ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" липня 2012 р. Справа № 5019/845/12
За позовом: Рівненського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській області
до комунального підприємства "Костопільводоканал"
про стягнення 12 056, 48 грн.
Суддя Гудзенко Я.О.
Представники сторін:
Від позивача: Синюк І.В. (дов. № 1 від 10.01.12 р.)
Від відповідача: не з'явився
Від органу прокуратури: Лис Н.В. (посв. № 102 від 24.11.11 р.)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Рівненський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській області (далі по тексту - позивач) звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до комунального підприємства "Костопільводоканал" (далі по тексту–відповідач) про стягнення 12 056, 48 грн. збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Ухвалою господарського суду від 28.05.12 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 5019/845/12, розгляд справи призначено на 20.06.12 р.
Ухвалою господарського суду від 20.06.12 р. розгляд справи відкладено на 25.07.12 р. у зв’язку з неявкою в судове засідання відповідача.
В судових засіданнях 20.06.12 р. та 25.07.12 р. позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
У судові засідання відповідач не з’являвся, про причини неявки суд не повідомляв, явку уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які наявні в матеріалах справи (а.с.29, 41)
За таких обставин, суд вважає достатніми матеріали справи для розгляду спору у відсутності відповідача відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
На виконання вимог ст. 81-1 ГПК України складено протоколи судових засідань, які долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 82 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та витребуваних судом.
У судовому засіданні 25.07.12 р. відповідно до ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та заслухавши пояснення представника позивача господарський суд Рівненської області -
В С Т А Н О В И В:
3 лютого 2012 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області в присутності директора КП “Костопільводоканал” проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони водних ресурсів.
Приписами ч. 3 ст. 19 Господарського кодексу України визначено, що держава здійснює контроль та нагляд за господарською діяльністю суб’єктів господарювання у сфері водних відносин - за використанням та охороною вод.
Згідно п. б ч.1 ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” (далі-Закон) до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить державний контроль за використанням поверхневих і підземних вод.
Перевірка була проведена на виконання покладених на Державну екологічну інспекцію завдань щодо здійснення державного контролю за додержанням законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.
Порядок організації та проведення перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464 (далі-Порядок), який визначає процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів.
Згідно п. 1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб’єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства вказаний нормативно-правовий акт поширюється, зокрема, на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції, суб’єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб).
Акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб’єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
За приписами ст. 7 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та відповідно до п. 4. 23 Порядку на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства складається у двох примірниках, один з яких не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, другий з підписом такої особи залишається в органі Мінприроди, який здійснював перевірку (п. 4.24 Порядку).
У відповідності до норм чинного законодавства щодо проведення перевірок, Державною екологічною інспекцією в ході перевірки було виявлено факт порушення природоохоронного законодавства, про що складено відповідний акт від 03.02.12 р. (далі-акт).
Зі змісту акту вбачається, що за період з 01.06.2011 року по 01.12.2011 року очисними спорудами КП “Костопільводоканал” скинуто недостатньо очищені стічні води в об'ємі 291, 975 тис. м3 з перевищенням встановлених нормативів, (проект ГДС) по БПКп в 1,43 рази, по азоту амонійному - в 1,7 раз, по завислих речовинах - в 1,1 раз, по фосфатах - 1,15 раз, по залізу –в 1,15 раз, що призвело до забруднення річки Замчисько чим порушено вимоги ст. 51 Закону та ст. ст. 44, 70 Водного кодексу України.
В протоколах вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 12-11 від 10.03.11 р., № 30-11 від 25.03.11 р., № 42-11 від 29.03.11 р., № 107-11 від 07.06.11 р., № б/н від 13.01.12 р., зафіксовані факти перевищень.
В матеріалах справи міститься довідка КП "Костопільводоканал" з якої вбачається, що відповідач повідомив про факт скидання недостатньо очищених стічних вод в об'ємі 291, 975 тис. м3
Крім того вищевказаний акт складено у присутності директора КП "Костопільводоканал", заперечень чи зауважень щодо його складання відповідачем не було заявлено та не було оскаржено у встановленому чинним законодавством порядку.
3 лютого 2012 року Державною екологічною інспекцією у Рівненській області було складено припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства. До припису позивачем були додані також розрахунки суми збитків, заподіяних державі внаслідок скиду стічних вод в річку Замчисько за період з 01.06.11 р. по 08.08.11 р. та з 09.08.11 р. по 31.12.11 р., відповідно до яких загальна сума збитків склала 12 056, 48 грн.
По факту порушення КП "Костопільводоканал Державною екологічною інспекцією складено протокол про адміністративне правопорушення № 1-1 від 03.02.12 р. та винесена постанова про накладання адміністративного стягнення на головного інженера підприємства Осадчого В.В.
Прокурором позов подано в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Рівненській області з тих підстав, що отримувачем грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягають стягненню на рахунок державного бюджету України, місцевого бюджету Рівненської обласної ради та місцевого бюджету.
Згідно п. 28 ст. 4 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Пунктом 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Таким чином, позивач вважає, що збиткі заподіяні державі, внаслідок порушення відповідачем вимог законодавства про охорону навколишнього середовища підлягають стягненню на рахунок державного бюджету України, місцевого бюджету Рівненської обласної ради та місцевого бюджету Костопільської міської ради, оскільки саме на території вказаної ради КП “Костопільводоканал” скинуто недостатньо очищені стічні води
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Статтею 44 Водного кодексу України визначено, що водокористувачі зобов'язані: дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами;
Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони: за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.
Розрахунки суми збитків, заподіяних державі внаслідок скиду стічних вод в р. Замчисько КП “Костопільводоканал” за періоди з 01.06.11 р. по 08.08.11 р. та з 09.08.11 р. по 31.12.11 р. здійснені згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.09 р. № 389 (далі-наказ Міністерства)
Сума збитків заподіяних відповідачем державі внаслідок скиду стічних вод в річку Замчисько згідно розрахунків становить 12 056, 48 грн.
Відповідно до ст. 68 України “Про охорону навколишнього природного середовища”відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у , зокрема:
- допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище;
Стаття 69 вказаного закону передбачає, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
15 березня 2011 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області було направлено відповідачу претензію № 601-09 щодо сплати 12 056, 48 грн. збитків, але жодної відповіді на адресу позивача не надходило.
Станом на момент пред'явлення позову завдані збитки в сумі 12 056, 48 грн. державі не відшкодовано.
У відповідності до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З наданих позивачем доказів вбачається, що позивачем були порушені вимоги природоохоронного законодавства у галузі охорони водних ресурсів, внаслідок яких державі було заподіяно збитків, проте відповідач доказів на обґрунтування своїх заперечень, а також доказів сплати боргу під час розгляду справи суду не надав.
Враховуючи викладене вище, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши надані докази на підтвердження заявлених вимог - вимоги позивача підлягають задоволенню.
На відповідача покладаються витрати по сплаті судового збору на підставі ч. 2 ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з комунального підприємства "Костопільводоканал" (34609, Рівненська область, Костопільський район, м.Костопіль, вул. Сарненська, 30 а, код 22585030) на користь Державного бюджету України, місцевого бюджету Рівненської обласної ради та місцевого бюджету Костопільської міської ради, утримувач УДКСУ у Костопільському районі, рахунок 33119331700222, МФО 833017, код ЗКПО 37959370, код платежу 24062100, 12 056 (дванадцять тисяч п'ятдесят шість) грн. 48 коп. збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
3. Стягнути з комунального підприємства "Костопільводоканал" (34609, Рівненська область, Костопільський район, м.Костопіль, вул. Сарненська, 30 а, код 22585030) в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 609 (одна тисяча шістсот дев’ять) грн. 50 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 27.07.12 р.
Суддя Гудзенко Я.О.