ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4453/12
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Єресько Л.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби до Приватного підприємства "Альянс Агроінвест" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
05 липня 2012 року Державна податкова інспекція у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби (надалі - позивач або ДПІ у м. Полтаві) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Альянс Агроінвест" (надалі - відповідач або ПП "Альянс Агроінвест") про стягнення податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 1020,00 грн. та комунального податку в розмірі 340,00 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на наявність у відповідача узгоджених сум заборгованості, які підлягають стягненню в загальному розмірі 1 360,00 грн., в тому числі з податку на прибуток в розмірі 1020,00 грн. та комунального податку в розмірі 340,00 грн.
Конверт із копією ухвали про відкриття скороченого провадження направлений відповідачу за адресою: 36000, м. Полтава, вул. О.Лютого, 19 ,кв. 4 повернувся до суду з поштовою відміткою від 17.07.2012 року "адресат вибув". З огляду на положення абзацу 2 ч. 3 ст. 167 КАС України копія ухвали про відкриття скороченого провадження вважається врученою відповідачу. У строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову.
Суд, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "Альянс Агроінвест" (ідентифікаційний код 32544870) є юридичною особою, зареєстроване Полтавським міськвиконкомом на підставі розпорядження №518-р, про що зроблено запис 14.07.2003 року у журналі обліку реєстраційних справ за №4885.
Згідно даних Державної податкової інспекції у м.Полтаві Полтавської області Державної податкової служби, відповідач має податковий борг з податку на прибуток в розмірі 1020,00 грн. та комунального податку в розмірі 340,00 грн.
Вказана заборгованість з податку на прибуток виникла у зв'язку з наступними обставинами.
ДПІ у м.Полтаві 01.12.2009 проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Альянс Агроінвест" з питання своєчасності подання податкової звітності за 9 місяців 2009 року, за результатами проведення якої складено акт перевірки №3133/15-01/32544870 від 01.12.2009, в якому зафіксовано порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: по терміну подання 09.11.2009 року декларацію з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2009 року до ДПІ у м.Полтаві, станом на 01.12.2009 року, не подано (а.с. 8).
На підставі акту перевірки №3133/15-01/32544870 від 01.12.2009 ДПІ у м.Полтаві винесено податкове повідомлення -рішення від 15.12.2009 року №0014681501/0 на суму 170,00 грн., яке направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "за зазначеною адресою не знаходиться" (а.с.10), про що складено акт від 23.02.2010 №159.
Станом на момент подачі позову до суду за даним податковим повідомленням-рішенням рахується заборгованість в розмірі 169,00 грн.
ДПІ у м.Полтаві 03.03.2010 проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Альянс Агроінвест" з питання своєчасності подання податкової звітності за 2009 рік, за результатами якої складено акт перевірки №1552/15-01/32544870 від 03.03.2010, яким зафіксовано порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: платником по терміну подання 09.02.2010 року декларацію з податку на прибуток підприємства за 2009 рік до ДПІ у м.Полтаві, станом на 03.03.2010 року, не подано (а.с. 13).
На підставі акту перевірки №1552/15-01/32544870 від 03.03.2010 ДПІ у м.Полтаві винесено податкове повідомлення -рішення від 24.03.2010 року №0002021501/0 на суму 170,00 грн., яке направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "по даній адресі такого адресата не має" (а.с.14), про що складено акт від 08.04.2010 №417.
01.06.2010 ДПІ у м. Полтаві проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Альянс Агроінвест" з питання своєчасності подання податкової звітності за І квартал 2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 01.06.2010 №5310/15-01/32544870 (а.с.15), в якому зафіксовано порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: платником по терміну подання 11.05.2010 року декларацію з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року до ДПІ у м.Полтаві, станом на 01.06.2010 року, не подано.
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Полтаві винесено податкове повідомлення - рішення від 15.06.2010 №0004821501/0, яким відповідачу визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 170,00 грн. (а.с.17), яке направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "адресат не знайдений", про що складено акт від 29.06.2010 №601.
ДПІ у м.Полтаві 17.09.2010 проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Альянс Агроінвест" з питання своєчасності подання податкової звітності за І півріччя 2010 року, за результатами якої складено акт перевірки №8559/15-01/32544870 від 17.09.2010, яким зафіксовано порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: платником по терміну подання 09.08.2010 року декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2010 року до ДПІ у м.Полтаві, станом на 17.09.2010 року, не подано (а.с. 19).
На підставі акту перевірки №8559/15-01/32544870 від 17.09.2010 ДПІ у м.Полтаві винесено податкове повідомлення -рішення від 08.10.2010 року №0009041501/0 на суму 170,00 грн., яке направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "за адресою не знаходиться" (а.с.21), про що складено акт від 20.10.2010 №857.
01.12.2010 ДПІ у м. Полтаві проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Альянс Агроінвест" з питання своєчасності подання податкової звітності за 9 місяців 2010 року.
За результатами перевірки складено акт від 01.12.2010 №11684/15-01/32544870 (а.с.25), в якому зафіксовано порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: платником по терміну подання 09.11.2010 року декларацію з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року до ДПІ у м.Полтаві, станом на 01.12.2010 року, не подано.
На підставі акту перевірки ДПІ у м. Полтаві винесено податкове повідомлення - рішення від 17.12.2010 №0013531501/0, яким відповідачу визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 170,00 грн. (а.с.27), яке направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "адресат не знайдений", про що складено акт від 31.12.2010 №1080.
ДПІ у м.Полтаві 18.03.2011 проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Альянс Агроінвест" з питання своєчасності подання податкової звітності за 2010 рік, за результатами якої складено акт перевірки №2274/15-01/32544870 від 18.03.2011, яким зафіксовано порушення ст.11 та п.16.4 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п.49.18.2 ст49 Податкового кодексу України, а саме: по терміну подання 09.02.2011 року декларацію з податку на прибуток підприємства за 2010 рік до ДПІ у м.Полтаві, станом на 18.03.2011 року, не подано (а.с.29).
На підставі акту перевірки №2274/15-01/32544870 від 18.03.2011 позивачем винесено податкове повідомлення -рішення від 13.04.2011 №0007201501 на суму 170,00 грн., яке направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "за зазначеною адресою не знаходиться" (а.с.31-32), про що складено акт від 27.04.2011 №216.
За несвоєчасне подання відповідачем податкової декларації з податку на прибуток підприємства за І та ІІ квартали 2011 року, на підставі акту камеральної перевірки даних, задекларованих ПП "Альянс Агроінвест" у податковій звітності з податку на прибуток підприємства за І та ІІ квартали 2011 року від 10.10.2011 №8005/15-01/32544870, ДПІ у м. Полтаві винесено податкове повідомлення - рішення від 12.10.2011 №0017271501, яким відповідачу визначено штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1,00 грн. (а.с.34-36).
Дане податкове повідомлення - рішення позивачем направлялося відповідачу рекомендованим листом та повернулося з відміткою пошти "адресат вибув", про що складено акт від 05.12.2011 №896.
Згідно пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
У разі якщо вручити податкове повідомлення-рішення неможливо через помилку, допущену контролюючим органом, податкове повідомлення-рішення вважається таким, що не вручено платнику податків.
Даних щодо оскарження вищевказаних податкових повідомлень - рішень в адміністративному та в судовому порядку позивачем не надано, а тому вказані суми штрафних санкцій є узгодженими.
Таким чином, за ПП "Альянс Агроінвест" рахується податковий борг з податку на прибуток в розмірі 1020,00 грн.
Податковий борг відповідача з комунального податку виник у зв'язку з наступними обставинами.
ДПІ у м.Полтаві 25.03.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності подання податкового розрахунку комунального податку за 3-4 квартали 2009року, за результатами якої складено акт перевірки №2495/1505/32544870 від 25.03.2010 року, в якому зафіксовано порушення пп."а" п.п.4.1.4, п.4.1, ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: ПП "Альянс Агроінвест" повинно було подати за базовий податковий період, що дорівнює календарному кварталу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу розрахунок комунального податку за 3-4 квартали 2009 року (а.с.39).
На підставі акту перевірки ДПІ у м.Полтаві винесено податкове повідомлення - рішення від 02.04.2010 року №0002741505/0 на суму 340,00 грн., яке направлялося відповідачу рекомендованим листом і повернулося з поштовою відміткою "адресата не знайдено" (а.с.38) та було розміщено на дошці оголошень в установленому порядку.
Дане податкове повідомлення- рішення в адміністративному та в судовому порядку не оскаржувалося, є узгодженим.
Таким чином, заборгованість відповідача по комунальному податку становить 340,00 грн.
Враховуючи, що узгоджені суми податків не були сплачені відповідачем в установлені строки, то дані суми набули статусу податкового боргу та підлягають стягненню в порядку погашення податкового боргу.
Пунктом 5.2.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на час виникнення правовідносин), визначено, що податкове зобов`язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Відповідно до підпункту 6.2.4 Закону у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Згідно з п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Аналогічні норми містяться в Податковому кодексі України від 02.12.2010, № 2755-VI.
Відповідно до вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплачена у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
ДПІ у м.Полтаві, як органом який здійснює контроль за правильністю та своєчасністю сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), вживалися заходи по погашенню податкового боргу у встановленому законом порядку.
Так, позивачем винесено першу податкову вимогу №1/542 від 09.03.2010, яку було отримано відповідачем 27.03.2010, що підтверджується зворотнім повідомлення про вручення поштового відправлення та другу податкову вимогу №2/767 від 26.04.2010, яка направлялася відповідачу рекомендованим листом і повернулася з поштовою відміткою "адресата не знайдено" (а.с.40-41) та було розміщено на дошці оголошень в установленому порядку.
Таким чином, оскільки податкова заборгованість ПП "Альянс Агроінвест" з податку на прибуток та комунального податку до Державного бюджету не перерахована, що підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з облікової картки відповідача та обгрунтованим розрахунком ціни позову, суд прийшов до висновку, що дана заборгованість підлягає стягненню в примусовому порядку.
Разом з тим, вирішуючи питання про визначення та встановлення способу виконання судового рішення, суд виходить із наступного.
З 01.01.2011 повноваження податкових органів щодо стягнення податкового боргу з юридичних осіб регламентовані Податковим кодексом України (надалі - ПКУ).
Згідно підпунктів 20.1.18 та 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частин; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Тобто, приписами пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи зі стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності, погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Згідно з абзацом першим пункту 95.3 статті 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Позовна вимога Державної податкової інспекції у м.Полтаві Полтавської області Державної податкової служби про стягнення податкового боргу не конкретизована із яких саме активів необхідно провести таке стягнення чи то за рахунок коштів з розрахункових рахунків відповідача, чи то за рахунок майна.
Враховуючи зазначені вище положення Податкового кодексу України, суд дійшов до висновку, про задоволення позовних вимог в частині стягнення коштів із розрахункових рахунків ПП "Альянс Агроінвест" в рахунок погашення вищевказаної заборгованості зі сплати податків відповідно до визначеної Податковим кодексом черговості стягнення податкового боргу з юридичних осіб.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби до Приватного підприємства "Альянс Агроінвест" про стягнення податкового боргу задовольнити частково.
Стягнути із розрахункових рахунків Приватного підприємства "Альянс Агроінвест" (ідентифікаційний код 32544870) кошти на погашення податкового боргу:
з податку на прибуток приватних підприємств на р/р 31115009700002, код бюджетної класифікації платежу 11021000, одержувач УДКС у м.Полтаві Полтавської області, ЗКПО 38019510, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області, МФО 831019 у розмірі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень);
з комунального податку на р/р 33219828700002, код бюджетної класифікації платежу 16010200, одержувач УДКС у м.Полтаві, ЗКПО 38019510, банк одержувача: ГУДКС України у Полтавській області, МФО 831019 у розмірі 340,00 грн. (триста сорок гривень).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О. Єресько