ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/6795/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головко О.В.
при секретарі судового засідання Кваші Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КРИВБАСРЕЗЕРВИ»
до Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби Дніпропетровської області
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 27 червня 2012 року надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» до Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби Дніпропетровської області, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби Дніпропетровської області від 15 червня 2012 року № 0000902301 про сплату Товариством з обмеженою відповідальністю «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» суми податкового зобов'язання всього в розмірі 672 059, 70 грн., у тому числі за основним платежем - 558 665,05 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 103 394, 65, за платежем 5213050200 - орендна плата за землю юридичних осіб; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позову ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» зазначило, що податкове повідомлення-рішення № 000902301, винесене Криворізькою південною міжрайонною державною податковою інспекцією Державної податкової служби Дніпропетровської області, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права та інтереси підприємства, адже позивач правомірно проводив обчислення та оплату орендної плати за земельну ділянку на підставі договору оренди від 30.03.2007.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, а також заявив усне клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» оскаржило до господарського суду Дніпропетровської області положення договору оренди земельної ділянки від 30.03.20007, а саме просить визнати недійсним пункт 12 договору з моменту укладення договору оренди.
Представник відповідача проти зупинення провадження заперечував, зазначивши, що позивач намагається умисно затягнути процес, оскільки вина головного бухгалтера щодо внесення недостовірних даних до декларації з орендної плати за землю доведена відповідно до постанови Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.12.2011 в кримінальній справі № 1-651/11, копія якої додана до письмових заперечень. Просив розглянути справу по суті та відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доводи представників сторін суд відмовив в зупиненні провадження у справі, оскільки не вбачає пов'язаності даної адміністративної справи з позовом, який поданий до господарського суду. Про ухвалення судового рішення внесено інформацію до журналу судового засідання від 31.07.2012.
Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи суд встановив наступне.
Криворізькою південною міжрайонною державною податковою інспекцією Державної податкової служби Дніпропетровської області в період з 25.05.2012 по 31.05.2012 було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 24.05.2012, за результатами якої складено Акт від 12.06.2012 №321/224/30949172.
Згідно з висновками, викладеними у вищевказаному Акті, в ході перевірки податковим органом виявлено порушення ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» пп. 271.1.1 п.271.1 ст. 271, п.286.2 ст. 286, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України та ст. ст. 14, 17 Закону України «Про плату за землю», в результаті чого підприємством занижено податкові зобов'язання по орендній платі за землю у сумі 568 665,02 грн., а саме: - з 01.06.2010 по 31.12.2010 - 180938,87 грн., - з 01.01.2011 по 31.12.2011 - 310180,92 грн., - 01.01.2012 по 30.03.2012 - 77545,23 грн.
За результатами перевірки Криворізькою південною міжрайонною державною податковою інспекцією Державної податкової служби Дніпропетровської області прийняте податкове повідомлення-рішення від 15.06.2012 №0000902301, згідно з яким ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» збільшено суму грошового зобов'язання за основним платежем у розмірі 568 665,05 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 103394,65 грн.
Надаючи оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню суд зазначає, що між Криворізькою міською радою та ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» було укладено договір оренди земельної ділянки від 30 березня 2007 року, згідно з яким на підставі рішень Криворізької міської ради від 20.04.2005 № 3095, 27.09.2006 № 371 підприємство прийняло в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення виробничих будівель і споруд площею 2,7193 га за адресою: вул. Домобудівельна, 1/1-1 - 1/1-10 в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1444 від 22.12.2006, виконаним Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, загальна грошова оцінка земель, наданих у користування ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ», становить 737 831, 46 грн.
Відповідно до частини 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» в первинній редакції, на яку посилається позивач як на підставу неправомірності донарахування податковим органом орендної плати за землю, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю") .
Проте суд зазначає, що статтю 21 виключено на підставі Закону N 2505-IV від 25.03.2005.
Статтею ж 2 Закону України «Про плату за землю», який був чинний на момент укладення договору оренди землі, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Статтею 23 цього Закону визначено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 27 зазначеного Закону контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
З 01 січня 2011 року набрав чинність Податковий кодекс України, яким також визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп.14.1.147 п. 14.1 ст. 14).
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» в чинній редакції визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
При цьому істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
Пунктом 6 договору оренди земельної ділянки від 30.03.2007 визначено, що річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів.
Згідно з пунктом 10 договору оренди розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до договору.
Розмір та сума орендної плати переглядається без внесення змін до цього договору у разі: - зміни умов господарювання, передбачених договором (включно зі зміною мети користування або цільового призначення земельної ділянки); - зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) розмірів річної орендної плати за землю, базової вартості 1 кв. м земель міста, розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором (п. 12 договору).
Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пунктів 289.1 та 289.3 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо подання та заповнення податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (лист ДПА України від 01.02.2006 № 1833/7/15-0217), форма податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та додаток 1 «Відомості із договору оренди землі» застосовуються платниками орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (суб'єктами господарювання) для подання відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки нової звітної податкової декларації (у разі виникнення обставин, що призвели до зміни податкового зобов'язання) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, у якому виникли такі зміни.
Судом досліджено, що Виконком Криворізької міської ради на офіційному веб-сайті розмістив 20.05.2010 інформацію про ухвалення рішення від 14.05.2010 № 3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста кривого Рогу» (роздруківка інформації за ініціативою суду долучена до матеріалів справи).
У зв'язку з затвердженням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої по вул. Домобудівельній, 1/1-1 - 1/1-10 в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу, управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області було складено довідку від 18.06.2010 за № 2/39, яка отримана позивачем 01.07.2010, згідно з якою нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 11 264 700, 25 грн.
Не зважаючи на це позивач подавав декларації та сплачував оренду плату за землю в сумі меншою, ніж встановлено нормативно-правовими актами, чим допустився порушення вимог чинного законодавства.
Це також встановлено в постанові Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 26.12.2011 (кримінальна справа № 1-651/11) та визнано посадовими особами ТОВ «КРИВБАСРЕЗЕРВИ», в тому числі діючим керівником ОСОБА_1 при розгляді кримінальної справи № 1-651/11.
Враховуючи сукупність викладених обставин суд доходить висновку, що доводи представника позивача є необґрунтованими, адже нормами чинного законодавства, які діяли як на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 30.03.2007, так і на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що платники плати за землю повинні сплачувати орендну плату виходячи зі встановленої нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням відповідних уточнень.
Спірне податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом в межах наданих законом повноважень, правомірно та обґрунтовано.
Керуючись ст.ст. 160, 162, 163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КРИВБАСРЕЗЕРВИ» до Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Державної податкової служби Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним її направленням до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складений 31 липня 2012 року.
Суддя О.В. Головко