Рішення № 25405559, 16.07.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
16.07.2012
Номер справи
8/10/5022-444/2012
Номер документу
25405559
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" липня 2012 р.Справа № 8/10/5022-444/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Гирили І.М. розглянув справу

за позовом Першого заступника прокурора Тернопільської області, вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, 46000 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000, в особі Чортківської міської ради, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область, 48500

до Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства, вул. Сонячна, 7, м. Чортків, Тернопільська область, 48500

про стягнення 64 010 грн. збитків, заподіяних державі в результаті скиду забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій.

За участю представників сторін:

Прокурора: Ємець Д.В. -старшого прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах, посвідчення № 61 від 19.06.2012р.

Позивача (Державної екологічної інспекції у Тернопільській області): Мазур Т. В. - головного спеціаліста - юрисконсульта юридичного сектору, довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012р.

Чортківської міської ради: не прибув

Відповідача: Бойко О. В. -представника, доручення 126 від 23.03.2012 р.

В судовому засіданні прокурору та представникам сторін роз'яснено процесуальні права та обов'язки передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи:

Перший заступник прокурора Тернопільської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, в особі Чортківської міської ради до відповідача: Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства, м. Чортків, Тернопільська область про стягнення 64 010 грн. збитків, заподіяних державі в результаті скиду забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що проведеними державною екологічною інспекцією у Тернопільській області перевірками дотримання природоохоронного законодавства Чортківським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства встановлено, що відповідач в період з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р. проводив свою діяльність із перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області № УКР -1374 "А"/ТЕР нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин зворотними водами у р. Серет, внаслідок чого завдав державі збитків, які згідно розрахунку позивача становлять 64 010 грн.

В підтвердження викладеного надано: акт перевірки дотримання природного законодавства; припис № 3-1/902-1 від 09.03.2011 р.; протокол № 006996 від 03.03.2011 р. про адміністративне правопорушення; постанову № 006996/27 від 03.03.2011 р. про накладення адміністративного стягнення; претензію № 1-1/301 від 01.02.2012 р.; акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства за № 3-1/2239 від 03.06.2011р., направлення № 1336; акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства № 3-1/3795 від 15.09.2011 р.; припис № 3-1/2238 від 03.06.2011 р.; протокол № 008237 від 13.09.2011 р. про адміністративне правопорушення; постанову № 008237/66 від 15.09.2011 р. про накладення адміністративного стягнення; довідки № 529 від 30.112011 р. та № 52 від 08.02.2012 р. Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства; рішення № 42 від 29.09.2011 р. заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області; протоколи вимірювань показників складу та властивостей проб води № 46-06-11 від 08.06.2011 р., № 128-09-11 від 20.09.2011 р. та № 9-2-11 від 02.03.2011 р.; претензію № 1-1/603 від 22.02.2012 р.; розрахунки розміру відшкодування збитків, а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Розгляд справи, призначений вперше на 11:00 год. 20.06.2012 р., в порядку ст. 77 ГПК України, було відкладено до 10:15 год. 04.07.2012 р. та відповідно, до 10:15 год. 12.07.2012 р., з викладених у відповідних ухвалах суду підстав.

06.07.2012 р. Державна екологічна інспекція у Тернопільській області надала господарському суду Тернопільської області уточнення щодо одержувача коштів № 1-1/2710 від 05.07.2012р. (отримано та зареєстровано канцелярією суду 06.07.2012 р. за № 13480 (н)), згідно яких зазначає, що у відповідності до п. 28 ст. 4, ст. 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Відтак, просить стягнути з Чортківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства збитки, завдані порушенням природоохоронного законодавства в сумі 64010 грн., з яких: 19203 (30%) в доход спеціального фонду Державного бюджету України, 32005 (50%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Чортківської міської ради, 12802 (20%) в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.

В судовому засіданні 12.07.2012 р. представник відповідача надав додаткові письмові пояснення (отримано та зареєстровано канцелярією суду 12.07.2012 р.), згідно яких стверджує, що приписи № 31/2238 від 03.06.2011 р. та № 31/902-1 від 09.03.2011 р., винесені Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області Чортківським ВУВКГ не оскаржувались.

Даний факт також підтвердив присутній в судовому засіданні 12.07.2012 р. представник Державної екологічної інспекції у Тернопільській області згідно наданих суду пояснень за № 1-1/2551 від 11.07.2012 р. Окрім того, долучив до матеріалів справи Тимчасово погоджений скид (ТСП) речовин зі зворотними водами Чортківського ВУВКГ, затверджений начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області 18.04.2010 р.

В судовому засіданні 12.07.2012 р., в порядку ст. 77 ГПК України, оголошено перерву до 11:00 год. 16.07.2012 р., про що сторони належним чином повідомлені сторони та прокурор згідно розписки, повідомлення про вручення телеграми та витягів із журналів обліку факсограм та телеграм, відправлених господарським судом Тернопільської області 12.07.2012 р.

13.07.2012 р. Державна екологічна інспекція у Тернопільській області супровідним листом від 13.07.2012 р. (зареєстровано канцелярією суду за вх. № 12715) долучила до матеріалів справи копії наступних документів: акту перевірки від 31.05.2011 р.; актів відбору проб вод № 11 від 24.02.2011 р., № 153 від 13.09.2011 р. та № 58 від 31.05.2011 р.; протоколу № 007629 про адміністративне правопорушення від 31.05.2011 р.; постанови про накладення адміністративного стягнення № 007629/46 від 31.05.2011 р. та платіжного доручення № 348 від 03.06.2011 р.

В судове засідання 16.07.2012 року прокурор та представник Державної екологічної інспекції у Тернопільській області прибули, позовні вимоги вважають обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення з викладених у позовній заяві та запереченнях проти відзиву на позовну заяву № 1-1/2674 від 03.07.2012 р. підстав (отримано та зареєстровано канцелярією суду 04.07.2012 р. за вх. № 13393 (н)). Чортківська міська рада явки свого уповноваженого представника в судове засідання 16.07.2012 року не забезпечила, хоча про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України.

Представник відповідача в судове засідання 16.07.2012 р. прибув, позовні вимоги не визнає, вважаючи їх необґрунтованими та незаконними з підстав, викладених у відзиві на позов (отримано та зареєстровано канцелярією суду 20.06.2012 р. за вх. № 13030 (с)). Зазначає, що на даний час підприємницька діяльність Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства є збитковою, основним чинником чого є тарифи на послуги, які не відповідають дійсній собівартості продукції,- за період з 2010 року по 2012 р. різниця між фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими тарифами з урахуванням перерахунків за низькоякісні та не в повному обсязі надані послуги та фактичними витратами з надання послуг для населення (повна собівартість) становить 388 446 грн. та підлягає відшкодуванню. Заборгованість по податках і зборах, що контролюються ДПІ у Чортківському районі становить 403 304, 57 грн. Стверджує, що 55 % мереж водопостачання та 35 % мереж водовідведення, які перебувають на балансі відповідача перебувають у зношеному та аварійному стані, а здійснювати ремонтні роботи самостійно підприємство не в змозі. З метою усунення даних недоліків, Чортківською РДА затверджено районну програму "Питна вода Чортківщини" на 2011-2015 роки, якою, в тому числі, передбачено, реконструкцію очисних споруд та закупівлю нового обладнання, кошторисом у 22 800 грн. Однак, станом даний час на виконання даної програми жодних коштів не виділено. Окрім того, повідомляє, що в провадженні господарського суду Тернопільської області знаходиться ще одна справа за позовом Першого заступника прокурора Тернопільської області в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства про cтягнення збитків, заподіяних державі в результаті скиду забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій на суму 45609,64 грн. Вважає, що Державна екологічна інспекція не діє в інтересах держави, оскільки стягнення такої суми збитків призведе до неможливості проведення інших обов'язкових розрахунків, що, в свою чергу, призведе до нових порушень законодавства України. Окрім того, згідно долучених в судовому засіданні додаткових пояснень (отримано та зареєстровано канцелярією суду 16.07.2012 р. за вх. № 13747(н) зазначив, що рішення № 42 від 29.09.2011 р., винесене заступником головного державного інспектора з охорони навколишнього середовища у Тернопільській області Чортківським ВУВКГ не оскаржувалось, а рішення про відновлення діяльності відповідача в частині скиду забруднюючих речовин у р. Серет не приймалось.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях доводи та пояснення представників позивача, відповідача та прокурора, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:

В силу вимог п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Стаття 2 Господарського процесуального кодексу України, передбачає обов'язок господарського суду порушувати справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 у справі N 1-1/99 підставою для порушення справи у суді є заява, в якій прокурор обґрунтовує наявність порушення чи загрози порушення інтересів держави, зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, під яким відповідно до статей 6, 7, 143 Конституції України треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. З огляду на викладене, прокурор може бути представником сторони у справі коли цією стороною у справі є орган державної влади, в даному випадку саме Державна екологічна інспекція у Тернопільській області.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" № 1264-ХІІ від 25.06.1991р. (надалі Закон № 1264-ХІІ), державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать (п. б ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ ).

Окрім того, до їх компетенції, зокрема, належить і видача дозволів на захоронення (складування) відходів, викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, на спеціальне використання природних ресурсів відповідно до законодавства України є) обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів, впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних у результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (п. п. е, є, ж ч. 1 ст. 20 Закону № 1264-ХІІ).

Як вбачається із п. з ч. 1 ст. 40 Закону № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Ст. 15 Водного кодексу України передбачено, що до відання спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів в галузі управління і контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів належить здійснення державного контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

З 24 лютого 2011 року по 03 березня 2011 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лужецькою Світланою Федорівною, на підставі ст. 20 Закон № 1264-ХІІ, згідно направлення Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 341, проведено планову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Чортківським виробничим управлінням водопровідно -каналізаційного господарства, за результатами якої складено Акт.

Як вбачається із Акту, перевіркою встановлено, що Чортківське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства здійснювало свою діяльність із перевищенням встановлених дозволом на спеціальне водокористування Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області № УКР -1374 "А"/ТЕР нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин зворотними водами у р. Серет. Діяльність відповідача пов'язана із наданням послуг водопостачання, водовідведення та чистки стічних вод юридичним і фізичним особам. Міські очисні споруди біологічної очистки м. Чорткова розташовані в південно-східній частині м. Чорткова на правому березі р. Серет, а на даний час експлуатуються лише споруди комплексу механічної очистки. Аерофільтри і подальший ланцюг обробки стічних вод (вторинні відстійники, контактний резервуар тощо) не експлуатуються. Отже, стічні води від основної частини міста збираються системою каналізаційної мережі і транспортуються на каналізаційні насосні станції очисних споруд. В результаті стічні води скидаються з очисних споруд каналізації м. Чорткова з перевищенням нормативу гранично-допустимого скиду, про що свідчать результати аналізів проб стічних вод, відібраних відділом інструментального лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Тернопільській області. Спеціальний дозвіл на користування надрами в частині використання прісних підземних у Чортківського виробничого управління водопровідно -каналізаційного господарства відсутній.

Зазначене є порушенням вимог п. 3 ст. 44 Водного кодексу України, зокрема, в частині недотримання відповідачем встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин , а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 03.03.2011 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 006996 та 03.03.2011 р. винесено постанову № 006996/27 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 153 (сто п'ятдесят три) грн., який було утримано із зарплати головного інженера Чортківського ВУВКГ повністю 28.03.2011 р., згідно платіжного доручення № 150.

Також, 09.03.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього середовища Лужецькою С. Ф. винесено припис № 3-1/902-1, яким відповідача, з метою усунення виявлених недоліків, зобов'язано в строк до 20.03.2011 р. розробити план організаційно технічних заходів, до 10.08.2011 р. -отримати спеціальний дозвіл на користування надрами, до 15.04.2011 р. -розробити та представити в Державну екологічну інспекцію план організаційно -технічних заходів по виведенню каналізаційних споруд на режим нормативної очистки зворотних вод і затвердити в державному управлінні ОНПС у Тернопільській області проект ГДС забруднюючих речовин із зворотними водами в р. Серет, а також до 01.04.2011 р. -представити в Державну екологічну інспекцію акт введення в експлуатацію рибозахисного пристрою поверхневого водозабору і розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 р.

З метою контролю за виконанням відповідачем припису № 3-1/902-1, на підставі направлення на проведення позапланової перевірки № 794, державним інспектором з охорони навколишнього середовища Лужецькою С. Ф. 31.05.2012 р. проведено позапланову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства Чортківським виробничим управлінням водопровідно -каналізаційного господарства, за результатами проведення якої встановлено, що відповідачем розроблено проект гранично - допустимих скидів забруднюючих речовин з зворотними водами у водний об'єкт, який затверджений Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області 28.04.2011р., Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області видано Чортківському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства дозвіл на спеціальне водокористування за № УКР - 1374«А»/ТЕР з терміном дії від 28.04.2011р. до 28.04.2012 року. Разом, з тим, план організаційно -технічних заходів по виведенню каналізаційних очисних споруд на режим нормативної очистки зворотних вод Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства в Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області не представлено, що підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства, зареєстрованим Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 03.06.2011 р. за № 3-1/2239.

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 31.05.2011 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 007629 та 31.05.2011 р. винесено постанову № 007629/46 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 (сто) грн., який було утримано із зарплати головного інженера Чортківського ВУВКГ повністю 03.06.2011 р., згідно платіжного доручення № 348.

03.06.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього середовища Лужецькою С. Ф. винесено припис № 3-1/2238, яким відповідача, з метою усунення виявлених та невиправлених недоліків, зобов'язано в строк до 10.08.2011 р. розробити спеціальний дозвіл на користування надрами та до 25.06.2011 р. -повторно розробити та представити в Державну екологічну інспекцію план організаційно -технічних заходів по виведенню каналізаційних споруд на режим нормативної очистки зворотних вод.

Наступна позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Чортківським виробничим управлінням водопровідно -каналізаційного господарства, зокрема, в частині виконання підприємством приписів № 3-1/902-1 від 09.03.2011 р. та № 3-1/2238 від 03.06.2011 р. проведена з 13 вересня 2011 року по 14 вересня 2011 року старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лужецькою Світланою Федорівною, на підставі ст. 20 Закон № 1264-ХІІ, згідно направлення Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 1336, за результатами якої 15.09.2011 р. складено Акт № 3-1/3795.

Як вбачається із Акту, перевіркою встановлено, що Чортківське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства представило Державній екологічній інспекції у Тернопільській області план організаційно -технічних заходів по виведенню каналізаційних очисних споруд на режим нормативної очистки зворотних вод, однак не виконало п.1 припису № 3-1/2238, а саме не отримало в строк до 10.08.2011 р. спеціального дозволу на користування надрами, що в свою чергу є порушенням ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

По факту зафіксованого порушення природоохоронного законодавства 13.09.2011 р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 008237 та 15.09.2011 р. винесено постанову № 008237/66 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 260 (двісті шістдесят) грн., який був утриманий із зарплати головного інженера Чортківського ВУВКГ повністю 19.09.2011 р., згідно платіжного доручення № 571.

Відтак, розглянувши винесені старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області Лужецькою С.Ф. акти перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства від 03.03.2011р., 31.05.2011р., 14.09.2011р., приписи № 3-1/902-1 від 09.03.2011 р. та № 3-1/2238 від 03.06.2011 р., протоколи про адміністративні правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення, враховуючи, що організаційно-технічні заходи та заходи адміністративного реагування не привели до усунення виявлених порушень, рішенням заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища № 42 від 29.09.2011 р. тимчасово заборонено Чортківському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства, вул.Сонячна, 7, м.Чортків, Тернопільська область скид забруднюючих речовин із зворотними водами у р. Серет з перевищенням нормативу гранично - допустимого скиду з 29.09.2011 р., а також зобов'язано Директора Чортківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Вербицького І.І. вжити негайних реальних заходів щодо приведення скиду забруднюючих речовин із зворотними водами у р. Серет до нормативу гранично -допустимого скиду, розробити заходи щодо забезпечення ефективності роботи очисних споруд і доведення якісних показників до нормативу гранично -допустимого скиду, отримати спеціальний дозвіл на користування надрами в частині використання прісних підземних вод.

Згідно довідки № 529 від 30.11.2011 р., виданої Чортківськи виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства, обсяг відведених відповідачем стічних вод у р. Серет становить: 338511 м3 - за період з 01.01.2011 р. по 07.08.2011 р. та 149348 м3 - за період з 08.08.2011 р. по 22.11.2011 р.

Згідно довідки № 52 від 08.02.2012 р. Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства, обсяг відведених відповідачем стічних вод у р. Серет за 2011 р. становить 569300 м3. З огляду на те, що у відповідності до довідки № 529 від 30.11.2011 р. Чортківського ВУВКГ обсяг прийнятих очисними спорудами відповідача вод з 01.01.2011 р. по 22.11.2011 р. становить 487859 м3, відтак обсяг відведених відповідачем стічних вод у р. Серет за період з 23.11.2011 р. по 31.12.2011 р. становить 81 441 м3.

На основі відібраних 24.02.2011 р., 31.05.2011 р. та 13.09.2011 р. проб зворотних вод, відділом інструментально -лабораторного контролю Державної екологічної інспекції у Тернопільській області здійснено вимірювання показників складу та властивостей зворотних (стічних) вод, скинутих Чортківськи виробничим управлінням водопровідно -каналізаційного господарства у поверхневі води р. Серет та встановлено перевищення нормативів допустимих скидань забруднюючих речовин, зокрема:

- органічних речовин (БСК5) -141, 8 мг/л, 141,8 г/м3, при величині допустимої концентрації 30 мг/л, 30 г/м3;

- завислих речовин -63,95 мг/л, 63,95 г/м3, при величині допустимої концентрації 30 мг/л; 30 г/ м3;

- ХСК -400 мг/л, 400 г/м3, при величині допустимої концентрації 120 мг/л, 120 г/м3;

- омоній-іону -49,8 мг/л, 49,8 г/м3, при величині допустимої концентрації 6,41 мг/л, 6,41 г/м3;

- фосфатів -21,5 мг/л, 21,5 г/м3, при величині допустимої концентрації 5 мг/л, 5 г/м3;

- сухого залишку -1673 мг/л, 1673 г/ м3, при величині допустимої концентрації 1000 мг/л, 1000 г/ м3.

Дані обсяги фактичних показників вмісту забруднюючих речовин підтверджуються протоколами вимірювань № 9-2-11 від 02.03.2011 р., № 46-06-11 від 08.06.2011 р. та № 128-09-11 від 20.09.2011 р. Належним чином засвідчена копія Тимчасово погодженого скиду (ТСП) речовин зі зворотними водами Чортківського ВУВКГ, затвердженого начальником Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області 18.04.2010 р. знаходиться в матеріалах справи.

Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілої сторони. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.

Факти порушення природоохоронного законодавства відповідачем, а саме скид Чортківським виробничим управлінням водопровідно - каналізаційного господарства в р. Серет 569,3 тис. м.куб неочищених зворотних вод підтверджуються: актами відбору проб вод № 11 від 24.02.2011 р., № 58 від 31.05.2011 р. та № 153 від 13.09.2011 р.; протоколами вимірювань показників складу та властивостей проб вод № 9-2-11 від 02.03.2011 р., № 46-06-11 від 08.06.2011 р. та № 128-09-11 від 20.09.2011 р.; актами перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства від 03.03.2011р., 31.05.2011р., 14.09.2011р.; приписами № 3-1/902-1 від 09.03.2011 р. та № 3-1/2238 від 03.06.2011 р.; протоколами про адміністративне правопорушення № 00006996 від 03.03.2011 р., № 007629 від 31.05.2011 р. та № 008237 від 13.09.2011 р.; постановами про накладення адміністративного стягнення № 006996/7 від 03.03.2011 р., № 007629/46 від 31.05.2011 р. та № 008237/66 від 15.09.2011 р.; розрахунками розміру відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням нормативу ГДС Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства за періоди з 01.01.2011р. по 07.08.2011р. та, відповідно, за період з 08.08.2011 р. по 22.11.2011 р.; довідками Чортківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства № 529 від 30.11.2011 р. та № 52 від 08.02.2012р., тощо.

Відтак, у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням нормативу ГДС Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства, згідно яких сума збитків, що підлягає відшкодуванню в порядку ст.ст. 110,111 Водного кодексу України та ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", становить 64 010 грн., з яких: 58414 грн. -за період з 01.01.2011 р. по 07.08.2011 р.; 3 619 грн. -за період з 08.08.2011 р. по 22.11.2011 р. та 1977, 00 грн. -за період з 23.11.2011 р. по 31.12.2011 р.

Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Згідно зі ст. 95 Водного кодексу України, усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

П.3 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Стаття 49 Водного кодексу України визначає, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.

Статтями 35, 38, 39, 41 Водного кодексу України встановлені нормативи граничного допустимого скидання забруднених речовин.

За приписами ст. 110 Водного кодексу України, відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у забрудненні та засміченні вод; у порушенні режиму господарської діяльності у водоохоронних зонах та на землях водного фонду.

Як встановлено ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

На спірні правовідносини, пов'язані з нарахуванням позивачем збитків, завданих внаслідок скиду забруднюючих речовин відповідачем з перевищенням гранично -допустимих концентрацій за охоплений перевіркою період з 01.01.2011 р. по 31.12.2011р., поширюється дія чинної Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за № 767/16783 (далі -Методика № 389).

Згідно з п.п.2.1.2,2.2 Методики № 389, чинної протягом охопленого перевіркою періоду (з 01.01.2009р. по 31.12.2011р.), наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням ГДС вважаються скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню та скиди забруднюючих речовин внаслідок порушення регламенту санкціонованого скиду зворотних вод з перевищенням за окремими показниками нормативів ГДС регламенту. Факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом.

При визначенні наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами використовуються результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, або розрахункові методи (п.2.3 Методики № 389). Вимірювання, відбір та аналіз проб вод здійснюються відповідно до нормативних документів. Розряд останньої цифри результату вимірювань та останньої значущої цифри похибки вимірювань повинні відповідати один одному. При порівнянні результатів вимірювань концентрацій забруднюючих речовин із відповідними установленими нормативами ГДС значення похибок вимірювання не враховуються. З моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів.

У розділі ІІІ Методики № 389 вказано, що факт забруднення водного об'єкта встановлюється державними інспекторами за результатами перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю або на основі візуальних спостережень. При визначенні забруднення водного об'єкта забруднюючими речовинами у чистому вигляді у складі продукції, сировини та відходами можуть застосовуватися результати інструментально-лабораторних вимірювань лабораторій, які атестовані на право проведення відповідних інструментально-лабораторних вимірювань, а також розрахункові методи, методи експертних оцінок та аерофотозйомки.

Відповідно до п.5.1. Методики № 389, розрахунок маси наднормативного скиду забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами внаслідок перевищення встановленого нормативу ГДС здійснюється за формулою:

Мі = (Сіф - Сід) * Qіф * t * 10-6, де

Мі -маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т;

Сіф - середня фактична концентрація i-ї забруднюючої речовини у зворотних водах, г/куб.м;

Сід - дозволена для скиду концентрація і-ї забруднюючої речовини, визначена при затвердженні ГДС, г/куб.м;

Qіф - фактичні витрати зворотних вод, куб.м/год;

t - тривалість скидання зворотних вод з порушенням нормативів ГДС, год;

10-6 - коефіцієнт перерахування маси забруднюючих речовин.

Відповідно до п. 7. 1. Методики № 389 розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, грн, здійснюється за формулою:

З = Ккат * Кр * Кз * [(Мil * (гама)il) + (Мі2 * (гама)і2) + ... (Міm * (гама)im)], де

Ккат -коефіцієнт, що враховує категорію водного об'єкта, який визначається згідно з додатком 2;

Кр -регіональний коефіцієнт дефіцитності водних ресурсів поверхневих вод, який визначається згідно з додатком 3;

Кз = 1,5 -коефіцієнт ураженості водної екосистеми;

m -кількість забруднюючих речовин у зворотних водах;

Мі -маса наднормативного скиду i-ї забруднюючої речовини у водний об'єкт зі зворотними водами, т;

(гама)і - питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів, віднесений до 1 тонни умовної забруднюючої речовини, грн/т, який визначається за формулою:

(гама)і = (гама) * Аі , де

(гама) - проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у поточному році, грн/т, який визначається за формулою:

(гама) = (гама)п * І/100, де

(гама)п -проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів у попередньому році, грн/т;

I -індекс інфляції (індекс споживчих цін), середньорічний по Україні за попередній рік, %;

Аі -безрозмірний показник відносної небезпечності i-ї забруднюючої речовини, який визначається із співвідношення за формулою:

Аі = 1/ГДКі, де

ГДКі - безрозмірна величина, чисельно рівна ГДК і забруднюючої речовини у воді водного об'єкта відповідної категорії.

Для речовин, за якими відсутня величина граничнодопустимої концентрації, показник відносної небезпечності Аі приймається рівним 500, а при ГДК "відсутність" - 10000.

Проіндексований питомий економічний збиток від забруднення водних ресурсів ((гама)) у 2011 році становить 766,96 грн/т.

Згідно додатку № 2 до Методики № 389 значення коефіцієнта - Ккат для поверхневих вод питного водокористування становить 1, 4.

Додатком № 4 до Методики № 389 значення регіонального коефіцієнта дефіцитності водних ресурсів поверхневих вод (Кр) для Тернопільської області становить 1, 07.

Як вбачається із розрахунків розміру відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням нормативу ГДС Чортківським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства за періоди з 01.01.2011 р. по 07.08.2011р., з 08.08.2011 р. по 22.11.2011 р. та, відповідно, з 23.11.2011 р. по 31.12.2011 р., проведені Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 389 від 20.07.2009 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 р. за №767/16783 сума збитків, завданих водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевещенням встановленого нормативу становить 64 010 грн., в тому числі: 58414 грн. -за період з 01.01.2011 р. по 07.08.2011 р., 3 619 грн. -за період з 08.08.2011 р. по 22.11.2011 р. та 1 977 грн. -за період з 23.11.2011 р. по 31.12.2011 р., які відповідно до ст.ст.110,111 Водного кодексу України та ст.ст.68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідач повинен відшкодувати.

Оцінивши наведений позивачем розрахунок та викладені вище положення Методики № 389, враховуючи характер скоєного відповідачем правопорушення (здійснення скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням допустимого нормативу ГДС), що встановлені проведеними перевірками та використані в розрахунку показники, господарський суд вважає правомірним застосування позивачем зазначених вище формул Методики та правильність проведеного ним розрахунку.

В силу статей 32, 33, 43, 82 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, коли кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а суд, оцінивши подані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, повинен прийняти рішення за результатами оцінки усіх доказів.

Відповідачем не спростовано належними доказами встановлені перевіркою обставини порушення вимог природоохоронного законодавства та здійснений позивачем розрахунок збитків, як і не надано будь -яких доказів, які б свідчили про відшкодування ним збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Разом з тим, згідно поданого суду відзиву на позовну заяву, заперечення законності позовних вимог відносно Чортківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства ґрунтуються виключно на важкому матеріальному становищі підприємства та неможливості сплатити суму нарахованих збитків в добровільному порядку.

Окрім того, згідно письмових пояснень Чортківського ВУВКГ, які знаходяться в матеріалах справи, відповідач зазначив, що приписи № 31/2238 від 03.06.2011 р., № 31/902-1 від 09.03.2011 р. та рішення № 42 від 29.09.2011 р., винесені Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, відповідачем не оскаржувались, рішення про відновлення діяльності відповідача в частині скиду забруднюючих речовин не приймалось, скид забруднюючих речовин з перевищенням гранично допустимих концентрацій здійснювався протягом усього 2011 року (довідка Чортківського ВУВКГ № 52 від 08.02.2012 р.), всупереч прийнятого 29.09.2011 р. Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області рішення про його тимчасову заборону (зупинення), що фактично свідчить про відсутність з боку підприємства заперечень на встановлені проведеними перевірками фактів порушення природоохоронного законодавства, а відсутність коштів не є підставою для звільнення від відповідальності.

Як передбачає ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Виходячи зі змісту ст. 1166 Цивільного кодексу України, підставою цивільно-правової (господарсько-правової) відповідальності за заподіяння шкоди, в тому числі внаслідок порушення водного законодавства, є склад цивільного (господарського) правопорушення, яке включає в себе протиправну поведінку заподіювача шкоди, наявність негативних наслідків (шкоди), причиновий зв'язок між протиправною поведінкою та наслідками, а також вину правопорушника.

Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування завданої шкоди.

Згідно з вимогами ст. 68 Закону № 1264-ХІІ, відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (ч.4 ст.68 Закону). Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч.1 ст. 69 Закону).

Згідно п. 6 ч.3 ст. 110 Водного Кодексу України, відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

У відповідності до ст. 68 Закону № 1264-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Враховуючи вищенаведене, з огляду на порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства та відсутність в матеріалах справи доказів відшкодування заподіяної шкоди або відсутності вини відповідача в спричиненні шкоди, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з Чортківського виробничого управління водопровідно -каналізаційного господарства, вул. Сонячна, 7, м. Чортків, Тернопільська область 64 010 (шістдесят чотири тисячі десять) грн. 00 коп. збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням нормативу гранично допустимих концентрацій. Позовні вимоги являються обґрунтованими і підлягають до задоволення в повному обсязі.

Поряд з цим, вирішуючи питання щодо розміру збитків, що підлягають стягненню в межах даної господарської справи відповідно до заявлених вимог, суд враховує наступне.

Відповідно до ст.47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема: б)частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Пунктом 7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

П. 28 статті 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 № 4282-VI, який набрав чинності 01.01.2012 р.( надалі Закон № 4282-VI), чинного на момент винесення судом рішення, встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Статтею 11 Закон № 4282-VI установлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є: 1) надходження до спеціального фонду місцевих бюджетів, що визначені частиною другою статті 69 Бюджетного кодексу України.

В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000р. №131 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідач доказів добровільного погашення заподіяних державі збитків суду не надав, суд визнає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 64 010 грн. збитків, з яких: 19203 грн. (30%) підлягає до зарахування в доход спеціального фонду Державного бюджету України, 32005 грн. (50%) -в доход спеціального фонду місцевого бюджету Чортківської міської ради та 12802 грн. (20%) -в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 20, 22, 29, 33, 35, 43, 44, 49, 82, 83, 84, 85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства, вул. Сонячна, 7, м. Чортків, Тернопільська область (ідентифікаційний код 03353851)

19 203 (дев'ятнадцять тисяч двісті три) грн. 00 коп. збитків в доход спеціального фонду Державного бюджету України; 32 005 (тридцять дві тисячі п'ять) грн. 00 коп. збитків в доход спеціального фонду місцевого бюджету Чортківської міської ради Тернопільської області та 12 802 (дванадцять вісімсот дві) грн. 00 коп. збитків в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.

3. Стягнути з Чортківського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства, вул. Сонячна, 7, м. Чортків, Тернопільська область (ідентифікаційний код 03353851) в доход Державного бюджету України на рахунок 3127206783002, одержувач УДКСУ у м. Тернополі 22030001, код одержувача 37977726, МФО 838012, призначення платежу: "Судовий збір - 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.

4. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

5. Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

6. Сторони та прокурор вправі подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення, через місцевий господарський суд.

Суддя І.М. Гирила