Постанова № 25416087, 06.07.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2012
Номер справи
2а-2258/12/1370
Номер документу
25416087
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2012 р. № 2а-2258/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд, в складі:

Головуючого -судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судових засідань Якимець О.І.

представника позивача: Завалишина Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»до Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 21.11.2011р. №0042411751/4159/1700 та №0049331700/4157/1700,-

встановив :

Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (далі -ДТГО «Львівська залізниця») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -Свалявської МДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомленнь-рішеннь від 21.11.2011р. №0042411751/4159/1700 та №0049331700/4157/1700.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Висновки Свалявської МДПІ за наслідками проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО «Львівська залізниця»щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу не ґрунтуються на вимогах податкового законодавства, оскільки окремі дільниці (обертові депо, околотки, чергові пункти, енергодиспетчерські пункти тощо) які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не включені до ЄДРПОУ та не мають затверджених положень, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі-ПДФО).

Відтак позивач вважає, що ним було правомірно здійснено сплату ПДФО за своїм місце знаходженням як відокремленим підрозділом, тому просить суд визнати оскаржуване податкові повідомлення - рішення протиправними та таким, що підлягають скасуванню в частині, що стосується зазначених вище податкових накладних.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, на адресу суду надіслав заперечення №362/112/10 від 29.03.2012р. в яких зазначив, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 Податкового Кодексу України, утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м.Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Просив справу розглядати за відсутності представника та у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши інші докази, зібрані в справі, суд приходить до висновку, що позов ДТГО «Львівська залізниця» до Свалявської МДПІ про скасування повідомлень-рішень від 21.11.2011р. №0042411751/4159/1700 та №0049331700/4157/1700 підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Ужгородської міської ради 28.05.2009р. Місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію: м.Ужгород, вул.Пирогова, 1. взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.04.1997р. за № 01-15-12/483. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м.Ужгороді.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст. 64 Господарського Кодексу України. Без права юридичної особи відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба електропостачання»ДТГО.

Судом встановлено, що на підставі направлень, виданих ДПІ у м.Ужгороді, податковими інспекторами проведено документальну позапланову виїзну перевірку відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р., за результатами якої складено Акт від 02.11.2011р. №2467/17-319/10/05391324 у висновках якого зазначено, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2756 з наступними змінами та доповненнями по відокремленому підрозділі «Ужгородська дистанція електропостачання»виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по Воловецькому району на суму -62629,36 грн., а також по Свалявському району на суму 39107,77 грн. відповідно.

За наслідками проведення перевірки податковим органом було винесено 2 податкових-повідомлення-рішення, а саме №0042411781/4159/1700 від 21.11.2011р., яким було збільшено грошове зобов'язання по ПДФО на суму 62630,36 грн., у т.ч. за основним платежем -62629,36 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -1 грн., та №0049331700/4157/1700 від 21.11.2011р., яким було збільшено грошове зобов'язання по ПДФО на суму 39108,776 грн., у т.ч. за основним платежем -62629,36 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -1 грн.

Як вбачається з акта перевірки, у склад Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»- юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання», яким відповідно до ст.. 168 Податкового Кодексу України, в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи, оборотні депо, чергові пункти, електродиспетчерські групи, виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.

Як зазначено в акті перевірки, відповідно до штатного розпису Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»складається з структурних підрозділів, в тому числі: район контактної мережі Воловець (ЕЧК-5, ЦЕХ 34) І гр.-08, де працюють 22 особи, Тягова підстанція Воловець (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 28) І гр., де працює 5 осіб, Тягова підстанція Свалява (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 29) І гр., де працює 4 особи.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.

Перевіркою достовірності відображення показників утриманих та перерахованих сум податку звірялись з даними по рахунку 64.11 (податок з доходів фізичних осіб) та по рахунку 661 (заробітна плата), а також картками нарахування заробітної плати. При перевірці повноти та перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету використано записи по особовому рахунку за Ф №15, які порівнювались з даними бухгалтерського обліку підприємства (про перераховані до бюджету суми податку) і платіжними документами.

Як зазначено в акті перевірки, під час проведеної перевірки, також перевірено питання дотримання Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання»вимог законодавства щодо оформлення трудових відносин з працівниками. На момент проведення обстеження робочих місць, працівники, що знаходились на робочих місцях, перебувають у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО.

На підставі вищезазначених обставин податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст. 168 Податкового Кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»починаючи з 01.04.2011р. перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м.Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Сальдо станом на 01.07.2011р. по Воловецькому району становить 62629,36 грн. (К-т) (акт перевірки с.10) та по Свалявському району - 39107,77 грн. (К-т).

Разом з тим, зазначені висновки Свалявської МДПІ спростовуються наступним.

Так, відповідно до п.63.2. ст.. 63 Податкового Кодексу України, взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Пунктом 15.1. ст.15 Податкового Кодексу України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В розумінні п.15.1 ст. 15 Податкового Кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»ДТГО, який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород вул.Пирогова,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.

Згідно ст.. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи -це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Згідно норми ст. 64 Господарського Кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.

Згідно п.п.14.1.180 ст. 14 Податкового Кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування(виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі)зобов'язанінараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом ІV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом ІV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 Податкового Кодексу України.

Підпунктом 168.1.1 Податкового Кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Згідно п.п.168.4.1 Податкового Кодексу України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним Кодексом України.

Статтею 64 Бюджетного Кодексу України чинною на момент виникнення правовідносин передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Згідно п.п. 168.4.3 ст.168 Податкового Кодексу України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу;

Пунктом 168.4.4 ст. 168 Податкового Кодексу України передбачено, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним Кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним Кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюлжетним Кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним Кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи»аналізуючи норми Цивільного та Господарського Кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ»та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.

Аналізуючи вимоги ст.. 64 Господарського Кодексу України, суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем район контактної мережі Воловець (ЕЧК-5, ЦЕХ 34) І гр.-08, Тягова підстанція Воловець (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 28) І гр., Тягова підстанція Свалява (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 29) І гр., до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування (Мукачівського району та м.Мукачева) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.

Згідно п.176.2 Податкового Кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок та подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

В розумінні положень ПК України, відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»юридично наділений статусом податкового агента.

Як вбачається з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІ квартал 2011року поданих Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» до ДПІ у м.Ужгороді, такі були прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м.Ужгороді не представлено.

Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання»повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.

Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень району контактної мережі Воловець (ЕЧК-5, ЦЕХ 34) І гр.-08, де працюють 22 особи, Тягова підстанція Воловець (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 28) І гр., де працює 5 осіб, Тягова підстанція Свалява (ЕЧЕ-11, ЦЕХ 29) І гр., де працює 4 особи, діяти від імені Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання»у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.

Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, а відтак суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання».

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

У відповідності до вимог ст.. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятих ним рішень. Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання»податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст. 123 Податкового Кодексу України.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст.2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 100, 128, 158, 159, 160, 161, 163, 162, 165 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Свалявської

міжрайонної державної податкової інспекції №0042411751/4159/1700 від 21.11.2011р.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Свалявської міжрайонної державної податкової інспекції м. Львова №0049331700/4157/1700 від 21.11.2011р.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Корн-ЛТД»судові витрати у розмірі 1017 (одна тисяча сімнадцять) грн. 30 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження

Повний текст постанови виготовлений 10 липня 2012 року

Суддя Мричко Н.І.