Справа № 1570/1101/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2012 року
17 год. 10 хв.
У залі судових засідань № 31
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Балан Я.В.
при секретарі судового засідання - Давтян Л.Г.
за участю сторін:
представник позивача - Білоброва Т.В. (за довіреністю)
представник відповідача - Ігнатов К.О. (за довіреністю)
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до державного підприємства науково-дослідного проектно-конструкторського інституту Морського флоту України «УкрНДІМФ»(код ЄДРПОУ 01126996) про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів науковим працівникам у розмірі 99 746 грн. 90 коп., -
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до державного підприємства науково-дослідного проектно-конструкторського інституту Морського флоту України «УкрНДІМФ»(надалі -ДП «УкрНДІМФ») про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів науковим працівникам у розмірі 49 481 грн. 27 коп. та після наданих позивачем уточнень сума заборгованості склала 99 746 грн. 90 коп. В обґрунтування вимог позивач зазначив, що ДП «УкрНДІМФ» в порушення норм Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»не сплачує заборгованість по відшкодуванню виплати наукових пенсій у розмірі 99 746 грн. 90 коп. за період листопад 2011 р. по березень 2012 р., що змусило позивача звернутись до суду з вказаною вимогою.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ДП «УкрНДІМФ»у судовому засіданні зазначив, що позов вважає необґрунтованим, аргументуючи тим, що в зв'язку з відсутністю обґрунтованого розрахунку суми пенсій, обчисленої колишнім працівникам ДП «УкрНДІМФ»та не наданням доказів нарахування наукових пенсій колишнім працівникам ДП «УкрНДІМФ»у сумах, які зазначені у повідомленнях, у задоволені даного позову слід відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство «Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України з дослідним виробництвом» зареєстроване як юридична особа 19.07.2000 р. виконавчим комітетом Одеської міської ради, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 № 505421, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 1 556 105 0008 010527 (аркуш справи 8).
Судом також встановлено, що відповідач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси.
Позивачем на адресу відповідача направлялися повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, що підтверджується наявними в матеріалах справи супровідними листами № 23979/02 від 14.12.2011 р., № 23003/02 від 23.11.2011 р. № 471/03 від 16.01.2012 р., № 1757/03 від 09.02.2012 р., № 3999/03 від 16.03.2012 р. (аркуші справи 20-42, 113-144).
Згідно абзацу 2 п. 13 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003 р., у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: - для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; - для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; - для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетна установа - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є державним підприємством, а отже, державне підприємство «Науково-дослідний проектно-конструкторський інститут морського флоту України з дослідним виробництвом»не є бюджетною організацією, а тому повинно проводити відшкодування зазначеної вище різниці пенсії.
Судом встановлено, що на відповідача поширюється дія Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 р. (надалі -Порядок).
Згідно з п. 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів
Враховуючи вищевикладене, на відповідача покладається обов'язок фінансування 50% різниці між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник.
Відповідно до п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Судом встановлено, що відповідно до п. 5 цього Порядку, управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на адресу відповідача направлялися повідомлення про суму витрат, що становлять різницю між сумою пенсії, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, але відповідач у строки встановлені чинним законодавством не оплачував витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, через що у відповідача виникла заборгованість за період з листопада по грудень 2011 р. та з січня по березень 2012 р. у розмірі 99 746 грн. 90 коп. В ході розгляду справи, судом встановлено, що вказані повідомлення були отримані відповідачем.
Як вбачається з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсії науковим працівникам державного не бюджетного підприємства за відповідачем рахується заборгованість зі сплати різниці між науковою пенсією та пенсією, призначеною відповідно до інших законодавчих актів України за період з листопада 2011 р. по березень 2012 р. у розмірі 99 746 грн. 90 коп. (аркуші справи 13, 108, 110).
Як встановлено судом, станом на момент розгляду справи, вказана заборгованість відповідачем у добровільному порядку погашена не була.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінюючи надані у справу докази, виходить із принципів адміністративного судочинства - змагальність, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин справи, згідно із яким розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до державного підприємства науково-дослідного проектно-конструкторського інституту Морського флоту України «УкрНДІМФ»(код ЄДРПОУ 01126996) про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів науковим працівникам у розмірі 99 746 грн. 90 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003 р., ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до науково-дослідного проектно-конструкторського інституту Морського флоту України «УкрНДІМФ»(код ЄДРПОУ 01126996) про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів науковим працівникам у розмірі 99 746 грн. 90 коп. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути із науково-дослідного проектно-конструкторського інституту Морського флоту України «УкрНДІМФ»(код ЄДРПОУ 01126996) заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів науковим працівникам у розмірі 99 746 (дев'яносто дев'ять тисяч сімсот сорок шість) грн. 90 (дев'яносто) коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси код ЄДРПОУ 26302649, банк ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 328845, р/р 256013013705.
Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею «27»липня 2012 року.
Суддя Я.В. Балан
27 липня 2012 року.
.