Постанова № 25415973, 23.07.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2012
Номер справи
2а/1270/5321/2012
Номер документу
25415973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 липня 2012 року Справа № 2а/1270/5321/2012

23 липня 2012 року Справа 2а/1270/5321/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю представників:

позивача - Антрацитівської ОДПІ

Луганської області Державної податкової служби: Морозова П.В. (довіреність № 1/9/10 від 20.03.2012, дійсна до 31.12.2012),

відповідача -

ВАТ «ДХК «Луганськвуглеремонт»: Чічіної В.С. (довіреність № 01-05-0356 від 23.07.2012, дійсна до 31.12.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» про стягнення податкового боргу по податку з плати за землю в сумі 124752,06 грн., -

В С Т А Н О В И В:

10 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» про стягнення податкового боргу по податку з плати за землю в сумі 124752,06 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач - Відкрите акціонерне товариство «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 24.12.1991 як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа та є платником податку з плати за землю.

Станом на 04.07.2012 відповідач має заборгованість перед місцевим бюджетом з плати за землю у розмірі 124752,06 грн., з яких за основним платежем - 88615,68 грн., пеня - 36136,38 грн. Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з вказаного податку, що підтверджується розрахунком суми боргу та довідкою про розрахунок пені. Антрацитівською ОДПІ Луганської області Державної податкової служби з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача були особисто вручені перша податкова вимога від 05.10.2001 № 1/11 та друга податкова вимога від 08.11.2001 № 2/194, що не були виконані.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» суму податкового боргу з плати за землю в сумі 124752,06 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним в позові. Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, додатково пояснив, що на даний час у підприємства склалась несприятлива фінансово - економічна ситуація, пов'язана з відсутністю профінансованих замовлень на випуск та реалізацію товарної продукції, недостатнім надходженням грошових коштів на поточний рахунок підприємства. У зв'язку з чим представник відповідача просив встановити порядок виконання рішення суду та розстрочити податковий борг в сумі 124752,06 грн. строком на 60 місяців, згідно графіку.

Представник позивача не заперечував проти задоволення клопотання про встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення податкового боргу строком на 60 місяців відповідно до наданого представником відповідача графіку розстрочення.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач Відкрите акціонерне товариство «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 24.12.1991 за № 13791200000000311 (а. с. 23), про що внесено запис до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (а. с. 20). Перебуває на податковому обліку в Антрацитівській ОДПІ Луганської області Державної податкової служби з 12.09.1996 за № 96/09-30-231 (а. с. 19).

Станом на 04.07.2012 відповідач має податковий борг перед місцевим бюджетом з плати за землю у розмірі 124752,06 грн., з яких:

- 88615,68 грн. - основний платіж, що підтверджується розрахунком недоїмки відповідача до бюджету по податку на землю за період з 01.05.2012 по 04.07.2012 (а. с. 6);

- 36136,38 грн. - сума пені, що підтверджується довідкою про розрахунок пені в особовому рахунку відповідача (а. с. 9)

Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з вказаного податку, що підтверджується податковою декларацією з плати за землю № 9001532803 від 25.01.2012 (а. с. 10-14).

Антрацитівською ОДПІ Луганської області Державної податкової служби з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача були особисто вручені перша податкова вимога від 05.10.2001 № 1/11 (а. с. 8), яка була отримана 05.10.2001, та друга податкова вимога від 08.11.2001 № 2/194 (а. с. 7), яка була отримана 08.11.2001, про що свідчать підписи в графі «податкову вимогу отримав:».

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового Кодексу України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до п. п. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Податкового Кодексу України передбачено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до ст. 269 Податкового Кодексу України, платниками податку з плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є платником земельного податку (а. с. 10-14).

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового Кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до п. 286.3 ст. 286 Податкового кодексу України, платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Як вбачається з розрахунку суми податкового боргу з плати за землю, долученого позивачем до адміністративного позову, податкова заборгованість відповідача становить 124752,06 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг (недоїмка) - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк)

Згідно ст. 15 Податкового кодексу України платники податків - фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Податковим кодексом України або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з вищезазначеним Кодексом.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

З метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача були особисто вручені перша податкова вимога від 05.10.2001 № 1/11 та друга податкова вимога від 08.11.2001 № 2/194. Зазначені вимоги не були виконані, у встановленому законом порядку не оскаржувались. З вищевикладеного впливає, що сума податкового боргу є узгодженою.

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем до теперішнього часу не сплачена.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. п. 20.1.18 Податкового кодексу України, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового Кодексу України, у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до зазначених вище матеріалів справи, якими підтверджується наявність податкового боргу з плати за землю, відповідач не сплатив зазначений податок у розмірі 11558,15 грн.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується клопотання представника відповідача щодо встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення податкового боргу строком на 60 місяців відповідно до наданого графіку розстрочення, то суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі може звернутися до адміністративного суду першої інстанції із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Суд у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, дійшов висновку, що немає підстав для встановлення способу і порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення податкового боргу.

На підставі викладеного, керуючись Податковим Кодексом України, статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» про стягнення податкового боргу по податку з плати за землю в сумі 124752,06 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» (юридична адреса: 94601, Луганська область, м. Антрацит, вул. Ростовська, 42-б, ідентифікаційний код 00182159) податкову заборгованість перед бюджетом з податку з плати за землю за рахунок коштів з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача, в сумі 124752,06 грн. (сто двадцять чотири тисячі сімсот п'ятдесят дві гривні 06 копійок).

Стягнені кошти перерахувати на користь місцевого бюджету на р/р 33212811700010, код платежу 13050100, банк: ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.

В задоволенні клопотання представника Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Луганськвуглеремонт» про встановлення порядку виконання рішення суду шляхом розстрочення податкового боргу строком на 60 місяців відповідно до наданого графіку розстрочення відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 27 липня 2012 року.

СуддяВ.В. Матвєєва