Рішення № 25445637, 24.07.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
24.07.2012
Номер справи
30/5005/4770/2012
Номер документу
25445637
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.07.12р. Справа № 30/5005/4770/2012

За позовом: прокурора Ленінського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

До відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ

Про: повернення земельної ділянки державі; зобов'язання відповідача привести земельну ділянку у придатний для використання стан; стягнення збитків у розмірі 58,13 грн.

Суддя: Євстигнеєва Н.М.

Представники:

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: ОСОБА_2, посвідчення серія НОМЕР_1, довіреність від 23.02.2011 року №481, представник

В засіданні брали участь: прокурор - не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Ленінського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом, яким просить:

- повернути державі в особі Дніпропетровської міської ради самовільно зайняту відповідачем земельну ділянку площею 0,0011 га в районі будинку АДРЕСА_1;

- зобов'язати відповідача привести земельну ділянку площею 0,0011 га в районі будинку АДРЕСА_1 у придатний для використання стан;

- стягнути з відповідача на користь Дніпропетровської міської ради збитки, заподіяні незаконним використанням земельної ділянки у розмірі 58,13 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною прокуратурою Ленінського району м. Дніпропетровська перевіркою додержання вимог земельного законодавства під час користування земельною ділянкою встановлено, що станом на 10.01.2011 року земельна ділянка площею 0,0011 га в районі будинку АДРЕСА_1 використовується підприємцем ОСОБА_1 в порушення норм ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України - під розміщення металевого кіоску, без наявності документів на право користування (власності) вищезазначеною земельною ділянкою.

Дніпропетровська міська рада позовні вимоги прокурора Ленінського району м. Дніпропетровська підтримує в повному обсязі.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 проти позову заперечує та просить в його задоволенні відмовити, однак письмового відзиву на позов не надав.

У судове засідання, яке відбулося 24.07.2012 року прокурор Ленінського району м. Дніпропетровська та представник Дніпропетровської міської ради не з'явилися, про день, час, місце розгляду справи були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Розгляд справи був відкладений 13.06.2012 року на 24.07.2012 року.

В судовому засіданні 24.07.2012 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі договору купівлі-продажу кіоску 18.06.2003 року ОСОБА_1 придбав у ОСОБА_3 кіоск, виготовлений самостійно, який розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Вказаний договір 18.06.2003 року посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Черновою О.І. та зареєстровано в реєстрі за №3066.

10 жовтня 2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель Дячиною Є.Л. відповідно до вимог ст.ст. 6,10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведена позапланова перевірка з питання дотримання вимог земельного законодавства фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, під час користування земельною ділянкою, розташованою у м. Дніпропетровську, у районі будинку АДРЕСА_1, за результатами якої складений акт (а.с. 9).

У ході проведення перевірки, виїздом на місце, встановлено, що станом на 10.10.2011 року на зупинці громадського транспорту біля буд. АДРЕСА_1 розташовано малу архітектурну форму для здійснення підприємницької діяльності, а саме: металевий кіоск, яким зайнято земельну ділянку площею 0,0011 га (за результатами вимірів мірною стрічкою), право власності на який належить гр. ОСОБА_1 на праві договору купівлі-продажу кіоску від 18.06.2003 року та зареєстровано в реєстрі за №3066.

За відсутністю відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або надання у користування (оренду) та за відсутністю вчиненого правочину, відповідальність за вчинене самовільне зайняття земельної ділянки фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, передбачена ст. 53-1 КУпАП.

Крім того, земельна ділянка в порушення статей 125, 126 Земельного кодексу України використовується без державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки, а також без документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

З актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства ОСОБА_1 ознайомився, копію акту отримав, про що свідчить відмітка на вказаному акті.

10.10.2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель Дячиною Є.Л. у зв'язку із самовільним зайняттям земельної ділянки проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться по АДРЕСА_1.

У ході проведення перевірки, виїздом на місце, встановлено, що станом на 10.10.2011 року на зупинці громадського транспорту біля буд. АДРЕСА_1 розташовано малу архітектурну форму для здійснення підприємницької діяльності, а саме: металевий кіоск, яким зайнято земельну ділянку площею 0.0011 га (за результатами вимірів мірною стрічкою), яка в порушення статей 125, 126 Земельного кодексу України використовується без державної реєстрації права власності на земельну ділянку, права постійного користування та права оренди земельної ділянки, а також без документів, що посвідчують право на земельну ділянку (а.с. 10).

14.10.2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель Дячиною Є.Л. Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ винесено припис №107, яким зобов'язано фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 привести використання земельної ділянки площею 0,0011 га у м. Дніпропетровську біля буд. АДРЕСА_1 у відповідність до чинного законодавства у 30-ти денний термін.

Про виконання припису зобов'язано повідомити до 14.11.2001 року за адресою: 49600, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Леніна, 29-а, кім. 715.

Припис отриманий ОСОБА_1, про що свідчить підпис про отримання (а.с 11).

Згідно листа виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №7/11-376 від 13.02.2012 року виконавчими органами міської ради в межах наданих повноважень готуються проекти рішень міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу земельних ділянок у власність чи користування на підставі позитивних висновків відповідних служб міста, за умови надання необхідної технічної документації, передбаченої чинним законодавством та погодженої у встановленому порядку.

На цей час заяв та технічної документації стосовно земельних ділянок, в тому числі й по АДРЕСА_1, до виконавчих органів не надходило. Проектів рішень міської ради не готувалося. Фіскальний кадастр орендованих земельних ділянок, право розпорядження якими має міська рада не містить в собі інформацію щодо договорів оренди земельних ділянок (а.с. 15).

Таким чином, було встановлено порушення відповідачем вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, тобто самовільне, без правовстановлюючих документів, використання земельних ділянок, що і є причиною виникнення спору.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України. Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями комунальної власності відноситься до повноважень міських рад, в даному випадку -Дніпродзержинської міської ради.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Визначення поняття "самовільно зайнята земельна ділянка" витікає із статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" відповідно до змісту якої самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено обов'язок повернути самовільно зайняті земельні ділянки власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними та привести земельні ділянки у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Відповідно до частини 3 статті 212 Земельного кодексу України, повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Власник земельної ділянки або землекористувач має право вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків (ч. 2 статті 152 Земельного кодексу України).

Відповідно до п.3.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки.

Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Станом на час розгляду справи відповідач не надав доказів, які підтвердили б правомірність використання земельної ділянки.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача повернути самовільну зайняту земельну ділянку та привести її у придатний для використання стан.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року №110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав (п.3.8 постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

Відповідно до п.4 Методики розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою Шс = Пс x Нп x Кф x Кі.

Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок розміру шкоди, заподіяної ОСОБА_1 внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, розташованої біля буд. АДРЕСА_1 виконаний головним спеціалістом з контролю за використанням та охороною земель відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу та складає 58,13 грн.

14 жовтня 2011 року головним спеціалістом сектору з контролю за використанням та охороною земель Дячиною Є.Л. Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення №7/23/62, яким ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. Вказаною постановою ОСОБА_1 запропоновано добровільно відшкодувати штраф в сумі 340 грн. та шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 58,13 грн. через установу Ощадного банку України.

Доказів сплати шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в розмірі 58,13 грн. відповідачем до суду не надано.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь Дніпропетровської міської ради збитків, заподіяних самовільним використанням земельної ділянки у розмірі 58,13 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір в розмірі 2 682,50 грн. (1 073 грн. - за розгляд немайнової вимоги та 1 609,50 грн. - за розгляд майнової вимоги) підлягає стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2) повернути державі в особі Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код 24232360) самовільно зайняту відповідачем земельну ділянку площею 0,0011 га в районі будинку АДРЕСА_1, про що видати наказ.

Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2) привести земельну ділянку площею 0,0011 га в районі будинку АДРЕСА_1 у придатний для використання стан на користь Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код 24232360) у 15-денний строк з дня набрання рішенням законної сили, про що видати наказ.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2) на користь Дніпропетровської міської ради (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код 24232360) збитки, заподіяні самовільним використанням земельної ділянки у розмірі 58,13 грн., про що видати наказ.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_2) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31214206783005 в банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ суду 03499891) судовий збір у розмірі 2 682,50 грн., про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Н.М.Євстигнеєва

Повне рішення складено - 27.07.2012 року.