ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2012 року Справа № 2а/0370/1566/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Смолич Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Підприємства «Лель» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Підприємство «Лель» звернулось з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області (далі - відповідач, РУ Департаменту САТ ДПС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №031151-32 від 15 лютого 2012 року.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржуваним рішенням до позивача було застосовано фінансові санкції в сумі 1700,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 5000,00 грн. за роздрібну торгівлю горілкою та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої. Позивач зазначає, що висновки, викладені в акті перевірки, не відповідають фактичним обставинам справи, у підприємства «Лель» була наявна ліцензія на торгівлю як алкогольними напоями від 10.05.2011 року №300318-64-32155, строк дії якої становив з 12 травня 2011 року по 14 серпня 2011 року.
22.06.2012 року представником позивача Смолич Г.А. подано заяву про уточнення позовних вимог, просила визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №031151-32 від 15 лютого 2012 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1700 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії.
В судовому засіданні представник позивача Смолич Г.А. підтримала уточнені позовні вимоги, просила визнати протиправним та скасувати рішення РУ Департаменту САТ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій №031151-32 від 15 лютого 2012 року в частині застосування до підприємства «Лель» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
У поданих суду запереченнях відповідач адміністративний позов не визнав, зазначивши, що в ході проведення перевірки магазину «Гастроном», що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Володимирська, 20, де здійснює торгівельну діяльність підприємство «Лель», було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без відповідних ліцензій, оскільки в наявності у позивача були ліцензії, строк дії яких становив з 06.08.2010 року до 06.08.2011 року, а наступна ліцензія видана підприємству на строк дії з 14 серпня 2011 року до 14.08.2012 року. Тобто, у період з 06.08.2011 року до 14.08.2011 року позивач здійснював безліцензійну торгівлю алкогольними напоями, що є порушенням ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». В ході перевірки податковим органом проведено розрахунок реалізованого товару без ліцензії та 15 лютого 2012 року правомірно прийнято рішення про застосування фінансових санкцій.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, однак подала суду клопотання, в якому просила розгляд справи проводити у її відсутності. Позовні вимоги не визнала з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов, просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що підприємство «Лель» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа виконкомом Луцької міської ради 21.03.2007 року, що стверджується довідкою з ЄДРПОУ серії АА №532487 від 29.02.2012 року.
18 серпня 2011 року податковими ревізорами-інспекторами РУ Департаменту САТ ДПА у Волинській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину «Гастроном», що розташований за адресою: м. Луцьк, вул. Володимирська, 20, де здійснює торгівельну діяльність підприємство «Лель», з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено відповідний акт №60/32-02/13348408 від 19.08.2011 року.
В ході перевірки встановлено факт роздрібної торгівлі з 06.08.2011 року до 14.08.2011 року алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії.
У висновках акту перевірки зазначено про порушення позивачем ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
15 лютого 2012 року відповідачем прийнято рішення №031151-32 про застосування фінансових санкцій до підприємства «Лель» у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії .
Згідно частини одинадцятої ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до частини сімнадцятої ст.15 цього Закону ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається виписка або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі. У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (імпорт, експорт, оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами) (частини дев'ятнадцята та двадцята ст.15 вищезгаданого Закону).
Частиною двадцять п'ятою ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови.
З матеріалів справи вбачається, що підприємством «Лель» 27.07.2010 року було подано до РУ Департаменту САТ ДПА у Волинській області заяву на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у якій позивач просив видати вказану ліцензію з 06.08.2010 року.
На підставі поданої позивачем заяви останньому була видана 03.08.2010 року ліцензія серії АГ №289380 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями з терміном дії з 06.08.2010 року до 06.08.2011 року. Зі зворотної сторони даної ліцензії вбачається, що позивачем сплачено за періоди з 06.08.2010 року до 06.11.2010 року, з 06.11.2010 року до 06.02.2011 року, з 06.02.2011 року до 06.05.2011 року, з 06.05.2011 року до 06.08.2011 року.
04.08.2011 року підприємством «Лель» подано до РУ Департаменту САТ ДПА у Волинській області заяву на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у якій позивач просив видати вказану ліцензію з 14.08.2011 року.
На підставі поданої позивачем заяви останньому була видана 05.08.2011 року ліцензія серії АВ №571296 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями з 14.08.2011 року до 14.08.2012 року. Зі зворотної сторони даної ліцензії вбачається, що позивачем сплачено за періоди з 14.08.2011 року до 14.11.2011 року, з 14.11.2011 року до 14.02.2012 року, з 14.02.2012 року до 14.05.2012 року.
Крім того, судом встановлено, що 12.05.2011 року підприємству «Лель» була видана ліцензія переоформлена серії АГ №609128 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, яка дійсна з 12.05.2011 року до 06.08.2011 року. З зворотної сторони даної ліцензії вбачається, що позивачем внесено оплату за період з 12.05.2011 року до 14.08.2011 року.
З довідки управління фінансів та бюджету Луцької міської ради від 05.10.2011 року №448 вбачається, що згідно виписок УДК м.Луцька кошти за ліцензію за спиртне від підприємства «Лель» через Смолич Г.А. в сумі 2000 грн. надійшли 25.07.2011 року.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством.
Дія ліцензії призупиняється у разі несвоєчасної сплати чергового платежу за ліцензію на підставі письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, на термін до сплати заборгованості. Дія ліцензії вважається призупиненою з моменту одержання суб'єктом господарювання відповідного письмового розпорядження органу, який видав ліцензію, а її дія поновлюється з моменту зарахування відповідного чергового платежу за ліцензію до бюджету. Ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження.
Ліцензія переоформлена серії АГ №609128 не була призупинена чи анульована. Таким чином, підприємство «Лель» мало право здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями в період з 12.05.2011 року по 14.08.2011 року, оскільки внесло відповідну плату за ліцензію.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого рішення.
Оскільки відповідачем не доведено факт вчинення підприємством «Лель» правопорушення у сфері господарювання, зокрема, порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а тому суд приходить до висновку, що рішення РУ Департаменту САТ ДПА у Волинській області про застосування фінансових санкцій №031151-32 від 15 лютого 2012 року в частині застосування фінансових санкцій на суму 1700 грн. прийнято неправомірно, з огляду на що адміністративний позов про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення з наведених вище підстав підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області про застосування фінансових санкцій №031151-32 від 15 лютого 2012 року в частині застосування до підприємства «Лель» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 27 червня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій