ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.07.12 Справа № 5021/349/12.
за позовом прокурора Кролевецького району в інтересах держави в особі Локнянської сільської ради Кролевецького району
до відповідача Фермерського господарства «Світанок»
третя особа на стороні позивача: Відділ Держкомзему в Кролевецькому районі Сумської області
третя особа на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнікобуд»
про стягнення 20 218 грн. 50 коп.
СУДДЯ С.О.МИРОПОЛЬСЬКИЙ
Секретар судового засідання С.М. Шаповал
За участю представників сторін:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: ОСОБА_1
Від третіх осіб: не з'явились
Прокурор: не з'явився
Суть спору: прокурор просить суд стягнути з відповідача 20 218 грн. 50 коп. шкоди, заподіяної внаслідок незаконного зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спільного дозволу на користь Локнянської сільської ради Кролевецького району, перерахувавши кошти на р/р 33110331700205, код платежу 25062100, код отримувача 23635221, МФО 837013, ГУДКУ в Сумській області.
Відповідач у відзиві на позов заперечує проти позову та зазначає, що Фермерським господарством «Світанок» використовувався проект землеустрою щодо впорядкування існуючого землекористування відповідача в адміністративних межах Локнянської сільської ради Кролевецького району.
Згідно листа № 456/01-17 від 12.06.2012 р., Відділ Держкомзему в Кролевецькому районі Сумської області просить суд розглянути справу згідно чинного законодавства та без участі їхнього представника.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнікобуд» пояснень по справі не надало.
Представники позивача, третіх осіб, а також прокурор в судове засідання не з'явились, хоча про час та місце розгляду справи, були повідомлені належним чином, тому справа розглядається за наявними матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, оцінивши наявні в справі докази, суд встановив наступне:
10.08.2011 р. старшим державним інспектором Відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 135. У результаті перевірки встановлено: станом на 10.08.2011 р. Фермерське господарство «Світанок» на земельній ділянці наданій йому у постійне користування на території Локнянської сільської ради зняло верхній родючий шар грунту на 7 ділянках на площі 1,1083 га без відповідного дозволу, передбаченого ст. 168 Земельного кодексу України. За такі дії передбачена відповідальність, встановлена ст. 53-3, 53-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з відповідним нарахуванням шкоди, завданої власнику земельної ділянки - Локнянській сільській раді.
16.08.2011 р. старшим державним інспектором Відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області було складено акт № 8 обстеження земельної ділянки у зв'язку з зняттям ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу на площі 1,1083 га. В акті зазначена категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.
За результатами обстеження земельної ділянки встановлено: станом на 16.08.2011 р. ФГ «Світанок» на земельній ділянці наданій йому у постійне користування на території Локнянської сільської ради (за межами населених пунктів) зняло верхній родючий шар грунту на 7 ділянках на площі 1,1083 га без відповідного дозволу, передбаченого ст. 168 Земельного кодексу України. Родючий шар грунту знято на глибині від 5 см до 3 м, у різних місцях земельної ділянки.
22.08.2011 р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Відділу Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області було винесено припис, згідно якого зобов'язувалось голову Фермерського господарства «Світанок» ОСОБА_1 в 30-денний термін з дати отримання даного припису привести земельну ділянку на території Локнянської сільської ради, на якій ФГ «Світанок» зняло без дозволу верхній родючий шар грунту, у стан придатний для використання за цільовим призначенням.
Також, 22.08.2011 р. Відділом Держкомзему у Кролевецькому районі Сумської області було складено протокол № 43 про адміністративне порушення та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення, згідно якої накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу на території Локнянської сільської ради Фермерським господарством «Світанок» був здійснений відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, яка затверджена Постановою Кабінету міністрів України від 25 липня 2007 року за № 963.
Згідно даного розрахунку розмір заподіяної шкоди складає 20 218 грн. 50 коп.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить, зокрема, виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель.
Статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, а також складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до абз. 3, 4 п. 3.1. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 р. N 312, інспекційний орган Держкомзему не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки надсилає письмово (з повідомленням) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичній чи фізичній особі, яких планується перевірити, повідомлення про проведення перевірки.
У повідомленні зазначаються дата початку проведення перевірки, перелік документів, які необхідно надати інспекційному органу Держкомзему до початку проведення перевірки, та визначається порядок їх надання.
Ніяких доказів належного повідомлення відповідача про дату та час перевірки ні прокурором, ні позивачем надано не було.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства не зазначено, яка це перевірка - планова чи позапланова.
У своєму поясненні прокурору Кролевецькому районі старший державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель у Кролевецькому районі, зазначив, що оскільки перевірка була позапланова, то часу на письмове попередження не було.
В абзаці 2 п. 3.2. Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, вказано, що у разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних і фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежені строки на її проведення тощо), вона проводиться без попереднього їх повідомлення, незалежно від кількості раніше проведених перевірок, за наявності таких обставин:
- отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та Держземінспекції;
- отримання заяв, скарг чи звернень громадян, що подані в установленому законодавством порядку, у яких наведена інформація про порушення земельного законодавства чи можливість виникнення аварійних ситуацій, що можуть негативно вплинути на стан земельних ресурсів;
- проведення перевірки виконання заходів з ліквідації наслідків аварій, інших надзвичайних ситуацій, що призвели до забруднення чи знищення родючого шару ґрунту;
- виявлення недостовірності даних, поданих юридичними чи фізичними особами на запит інспекційного органу Держкомзему;
- за наявності інформації щодо самовільного зайняття земельної ділянки та використання її без правовстановлюючих документів;
- при поданні юридичними чи фізичними особами письмової заяви до відповідного інспекційного органу Держкомзему про бажання проведення позапланової перевірки;
- у разі публікацій у засобах масової інформації матеріалів, що свідчать про порушення земельного законодавства.
Проте, ні в позовній заяві, ні в доданих до неї до документах не зазначено підстави проведення позапланової перевірки.
Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.01.2005 N 1, ґрунтовий покрив земельних ділянок - поверхневий шар ґрунту, який характеризується родючістю.
Відповідно до п. 3.1. вказаного Порядку, власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.
Згідно акту обстеження стану використання земель фермерським господарством «Світанок» на території Локнянської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 26.08.2010 р., встановлено, що з метою ефективного господарського використання земель, запобіганню ерозійним процесам, створенню екологічно-стійких агроландшафтів в тальвезі урочища самовільно проведено будівництво п'яти ставків-мулонакопичувачів твердого стоку загальною площею водного дзеркала 4,42 га та гідроспоруд (гребель) на площі 0,47 га за рахунок заболочених та зарослих чагарником сіножатей.
У висновку акта зазначено, що доцільність будівництва ставів-мулонакопичувачів не викликає сумнівів.
Згідно форми 6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності» (а.с. 44), за відповідачем на території Локнянської сільської ради рахується 4,4200 га води під ставками.
15.06.2011 р. відповідачем було укладено договір про надання послуг з ТОВ «Юнікобуд», відповідно до умов якого останнє зобов'язувалось очистити ставки-мулонакопичувачі площею 1,8 га.
До позовної заяви доданий план земельної ділянки на якій ФГ «Світанок» скоїло правопорушення на території Локнянської сільської ради (а.с. 16).
Відповідачем поданий фотознімок місцевості, на якій розташовані ставки (а.с. 46) та план земельної ділянки з позначенням місць де відбувалось очищення стаків-мулонакопичувачів (а.с. 47).
Співставляючи фотознімок та плани надані прокурором та відповідачем, можна дійти висновку, що місця зняття верхнього родючого шару грунту, позначені на плані наданому прокурором позначками 2 і 3, співпадають з ділянками позначеними 2 і 3 на плані, наданому відповідачем, на яких здійснювалось очищення ставків-мулонакопичувачів. Тобто на даних ділянках знаходяться ставки і верхній родючий шар грунту не міг звідти зніматися, а відбувалось очищення ставків. Цифрою 1 на плані позначена під'їзна дорога, на якій верхній родючий шар грунту взагалі не може бути присутній.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, по-перше, старшим державним інспектором Відділу Держкомзему у Кролевецькому районі порушено порядок проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства Фермерським господарством «Світанок», що позбавило можливості відповідача бути присутнім при проведенні перевірки та надати необхідні пояснення. По-друге, прокурором не доведені ті обставини, на які він посилається в обґрунтування позову, а саме, що відповідачем був знятий верхній родючий шар грунту без відповідного дозволу, чим порушено ст. 168 Земельного кодексу України.
Керуючись ст. ст. 33, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову - відмовити.
Повний текст рішення складений 30.07.2012р.
Суддя С.О. Миропольський