Постанова № 25404595, 11.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.07.2012
Номер справи
2а-7510/12/2670
Номер документу
25404595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

11 липня 2012 року 12:41 № 2а-7510/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., за участю секретаря судового засідання Мосійчук І.М. та представників: позивача -Скопича Ю.В., відповідача - Прокопчука О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової службипро скасування податкових повідомлень-рішень від 31 січня 2012 року № 0000011500, № 0000021500, № 0000031500, № 0000041500, № 0000051500, № 0000061500, № 0000071500, № 0000081500, -На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 липня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

31 травня 2012 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі -ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України») з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень від 31 січня 2012 року № 0000011500, № 0000021500, № 0000031500, № 0000041500, № 0000051500, № 0000061500, № 0000071500, № 0000081500.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 червня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та адміністративну справу № 2а-7510/12/2670 призначено до судового розгляду на 20 червня 2012 року.

20 червня 2012 року в судовому засіданні протокольною ухвалою замінено неналежного відповідача -Карлівську міжрайонну державну податкову інспекцію на належного відповідача - Карлівську міжрайонну державну податкову інспекцію Полтавської області Державної податкової служби.

В судовому засіданні 20 червня 2012 року оголошувалась перерва до 11 липня 2012 року.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(ідентифікаційний код 30019775) зареєстрована Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 28 серпня 1998 року (Свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 011618). Вказана дочірня компанія розташована за адресою: 04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28.

До видів діяльності ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України»за КВЕД відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відноситься, зокрема, 11.10.2 Добування природного газу, 11.10.1 Добування нафти.

На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та відповідно до наказу Карлівської МДПІ від 12.12.2011 року № 1026, Машівським відділенням Карлівської МДПІ проведено позапланову невиїзну документальну перевірку платника рентної плати за природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні та плати за користування надрами для видобування корисних копалин Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(код ЄДРПОУ 30019775).

Перевірка проводилася з питань дотримання визначених Податковим кодексом України граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за жовтень 2010 року, листопад 2010 року, грудень 2010 року, січень 2011 року, лютий 2011 року, березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року, червень 2011 року, серпень 2011 року, вересень 2011 року по коду бюджетної класифікації 170102, газовий конденсат, що видобувається в Україні за грудень 2010 року, січень 2011 року, лютий 2011 року, березень 2011 року, квітень 2011 року, травень 2011 року, червень 2011 року, серпень 2011 року, вересень 2011 року, жовтень 2011 року по коду бюджетної класифікації 170103 та з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 та 3 квартали 2011 року по коду бюджетної класифікації 130301.

Позапланова невиїзна документальна перевірка проводилась з 27 грудня 2011 року по 11 січня 2012 року.

За результатами вказаної перевірки складено Акт № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року про результати позапланової невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету.

За результатами перевірки, Машівським відділенням Карлівської МДПІ встановлено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань по рентній платі за природний газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні та платі за користування надрами для видобування корисних копалин.

По рентній платі за видобутий природний газ несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань рахується на загальну суму 4 960 626,95 грн. за жовтень 2010 р., листопад 2010 р., грудень 2010 р., січень 2011 р., лютий 2011 р., березень 2011 р., квітень 2011 р., травень 2011 р., червень 2011 р., серпень 2011 р., вересень 2011 р., жовтень 2011 р., чим порушено пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат»(із змінами та доповненнями) за 2010 рік та порушено п. 260.7 статті 260 розділу X Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 р. (із змінами та доповненнями) за 2011 рік.

По рентній платі за видобутий газовий конденсат несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань рахується на загальну суму 5 894 829,42 за грудень 2010 р., січень 2011 р., лютий 2011 р., березень 2011 р., квітень 2011 р., травень 2011 р., червень 2011 р., серпень 2011 р., вересень 2011 р., жовтень 2011 р., чим порушено пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256 «Про затвердження Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат»(із змінами та доповненнями) за 2010 рік та порушено п. 260.7 статті 260 розділу X Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 р. (із змінами та доповненнями) за 2011 рік.

По платі за користування надрами для видобування корисних копалин несвоєчасна сплата узгоджених податкових зобов'язань рахується на загальну суму 6 967 155,77 грн. за 2 квартал 2011 р. та 3 квартал 2011 р., чим порушено п. 263.12 статті 263 розділу XI Податкового кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 р. (із змінами та доповненнями).

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000011500, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 59 календарних днів граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в розмірі 3 062 153 грн. 35 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 612 430 грн. 67 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000021500, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в розмірі 1 744 886 грн. 20 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 174 488 грн. 62 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000031500, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 59 календарних днів граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 3 717 219 грн. 30 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 743 443 грн. 86 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000041500, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 29 календарних днів граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 2 120 235 грн. 20 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 212 023 грн. 52 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000051500, яким на підставі п. 7 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 1 календарний день граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в розмірі 153 587 грн. 55 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у сумі 4 грн. 00 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000061500, яким на підставі п. 7 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 1 календарний день граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні в розмірі 57 374 грн. 86 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у сумі 4 грн. 00 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000071500, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 67 календарних днів граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 3 536 092 грн. 70 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 707 218 грн. 54 коп.

31 січня 2012 року Карлівська МДПІ, на підставі Акта перевірки № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, прийняла податкове повідомлення-рішення за формою «Ш»№ 0000081500, яким на підставі статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, за затримку на 4 календарних дня граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в розмірі 3 431 063 грн. 10 коп. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 343 106 грн. 31 коп.

Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржені позивачем в адміністративному порядку до ДПС у Полтавській області, яка своїм рішенням від 06 березня 2012 року № 496/10/10-215 скасувала податкове повідомлення-рішення Карлівської МДПІ від 31.01.2012 року № 0000041500 в частині застосування штрафної санкції в розмірі 1 814,32 грн., в іншій частині (210 209,2 грн. застосовної штрафної санкції) зазначене податкове повідомлення-рішення Карлівської МДПІ від 31.01.2012 р. № 0000041500 залишила без змін, а скаргу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в цій частині -без задоволення; скасувала податкове повідомлення-рішення Карлівської МДПІ від 31.01.2012 року № 0000021500 в частині застосування штрафної санкції в розмірі 864,84 грн., в іншій частині (173 623,78 грн. застосовної штрафної санкції) зазначене податкове повідомлення-рішення Карлівської МДПІ від 31.01.2012 р. № 0000021500 залишила без змін, а скаргу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в цій частині -без задоволення; податкові повідомлення-рішення Карлівської МДПІ від 31.01.2012 року № 0000081500, № 0000071500, № 0000061500, № 0000051500, № 0000031500 та № 0000011500 залишила без змін, а скаргу ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в цій частині -без задоволення.

Позивач не погоджується з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та зазначає, що між ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та Карлівською МДПІ укладено договори № 6 від 29.04.2011 р., № 5 від 29.04.2011 р. про розстрочення грошових зобов'язань у сумі 2 154 338,68 грн., 1 806 911,05 грн. відповідно.

Таким чином, на думку позивача, з моменту укладання вказаних договорів про розстрочення грошових зобов'язань в сумах 2 154 338,68 грн. та 1 806 911,05 грн., до грошових зобов'язань застосовуються договірні правовідносини, а не норми Податкового кодексу України.

Умови договорів № 6 від 29.04.2011 р., № 5 від 29.04.2011 р. не передбачають сплату штрафних санкцій при порушенні строків сплати розстрочених грошових зобов'язань.

А отже, позивач вважає, що підстав для нарахування штрафних санкцій на підставі статті 126 Податкового кодексу України за порушення строків сплати розстрочених грошових зобов'язань згідно договорів про розстрочення грошових зобов'язань у податкового органу відсутні.

В своєму позові позивач просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 31 січня 2012 року № 0000011500, № 0000021500, № 0000031500, № 0000041500, № 0000051500, № 0000061500, № 0000071500, № 0000081500.

Карлівська МДПІ Полтавської області ДПС подала заперечення на позов, в яких зазначає, що відповідно до п. 1.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДПС України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 року № 276, зареєстрованої у Мінюсті України 02.08.2005 року за № 843/11123, проведення операцій в особових рахунках платників податків здійснюється в хронологічному порядку. У зв'язку з цим, погашення податкового боргу платника здійснюється послідовно за датою його виникнення.

Пунктом 87.9 статті 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напрямку сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється.

Таким чином, п. 87.9 ст. 87 ПК України має імперативний характер і зобов'язує податковий орган зобов'язання, що сплачує платник податків згідно поданих розрахунків, зараховувати в рахунок погашення наявного податкового боргу. Крім того, дана норма права забороняє платникам податків сплачувати задекларовані податкові зобов'язання, попередньо непогасивши наявний податковий борг.

Крім того, відповідно до п. 100.2 статті 100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.

Отже, на думку відповідача, позивач, звернувшись до податкового органу із заявою про розстрочення грошового зобов'язання фактично узгодив суму даного зобов'язання.

Також відповідач вважає, що нормативно необґрунтованим є твердження позивача про те, що договір про розстрочення грошових зобов'язань є адміністративним договором та не може бути розірваний у односторонньому порядку податковим органом і що до даного договору не можуть застосовуватися вимоги ПК України.

Однак, позивач порушив умови погашення розстроченого податкового зобов'язання (податкового боргу), а також мав податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення договорів розстрочки, надані розстрочки (відповідно рішень ДПА у Полтавській області від 29.04.2011 року № 38, 39) розірвані на підставі рішень ДПА у Полтавській області від 12.10.2011 року № 38/с, № 39/с, право на розірвання яких передбачено пунктами 4.2 договорів від 29.04.2011 року № 5 та № 6.

Також в силу п. 4.3 договорів від 29.04.2011 року № 5 та № 6 орган державної податкової служби зобов'язаний від дня, наступного за днем розірвання договору (після прийняття відповідного рішення про скасування розстрочення) на розстрочені суми грошового зобов'язання, що залишилися несплаченими, нараховувати пеню та штраф у розмірах, передбачених ПК України.

Отже, право органу державної податкової служби нараховувати штраф згідно ПК України передбачено умовами договорів, які підписані представником позивача без зауважень та заперечень.

Відповідно до п. 5.3 договорів від 29.04.2011 року № 5 і № 6 платник податків зобов'язаний від дня дострокового розірвання договору (після прийняття відповідного рішення про скасування розстрочення) сплатити невнесену суму розстроченого грошового зобов'язання та суму процентів нарахованих за фактичний строк користування розстроченням.

Викладене, не думку відповідача, свідчить, що штрафні (фінансові) санкції, застосовані до позивача правомірно та в порядку, визначеному чинним законодавством у зв'язку з несвоєчасною сплатою ним самостійно визначених податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ, газовий конденсат та плати за користування надрами.

В своїх запереченнях відповідач просить суд у задоволенні позову ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»відмовити.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд не погоджується з позовними вимогами ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», виходячи з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), Податкового кодексу України (далі - ПК України), Кодексу України про надра, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (чинного до 01.01.2011 року) (далі -Закон № 2181-III), Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 256 (дана постанова врегульовувала порядок справляння рентних платежів у період до набрання чинності Податковим кодексом України) (далі -Порядок), Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року № 1036, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1431/18726 (далі -Порядок-1), Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2005 року за № 843/11123 (далі -Інструкція).

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним.

Пунктом першим частини другої статті 28 Кодексу України про надра визначено, що плата за користування надрами справляється у вигляді плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Крім того, за видобуток нафти, природного газу і газового конденсату справляється рентна плата (ч. 3 ст. 28 Кодексу України про надра).

Плата за користування надрами та рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат встановлюються Податковим кодексом України (ч. 5 ст. 28 Кодексу України про надра).

Пунктом 260.1 статті 260 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Розмір податкового зобов'язання з рентної плати обчислюється платником як добуток обсягу видобутої ним вуглеводневої сировини, встановлених статтею 258 цього Кодексу ставок рентної плати та коригуючого коефіцієнта, який у кожному податковому (звітному) періоді розраховується відповідно до статті 259 цього Кодексу (п. 260.2 статті 260 ПК України).

Платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (п. 260.3 статті 260 ПК України).

Згідно з пунктом 260.5 статті 260 Податкового кодексу України платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Оскільки перевірка проводилася з питань дотримання визначених Податковим кодексом України граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за жовтень 2010 року, листопад 2010 року, грудень 2010 року, з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні за грудень 2010 року, до спірних правовідносин були застосовані приписи Закону № 2181-III.

Приписами підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-III визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Вказана норма знайшла своє відображення і в пункті 57.1 Податкового кодексу України, в якому визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 260.7 статті 260 Податкового кодексу України визначено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Підпунктом 263.1.1 п. 263.1 ст. 263 Податкового кодексу України визначено, що платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Згідно з підпунктом 263.11.1 пункту 263.11 статті 263 ПК України платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта (пп. 263.11.3 п. 263.11 ст. 263 ПК України).

Відповідно до пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Порядок обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 256.

Згідно з п. п. 5, 6 і 7 Порядку платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати (далі - податковий розрахунок), у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою ДПА.

У разі самостійного виявлення платником помилок у показниках поданого органу державної податкової служби податкового розрахунку сума податкового зобов'язання, визначена у такому податковому розрахунку, може бути уточненою платником самостійно у порядку, визначеному Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Податковий розрахунок подається платником починаючи з календарного місяця, що настає за місяцем, у якому такий платник отримав дозвіл на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки або експлуатації об'єкта відповідно до Порядку видачі дозволів Державним комітетом з нагляду за охороною праці та його територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 р. N 1631 (Офіційний вісник України, 2003 р., N 42, ст. 2222; 2004 р., N 10, ст. 617).

Платник протягом 20 календарних днів після закінчення звітного (податкового) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів (обов'язкових платежів) у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п. 9 Порядку відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України сум податкових зобов'язань з рентної плати та своєчасність подання податкового розрахунку органам державної податкової служби несуть платники відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 1.6 Інструкції проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку.

В зв'язку з цим, погашення податкового боргу платника здійснюється послідовно за датою його виникнення.

Окрім цього, пунктом 87.9 статті 87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, пункт 87.9 статті 87 ПК України має імперативний характер і зобов'язує податковий орган зобов'язання, що сплачує платник податків згідно поданих розрахунків, зараховувати в рахунок погашення наявного податкового боргу. Крім того, дана норма права забороняє платникам податків сплачувати задекларовані податкові зобов'язання попередньо непогасивши наявний податковий борг.

Згідно з пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

В ході дослідження матеріалів справи судом встановлено, що позивачем в порушення вимог пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III, п. 260.7 ст. 260 та п. 263.12 ст. 263 ПК України несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 4 960 626,95 грн., рентної плати за газовий конденсат у розмірі 5 894 829,42 грн. та плати за користування надрами на суму 6 967 155,77 грн., а саме:

- узгоджені зобов'язання по рентній платі за природний газ, в т.ч.:

- зобов'язання за жовтень 2010 року нараховане відповідно до розрахунку від 22.11.2010 року № 7179 у розмірі 1 720 831,21 грн. по терміну сплати 30.11.2010 року, з яких 1 687 270,51 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за жовтень по розрахунку від 22.11.2010 року № 7179 у розмірі 33 560,70 грн. сплачено із затримкою 6 календарних днів - 06.12.2010 року, платіжне доручення № 3868;

- зобов'язання за листопад 2010 року нараховане відповідно до розрахунку від 16.12.2010 року № 7344 у розмірі 4 109 849,72 грн. по терміну сплати 30.12.2010 року, з яких 4 076 237,67 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за листопад по розрахунку від 16.12.2010 року № 7344 у розмірі 33 612,05 грн. сплачено із затримкою 11 календарних днів - 10.01.2011, платіжне доручення № 76;

- зобов'язання за грудень 2010 року нараховане відповідно до розрахунку від 14.01.2011 року № 8053 у розмірі 1 774 822,68 грн. по терміну сплати 30.01.2011 року, з яких 1 702 721,26 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за грудень по розрахунку від 14.01.2011 року № 8053 у розмірі 72 101,42 грн. сплачено із затримкою 30 календарних днів - 01.03.2011 року, платіжне доручення № 23141;

- зобов'язання за січень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 21.02.2011 року № 9000636298, № 9000638234, № 9000636334 на загальну суму 1 805 912,69 грн. по терміну сплати 02.03.2011 року, з яких 1 733 278,51 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за січень по розрахунках від 21.02.2011 року у розмірі 72 634,18 грн. сплачено із затримкою 2 календарних дні - 04.03.2011 року, платіжне доручення № 294;

- зобов'язання за лютий 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 16.03.2011 року № 9000977416, № 9000977407, № 9000977417 на загальну суму 1 640 012,56 грн. по терміну сплати 30.03.2011 року, з яких 1 639 753,40 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за лютий по розрахунках від 16.03.2011 року у розмірі 259,16 грн. сплачено із затримкою 1 календарний день - 31.03.2011 року, платіжне доручення № 400;

- зобов'язання за квітень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 16.05.2011 року № 9003193198, № 9003193509, № 9003193510 на загальну суму 355 677,75 грн. по терміну сплати 30.05.2011 року, з яких 1 720 673,08 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за квітень по розрахунках від 16.05.2011 року у розмірі 8 592,73 грн. сплачено із затримкою 31 календарний день - 30.06.2011 року, платіжне доручення № 1314;

- зобов'язання за травень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 17.06.2011 року № 9004055869, № 9004055878, № 9004057016 на загальну суму 1 746 793,26 грн. по терміну сплати 30.06.2011 року, з яких 1 738 134,85 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за травень по розрахунках від 17.06.2011 року у розмірі 8 658,41 грн. сплачено із затримкою 25 календарних днів - 25.07.2011 року, платіжне доручення № 118;

- зобов'язання за червень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 13.07.2011 року № 9004640156, № 9004641052, № 9004641053 на загальну суму 1 673 335,23 грн. по терміну сплати 30.07.2011 року, з яких 1 664 623,68 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за червень по розрахунках від 13.07.2011 року у розмірі 8 711,55 грн. сплачено із затримкою 32 календарних дні - 31.08.2011 року, платіжне доручення № 45;

- зобов'язання за серпень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.09.2011 року № 9007422221 в розмірі 1 344 267,14 грн. по терміну сплати 30.09.2011 року сплачено із затримкою 59 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202197;

- зобов'язання за серпень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.09.2011 року № 9007428972 в розмірі 343 214,04 грн. по терміну сплати 30.09.2011 року, які сплачені із затримкою 59 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202197 (сума 143 489,02 грн.) та платіжне доручення № 202180 (сума 199 725,02 грн.);

- зобов'язання за серпень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.09.2011 року № 9007428978 в розмірі 10 777,34 грн. по терміну сплати 30.09.2011 року сплачено із затримкою 59 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202180;

- зобов'язання за вересень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 13.10.2011 року № 9008479739, № 9008479741, № 9008491956 на загальну суму 1 309 399,67 грн. по терміну сплати 30.10.2011 року сплачено із затримкою 29 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202180;

- зобов'язання за жовтень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 15.11.2011 року № 9011058261 у розмірі 2 638 146,58 грн. по терміну сплати 30.11.2011 року, з яких 2 632 031,11 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за жовтень по розрахунку від 15.11.2011 року № 9011058261 у розмірі 6 115,47 грн. сплачено із затримкою 28 календарних днів - 28.12.2011 року (уточнюючий податковий розрахунок від 28.12.2011 року № 9012993467 зменшено зобов'язання на суму «-9 296 004,73 грн.»).

- узгоджені зобов'язання по рентній платі за газовий конденсат, в т.ч.:

- зобов'язання за грудень 2010 року нараховане відповідно до розрахунку від 14.01.2011 року № 8053 у розмірі 1 228 161,50 грн. по терміну сплати 30.01.2011 року, з яких 1 214 785,36 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за грудень по розрахунку від 14.01.2011 року № 8053 у розмірі 13 376,14 грн. сплачено із затримкою 29 календарних днів - 28.02.2011 року, платіжне доручення № 21706;

- зобов'язання за січень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 21.02.2011 року № 9000636298, № 9000638234, № 9000636334 на загальну суму 1 883 684,74 грн. по терміну сплати 02.03.2011 року, з яких 1 870 213,17 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за січень по розрахунках від 21.02.2011 року у розмірі 13 471,57 грн. сплачено із затримкою 1 календарний день - 03.03.2011 року, платіжне доручення № 25523;

- зобов'язання за лютий 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 16.03.2011 року № 9000977416, № 9000977407, № 9000977417 на загальну суму 1 810 929,53 грн. по терміну сплати 30.03.2011 року, з яких 1 797 457,69 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за лютий по розрахунках від 16.03.2011 року у розмірі 13 471,57 грн. сплачено із затримкою 56 календарних днів - 25.05.2011 року, платіжне доручення № 1002;

- зобов'язання за квітень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 16.05.2011 року № 9003193198, № 9003193509, № 9003193510 на загальну суму 2 186 564,05 грн. по терміну сплати 30.05.2011 року, з яких 2 169 508,47 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за квітень по розрахунках від 16.05.2011 року у розмірі 17 055,8 грн. сплачено із затримкою 31 календарний день - 30.06.2011 року, платіжне доручення № 1796;

- зобов'язання за травень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 17.06.2011 року № 9004055869, № 9004055878, № 9004057016 на загальну суму 2 040 911,57 грн. по терміну сплати 30.06.2011 року, з яких 2 022 758,34 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за травень по розрахунках від 17.06.2011 року у розмірі 18 153,23 грн. сплачено із затримкою 25 календарних днів - 25.07.2011 року, платіжне доручення № 242;

- зобов'язання за червень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 13.07.2011 року № 9004640156, № 9004641052 на загальну суму 2 015 304,13 грн. по терміну сплати 30.07.2011 року, з яких 1 998 000,49 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за червень по розрахунках від 13.07.2011 року у розмірі 17 303,64 грн. сплачено із затримкою 32 календарних дні - 31.08.2011 року, платіжне доручення № 46;

- зобов'язання за серпень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.09.2011 року № 9007422221 в розмірі 1 797 382,73 грн. по терміну сплати 30.09.2011 року сплачено із затримкою 59 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202188 (1 379 232,00 грн.) та платіжне доручення № 202190 (418 150,73 грн.);

- зобов'язання за серпень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.09.2011 року № 9007428972 в розмірі 286 780,92 грн. по терміну сплати 30.09.2011 року сплачене із затримкою 59 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202190;

- зобов'язання за вересень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.10.2011 року № 9008479741 на загальну суму 271 142,34 грн. по терміну сплати 30.10.2011 року сплачено із затримкою 29 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202190 (32 814,94 грн.) та платіжне доручення № 202193 (238 327,40 грн.);

- зобов'язання за вересень 2011 року нараховане відповідно до розрахунку від 13.10.2011 року № 9008491956 на загальну суму 1 816 653,69 грн. по терміну сплати 30.10.2011 року сплачено із затримкою 29 календарних днів - 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202190;

- зобов'язання за жовтень 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 15.11.2011 року № 9011052374, № 9011054650 та № 9011058261 на загальну суму 2 141 936,93 грн. по терміну сплати 30.11.2011 року, з яких 2 127 650,92 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за жовтень по розрахунках від 15.11.2011 року у розмірі 14 286,01 грн. сплачено із затримкою 8 календарних днів - 08.12.2011 року, платіжне доручення № 211139.

- узгоджені зобов'язання по платі за користування надрами, в т.ч.;

- зобов'язання за 2-й квартал 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 21.07.2011 року № 9005163094, № 9005163113 та № 9005163839 у загальному розмірі 3 536 092,70 грн. по терміну сплати 19.08.2011 року сплачено із затримкою 67 календарних днів - 25.10.2011 року, платіжне доручення № 10052;

- зобов'язання за 3-й квартал 2011 року нараховане відповідно до розрахунків від 19.10.2011 року № 9008917655, № 9008917675 і № 9008918636 у загальному розмірі 3 433 766,01 грн. по терміну сплати 19.11.2011 року, з яких 2 702,94 грн. зараховано в погашення боргу за рахунок наявної переплати, решта суми зобов'язання за 3-й квартал 2011 року по розрахунках від 19.10.2011 року у розмірі 3 431 063,07 грн. сплачено із затримкою 4 календарних дні - 23.11.2011 року, платіжне доручення № 185.

Окрім цього встановлено, що позивач 20 квітня 2011 року відповідно до ст. 100 ПК України звернувся до Карлівської МДПІ із заявою про розстрочення податкових зобов'язань за березень 2011 року терміном на 8 календарних місяців по наступних податкових зобов'язаннях:

- рентна плата за природний газ - 1 806 951,89 грн.;

- рентна плата за газовий конденсат - 2 154 338,68 грн.

Підприємством самостійно надано графік сплати розстрочених сум на протязі 2011 року.

Відповідно п. 2.1 Порядку-1, Карлівська МДПІ направила заяву-звернення позивача для розгляду до ДПА у Полтавській області.

В межах повноважень, ДПА у Полтавській області прийнято рішення від 29 квітня 2011 року № 38 на розстрочення рентної плати за природний газ в сумі 1 806 951,89 грн. та рішення від 29 квітня 2011 року № 39 на розстрочення рентної плати за газовий конденсат в сумі 2 154 338,68 грн.

Карлівською МДПІ, на підставі вказаних рішень про розстрочення грошових зобов'язань, 29 квітня 2011 року з позивачем укладені договори про розстрочення грошових зобов'язань № 5 та № 6.

Щодо несвоєчасної сплати розстрочених зобов'язань по рентній платі за природний газ за березень 2011 року.

На узгоджене податкове зобов'язання по рентній платі за природний газ в сумі 1 806 951,89 грн., самостійно нарахованого позивачем відповідно розрахунку за березень від 14.04.2011 року № 9001891553, № 9001891558, № 9001891556 по терміну сплати 30.04.2011 року, рішенням ДПА у Полтавській області № 38 від 29.04.2011 року по договору № 5 від 29.04.2011 року позивачу надано розстрочку на суму 1 806 911,05 грн. Надана розстрочка у сумі - 1 355 183,29 грн. сплачено позивачем з порушенням граничного строку сплати на 46 календарних днів (фактично сплачено 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202180).

Щодо несвоєчасної сплати розстрочених зобов'язань по рентній платі за газовий конденсат за березень 2011 року.

На узгоджене податкове зобов'язання по рентній платі за природний газ в сумі 2 154 338,68 грн., самостійно нарахованого позивачем відповідно розрахунку за березень від 14.04.2011 року № 9001891553, № 9001891558, № 9001891556 по терміну сплати 30.04.2011 року, рішенням ДПА у Полтавській області № 39 від 29.04.2011 року по договору № 6 від 29.04.2011 року позивачу надано розстрочку на суму 2 154 338,68 грн. Надана розстрочка у сумі - 1 615 752 грн. сплачено позивачем з порушенням граничного строку сплати на 46 календарних днів (фактично сплачено 28.11.2011 року, платіжне доручення № 202190).

Враховуючи встановлену несвоєчасну сплату позивачем зобов'язань по рентній платі заприродний газ з терміном затримки до 30 календарних днів на загальну суму 1 744 886,20 грн., відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 10% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання, що становить 174 488,62 грн.

За несвоєчасну сплату позивачем зобов'язання по рентній платі за природний газ з терміном затримки понад 30 календарних днів на загальну суму 3 062 153,35 грн. відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 20% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання, що становить 612 430,67 грн.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою позивачем зобов'язання по рентній платі за природний газ з терміном затримки 1 календарний день на загальну суму 153 587,55 грн., відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України з урахуванням п. 7 підрозділу 10 розділу XX ПК України, застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 грн. за кожне порушення, що становить 4 грн.

Так як позивачем несвоєчасно сплачено зобов'язання по рентній платі за газовий конденсат з терміном затримки до 30 календарних днів на загальну суму 2 120 235,20 грн., відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 10% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання, що становить 212 023,52 грн.

За несвоєчасну сплату позивачем зобов'язання по рентній платі за газовий конденсат з терміном затримки понад 30 календарних днів на загальну суму 3 717 219,30 грн., відповіднодо п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 20% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання, що становить 743 443,86 грн.

З огляду на несвоєчасну сплату позивачем зобов'язання по рентній платі за газовий конденсат з терміном затримки 1 календарний день на загальну суму 57 374,86 грн. відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України з урахуванням п. 7 підрозділу 10 розділу XX ПК України, застосовано штрафну санкцію у розмірі 1 грн. за кожне порушення, що становить 4 грн.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою позивачем зобов'язання по платі за користування надрами з терміном затримки до 30 календарних днів на загальну суму 3 431 063,10 грн., відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 10% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання, що становить 343 106,31 грн.

Враховуючи несвоєчасну сплату позивачем зобов'язання по платі за користування надрами з терміном затримки понад 30 календарних днів на загальну суму 3 536 092,70 грн., відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України застосовано штрафну санкцію у розмірі 20% від суми несвоєчасно сплаченого податкового зобов'язання, що становить 770 218,54 грн.

Окрім цього, суд зазначає, що в зв'язку з частковим скасуванням податкових повідомлень-рішень від 31 січня 2012 року № 0000021500 та № 0000041500, Карлівською МДПІ на підставі рішення ДПС у Полтавській області від 06 березня 2012 року № 496/10/10-215, 13 березня 2012 року, відповідно до абз. 2 п. 3.4 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом ДПА України від 22 грудня 2010 року № 985, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 за № 1440/18735, винесені податкові повідомлення-рішення на зменшену суму штрафних санкцій:

- № 0000121500, яким визначено до сплати штрафні санкції у розмірі 10% від суми несвоєчасної сплати узгоджених зобов'язань по рентній платі за природний газ, що становить 173 623,78 грн. (замість податкового повідомлення-рішення від 31 січня 2012 року № 0000021500);

- № 0000131500, яким визначено до сплати штрафні санкції у розмірі 10% від суми несвоєчасної сплати узгоджених зобов'язань по рентній платі за газовий конденсат, що становить 210 209,20 грн. (замість податкового повідомлення-рішення від 31 січня 2012 року № 0000041500).

Відповідно до пп. 5.1.2 п. 5.1 зазначеного Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, податкові повідомлення-рішення від 31 січня 2012 року № 0000021500 та № 0000041500 вважаються відкликаними в зв'язку із зменшенням нарахованої суми грошового зобов'язання раніше прийнятих податкових повідомлень-рішень та визначення даної суми у податкових повідомленнях-рішеннях від 13 березня 2012 року № 0000121500 та № 0000131500.

Таким чином, в зв'язку з відкликанням податкових повідомлень-рішень від 31 січня 2012 року № 0000021500 та № 0000041500, суд вважає, що позовні вимоги ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»про скасування останніх, є необґрунтованими.

Також суд зазначає, що в зв'язку з тим, що позивач порушив умови погашення розстроченого податкового зобов'язання (податкового боргу), а також мав податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення договорів розстрочки, надані розстрочки (відповідно до рішень ДПА у Полтавській області від 29 квітня 2011 року № 38, 39), розірвані на підставі рішень ДПА у Полтавській області від 12 жовтня 2011 року № 38/с, № 39/с.

В силу п. 4.3 договорів від 29 квітня 2011 року № 5 та № 6, орган державної податкової служби зобов'язаний від дня, наступного за днем розірвання договору (після прийняття відповідного рішення про скасування розстрочення) на розстроченні суми грошового зобов'язання, що залишилися несплаченими, нараховувати пеню та штраф у розмірах, передбачених ПК України.

Отже, оскільки право органу державної податкової служби нараховувати штраф згідно ПК України передбачено умовами вказаних договорів, штрафні (фінансові) санкції, застосовані до позивача правомірно та у порядку, визначеному чинним законодавством у зв'язку з несвоєчасною сплатою ним самостійно визначених податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ, газовий конденсат та плати за користування надрами.

Із наведеного вбачається, що ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»порушила пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III, пункт 260.7 статті 260 та пункт 263.12 статті 263 Податкового кодексу України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що під час перевірки встановлені податковим органом порушення, знайшли своє підтвердження під час розгляду справи. По результатам перевірки, у відповідності до приписів Податкового кодексу України, посадовою особою суб'єкта владних повноважень складений акт № 3/152/30019775 від 12 січня 2012 року, на підставі якого, Карлівською МДПІ обґрунтовано винесено податкові повідомлення-рішення від 31 січня 2012 року № 0000011500, № 0000031500, № 0000051500, № 0000061500, № 0000071500, № 0000081500.

Зважаючи на викладене вище, суд приходить висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 31 січня 2012 року № 0000011500, № 0000031500, № 0000051500, № 0000061500, № 0000071500, № 0000081500 ґрунтуються на нормах чинного законодавства, є правомірними, в зв'язку із чим, підстави для їх скасування відсутні.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані.

Натомість, відповідачем доведено правомірність прийнятих ним рішень.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Враховуючи положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відшкодування судового збору позивачу не підлягає.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України , шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.М. Погрібніченко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17.07.2012 р.