Категорія №5.1.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 липня 2012 року Справа № 2а/1270/4931/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі судового засідання: Данилкиній Н.В.
за участю:
представника позивача: Пишкової Т.В.
представника відповідача: Зєнкіна В.С.
представника 3-ї особи: Юрченко М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» до Державного реєстратора Луганської міської ради про визнання незаконною бездіяльності, визнання протиправним та скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012, зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» до Державного адміністратора Луганської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати незаконною бездіяльність Державного реєстратора Луганської міської ради в частині не надання відомостей Ленінській МДПІ про проведення реєстраційних змін до установчих документів Дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за знаходженням останнього за новою адресою;
- визнати протиправним та скасувати запис Державного реєстратора Луганської міської ради № 13821430011007334 від 23.03.2012 внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність юридичної особи ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за вказаним її місцезнаходженням;
- зобов'язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості про скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012 та надати ці данні до Ленінської МДПІ у м.Луганську про знаходження ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за новою адресою: м.Луганськ, вул.Фабрична,б.1.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням №53 Ленінської міжрайонної ДПІ у м.Луганську від 29.03.2012 ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» було анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість , у зв'язку з тим що в ЄДР наявна запис про відсутність юридичної особи за адресою: м.Луганськ, вул..Лермонтова,1-В, що підтверджено відомостями з ЄДР від 23.03.2012 № 13821430011007334.
19.03.2012 представником підприємства було здано документи державному реєстратору, що надаються юридичною особою для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи».
Зазначає, що вже 20.03.2012 року державний реєстратор повинен був внести запис до ЄДР та передати Ленінській МДПІ відомості з реєстраційної картки про проведення державної реєстрації змін до установчих документів ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» , чого зроблено не було, у зв'язку з чим Ленінською МДПІ і було анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість.
Крім цього звертає увагу, що державний реєстратор 23.03.2012 не повен був вносити запис до державного реєстру про відсутність ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за адресою: м. Луганськ, вул. Лермонтова,1-В, коли 19.03.2012 йому вже було відомо, що юридичною та фактичною адресою підприємства є адреса: м. Луганськ, вул. Фабрична,б.1.
Ухвалою суду від 27 червня 2012 року в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено - Ленінську МДПІ у м. Луганську.
Представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні, даним викладеним в позовній заяві, уточнила найменування відповідача, зазначивши «державний реєстратор Луганської міської ради».
Крім цього в ході судового розгляду 27 липня 2012 року заявила клопотання про залучення в якості другого відповідача - Ленінської МДПІ у м.Луганську.
Ухвалою суду від 27 липня 2012 року відмовлено в задоволені заявленого клопотання, оскільки розгляд справи по суті вже було розпочато та залучення в якості другого відповідача Ленінської МДПІ у м.Луганську потягне зміну предмету позову.
Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення на позов, в якому просив відмовити в задоволені позовних вимог щодо визнання незаконною бездіяльності в частині не надання відомостей Ленінській МДПІ у м.Луганську, визнання протиправним та скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Позовні вимоги щодо зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру відомості про скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012 та надати ці відомості до Ленінської МДПІ у м.Луганську залишив на вирішення суду.
В обґрунтування не визнання позовних вимог зазначив, що на підставі повернутого поштового відправлення 23.03.2012 року державний реєстратор вніс запис до ЄДР про відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням, тобто за адресою: 91055, Луганська обл.., м.Луганськ, Ленінський район, вул.Лермонтова,б.1В. Звертає увагу, що закон чи будь - який інший нормативний акт не передбачають можливості не вносити запис про відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням у разі повернення поштового відправлення.
Крім цього зазначає, що 19.03.2012 року державним реєстратором на підставі поданих документів було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, що пов'язані зі зміною відомостей про засновників юридичної особи та її місцезнаходження, також 19.03.2012 року були внесені зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР.
Зазначає, що посилання позивача щодо не передання відомостей до Ленінської МДПІ у м.Луганську є не обґрунтованими, оскільки на звернення від 13.07.2012 вих.№ 01/1-11-2060/0/39-12 від Ленінської МДПІ у м.Луганську 19.07.2012 надійшов лист, в якому зазначено, що 20.03.2012 року були отримані відомості від державного реєстратора з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів позивача.
Представник третьої особи надав заперечення на позов, в якому просив відмовити в задоволені позовних вимог, оскільки всі дії були вчиненні згідно чинного законодавства.
Суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні шляхом витребування та надання доказів, уточнення норми матеріального права, яка підлягає застосуванню та кола фактів, які необхідно доказати.
Сторони вважали за необхідне розглянути справу на підставі наданих доказів.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог ч.3 ст.2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач - Дочірнє підприємство «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт», і.к. 31288775, як юридична особа зареєстроване Станично-Луганською районною державною адміністрацією Луганської області 05.12.2000, запис № 1 376 105 0003 000049, адреса: 91055, Луганська область, м. Луганськ, вул. Лермонтова,б.1В., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серія А00 № 620786 ( а.с.15).
Статтею 2-3 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 № 775 ( далі ЗУ № 775), встановлено , що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців, регулюються конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Повноваження державного реєстратора визначені ст. 6 ЗУ № 755, який на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб;оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру;проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі.
З ч. 2. ст.53 ЗУ № 775 вбачається, що дія або бездіяльність державного реєстратора, можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.16 ЗУ № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Єдиний державний реєстр ведеться на електронних носіях відповідно до державних стандартів, що забезпечують його сумісність і взаємодію з іншими інформаційними системами та мережами, що складають інформаційний ресурс держави.
Згідно ч.3 вищезазначеної статті ЗУ Технічні та програмні засоби ведення Єдиного державного реєстру повинні забезпечувати, серед іншого,
автоматизоване ведення еталона Єдиного державного реєстру;
контроль за повнотою внесення записів до Єдиного державного реєстру;
передачу відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлень та відомостей з реєстраційних карток при вчиненні реєстраційних дій, що передбачені цим Законом, у тому числі для постановки на облік, зняття з обліку юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
отримання даних у порядку взаємообміну інформацією відомчих реєстрів органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України;
Відповідно до ч.1 ст.17 ЗУ №755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до абз.2 ч.12 ст.19 ЗУ №755 у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Згідно акту Ленінської МДПІ у м.Луганську № 163 від 24.02.2012 «Встановлення місцезнаходження СПД» встановлено, ДП«Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за місцезнаходженням ( м.Луганськ, вул.Лермонтова,б. 1/В не знаходиться ( а.с.61).
12.03.2012 року від Ленінської МДПІ у м.Луганську надійшов супровідний лист вх. .№01/08-1827/0/38 з повідомленням про відсутність юридичної особи Дочірнє підприємство «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за місцезнаходженням: м.Луганськ, вул.Лермонтова,1-В.( а.с.40, 44,45).
14.03.2012 відповідач направив позивачу повідомлення № 01-13/4251 від 14.03.2012 щодо необхідності подання державному реєстратору заповненої реєстраційної картки форми №6 про підтвердження відомостей про юридичну особу, яке було направлено за адресою : м.Луганськ, Ленінський район, вул.Лермонтова, б.1-В ( далі повідомлення № 01-13, а.с.46,49 -50).
Сторонами визнано, що 19.03.2012 року державним реєстратором на підставі поданих позивачем документів ( а.с.5, 69-79, 80 -104) було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, що пов'язані зі зміною відомостей про засновників юридичної особи та зміною місцезнаходження.
Згідно із записом в Єдиному державному реєстрі від 19.03.2012 року № 13821050010007334 місцезнаходження позивача визначено за адресою: 91047, м.Луганськ, вул.Фабрична,б.1 (а.с.108).
Ч.14.ст.29 ЗУ № 755 передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи повинен видати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику один примірник оригіналу установчих документів у старій редакції з відмітками державного реєстратора про проведення державної реєстрації змін до установчих документів та в той же день передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
З листа третьої особи від 18.07.2012 № 13638/183 та пояснень сторін убачається своєчасне направлення відповідачем - 20.03.2012 року відомостей третій особі про проведення державної реєстрації змін до установчих документів ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за номер запису в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 13821050010007334 від 19.03.2012 (а.с.39).
Враховуючи повідомлення відповідачем 3-ї особи у встановленому чинним законодавством порядку про проведення державної реєстрації змін до установчих документів позивача, не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнати незаконною бездіяльність Державного реєстратора Луганської міської ради в частині не надання відомостей Ленінській МДПІ про проведення реєстраційних змін до установчих документів Дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за знаходженням останнього за новою адресою.
23.03.2012 на адресу відповідача повернулось поштове повідомлення № 01-13 з відміткою: «За зазначено адресою не проживає» На конверті зазначена попередня адреса позивача: -91055, м.Луганськ, вул.Лермонтова,б.1В.( а.с.47-48).
Відповідно до абз. 2 ч.14 ст.19 ЗУ №755 якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
23.03.2012 року державний реєстратор вніс запис до ЄДР № 1 382 143 0011 007334 «Внесення інформації щодо відсутності юридичної адреси за вказаною адресою» , при цьому зазначаючи адресу « 91047, Луганська обл., м. Луганськ, Ленінський район, вул. Фабрична,б.1». (а.с.108 звор.бік).
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги наявність станом на 23.03.2012 року запису в Єдиному державному реєстрі № 13821050010007334 від 19.03.2012 року із місцезнаходженням позивача за адресою: 91047, м. Луганськ, вул. Фабрична,б.1 суд приходить до висновку про протиправне здійснення відповідачем запису № 13821430011007334 від 23.03.2012 на підставі поштової відмітки на повідомлені про відсутність позивача за адресою: м. Луганськ, Ленінський район, вул. Лермовнова, б. 1в, оскільки на зазначений час позивач вже не був зареєстрований за зазначеною адресою.
Рішенням №53 Ленінської МДПІ у м.Луганську від 29.03.2012 ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» було анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість , у зв'язку з тим що в ЄДР наявна запис про відсутність юридичної особи за адресою: м.Луганськ, вул. Лермонтова,1-В, що підтверджено відомостями з ЄДР від 23.03.2012 № 13821430011007334.(а.с.7).
Зазначене рішення Ленінської МДПІ у м.Луганську було оскаржене в судовому порядку та Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2012 року у справі № 2а/1270/3464/2012( а.с.24-28) відмовлено в задоволені позовних вимог що визнання протиправними дій Ленінської МДПІ у м.Луганську, визнання незаконним та скасування рішення від 26.03.2012 № 53 про анулювання реєстрації платника податків.
В розумінні вимог ст. 2 КАС України та наявного спору між позивачем та третьою особою про анулювання реєстрації платника податків, суд приходить до висновку про порушення відповідачем зазначеним протиправним записом від 23.03.2012 року № 1 382 143 0011 007334 прав позивача.
З урахуванням викладеного суд вважає позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати запису Державного реєстратора Луганської міської ради № 13821430011007334 від 23.03.2012 обгрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Відповідно до вимог ч.14.ст.29 ЗУ № 755 відповідач зобов'язаний повідомити третю особу про скасування запису.
Приймаючи до уваги наявність рішення третьої особи про скасування реєстрації позивача як платника податків, суд не вважає передчасною вимогу про зобов'язання відповідача повідомити третю особу про скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012.
Відповідно до ч. ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Відповідно до вимог ст. 160 КАС України у судовому засіданні 27 липня 2012 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови в повному обсязі відкладено, про що сторони повідомлено в судовому засіданні з урахуванням норм ст. 167 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» до Державного реєстратора Луганської міської ради про визнання незаконною бездіяльності, визнання протиправним та скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати запис Державного реєстратора Луганської міської ради № 13821430011007334 від 23.03.2012 внесеного до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про відсутність юридичної особи ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за адресою :м.Луганськ, вул.Фабрична,1.
Зобов'язати державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості про скасування запису № 13821430011007334 від 23.03.2012 та надати ці данні до Ленінської МДПІ у м.Луганську про знаходження ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» за новою адресою: м.Луганськ, вул.Фабрична,б.1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ДП «Донбаснафтопродукт» ТОВ «Донбаснафтопродукт» судові витрати у розмірі 22,53 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 01 серпня 2012 року
СуддяС.М. Чиркін