Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/7815/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О. В.
при секретарі Проніні Д. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля та Добропільському районі про скасування рішення № 195/16 про застосування фінансових санкцій від 31.05.2012 року,
за участю:
представника позивача: Махно - Отупор О.О.
представника відповідача: Мінакової С.В.,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля та Добропільському районі (далі по тексту - відповідач) про скасування рішення № 195/16 від 31.05.2012 року про застосування фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 895,43 грн.
В обґрунтування зазначених позовних вимог позивач зазначив, що на підставі ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 р. управління Пенсійного фонду України м. Добропілля та Добропільському районі Донецької області було винесено рішення № 195/16 в якому вказується що установою банку порушено вимоги, передбаченні ст..24 Закону № 2464 та про застосування штрафних санкцій в сумі 895,43 грн. З вищезазначеним рішенням позивач незгоден, тому що він при перерахуванні грошових коштів згідно із платіжними дорученнями, діяв згідно із нормативно -правовими актами, які регулюють спірні правовідносини. Просив суд скасувати рішення № 195/16 від 31.05.2012 року.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач - визнав позов частково на суму 372 грн. 85 коп. в іншій частини позов не визнав та надав суду письмові заперечення.
Розглянувши матеріали справи, оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін, висловлені під час судового розгляду справи, дослідивши всі обставини справи і перевіривши їх наявними доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України код ЄДРПОУ 00039002.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов"язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається, зокрема, за підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивачем за даним позовом є сааме Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк», яке є юридичною особою.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України у м. Добропілля та Добропідльському районі Донецької області діє на підставі Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
З 01.01.2011р. набрав чинності Закон України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" № 2464 від 08.07.2010 р. З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків, зокрема, на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, вважаються платниками єдиного внеску.
Рішенням начальника УПФУ в м. Добропілля та Добропільському районі № 195/16 від 31.05.2012 року про застосування фінансових санкцій за порушення вимог, передбачених ст..24 Закону № 2464 та позивачеві були нараховані штрафні санкції в сумі 895 грн. 43 коп. Ця сума складається із сум за порушення, допущені 08.02.2012 року в розмірі 239,64 грн., порушення 03.02.2012 року в розмірі 282,94 грн. та за порушення 09.03.2012 року в розмірі 372,85 грн.
Згідно ч.1 ст.2 дія Закону 2464 поширюється на відносини що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та ведення обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише, визначених цим законом, або в частини що не суперечить цьому закону.
Виключно цим законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та ведення обліку єдиного внеску.
Відповідно до п.2 ст.1 Закону 2464 єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярний основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового соціального страхування, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно ч.8 ст.9 Закону 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий період.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону № 2464, банки приймають від платників єдиного внеску, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником розрахункових документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум єдиного внеску або документів, що підтверджують фактичну сплату таких сум у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з Національним банком України та центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі невиконання цієї вимоги банки за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплаченого єдиного внеску, з правом зворотної вимоги до платників єдиного внеску щодо відшкодування цієї суми.
Відповідно до вимог Закону № 2464 Постановою Правління ПФУ був затверджений Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати № 21-3 від 27.09.2010 року
08.02.2011 р. до філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Добропілля» від ПП «ДРЕС «Довіра» разом з платіжним дорученням № 43 на суму 651,73 грн. надійшов оригінал довідки - розрахунку від 08.02.2011 р., погоджений з УПФУ в м. Добропілля, про що свідчить печатка УПФУ в м. Добропіллі, та підпис керівника на довідці.
Згідно з цією довідкою - розрахунком переплата страхових внесків ПП «ДРЕС Довіра» перед УПФУ в м.Добропілля склала 217,24 грн. (а.с.14).
Ця сума переплати в 217,24 грн. дорівнює 1/3 частині від суми коштів для виплати заробітної плати в розмірі 651,73 грн. за платіжним дорученням № 43 від 08.02.2011 року.
Платіжне доручення № 43 та довідка - розрахунок, погоджена УПФУ, надійшли до банку одночасно, що підтверджується датування їх однією датою - 08.02.2011 року
Згідно із п.2 Порядку № 21-3, банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів (документів на переказ готівки) про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, які сплачені за цими документами, повинні складати не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах.
Пунктом 4 Порядку № 21-3 встановлено, що банк має виконати платіжне доручення на виплату заробітної плати за відповідний період, у разі подання до банку одночасно із цим дорученням оригіналу довідки - розрахунку, погодженої з органом Пенсійного фонду.
В цій частині дії позивача відповідають вимогам нормативно - правових актів, та оскаржуване рішення позивача підлягає скасуванню в цій частині на суму 239,64 грн.
09.03.2011 р. до філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Добропілля» від ПП «ДРЕС «Довіра» надійшло платіжне доручення № 72 на суму 1014,00 грн. із призначенням платежу «перерахування з/п за січень 2011 р. згідно переданих списків. Податки на внески в Пенсійний фонд перераховано пропорційно 28.02.2011 року, 01.03.2011 року, 04.03.2011 року.
Як вказує відповідач в своїх запереченнях він визнає позов в частини що стосуються штрафних санкцій за це, як він вважав помилково, правопорушення, порядку сплати єдиного внеску, в сумі 372,85 грн.
В цій частині дії позивача відповідають вимогам нормативно - правових актів, та оскаржуване рішення позивача підлягає скасуванню в цій частині на суму 372,85 грн.
03.02.2011 р. до філії «Відділення ПАТ Промінвестбанк в м. Добропілля» від ПП «ДРЕС «Довіра» надійшло платіжне доручення № 33 на суму 769,48 грн. із призначенням платежу «перерахування з/п за листопад 2010 року згідно переданих списків. Податки в Пенсійний фонд перераховано пропорційно».
Абзацом 4 пункту 7 Прікінцевих та перехідних положень Закону № 2464 встановлено, що суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
До 01 січня 2011 року діяв Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 07.04.2009 року № 12-1.
У відповідності до п.2 вказаного вище Порядку 12-1, установи банків на період дії ставки страхових внесків у розмірі 33,2 % приймають від страхувальників платіжні доручення або грошовий чек на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником розрахункових документів про перерахування сум страхових внесків у розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у платіжному дорученні або грошовому чеку.
У разі якщо у розрахунковому документі на перерахування страхових внесків сума перерахування менша ніж 1/3 суми коштів на виплату заробітної плати, установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення або грошові чеки на видачу коштів для виплати заробітної плати за погодженням цієї суми з управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті (далі - територіальні управління Пенсійного фонду) за місцем взяття на облік страхувальника.
Як встановлено в судовому засіданні, і цю обставину не заперечував представник позивача, він не дотримався умови, передбаченої Порядком 12-1, одночасного подання страхувальником розрахункових документів про перерахування сум страхових внесків у розмірі не менше 1/3 коштів для виплати заробітної плати, зазначеної у платіжному дорученні або грошовому чеку.
Ця обставина підтверджується і наданої суду представником позивача «Проводки по рахункам за період з 01.10.2010 року по 31.12.2010 року», де за 30.12.2010 року перераховано за листопад 2010 року лише два платежу - у Добропільски міський центр зайнятості № 728 на суму 5,00 грн. та у ФССНВВ № 729 на суму 10,33 грн.
Також, відповідач в судовому засіданні вказав, що платіжне доручення № 33 на суму 769,48 грн. із призначенням платежу «перерахування з/п за листопад 2010 року» не відповідає дійсності, так як заробітна плата перерахована цим платіжним дорученням є заробітною платою за січень 2011 року.
Суд дослідів, акт планової перевірки ПП «ДРЕС «Довіра» № 44 від 13.03.2012 року. Відповідно до п.2.10 цього акту 03.02.2011 року була виплачена заробітна плата в сумі 769,48 грн. за січень 2011 року. При цьому недоотримане авансових платежів з єдиного внеску складає 282,94 грн.
Рішенням № 103/14 від 13.03.2012 року до ПП «ДРЕС «Довіра» застосовані фінансові санкції в сумі недоотриманих авансових платежів в сумі 282,94 грн. та фінансових санкції в розмірі 28,29 грн.
Це рішення ПП «ДРЕС «Довіра» не було оскаржено та фінансові санкції по ньому сплачені.
Тобто, в цій частині дії відповідача відповідають вимогам нормативно - правових актів, та його оскаржуване рішення не підлягає скасуванню в цій частині на суму 282,94 грн.
Приписами ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних стравах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірність дій відповідача щодо застосуванню фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пункти 1 та 9 абзацу 3 статті 2 КАС України передбачають, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, добросовісно, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи рішення відповідача щодо відповідності ч.3 ст.2 КАС України, суд вважає, що вони лише частково були прийняти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), та неупереджено, а частково ні.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України, понесені позивачем витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог в розмірі 10 гривень.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 11, 14, 17, 18, 71, 86, 91, 94, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля та Добропільському районі про скасування рішення № 195/16 застосування фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 895,43 грн., задовольнити частково.
Скасувати рішення начальника Пенсійного фонду України в місті Добропілля та Добропільському районі № 195/16 застосування фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 895,43 грн., в частині накладення фінансових санкцій в сумі 612 грн.49., що складається із несплачених авансових платежів за 08.02.2011 року в сумі 239,64 грн. та 09.03.2011 року в сумі 372,85 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» судовий збір в розмірі 10 (десять) гривень.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова прийнята в нарадчій кімнаті та її вступна та резолютивна частини оголошені в судовому засіданні в присутності представників сторін 02 серпня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена 07 серпня 2012 року.
Суддя Хохленков О.В.