ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" липня 2012 р. Справа № 5017/55/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддяПолянський А.Г.,суддіКорсак В.А., Яценко О.В.,розглянувши касаційну скаргуДержавного підприємства "Дельта-лоцман"на рішення Господарського суду Одеської області від 24.02.2012 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.05.2012 року у справі№ 5017/55/2012 Господарського суду Одеської областіза позовомДержавного підприємства "Дельта-лоцман" доЧорноморського головного морського агентства "Інфлот" простягнення 1 114,38 СШАза участю представників сторін:
позивача - Демидов В.О. дов. від 30.12.2011 р.,
відповідача - Гула О.Є. дов. від 11.01.2010 р.
Розпорядженням Секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України від 09.07.2012 р. у зв'язку з відпусткою судді Муравйова О.В. та виходом з відпустки судді Яценко О.В., для розгляду касаційної скарги у цій справі, призначено колегію суддів у складі: головуючий - Полянський А.Г., судді - Корсак В.А., Яценко О.В.
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 24.02.2012 р. (суддя -Цісельський О.В.) у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17.05.2012 р. (судді -Лавренюк О.Т., Савицький Я.Ф., Гладишева Т.Я.) рішення Господарського суду Одеської області від 24.02.2012 р. залишено без змін.
Не погоджуючиcь з рішенням місцевого господарського суду та постановою апеляційного господарського суду, Державне підприємство "Дельта-лоцман" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, мотивуючи скаргу доводами про порушення судами норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові по даній справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 03.01.2012 року ДП "Дельта лоцман" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до ЧГМА "Інфлот" про стягнення заборгованості за послуги з лоцманського проведення та послуги регулювання руху суден в сумі 1 114,38 дол. США., посилаючись на те, що відповідач, у порушення умов договору, свої зобов'язання відповідно до умов договору № 160/05.04-П від 01.05.2004 року належним чином не виконав.
01.05.2004 року між ДП "Дельта лоцман" (Підприємство) та ЧГМА "Інфлот" (Агент) був укладений договір № 160/05.04-П, згідно якого Підприємство зобов'язалося за заявками Агента надавати послуги з лінійного і портового лоцманського проведення суден, надавати послуги Регіональних служб регулювання рухом суден (РС РРС) при проходженні їх водними шляхами в зоні відповідальності Підприємства.
Виконуючи умови договору № 160/05.04-П від 01.05.2004 року, позивач, на підставі заявок відповідача, надав послуги з лоцманського проведення та послуги з регулювання руху суднам "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT", для оплати яких були виставлені рахунки № ОД-02093 від 20.09.2011, № ОД-02122 від 26.09.2011, № СФ-01601 від 07.09.2011, № СФ-01611 від 07'09'201і! № СФ-01648 від 14.09.2011, № СФ-01703 від 21.09.2011, № СФ-01704 від 18.09.2011 та № СФ-01721 від 22.09.2011 на загальну суму 6686,25 дол. США.
Відповідачем було здійснено оплату рахунків частково, по кожному з рахунків, але не сплачено нарахований позивачем податок на додану вартість, у зв'язку з чим у відповідача виникла перед ДП "Дельта-Лоцман" заборгованість за послуги по зазначеним вище рахункам у розмірі 1 114,38 дол. США., що і стало підставою для звернення позивача з позовом про стягнення 1 114,38 дол. США.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, попередні судові інстанції виходили з того, що згідно п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також з постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
Відповідно до частин 1, 3 ст. 2 Закону України "Про прикордонний контроль" прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 12 вказаного Закону, відмітки про перетинання державного кордону не проставляються у паспортних документах членів екіпажів та пасажирів круїзних суден, прикордонний контроль щодо яких здійснюється в порядку, передбаченому статтею 19 цього Закону.
Пунктом 14 Правил в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 1995 р. № 1074, (були чинними до 07.03.2012 року) транзитний проїзд іноземців та осіб без громадянства через територію України дозволяється за наявності у них транзитної української візи, проїзних квитків або інших документів, що підтверджують транзитний характер поїздки, якщо інше не передбачено законодавством України. Судами відзначено, що наявні в матеріалах справи докази (списки пасажирів суден "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT" з відповідними відмітками Державної прикордонної служби України, загальні (генеральні) декларації суден "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT", лист Симферопольського прикордонного загону ДПС України від 15.06.2011 року № 234/1196/а та лист Південного Регіонального Управління ДПС України від 05.10.2011 року № 23/4923 підтверджують обставини транзитного перевезення пасажирів суднами "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT" через митну територію України.
Враховуючи викладені обставини та приймаючи до уваги обов'язковість лоцманської проводки та регулювання руху суден, неможливість здійснення транзитного перевезення пасажирів та вантажів через порти та територію України суднами "OCEAN MAJEST", "CLIPPER ODYSSEY" та "LE LEVANT", колегія суддів прийшла до висновку, те що послуги позивача з лоцманського проведення суден та з регулювання руху суден є послугами, пов'язаними із таким перевезенням, а відтак, згідно з п. 197.8 ст. 197 Податкового кодексу України, ці послуги звільняються від оподаткування ПДВ.
Відповідно до приписів ст. ст. 45, 47, 43 ГПК України судові рішення приймаються судом за результатами обговорення усіх обставин справи та за умови здійснення за своїм внутрішнім переконанням оцінки доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Проте, попередні судові інстанції не врахували роз'яснення викладені в листі Державної податкової служби України від 20.09.2011 № 246/7/15-3417-01 "Про обкладення ПДВ послуг при транзиті вантажів", в якому відзначено, що відповідно до пункту 197.8 статті 197 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).
Згідно зі статтею 1 Закону України від 20.10.99 р. N 1172-XIV ( 1172-14 ) "Про транзит вантажів" (далі - Закону N 1172-XIV) транзит вантажів - це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України, а транзитні послуги (роботи) - це безпосередньо пов'язана з транзитом вантажів підприємницька діяльність учасників транзиту, що здійснюється в межах договорів (контрактів) перевезення, транспортного експедирування, доручення, агентських угод тощо.
Статтею 7 Закону N 1172-XIV ( 1172-14 ) визначено, що транзитні послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної території України і надаються (виконуються) на підставі відповідних дво - чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту.
В свою чергу, учасниками транзиту відповідно до статті 1 Закону N 1172-XIV ( 1172-14 ) є вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).
Тобто, з метою застосування пункту 197.8 статті 197 Кодексу ( 2755-17 ) при наданні послуг, пов'язаних із транзитним перевезенням вантажів, однією зі сторін договору, на підставі якого надаються такі послуги, повинен бути вантажовласник (отримувач транзитних послуг).
Послуги, які надаються сторонніми організаціями та на підставі окремих договорів підприємству, що надає послуги, пов'язані з транзитним перевезенням вантажів, не звільняються від оподаткування податком на додану вартість на підставі пункту 197.8 статті 197 Кодексу ( 2755-17 ).
Попереднім судовими інстанціям слід було врахувати роз'яснення викладене в листі Державної податкової служби України від 20.09.2011 № 246/7/15-3417-01 "Про обкладення ПДВ послуг при транзиті вантажів", як органу який уповноважений відповідно норм чинного законодавства надавати податкові консультації відповідно до Податкового кодексу України та надати йому відповідну оцінку з огляду на спірні правовідносини сторін, які виникли під час дії Податкового кодексу України.
Оскільки передбачені процесуальним законом межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, судові рішення, ухвалені у справі, підлягають скасуванню, а справа -направленню на новий розгляд до господарського суду Одеської області.
Враховуючи викладене, касаційна скарга підлягає задоволенню частково.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частини постанови.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11110, 11111, 11112 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державного підприємства "Дельта-лоцман" задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Одеської області від 24.02.2012 року та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 17.05.2012 року у справі № 5017/55/2012 скасувати, а справу передати на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.
Головуючий суддя Полянський А.Г.
Судді Корсак В.А.
Яценко О.В.