Ухвала суду № 25410983, 22.03.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2012
Номер справи
9101/51862/2011
Номер документу
25410983
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2012 р.справа № 2а/0470/1408/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Руденко М.А.

суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.

при секретарі судового засідання: Бембінек Я.І.

за участю представників сторін:

від позивача: Блажко Р.П., дов. від 27.05.2011 р.;

від відповідача: Жаботенко І.В., дов. від 20.01.2012 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2011 р. у справі № 2а/0470/1408/11 за позовом Відкритого акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", м. Кривий Ріг до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі (перший відповідач), м. Кривий Ріг та Головного управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ (другий відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2011 р. задоволено позов про:

- визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у місті Кривому Розі №0000320610/0 від 04.10.2010р., №0000320610/1 від 04.11.2010р. та №0000320610/2 від 12.01.2011р., якими до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 195 172,60 грн. за порушення граничного строку погашення узгодженого податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету;

- стягнення з бюджету через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь позивача сплачену за порушення строків погашення узгодженого податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, пеню у розмірі 6 962,05 грн.;

- визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень першого відповідача №0000310610/0 від 04.10.2010р, №0000310610/1 від 04.11.2010р. та №0000310610/2 від 12.01.2011р. про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1 501 817,80 грн. за порушення граничного строку погашення узгодженого податкового зобов'язання з плати за користування надрами загальнодержавного значення;

- стягнення з бюджету через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь позивача сплаченої за порушення строків погашення узгодженого податкового зобов'язання зі плати за користування надрами загальнодержавного значення пені у розмірі 53 571,70 грн.;

- визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень першого відповідача №0000300610/0 від 04.10.2010р., №0000300610/1 від 04.11.2010р. та №0000300610/2 від 12.01.2011р. про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 293 491,76 грн. за порушення граничного строку погашення узгодженого податкового зобов'язання зі збору за спеціальне користування водними ресурсами загальнодержавного значення;

- стягнення з бюджету через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь позивача сплаченої за порушення строків погашення узгодженого податкового зобов'язання зі збору за спеціальне користування водними ресурсами загальнодержавного значення пені у розмірі 10 469,21 грн.

- визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень першого відповідача №0000330610/0 від 04.10.2010р., №0000330610/1 від 04.11.2010р.та №0000330610/2 від 12.01.2011р. про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1 514 883,74 грн. за порушення граничного строку погашення узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища.

- стягнення з бюджету через Головне управління Державного казначейства України у Дніпропетровській області на користь позивача сплаченої за порушення строків погашення узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища пені у розмірі 54 037 77грн.

Рішення суду першої інстанції мотивовано необґрунтованістю винесених податковою інспекцією повідомлень-рішень, за відсутності для цього встановлених законом підстав.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції першим відповідачем подано апеляційну скаргу про його скасування та прийняття нового про відмову у позові у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. В її обґрунтування відповідач посилається на неврахування судом першої інстанції його доводів про те, що зобов'язання особи по сплаті податків та зборів припиняється у зв'язку з їх сплатою, тоді як подані позивачем заяви про зарахування наявної переплати з податку на прибуток в рахунок погашення поточних зобов'язань з інших обов'язкових платежів не є розрахунковими чи іншими документами, які підтверджують сплату самостійно узгодженого податкового зобов'язання. Також вказує на те, що подана позивачем заява про повернення надміру сплачених кошів не є достатнім документом для їх зарахування в рахунок погашення поточних зобов'язань, оскільки встановленим порядком передбачається подання й інших документів, підтвердження наявної переплати з відповідного податку, а також не виключається можливість повернення відповідної заяви без виконання.

Позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує, оскаржувану постанову вважає обґрунтованою та законною, просить залишити її без змін.

В судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представники позивача проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечували, вказали на те, що підстави для скасування постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду відсутні.

Представник Головного управління Державного казначейства в Дніпропетровській області в судове засідання не з'явився про час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Колегія суддів вважає, що в силу ст.196 КАС України неявка представника сторони, належним чином повідомленого про час та місце слухання справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

На підставі акту від 20.09.2010 року за №134/08-06-125/1/24432974, складеного за результатами невиїзної документальної перевірки з питання своєчасності сплати до бюджету узгодженої суми податкового зобов'язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища ВАТ«АрселорМіттал Кривий Ріг»за період з 19.08.2010 року по 02.09.2010 року, першим відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш»від 04 жовтня 2010 року за №0000330610/0 про порушення позивачем п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яким на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі -Закон №2181) застосовано штрафну санкцію у розмірі 1514883,74грн., що складає 10% від 15148837,43грн. узгодженого податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього середовища. Крім того відповідно до п.п. 16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 позивачу була нарахована пеня у сумі 54037,77грн., яка згідно платіжного доручення №123831 від 05.03.2010 р. останнім сплачена.

На підставі акту від 20.09.2010 року за №132/08-06-125/1/24432974, складеного за результатами невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати до бюджету узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами загальнодержавного значення ВАТ«АрселорМіттал Кривий Ріг»за період з 19.08.2010 року по 02.09.2010 року, за порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш»від 04 жовтня 2010 року за №0000310610/0 до позивача на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 застосовано штрафну санкцію у розмірі 1501817,80грн., що складає 10% від 15018178,00грн. узгодженого податкового зобов'язання з плати за користуванням надрами загальнодержавного значення. Крім того відповідно до п.п. 16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 позивачу була нарахована пеня у сумі 53571,70грн., яка останнім сплачена згідно платіжного доручення №123834 від 03.09.2010 р.

Також на підставі акту перевірки від 20.09.2010 року за №133/08-06-125/1/24432974 щодо своєчасності сплати до бюджету узгодженої суми податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок держбюджету за період з 19.08.2010 року по 02.09.2010 року, згідно податкового повідомлення-рішення форми «Ш»від 04 жовтня 2010 року №0000320610/0 за порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 до позивача на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 застосовано штрафну санкцію у розмірі 195172,60грн., що складає 10% від 1951726грн. узгодженого податкового зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету. Крім того відповідно до п.п. 16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 позивачу була нарахована пеня у сумі 6962,05грн., яка сплачена згідно платіжного доручення №123832 від 03.09.2010 р.

Крім того згідно податкового повідомлення-рішення №0000300610/0 від 04 жовтня 2010 року, прийнятого на підставі акту перевірки своєчасності сплати до бюджету узгодженої суми податкового зобов'язання по збору за спеціальне водокористування ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»за період з 19.08.2010 року по 02.09.2010 року №131/08-06-125/1/24432974 від 20.09.2010 року, до позивача за порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 та на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 застосовано штрафну санкцію у розмірі 293491,76грн., що складає 10% від 2934917,60грн. узгодженого податкового зобов'язання зі збору за спеціальне користування водними ресурсами загальнодержавного значення. Крім того відповідно до п.п. 16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 позивачу була нарахована пеня у сумі 10469,21грн., яка сплачена останнім згідно платіжного доручення 03.09.2010 р.

Згідно п.п 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону №2181, на підставі якого до позивача застосовані штрафні санкції згідно вказаних повідомлень-рішень, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, зокрема при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Крім того ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання передбачено нарахування пені на суму податкового боргу.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість прийнятих податковою інспекцією оскаржуваних податкових повідомлень-рішень щодо застосування штрафу, а також пені з огляду на встановлені фактичні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема акту звірки розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2010р. по 31.07.2010р., а також не оспорюється сторонами, у позивача на момент настання граничного строку сплати (19.08.2010 р.) збору за забруднення навколишнього природного середовища, плати за користуванням надрами загальнодержавного значення, збору за геологорозвідувальні роботи та збору за спеціальне користування водними ресурсами була наявна переплата з податку на прибуток підприємства у розмірі 576042993,00грн.

У зв'язку з цим позивач завчасно звернувся до податкової інспекції з заявами: №811-12/1166 від 15.07.2010 року про зарахування наявної переплати з податку на прибуток в рахунок погашення поточного зобов'язання з плати за користування надрами загальнодержавного значення у сумі 15018179,00грн. та зі збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Держбюджету у сумі 1951726,00грн.; №811-12/1240 від 28.07.2010 року про зарахування наявної переплати з податку на прибуток в рахунок погашення поточного зобов'язання зі збору за спеціальне водокористування загальнодержавного значення у сумі 2934918,00грн.; №811-12/1251 від 30.07.2010 року про зарахування наявної переплати з податку на прибуток в рахунок погашення поточного зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 15148838,00грн.

Відповідно до п.21.3 ст.21 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства»від 28.12.1994 року, №334/94-ВР, сума податкових платежів, що надміру надійшла до бюджету в результаті неправильного нарахування або порушення платником податку встановленого порядку сплати податку, підлягає поверненню з відповідного бюджету протягом десяти робочих днів з моменту отримання податковим органом відповідної заяви платника податку або зарахуванню на зменшення платежів до цього бюджету майбутніх періодів, за вибором платника податку, в разі якщо не минув строк позовної давності, встановлений законодавством.

Згідно п. 5 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затв. наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 3 лютого 2005 р. N 58/78/22 надалі також -Порядок) повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) у випадках, передбачених податковими законами, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб), яка може бути подана не пізніше 1095 дня, наступного за днем виникнення такої переплати.

Відповідно до п. 6 вказаного Порядку Заява подається платником податку до органу державної податкової служби України за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі. Обов'язковим реквізитом заяви є визначення платником податку напрямів зарахування коштів, що повертаються як помилково та/або надміру сплачені: на поточний (вкладний) рахунок платника податку в установі банку; на погашення податкового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби, незалежно від виду бюджету, щодо якого обліковується такий борг.

Згідно п. 7 Порядку за платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України відповідно до п. 9 Порядку протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за N 1000/7288.

Отже позивачем, за наявності переплати з податку на прибуток щодо якої не минув строк позовної давності, були дотримані вимоги та умови щодо її своєчасного зарахування у рахунок погашення зобов'язання зі збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, з плати за користування надрами загальнодержавного значення, зі збору за спеціальне водокористування загальнодержавного значення та зі збору за забруднення навколишнього середовища, тоді як незарахування надмірно сплаченого податку в рахунок погашення податкових зобов'язань з інших платежів було наслідком невиконання податковою інспекцією своїх обов'язків, передбачених п. 7-9 Порядку, у зв'язку з чим висновок суду першої інстанції про необґрунтоване застосування до позивача штрафу згідно оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та нарахування пені ґрунтується на матеріалах справи та відповідає закону.

При цьому подальше зарахування податковою інспекцією переплати з податку на прибуток в рахунок сплати інших платежів, що вбачається з її листа від 03.09.2010 р. №14894/10/08-19-012/1 спростовує посилання на відсутність достатніх підстав цього.

За викладеного судова колегія не вбачає встановлених законом підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції, яка прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2011 р. у справі № 2а/0470/1408/11 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку передбаченому ст. 212 КАС України.

(Ухвалу виготовлено у повному обсязі 02.04.2012 р.)

Головуючий: М.А. Руденко

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко