Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/7100/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10:55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.
при секретарі Бобирь Г.Г.
за участю
представника позивача Неміш М.В.,
представника відповідача Корнієнко Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна компанія «Кристал» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 2236673,00 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області звернулося до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна компанія «Кристал» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 2236673,00 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення Законів України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у зв'язку з чим має прострочену заборгованість на загальну суму у розмірі 2236673,00 грн. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області заборгованість зі сплати страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позовні вимоги в повному обсязі та у зв'язку із виниклими обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення, просив розстрочити його виконання строком на 24 місяців згідно із графіком (а.с. 45-94).
Частиною 3 ст. 136 КАС України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії представника відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 з наступними змінами та доповненнями.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю «Торгівельна компанія «Кристал» є юридичною особою (ЄДРПОУ 30207119); відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Абзацом 5 п. 7 розділу VIII Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Отже, правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З введенням в дію Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 8 липня 2010 року N 2461-VI (який набрав чинності з дня опублікування - 17.07.2010) були внесені зміни до підпункт 4 пункту 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., NN 49 - 51, ст. 376), а саме: фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.
Сума страхового внеску встановлюється зазначеними особами самостійно для себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні такими особами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 2 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону від 09.09.2010, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідачем у встановлені строки заборгованість зі сплати страхових внесків сплачена не була, у зв'язку з чим згідно п. 2 ч. 9 ст. 106 цього Закону Управлінням Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області були прийняті рішення № 04-51/226 від 10.05.2006 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на суму у розмірі: штрафні санкції - 6328,23 грн., пеня - 1772,49 грн. (а.с. 111); рішення № 04-51/93 від 20.03.2007 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків у розмірі 47292,83 грн. (а.с. 112); рішення № 156/02 від 22.08.2011 року про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України у розмірі 1582,14 грн. (а.с. 113).
Вказані рішення були вручені уповноваженим особам відповідача. Сума штрафних санкцій та пені визначена у рішеннях на час розгляду справи є несплаченою.
Таким чином, у відповідача наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені за період з 16 травня 2006 по 31 грудня 2010 року в загальній сумі 2236673,00 грн., що підтверджується актом звірки заборгованості (а.с. 4, 107), розрахунками суми позову (а.с. 5-7, 108-110), даними картки особового рахунку відповідача (а.с. 18-41), заявою відповідача про визнання позовних вимог (а.с. 45-46), рішеннями про застосування фінансових санкцій (а.с. 111, 112, 113).
Отже, Пенсійним фондом було правомірно обраховано позивачу суми страхових внесків, штрафних санкцій та пені за період з 16 травня 2006 по 31 грудня 2010 року.
Сума заборгованості станом на час розгляду справи відповідачем у добровільному порядку сплачена не була.
За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то відповідно до ч. 1 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у розмірі 2236673,00 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області.
Щодо стосується заяви представника відповідача про розстрочення виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно із ч. 2. ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
У відповідності до ч. 1 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Частиною 2 ст. 186 КАС України встановлено, що апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання (ч. 2 ст. 257 КАС України).
Відтак, згідно із вищенаведеними нормами процесуального законодавства, підлягають виконанню (примусовому виконанню) судові рішення, які набрали законної сили.
Згідно з ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 1 ст. 258 КАС України встановлено, що виконавчий лист видається за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно.
Приймаючи до уваги те, що судове рішення у даній справі не набрало законної сили, строк його виконання не настав, суд дійшов висновку про відсутність будь-яких підстав для розгляду питання щодо розстрочення виконання даного судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна компанія «Кристал» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 2236673,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельна компанія «Кристал» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 16 травня 2006 по 31 грудня 2010 року, фінансові санкції та пеню у розмірі 2236673 (два мільйони двісті тридцять шість тисяч шістсот сімдесят три) грн. 00 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 24 липня 2012 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 27 липня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.