Постанова № 25388053, 10.07.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.07.2012
Номер справи
2а-13851/11/0170/18
Номер документу
25388053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

10 липня 2012 р. (14:37 год.) Справа №2а-13851/11/0170/18

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Панова О.І., при секретарі Карпенко Л.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Джанкойського управління водного господарства

до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення

представники сторін:

від позивача - Борисова Олександра Володимирівна, довіреність №01-7/634 від 05.12.2011р.,

від позивача - Кизилова Ганна Володимирівна, довіреність №147 від 13.03.2012р.;

від відповідача - Попова Світлана Вікторівна, довіреність №24 від 01.03.2012р.

Суть справи: Джанкойське управління водного господарства (далі-Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим Державної податкової служби (далі- Відповідач) про скасування податкового повідомлення - рішення № 0035112301 від 27 жовтня 2011р.

Адміністративний позов мотивований тим, що на підставі акту перевірки від 18.10.2011 року № 4737/23-1/01034018 за встановлене перевіркою порушення абз.б п.201.10 ст.201 розд.5 ПК України відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення № 0035112301 від 27.10.2011 року, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на суму 366198,00 гривень, в т.ч. за основним платежем 292958,00 гривень та за штрафними санкціями в розмірі 73240,00 гривень. Позивач пояснює, що спірне податкове повідомлення -рішення Джанкойської ОДПІ в АРК ДПС № 0035112301 від 27 жовтня 2011р. має бути скасоване. Позивач зазначає, що підставою для зменшення йому податкового кредиту та нарахування штрафу стала відсутність даних про реєстрацію податкової накладної ПАТ "Крименерго" у Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач пояснює, що відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Позивач зазначає, що п.201.10 ст.201 ПК України містить в собі два складу порушення, при настанні яких у покупця відсутня можливість включення сум ПДВ до податкового кредиту, а саме: відсутність факту реєстрації платником -продавцем товарів (послуг) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної.

Позивач пояснює, що відповідачем у ході проведення перевірки порушень порядку заповнення податкової накладної не виявлено.

Позивач зазначає, що 25.08.2011р. ним до Джанкойських районних електронних мереж були здані зведення за показниками за спожиту електроенергію за серпень 2011р. відповідно до якої продавцем було виписано рахунок-накладную №44/066/0611А від 25.08.2011р. на суму 1757745,60 грн., отже за вказаною рахунок-накладною було здійснено повну оплату відповідно до платіжного доручення №803 від 29.08.2011р., що стало приводом для включення зазначеної суми до податкового кредиту.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.11.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду 25.04.2012р. було замінено первісного відповідача Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію в АР Крим його правонаступником - Джанкойською об'єднаною державною податковою інспекцією АР Крим Державної податкової служби.

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, зазначених у ньому, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що податкове повідомлення -рішення, оскаржуване позивачем, було прийнято за результатами проведеної перевірки, у зв'язку з виявленням порушень податкового законодавства з боку позивача, на підставі та в межах закону, тому підстав для його скасування не має. Правова позиція викладена відповідачем у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.35-37, 96-97).

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Джанкойське управління водного господарства є юридичною особою, яка зареєстрована 11.12.2000 року Джанкойскою районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 477626, довідкою з ЄДРПОУ серії АБ № 190705 від 11.11.2009 року.

Джанкойське управління водного господарства зареєстровано в податковому органі, є платником ПДВ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 615523 від 18.01.2006 року.

Судом встановлено, що на підставі направлення від 05.10.2011 року № 1230/23-1 та наказу від05.10.2011 року № 1547, виданих Джанкойскькою ОДПІ, старшим податковим ревізором- інспектором відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб, інспектором податкової служби І рангу Азаровим В'ячеславом Володимировичем відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 751 ст. 75, абз. 10 п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України №2755- VI від 02.12.2010р., зі змінами та доповненнями проведена позапланова виїзна перевірка Джанкойського управління водного господарства, за результатами проведення якої складено акт від 18.10.2011 року № 4737/23-1/01034018 (надалі -акт перевірки).

З акту перевірки вбачається, що направлення пред'явлено під розписку та копія наказу вручено 14.10.2011р. головному бухгалтеру Джанкойської УВГ Борисовій О.В.

В акті перевірки зазначено, що перевірку проведено з відома керівника ДУВГ Сімонова В'ячеслава Івановича та у присутності головного бухгалтера Борисової Олександри Володимирівні.

Перевірка проводилась з 14.10.2011 року по18.10.2011 року.

В акті перевірки зазначено, що згідно наданих документів позивач у серпні 2011 року до складу податкового кредиту віднесено податкову накладну № 932/048 від 29.08.2011 року від ПАТ "Крименерго" на загальну суму 1757745,60 гривень, у т.ч. ПДВ 292957,60 гривень, яка підлягає обов'язковій реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідності до вимог п.11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.

З висновку акту перевірки вбачається, що у порушення п.201.10 ст.201 ПК України позивачем завищено дозволений податковий кредит за серпень 2011 року на загальну суму 292958,00 гривень, в результаті чого підприємством недораховано податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 292958,00 гривень, у т.ч. за серпень 2011 року в сумі 292958,00 гривень.

На підставі акту перевірки від 18.10.20011 року № 4737/23-1/01034018 за встановлене перевіркою порушення абз.б п.201.10 ст.201 розд.5 ПК України відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення № 0035112301 від 27.10.2011 року, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на 366198,00 грн. гривень, в т.ч. за основним платежем 292958,00 гривень та за штрафними санкціями в розмірі 73240,00 гривень.

Предметом адміністративного позову є визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Джанкойської ОДПІ АРК від 27.10.2011 року № 0035112301 на 292958,00 гривень суми основного платежу та 73240,00 гривень суми штрафних санкцій.

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, судом встановлено наступне.

Суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем в серпні 2011 року, суд перевіряє їх відповідність нормам Податкового кодексу України.

З висновків акту перевірки вбачається, що у порушення п.201.10 ст.201 позивачем завищено дозволений податковий кредит за серпень 2011 року на загальну суму 292958,00 гривень, в результаті чого підприємством недораховано податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 292958,00 гривень, у т.ч. за серпень 2011 року в сумі 292958,00 гривень.

Щодо обґрунтованості зазначених висновків податкового органу, суд встановив наступне.

Суд зазначає, що відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше двадцяти календарних днів, наступних за датою їх виписки.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить:

понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року;

понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року;

понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року;

понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Подання податкової звітності в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису здійснюється в порядку, передбаченим Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р. (далі - Порядок № 1246).

Останній визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів (послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, про що вказано у п. 1 вказаного Порядку.

Подання податкової накладної та/або розрахунку коригування Державній податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженого Державною податковою службою.

Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній податковій службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

Відповідно до п. 6.1, п. 6.2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.12.10 р. № 969, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.10 р. за № 1401/18696 (що діяв на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна, яка відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних, надається покупцю тільки після такої реєстрації. При цьому у верхній лівій частині податкової накладної робляться відповідні відмітки (виділяється поміткою "Х").

Податкова накладна є підставою на віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку.

Відповідно до п.п.6-7 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних

№ 1246 після накладення електронного цифрового підпису продавець здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх Державній податковій службі засобами телекомунікаційного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис" та "Про електронні документи та електронний документообіг". Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у продавця.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та проводиться їх реєстрація.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до Державної податкової адміністрації України є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Проаналізувавши вищевикладене, судом встановлено, що у випадку, якщо сума податку на додану вартість в одній податковій накладній з 1 липня 2011 року становить понад 100 тисяч гривень, продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.

Суд зазначає, що позивачем 19.09.2011 року до податкового органу подано податкову декларацію з ПДВ за серпень 2011 року, в якій позивачем відображено податкове зобов'язання в розмірі 223798,00 гривень, податковий кредит в сумі 223798,00 гривень.

Судом встановлено, що вказаний податковий кредит сформований позивачем в тому числі на підставі господарських операцій по взаємовідносинах з ПАТ "Крименерго".

Так, 25.08.2011р. позивачем до Джанкойських районних електронних мереж були здані зведення за показниками за спожиту електроенергію за серпень 2011 року відповідно до якої продавцем, тобто ПАТ "Крименерго" було виписано рухунок-накладну №44/066/0611А від 25.08.2011р. за спожиту активну електроенергію з 29.07.2011р. по 25.08.2011р. відповідно до договору ;44/066 від 20.01.06р. на суму 1757745,60 грн.

Судом встановлено, що позивачем здійснено оплату на суму 1757745,60 грн. гривень за за спожиту активну електроенергію згідно рухунку-накладної №44/066/0611А від 25.08.2011р.

29.08.2011 року ПАТ "Крименерго" видано позивачеві податкову накладну № 932/048 на суму 1757745,60 гривень, в т.ч. ПДВ 292957,60 гривень.

Аналізуючи відповідність податкової накладної вимогам п.201.10 ст.201 ПК України щодо реєстрації її продавцем в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом встановлено наступне.

Як встановлено вище, п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачена обов'язкова реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку, якщо сума податку на додану вартість в одній податковій накладній з 1 липня 2011 року становить понад 100 тисяч гривень.

Враховуючи, що податкова накладна № 932/048 від 29.08.2011 року видана ПАТ "Крименерго" на суму постачання товарів в розмірі 1757745,60 гривень, в т.ч. ПДВ 292957,60 гривень, суд приходить до висновку, що ПАТ "Крименерго" було зобов'язано зареєструвати вищезазначену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судом встановлено, що податкова накладна № 932/048 від 29.08.2011 року ПАТ "Крименерго" в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстрована, про що свідчить відсутність відповідної відмітки "Х" у верхній лівій частині податкової накладної, проставлення якої передбачено Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.12.10 р. № 969, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.10 р. за № 1401/18696.

Враховуючи, що податкова накладна № 932/048 від 29.08.2011 року не зареєстрована ПАТ "Крименерго" в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України не мав права на включення суми податку на додану вартість в розмірі 292957,60 гривень до податкового кредиту серпня 2011 року.

Посилання позивача на той факт, що п.201.10 ст.201 ПК України містить в собі два складу порушення, при настанні яких у покупця відсутня можливість включення сум ПДВ до податкового кредиту, а саме: відсутність факту реєстрації платником -продавцем товарів (послуг) податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та порушення порядку заповнення податкової накладної, суд не приймає до уваги.

Суд звертає увагу позивача, що п.201.10 ст.201 ПК України відсутність реєстрації продавцем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає окремою підставою, яка перешкоджає включенню покупцем сум ПДВ до податкового кредиту.

При цьому, порушення порядку заповнення продавцем податкової накладної є самостійною підставою для невключення покупцем податкової накладної до податкового кредиту.

Більш того, суд зауважує, що, враховуючи, що Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.12.10 р. № 969, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.10 р. за № 1401/18696, передбачено обов'язковість проставлення відмітки "Х" у верхній лівій частині податкової накладної на підтвердження реєстрації продавцем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, приймаючи до уваги, що зазначена відмітка "Х" в верхній лівій частині податкової накладної №932/048 від 29.08.2011 року відсутня, зазначене свідчить також про порушення продавцем порядку заповнення податкової накладної, що є перешкодою для включення покупцем податкової накладної до податкового кредиту.

Таким чином, суд зазначає, що висновки акту перевірки щодо того, що у порушення п.201.10 ст.201 ПК України позивачем завищено дозволений податковий кредит за серпень 2011 року на загальну суму 292958,00 гривень, в результаті чого підприємством недораховано податкове зобов'язання з ПДВ на загальну суму 292958,00 гривень, у т.ч. за серпень 2011 року в сумі 292958,00 гривень, суд визнає правомірними.

Враховуючи, що в основу спірного податкового повідомлення -рішення відповідача від 27.10.2011 року № 0035112301 покладені вищезазначені висновки акту перевірки, які суд визнав правомірними, спірне податкове повідомлення -рішення є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування немає.

Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовий збір не повертається.

Під час судового засідання, яке відбулось 10.07.2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 16.07.2012 року.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Панов О.І.