Рішення № 25551493, 30.07.2012, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.07.2012
Номер справи
1778-2012
Номер документу
25551493
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30.07.2012Справа №5002-28/1778-2012

За позовом Судацької міської ради, м. Судак

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Алькор-НВП», м. Сімферополь

про зміну умов договору.

Суддя С.О. Лукачов

представники:

Від позивача - Біжко К.О. - гол. спец. юр. відділу, довіреність № 02.1-16/5 від 03.01.2012.

Від відповідача - не з'явився, повідомлений належним чином.

Суть спору: Судацька міська рада звернулась до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алькор-НВП» про зміну договору оренди землі, укладеного між Судацькою міською радою та ТОВ «Алькор-НВП» та зареєстрованого у Судацькому міському відділі Кримської регіональної філії ДП «ЦДЗК» при Держкомземі України, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2006 р. за № 040601600065, виклавши його пункти в редакції позивача.

Позовні вимоги мотивовані ухиленням відповідача від добровільного приведення умов договору оренди землі у відповідність до вимог статті 288 Податкового кодексу України в частини встановлення мінімального розміру ставки орендної плати за користування земельною ділянкою, а також до вимог рішення Судацької міської ради 56-ої сесії 5-го скликання № 2843/56, яким затверджено новий розмір нормативної грошової оцінки земель, розташованих в межах населеного пункту м. Судак.

Представник відповідача у засідання суду тричі не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 19). При цьому, процесуальні документи направлялись відповідачу за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, яка співпадає з адресою, зазначеною у позовній заяві.

Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленум Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Справа розглядається за наявними у неї матеріалами в порядку статті 75 ГПК України.

Розгляд справи відкладався відповідно до ст. 77 ГПК України.

Після вияснення всіх обставин справи та перевірення доказів, суд видалявся для прийняття рішення по даній справі до нарадчої кімнати.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд -

встановив:

27.10.2006 між Судацькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Алькор-НВП» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, зареєстрований у Судацькому міському відділі Кримської регіональної філії ДП «ЦДЗК» при Держкомземі України, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2006 за № 040601600065 (а. с. 30-31).

Розділом 1 договору встановлено, що Судацька міська рада на підставі рішення 41 сесії 4-го скликання Судацької міської ради № 554/41-05 від 10.11.2005 року та рішення 8 сесії 5 скликання Судацької міської ради № 443/8 від 28.09.2006 року надає, а ТОВ «Алькор-НВП» приймає в довгострокову оренду земельну ділянку площею 0,5653 га, для будівництва та обслуговування 50-ти квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями «Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян» по вул. Гвардійській в м. Судак, з земель Судацької міської ради не переданих у власність або користування, в т.ч. по угіддях: - 0,4753 га - відкриті землі без рослинного покрову або з незначним рослинним покровом, в т.ч. інші; 0,0900 га - забудовані землі, які використовуються для відпочинку та інші відкриті землі в т.ч. зелені насадження загального користування.

Відповідно до п. 2.1 договору, земельна ділянка, розташована на території Судацької міської ради, по вул. Гвардійської в м. Судак, передається в довгострокову оренду строком до 10 листопада 2055 року для будівництва та обслуговування 50-ти квартирного житлового будинку площею 0,5653 га з безкоштовною передачею 729,2 кв.м площі в комунальну власність Судацької міської ради під приміщення «Територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян». Код цільового використання земель, згідно УКЦИЗ - 1.9. - житлові, житлово-будівельні кооперативи. Економіко-планувальна зона - ЖЗ-37. Кадастровий номер: 0111700000:01:037:0056.

Відповідно до п. 2.2.1 договору, річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у відповідності з Законом України «Про оренду землі» та рішеннями Судацької міської ради у розмірі: для 4924 кв.м 1% та 3% з коефіцієнтом 1,25 від нормативної грошової оцінки; для 729 кв.м 1% з коефіцієнтом 1,25 від нормативної грошової оцінки.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно довідки УЗР № 537-20/10-22 від 07.08.2006р. складає 858 531,37 грн., в тому числі: для 4924 кв.м - 1 777 916,91 грн., для 729 кв.м - 80 614,46 грн. (п. 2.2.2 договору).

Строк дії даного договору до 10.11.2055 (п. 5.1 договору).

30.06.2010 Судацькою міською радою на 56 сесії 5 скликання прийнято рішення № 2843/56 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, розташованих в межах населеного пункту м. Судак» (а. с. 37), пунктом 1 якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінці земель в межах населеного пункту міста Судак на загальну площу 1429,40 га, пунктом 2 зазначеного рішення введено в дію нормативно-грошову оцінку земель міста Судак з 01 липня 2010 року. Відповідно до п. 3 рішення, землекористувачам м. Судак необхідно в строк до 01 жовтня 2010 року отримати у відділі Держкомзему в м. Судак витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судака для проведення розрахунку орендної плати.

Відповідно до норм Закону України «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003р. № 1160, вказане рішення було опубліковано в інформаційній газеті Судацької міської ради «Судацькі вісті» № 28 (210) від 09.07.2010 (а. с. 29), тим самим були доведені до відома орендаря.

На виконання рішення № 2843/56 від 30.06.2010 позивач направив на адресу відповідача лист (вих. № 02.1-11/367 від 21.03.2012 (а. с. 36) та додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки з відповідними змінами (а. с. 35), які були отримані відповідачем 26.03.2012, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 32).

Як вбачається з додаткової угоди позивач запропонував внести зміни до договору оренди земельної ділянки в наступній редакції: «2.2.1 Річна орендна плата за користування земельною ділянкою загальною площею 0,5653 га встановлюється в триразовому розмірі земельного податку, який встановлюється Податковим кодексом України. Орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Судака щомісячно рівними частками протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

2.2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2012 рік складає 3 245 307,43 грн. (три мільйони двісті сорок п'ять тисяч триста сім гривень 43 коп.).

2.2.4 Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення і коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, по затвердженим Кабінетом Міністрів України формам».

Відповідач додаткову угоду не підписав, відповіді на лист позивача не надав, що і стало підставою звернення Судацької міської ради до суду.

Дослідивши матеріали справи та представлені позивачем у підтвердження своїх доводів докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Судацької міської ради з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Згідно зі статтею 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір, або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Відповідно до частини першої статті 641 Цивільного кодексу України пропозиція щодо зміни істотних умов договору повинна містити істотні умови договору.

Умови договору оренди не виключають можливості зміни суми орендної плати через зміну нормативної грошової оцінки землі. Ці обставини змінилися настільки, що якби сторони могли передбачити інший розмір нормативної грошової оцінки землі, то вони б уклали договір на інших умовах - передбачили більшу суму орендної плати.

При цьому, в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. Зміна обставин зумовлена причинами, які зацікавлений орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися тому, що зобов'язання органу місцевого самоврядування переглядати у певний строк нормативну грошову оцінку землі встановлено законом.

Виконання договору на колишніх умовах порушує співвідношення майнових інтересів сторін і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору - отримання орендної плати у розмірі, який не нижче встановленого мінімального розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки землі.

В даному договорі не визначено, що ризик зміни обставин несе орендодавець. Тобто, одночасно є певні умови, з якими закон - частина друга статті 652 Цивільного кодексу України, пов'язує можливість зміни договору за рішенням суду.

Згідно з статтею 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Як вбачається з матеріалів справи, Судацька міська рада вимагає приведення змісту спірного договору у відповідності до вимог статті 288 Податкового кодексу України, у редакції, що набула чинності з 01 січня 2011 року, в частини встановлення мінімального розміру ставки орендної плати за користування земельною ділянкою, а також до вимог рішення Судацької міської ради 56-ої сесії 5-го скликання № 2843/56, яким затверджено новий розмір нормативної грошової оцінки земель, розташованих в межах населеного пункту м. Судак.

Рішенням № 2843/56 Судацької міської ради від 30.06.2010, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінці земель в межах населеного пункту міста Судак на загальну площу 1429.40 га.

Як вбачається з витягу № 287-21/10-22 від 06.02.2012 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судак станом на 2012 (а. с. 10), нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 0,5653 га, розташованої за адресою: м. Судак, вул. Гвардійська - складає 3 245 307,43 грн. (2 940 563,56 грн. за ділянку площею 0,4924 га та 304 743,87 грн. - за ділянку площею 0,0729 га).

Відповідно до п. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 зазначеного закону, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Частинами 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу за користування земельною ділянкою «інших категорій земель» не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Статтею 5 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Таким чином, зі зміною грошової оцінки землі змінився розмір земельного податку.

У відповідності до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Частиною 2 статті 632 ЦК України обумовлено, що зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Пунктом 2.2.3 договору оренди землі визначено випадки збільшення орендної плати, а саме: при зміненні законодавства України та Автономної Республіки Крим про плату за землю або про плату за оренду землі; при прийнятті рішення сесії Судацької міської ради, яке підвищує ставки плати за землю або орендної плати за землю (в тому числі про застосування підвищуючих коефіцієнтів). Збільшення орендної плати за землю оформлюється додатковою угодою.

Індексація орендної плати передбачається у відповідності з діючим законодавством України «Про плату за землю» станом на дату виплати (п. 2.2.4 договору).

Таким чином, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки рішенням міської ради, яке є обов'язковим для виконання, є обставиною, оговореною сторонами у якості підстави для збільшення розміру орендної плати.

Крім того, проведення нормативної грошової оцінки земель передбачено нормами чинного законодавства України, зокрема, положеннями Закону України «Про оцінку земель».

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача щодо перегляду розміру орендної плати за землю внаслідок зміни вказаних обставин можливо реалізувати лише шляхом внесення змін до умов договору у судовому порядку. Оскільки зміна договору в односторонньому порядку не допускається.

Таким чином, суд погоджується із доводами представника Судацької міської ради про те, що на даний час умови договору оренди землі вимагають приведення у відповідність до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим, з огляду на їх обґрунтованість, суд визнав позовні вимоги Судацької міської ради про внесення змін до спірного договору такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 5 ст. 188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

З огляду на ці вимоги, договір слід вважати зміненим з дати набрання даним рішенням законної сили.

Судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1073,00 грн., суд покладає на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України.

Враховуючи викладене та керуючись статями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Змінити договір оренди землі, укладений між Судацькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Алькор-НВП», зареєстрований у Судацькому міському відділі Кримської регіональної філії ДП «ЦДЗК» при Держкомземі України, про що в державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2006 р. за № 040601600065, виклавши його пункти у наступній редакції:

«2.2.1 Річна орендна плата за користування земельною ділянкою загальною площею 0,5653 га встановлюється в триразовому розмірі земельного податку, який встановлюється Податковим кодексом України. Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі на розрахунковий рахунок місцевого бюджету м. Судака щомісячно рівними частками протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

2.2.2 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2012 рік складає 3 245 307,43 грн. (три мільйони двісті сорок п'ять тисяч триста сім гривень 43 коп.).

2.2.4 Розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення і коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, по затвердженим Кабінетом Міністрів України формам».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Алькор-НВП» (код ЄДРПО України 33267102) на користь Судацької міської ради (код ЄДРПО України 22255663) 1 073,00 грн. судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені - 30.07.2012.

Повне рішення складено - 06.08.2012.

Суддя С.О. Лукачов