Головуючий у 1 інстанції - Христофоров А.Б.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2012 року справа №2а/0570/5967/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Нікуліна О.А., Ханової Р.Ф.., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2012 р. у справі № 2а/0570/5967/2012 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000181840 від 16.02.2012 року, № 0000171840 від 16.02.2012 року,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000181840 від 16.02.2012 року, № 0000171840 від 16.02.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15.02.2012 року податковим органом, за наслідками проведеної камеральної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Трест Красноармійськшахтобуд» про несвоєчасну сплату земельного податку за січень 2009 року - серпень 2010 року, встановлені порушення та складено акт № 218/15-310/00180798. На підставі акта перевірки 16.02.2012 року податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000181840, № 0000171840. Вважає, що обставини покладені податковим органом в обгрунтування висновків акту перевірки не відповідають дійсності, оскільки відповідач у якості платіжних документів фактично врахував уточнені розрахунки земельного податку. Враховуючи необґрунтованість висновків актів перевірок, вважає спірні податкові повідомлення-рішення безпідставними, такими, що підлягають визнанню недійсними та скасуванню.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2012 р. позов задоволено.
Скасовано податкові повідомлення - рішення Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби № 0000181840 від 16.02.2012 року, № 0000171840 від 16.02.2012 року.
З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову. В апеляційній скарзі зазначає, що судом не враховано, що позивач порушує термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з земельного податку, визначених п. 287.3 ст. 287 ПК України, а тому, повинен нести відповідальність передбачену п. 126.1 ст. 126 ПК України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Із матеріалів справи вбачається, що Відкрите акціонерне товариство «Трест Красноармійськшахтобуд» (Далі ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд»), - є юридичною особою, перебуває на обліку у відповідача, як платник податків.
Відповідач- Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби, є суб'єктом владних повноважень, правонаступником прав та обов'язків Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції, згідно ст. 48 КАС України.
15.02.2012 року податковим органом, за наслідками проведеної камеральної перевірки ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» про несвоєчасну сплату земельного податку за січень 2009 року - серпень 2010 року, встановлені порушення та складено акт № 218/15-310/00180798 за результатами розгляду якого, 16.02.2012 року податковим органом прийняті спірні податкові повідомлення-рішення № 0000181840, № 0000171840.
Актом перевірки встановлено, що з боку ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» допущено порушення термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з земельного податку на підставі розрахунку № 2041 від 19.03.2009 року, протягом строків, визначених п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України.
При цьому податковий орган в рахунок погашення визначеного грошового зобов'язання з земельного податку на підставі розрахунку № 2041 від 19.03.2009 року, у якості платіжних документів взяв до уваги :
уточнюючу податкову декларацію з земельного податку від 05.08.2011 року № 30609,-
із граничною датою сплати 02.03.2009 року на суму 547,45 гривень із затримкою на 1033 днів;
із граничною датою сплати 02.03.2009 року на суму 547,57 гривень із затримкою на 1064 днів;
уточнюючу податкову декларацію з земельного податку від 07.10.2011 року № 9008322917,-
із граничною датою сплати 30.07.2010 року на суму 39,80 гривень із затримкою на 518 днів;
із граничною датою сплати 30.08.2010 року на суму 33,02 гривень із затримкою на 487 днів;
із граничною датою сплати 30.08.2010 року на суму 39,82 гривень із затримкою на 518 днів;
із граничною датою сплати 30.09.2010 року на суму 32,99 гривень із затримкою на 487 днів.
Рішенням від 16.02.2012 року № 0000171840 ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку у розмірі 1095,02 гривень на 1064 календарних днів зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % на суму 29,19 гривень (а.с.37).
Рішенням від 16.02.2012 року № 0000181840 ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку у розмірі 143,63 гривень на 518 днів, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20 % на суму 219,00 гривень (а.с. 38).
Спірною обставиною у справі, є правомірність дій податкового органу щодо врахування уточнюючих податкових декларацій з земельного податку від 05.08.2011 року № 30609, від 07.10.2011 року № 9008322917 у якості платіжних документів та зарахування їх в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку за 2009 рік.
Згідно п.п. 14.1.137. п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 41.5. ст. 45 ПК України встановлно, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно п.п. 14.1.152. п. 14.1 ст. 14 ПК України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Пунктом 87.1. ст. 87 ПК України встановлено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Відповідно п. 87.2. ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно п. 87.5. ст. 87 ПК України у разі якщо здійснення заходів щодо продажу майна платника податків не привело до повного погашення суми податкового боргу, орган стягнення може визначити додатковим джерелом погашення податкового боргу дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на органи державної податкової служби.
Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Орган державної податкової служби повідомляє платника податків про таке надходження коштів в п'ятиденний термін з дня отримання відповідного документа.
Пунктами 87.6. 87.8 ст. 87 ПК України передбачено, що у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з цим Кодексом.
Додатково до джерел, визначених у пункті 87.1 цієї статті, джерелом погашення податкового боргу банків, небанківських фінансових установ, у тому числі страхових організацій, можуть бути кошти, незалежно від джерел їх походження та без застосування обмежень, визначених у підпунктах 87.3.4 та 87.3.8 пункту 87.3 цієї статті, у сумі, яка не перевищує суму їх власного капіталу (без урахування страхових та прирівняних до них обов'язкових резервів, сформованих відповідно до закону). Визначення розміру власного капіталу здійснюється відповідно до законодавства України.
Згідно п. 87.12. ст. 87 ПК України у разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, джерелом погашення такого податкового боргу є майно платників податків, що є учасниками такого договору.
Таким чином, серед визначеного приписами ст. 87 ПК України вичерпного переліку джерел погашення податкового боргу платника податків, можливість врахування уточнюючих податкових декларацій (податкових розрахунків), у якості платіжних документів в рахунок погашення податкового боргу- відсутня.
Пунктом 1.1. ст. 1 ПК України встановлено, що він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Кодексом встановлено перелік певних заходів, які можуть самостійно вживатися податковим органом з метою погашення податкового боргу -стягнення коштів з рахунків у банках, застосування податкової застави та реалізація майна за рахунок майна, що перебуває в заставі, застосування адміністративного арешту активів, накладення арешту на кошти тощо.
Перелік прав органів державної податкової служби передбачений у ст. 20 ПК України.
Серед них відсутнє право податкового органу відносити уточнюючі податкові декларації (розрахунки) у якості платіжних документів в рахунок погашення податкового боргу платника податків. Грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Колегія суддів погоджується з висновком суду 1 інстанції, що дії податкового органу у вигляді віднесення уточнюючих податкових декларацій (розрахунків) у якості платіжних документів в рахунок погашення податкового боргу платника податків є неправомірними.
Згідно абз. 2 п. 58.1 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
Із наведеної норми вбачається, що при прийняті контролюючим органом податкового повідомлення - рішення в ньому зазначається підстава такого нарахування.
Відповідачем не довів суду правомірність підстав нарахування позивачу штрафних санкцій, а тому суд першої інстанції правильно дійшов висновку про необхідність визнання спірних повідомлень - рішень недійсними та їх скасування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 червня 2012 р. у справі № 2а/0570/5967/2012 - залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий: С.В. Жаботинська
Судді: О.А. Нікулін
Р.Ф. Ханова