Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8043/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Буряк І.В.
при секретарі Могілевський А.А.
за участю представників сторін:
позивача: Чудакової О.В. (дов.)
відповідача: Желябіної І.Г. (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств»
до Державної податкової інспекції у м.Дзержинську Донецької області Державної податкової служби
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (надалі - позивач, ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Дзержинську Донецької області Державної податкової служби (надалі - відповідач, Горлівська ОДПІ) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень .від 12.06.2012р. №0000651500/0, №0000641500/0, №0000631500/0, №0000621500/0.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» фінансується виключно за рахунок коштів Державного бюджету України та здійснює сплату податків та інших загальнообов'язкових платежів відповідно до виділених бюджетних асигнувань
Також позивач зазначає, що умовою застосування відповідальності, зокрема фінансової, є вина підприємства. Оскільки вини підприємства у несвоєчасній сплаті податків і зборів не має, то застосовувати фінансову відповідальність до підприємства не можливо.
У судовому засіданні від 02.08.2012р. представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити його.
Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, за змістом яких не погоджується з вимогами зазначеного позову, вважаючи що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті у відповідності до вимог діючого законодавства. Також відповідач зазначає, що у позивача не було підстав для звільнення від нарахування штрафних (фінансових) санкцій.
В судовому засіданні від 02.08.2012р. представник відповідача проти позову заперечував та просив суд відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстровано виконавчим комітетом Макіївської міської ради в якості юридичної особи (ЄДРПОУ 32442610, місцезнаходження: 86132, Донецька область, м.Макіївка, вул.Успенського, буд. 3 «Б»).
Позивач надав до ДПІ у м.Дзержинську податкові декларації екологічного податку за 4 квартал 2011 року:
- від 25.01.2012р., згідно якої сума нарахованого податкового зобов'язання становить 73,83 грн.;
- від 25.01.2012р., згідно якої сума нарахованого податкового зобов'язання за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення - 23 146,69 грн., за викидів атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення - 18 045,96 грн., за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 4 827,35 грн., за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - 273,38 грн.
ДПІ у м.Дзержинську була проведена перевірка, по закінченню якої було складено акт перевірки від 18.05.2012р. №145/15-32442610.
Під час проведення перевірки було встановлено, що граничний строк сплати узгоджених податкових зобов'язань з екологічного податку по декларації №9014470191 від 26.01.2012р. настав 19.02.2012р. Фактично позивач сплатив суму заборгованості 10.04.2012р., що підтверджується наявними в справі копіями платіжних доручень від 10.04.2012р.:
- №6107 на суму 273,38 грн. (платіж надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях);
- №6101 на суму 3 802,66 грн. (платіж надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти);
- №6103 на суму 73,83 грн. (платіж надходження від забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення);
- №4055 на суму 3 548,10 грн. (платіж надходження від забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення).
Тобто кількість днів затримки становить 51 календарний день.
На підставі встановленого порушення до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції, відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, в розмірі 20% від суми податкового зобов'язання погашеного з затримкою в наступних розмірах:
· надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях штрафні санкції становлять 54,68 грн.;
· надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти штрафні санкції становлять 760,53 грн.;
· надходження від забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення штрафні санкції становлять 14,77 грн.;
· надходження від забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення штрафні санкції становлять 3 534,18 грн.
На підставі зазначеного акту відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення від 12.06.2012р.:
- №0000651500/0, згідно якого встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях) на 51 календарний день в розмірі 273,38 грн., позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 54,68 грн.;
- №0000641500/0, згідно якого встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку (надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти) на 51 календарний день в розмірі 3 802,66 грн., позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 760,53 грн.;
- №0000631500/0, згідно якого встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку (надходження від забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) на 51 календарний день в розмірі 73,83 грн., позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 14,77 грн.;
- №0000621500/0, згідно якого встановлено порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з екологічного податку (надходження від забруднюючочих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) на 51 календарний день в розмірі 17 670,89 грн., позивача зобовязано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3 534,18 грн.
Пунктом 46.1 ст.46 Податкового Кодексу України встановлено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 111.2 ст.111 Податкового кодексу України встановлено, що фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
Згідно п.126.1 ст.126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У відповідності до пп.4.1.2 п.4.1 ст.4 ПКУ рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу.
Суд зазначає, що Податковим кодексом України не передбачені такі підстави звільнення від нарахування штрафних (фінансових) санкцій, як відсутність фінансування з Державного бюджету України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем не надано до судового розгляду жодного доказу, який би міг підтвердити обґрунтованість та правомірність позовних вимог.
Натомість, відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, відповідач у судовому засіданні довів обґрунтованість та правомірність винесення спірних податкових повідомлень-рішень.
Наявність податкового боргу у позивача підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків (платіж 19010310 надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, платіж 19010110 надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, платіж 190010210 надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти платіж 19010113 надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами) станом на момент розгляду справи.
Таким чином, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. У позові Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Державної податкової інспекції у м.Дзержинську Донецької області Державної податкової служби - відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 КАС України.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, повний текст було проголошено 3 серпня 2012 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Буряк І. В.