „Про оформлення права комунальної власності на об’єкт нерухомого майна”.

На підставі вказаного наказу було оформлено право комунальної власності територіальної громади в особі Севастопольської міської Ради та видано свідоцтво про право власності на об’єкт нерухомого майна - будівлю монтажно-комплектовочного ділянки М/К „Ветерок” (літ. „А”, з прибудовою літ. „а”), загальною площею 134,7 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Комуністична, 17, яке перебуває на балансі позивача.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

Відповідно до положень статті 7 Закону України “Про приватизацію державного майна” № 2163-ХІІ від 04.03.1992 (з подальшими змінами і доповненнями) державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про приватизацію державного майна” приватизація державного майна –це відчуження майна, що перебуває у державній власності, і майна, що належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до вказаного Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів на структурну перебудову економіки України.

Згідно з частиною 4 статті 3 вказаного Закону, відчуження майна, що є у комунальній власності, регулюється положеннями цього Закону, інших законів з питань приватизації і здійснюється органами місцевого самоврядування.

Продаж майна, що є у комунальній власності, здійснюють органи, створювані відповідними місцевими радами. Зазначені органи діють у межах повноважень, визначених відповідними місцевими радами, та є їм підпорядкованими, підзвітними та підконтрольними.

Згідно зі ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного майна”, покупцями об'єктів приватизації можуть бути: юридичні особи, зареєстровані на території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)”, Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у державній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про приватизацію державного майна” державна програма приватизації визначає цілі, пріоритети та умови приватизації, розробляється Фондом державного майна України і затверджується Верховною Радою України.

Згідно з пунктом 51 Державної програми приватизації на 2000 - 2002 роки, затвердженою Законом України “Про Державну програму приватизації” у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення) орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Оцінка вартості об'єкта приватизації у цьому разі здійснюється із застосуванням експертної оцінки. Таке ж право одержує орендар у разі прийняття рішення про приватизацію відповідно до законодавства України.

Цілісний майновий комплекс Державного підприємства ремонтно-механічного заводу „Южреммаш” був переданий у оренду Організації орендарів РМЗ „Южреммаш” відповідно до умов договору оренди цілісного майнового комплексу з правом викупу № 374 від 29.11.1991.

Умови викупу орендованого майна були встановлені додатковою угодою про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу з правом викупу „ 374 від 29.11.1991.

Процесу приватизації та оцінки вартості об’єкту оренди цілісного майнового комплексу Орендного підприємства „Южреммаш”, передувала повна інвентаризація майна, яка була здійснена відповідно до Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також, майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 158 від 02.03.1993.

Згідно з п. 3 вказаного Положення інвентаризації підлягає все майно державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майно державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), чи їх окремих структурних підрозділів, включаючи об'єкти невиробничого призначення, діючі об'єкти, об'єкти та предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану, а також зараховані чи не зараховані з різних причин на баланс.

При інвентаризації майна цілісного майнового комплексу Орендного підприємства „Южреммаш” в процесі підготовки до приватизації станом на 01.12.1993, у складі основних фондів, які підлягають приватизації і оцінки врахований комплекс монтажно-комплектовочної ділянки –Модульна Конструкція „Ветерок” інв. № 1011, остаточною балансовою вартістю на 01.12.1993 3507 тис. крб.., що підтверджується копія переліку основних фондів, що викупляються по Орендному підприємству „Южреммаш”, на підставі чого був укладений договір купівлі-продажу державного майна № 15/40 від 29.12.1993.

Покупцем за даним договором купівлі-продажу державного майна № 15/40 від 29.12.1993 є Організації орендарів РМЗ „Южреммаш”, правонаступником якої є позивач.

У склад комплексу монтажно-комплектовочної ділянки інв. № 1011, розташованого в м. Севастополі по вул. Комуністична/вул. Сімферопольська, 17/2, за даними бухгалтерського звіту балансоутримувача входять:

- будівля модульної конструкції М/К „Веторок”;

- адміністративна будівля з надвірними будовами.

Склад комплексу монтажно-комплектовочної ділянки інв. № 1011 підтверджується матеріалами приватизаційної справи, а також карткою обліку основних фондів позивача.

Склад окремих елементів комплексу будівель монтажно-комплектовочної ділянки –Модульна Конструкція „Ветерок” інв. № 1011, деталізований при проведення технічної інвентаризації КП „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської МР та відображений у інвентарній справі Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської МР, згідно якого у склад комплексу входить:

- будівля модульної конструкції М/К „Ветеорок” (літ. „А”, з прибудовою лит. „а”) загальною площею 134,7 кв.м.;

- адміністративна будівля з підвалом, навісом та входом у підвал (лит. „А”, „а”) загальною площею 222,7 кв.м.,;

- туалет (літ. „Б”) загальною площею 14,8 кв.м.,;

- сторожова з навісом (літ. „В”, „в”) загальною площею 10,7 кв.м.;

- гараж (літ. „Г”);

- огорожі та інші споруди.

Таким чином, комплекс будівель монтажно-комплектовочної ділянки –Модульна Конструкція „Ветерок” інв. № 1011 включений у склад викупленого державного майна за договором 15/40 від 29.12.1993, та у подальшому ввійшов у статутний фонд позивача.

Також, суд вважає, що Фонд комунального майна Севастопольської міської ради прийняв спірний наказ ґрунтуючись виключно на відомостях наданих КП „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської Міської Ради про те, що право власності на комплекс будівель монтажно-комплектовочної ділянки –Модульна Конструкція „Ветерок” інв. № 1011, не зареєстровано.

Крім того, право позивача на спірне майно підтверджується рішенням господарського суду м. Севастополя по справі № 20-2/013.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, суд дійшов до висновку, про те, що спірний наказ підлягає визнанню недійсним.

Згідно зі ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме: право власності на нерухоме майно.

Згідно з ч.ч. 3,4 ст. 17 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав. Інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації речових прав орган державної реєстрації прав згідно із порядком ведення Державного реєстру прав зобов'язаний надати до відома заявників. Розгляд заяви і прийняття рішення про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, відмову в реєстрації проводяться у строк, який не перевищує чотирнадцяти календарних днів з дня отримання органом державної реєстрації прав заяви та документів, необхідних для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.

Пункт 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачає, що БТІ здійснює реєстрацію права власності на підставі правовстановлюючих документів, вказаних у додатку № 1.

Відповідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, згідно цьому Положенню, є рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.

Стаття 24 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” містить повний перелік підстав для відмові у реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна.

Проте, відповідач в порушення вимог діючого законодавства безпідставно відмовив позивачеві у реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна, які належать йому за рішення суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” відмова у державній реєстрації прав з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Відповідно до пункту 3 статті 134 Господарського кодексу України правовий режим власності та правові форми реалізації права власності у сфері господарювання визначаються цим Кодексом і законом.

Пункт 2 статті 4 Цивільного кодексу України вказує, що основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України.

У зв’язку з тим, що норми вказаного вище Положення не відповідають Цивільному кодексу України суд вважає необхідним застосовувати положення Кодексу, які встановлюють порядок придбання права власності на новостворене нерухоме майно.

Відповідно до частини 4 статті 133 Господарського кодексу України держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання.

Пунктом 2 статті 20 Цивільного кодексу України встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються в тому числі шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 49, 82 –85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним наказ Фонду комунального майна Севастопольської міської ради (99011 м. Севастополь, вул. Луначарського, 5, код ЄДРПОУ 25750044) № 171 від 28.02.2007 „Про оформлення права комунальної власності на об’єкт нерухомого майна”.

3. Визнати право власності Відкритого акціонерного товариства „Завод „Южреммаш” (99003 м. Севастополь, вул. Сімферопольська, 2, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00242996) на об’єкти нерухомого майна:

– будівлю монтажно-комплектовочного ділянки М/К „Ветерок” (літ. „А”, з прибудовою літ. „а”), загальною площею 134,7 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Комуністична, 17.

– адміністративну будівлю з підвалом, навісом, крильцями загальною площею 239 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Сімферопольська, 2.

4. Зобов'язати Державне комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської МР (99001, м. Севастополь, вул. Папаніна, 1-А, ЕДРПОУ 03358363) здійснити державну реєстрацію права власності за Відкритим акціонерним товариством „Завод „Южреммаш” (99003 м. Севастополь, вул. Сімферопольська, 2, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00242996) на:

- об’єкт нерухомого майна –будівлю монтажно-комплектовочного ділянки М/К „Ветерок” (літ. „А”, з прибудовою літ. „а”), загальною площею 134,7 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Комуністична, 17;

- об’єкт нерухомого майна –адміністративну будівлю з підвалом, навісом, крильцями загальною площею 239 кв.м., розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Сімферопольська,2.

Суддя І.В. Євдокимов

Рішення оформлено

згідно з вимогами

ст. 84 ГПК України

та підписано

08.12.2008

Розсилка:

1. ВАТ „Завод „Южреммаш” (99003 м. Севастополь, вул. Сімферопольська, 2)

2. Фонд комунального майна Севастопольської міської ради (99011 м. Севастополь, вул. Луначарського, 5);

3. КП „Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об’єктів нерухомого майна” Севастопольської МР (99001, м. Севастополь, вул. Папаніна, 1-А);

4. Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономної республіці Крим та м. Севастополі (99008 м. Севастополь, м-н Повсталих, 6)

5. Справа

6. наряд