Постанова № 25406006, 17.05.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2012
Номер справи
9101/72971/2011
Номер документу
25406006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" травня 2012 р. справа № 2а-13253/10/0470

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Руденко М.А.

суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.

при секретарі судового засідання: Бембінек Я.І.

представників сторін:

представника позивача Шаверіна Д.С. довіреність від 02.12.2010 року

представника відповідача Коваленко В.Ю. довіреність від 21.03.2012 року

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Агроавіадніпро»на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а-13253/10/0470 за позовною заявою ТОВ «Агроавіадніпро»до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и л а :

В жовтні 2010 року позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000202344/0 від 12 жовтня 2010 року, винесене Дніпропетровською міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області, яким ТОВ «Агроавіадніпро»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за 11 квартал 2010 року у сумі 352 366 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року (суддя Барановський Р.А.) у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Мотивуючи рішення суд першої інстанції вказав на те, що податкове повідомлення-рішення від 12.10.2010 року № 0000202344/0 є правомірним, підстави для його скасування відсутні.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2011 року та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав на те, що при винесенні рішення суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та послався на недоведені обставини, які мають значення для справи. Суд першої інстанції при винесенні рішення не врахував, що ТОВ «Агроавіадніпро»в декларації з ПДВ за 11 квартал 2010 року задекларувало суму бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів в розмірі 352 366 грн., дана сума є частиною залишку від'ємного значення, фактично сплаченого позивачем у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (робіт, послуг). Таким чином позивач діяв у відповідності до пп.7.7.1,7.7.2,7.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Податковий кредит був сформований правомірно -на підставі отриманих від постачальників податкових накладних, що оформлені належним чином та підтверджують нарахування та декларування постачальниками податкових зобов'язань з ПДВ. Також не прийнято до уваги, що в самому акті перевірки податковим інспектором встановлено, що згідно Додатку 2 до декларації з ПДВ за 11 квартал 2010 року, сума бюджетного відшкодування у розмірі 352 366 грн. фактично сплачена постачальникам товарів у вересні 2009 року.

Відповідач подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а-13253/10/0470 залишити без змін.

В судовому засіданні представник позивача вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити.

Представник відповідача вимоги апеляційної скарги не визнав, просив постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року -залишити без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи уповноваженими особами

податкового органу було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Агроавіадніпро»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за 11 квартал 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період вересень 2009 року

За результатами перевірки складений акт № 616/23-4/33892449 від 01.10.2010 року (ас.20)

За висновками зазначеного акту перевірки, позивачем в порушення вимог абзацу а) п.п.7.7.11, п.п.7.7.2, п.7.7. ст. Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97 від 03.04.1997 року, зі мінами та доповненнями, та п.п.5.12 п.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997 року платником завищено та неправомірно заявлено суму податку на додану вартість бюджетного відшкодування в розмірі 352 366 грн.

Зазначене порушення на думку податкового органу виникло внаслідок того, що платником податків не вірно заповнено додаток 2 до декларації з ПДВ, а саме: звітний період у якому виникла сума від'ємного значення вказаний невірно.

На підставі висновків акту перевірки уповноваженими особами податкового органу винесено податкове повідомлення-рішення від 12 жовтня 2010 року № 00002023/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування в сумі 352 366 грн.

Не погодившись з зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до адміністративного суду з позовними вимогами про його скасування.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що податкове повідомлення-рішення від 12.10.2010 року № 0000202344/0 є правомірним, підстави для його скасування відсутні.

Однак колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції зважаючи на наступне.

Згідно до пункту 1.8 ст.1 закону України «Про податок на додану вартість» за N 168/97-ВР, 03.04.1997, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, визначений 7.7.1 статті 7 зазначеного закону, відповідно до якої сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного

Відповідно до підпункту 7.7.2 пункту 7 встановлено: якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду; залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах

Згідно до вимог пунктів 5.11., 5.12 Порядку ї заповнення і подання декларації, N 166 від 30.05.1997, Наказ, Державна податкова адміністрація України встановлено, якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою

податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду ( додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування ( додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ( додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Бюджетному відшкодуванню підлягає частина від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, що фактично сплачений отримувачем товарів (послуг) у попередньому періоді постачальникам таких товарів (послуг) .

Як видно з матеріалів справи та сторонами не заперечувалось, позивач на протязі 2007- 2008 років проводив заходи з ремонту нерухомого майна, спорудження огорожі та інші, тобто ТОВ «Агроавіадніпро» проводило роботи з поліпшення основних фондів. Залишок від'ємного значення з ПДВ, суми якого сплачені у зв'язку з будівництвом основних фондів з метою їх подальшого використання для оподатковуваних операцій у межах власної господарської діяльності, був сформований позивачем у 111 кварталі 2007 року, 1У кварталі 2007 року, квітні 2008 року, травні 2008 року та серпні 2008. Первинні документи, а саме договори, податкові накладні, платіжні доручення були перевірені уповноваженими особами податкового органу, зауважень не виникло.

Аналізуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки законодавчо закріпленою підставою для бюджетного відшкодування є фактична сплата податку отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг), то висновок податкового органу про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за 11 квартал 2010 року в сумі 352 366 грн. є необґрунтованим.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ТОВ «Агроавіадніпро» підлягає задоволенню частково, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року необхідно скасувати, позовні вимоги задовольнити.

Керуючись п.3.ч.1,ст..198, ст. 202,205,207 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу приватного підприємства ТОВ «Агроавіадніпро»- задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2011 року по адміністративній справі № 2а-13253/10/0470 -скасувати.

Позовні вимоги ТОВ «Агроавіадніпро»- задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000202344/0 від 12 жовтня 2010 року, винесене Дніпропетровською міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області, яким ТОВ «Агроавіадніпро» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за 11 квартал 2010 року в сумі 352 366 грн.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. 212 КАС України.

Постанова виготовлена в повному обсязі 09.07.2012 року.

Головуючий: М.А. Руденко

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: О.В. Юхименко