ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" липня 2012 р.Справа № 5013/579/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Цобенка Р.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 5013/579/12
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", в особі Олександрівського району електричних мереж,
до відповідача: управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Кіровоградській області та Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської ОДА
про стягнення 57490,03 грн.
представники сторін:
від позивача - Григоренко В.В. , довіреність № 506/07 від 20.01.12 ;
від відповідача - Крикун С.Ю. , довіреність № 01-11-270/1 від 25.06.12 ;
від третіх осіб - участі не брали,
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в особі Олександрівського району електричних мереж звернулося до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою № 5152/07 від 05.06.2012 року, в якій просить стягнути на користь позивача з управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації заборгованість по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію пільговими категоріями споживачів у січні-грудні 2011 року в розмірі 57 490,03 грн., а також судові витрати в розмірі 1609,50 грн.
Ухвалою господарського суду від 08.06.12 прийнято дану позовну заяву та порушено провадження у справі, від сторін витребувано документи, необхідні для повного та об"єктивного вирішення спору по суті.
Представником позивача подано уточнення до прохальної частини позовної заяви № 6218/07 від 07.07.12, в якомі він вказує про помилкове зазначення періоду, за який виникла заборгованість по відшкодуванні пільг з оплати за спожиту електроенергію січень - грудень 2011 року, та просить задовольнити вимоги щодо стягнення заборгованості за період вересень - грудень 2011 року у розмірі 57 490,03 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 18.06.2012 року № 01-11-260/1 просить відмовити в задоволенні позову ПАТ "Кіровоградобленерго", посилаючись на невідповідність нарахованої суми боргу фактичному розміру заборгованості, у зв"язку з включенням позивачем до суми боргу, яка виникла в період січень-грудень 2011 року, заборгованості яка виникла за 2010 рік, а також, неврахуванням позивачем часткової проплати; розрахунки проведені без врахування норм користування електроенергією, тому після автоматизованої звірки за допомогою програмного комплексу Міністерства праці та соціальної політики України ЄДАРП прийнято до розрахунку та здійснено відшкодування за надані пільги по факту надання послуги в межах встановлених норм.
Відповідно до пояснень, наданих 27.06.12, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби зазначило, що управління не являється прямим учасником спірних правовідносин та приймає участь у даній справі тільки як державна фінансова установа, на яку покладені функції розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів.
Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської ОДА у своїх поясненнях № 05-02/50-4128 від 09.07.2012 року висловило свою позицію, в якій просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши представників сторін, дослідивши обставини справи та оцінивши подані докази, господарський суд встановив.
Публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Олександрівський район електричних мереж у січні-грудні 2011р. відповідно до Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 (далі по тексту - Закон № 575), Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357 (далі по тексту - Правила), а також на підставі укладених договорів надавалися послуги з постачання електричної енергії споживачам, які оплачували їх з урахуванням пільг, які встановлені Законами України "Про міліцію", "Про пожежну безпеку", "Основи законодавства України про охорону здоров"я", "Про освіту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про охорону дитинства", "Про соціальний захист дітей війни","Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні".
Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил, відповідно до якого споживач, що має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.
Відповідно до ст. 17 Закону Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997, збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті „б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" № 2857-VІ від 23.12.210, обсяги міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету України місцевим бюджетам затверджені Додатками № № 6, 7 до такого Закону, та включають в себе надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.02 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (далі по тексту - Порядок).
Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг, які надаються встановленим законодавством категоріям осіб, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.
Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.
Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.
Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.
Відповідно до п.п. 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.03 № 117, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці".
Управління праці і соціального захисту населення щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги та реєстр розрахунків; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги;
Також, відповідно ч. 2 п. 12 Порядку, погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року, провадиться першочергово.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.00 № 2017- ІІІ, державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" є правонаступником відкритого акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", що підтверджується наданими суду доказами.
Представником відповідача подано до матеріалів справи таблицю даних про проведення звірки та фінансування розрахунків за надані послуги (Том 2, а.с. 96), з якої вбачається, що відповідачем фактично визнається заборгованість за період вересень-грудень 2011 року у розмірі 57 364,91 грн.
Однак, згідно з наданими позивачем розрахунками витрат на відшкодування збитків, пов"язаних з наданням пільг та актами звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, між Олександрівським РЕМ ВАТ "Кіровоградобленерго" та головним розпорядником коштів місцевого бюджету відшкодування за поставлену позивачем електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів, здійснювались відповідачем не в повному обсязі, у зв'язку з чим утворилась заборгованість за період з вересня 2011 по грудень 2011 року у розмірі 57 490,03 грн.
Дослідивши подані сторонами документи та розрахунки, суд встановив, що заборгованість в сумі 57 490,03 грн. належним чином підтверджена та не спростована відповідачем.
З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи належних в розумінні статті 34 Господарського процесуального кодексу України доказів проведення розрахунків уповноваженого органу з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і підлягають задоволенню повністю в сумі 57 490,03 грн.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1609,50 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст. 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації (27300, Кіровоградська область, смт. Олександрівка, вул. Червоноармійська, 2а; код ЄДРПОУ 03197807; п/р № 3541800700545 в УДКС України в Олександрівському районі, МФО 823016) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний; код ЄДРПОУ 23226362; п/р № 260313021425 у філії Кіровоградське облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323475) заборгованість 57 490,03 грн. - на розрахунковий рахунок із спеціальним режимом використання № 260313021425 у філії - Кіровоградське облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323475, код 23226362 та судовий збір у розмірі 1 609,50 грн. - на поточний рахунок № 260033865 у ПАТ "Перший Інвестиційний Банк" у м. Києві, МФО 300506, код 23226362.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України
Повне рішення складено 03.08.12.
Суддя Р.О. Цобенко