Ухвала суду № 25377720, 24.07.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2012
Номер справи
2а-2852/11/0970
Номер документу
25377720
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" липня 2012 р. № 125071/11

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді: Улицького В.З.

суддів: Гулида Р.М., Матковської З.М.

при секретарі судового засідання: Дутка І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2011 року у справі за позовом Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування наказу,-

встановила:

У вересні 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування наказу відповідача за №2718 від 29.08.2011 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікер-горілчаної промисловості (код ЄДРПОУ 00375409)».

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог статей 78, 79 Податкового кодексу України, винесено оскаржуваний наказ. В зв'язку з чим він підлягає до скасування. Позивач просив позов задоволити.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2011 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Івано-Франківського обласного державного об"єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості за № 2718 від 29.08.2011 року.

Постанову суду першої інстанції оскаржила ДПІ у м. Івано-Франківську. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою в позові відмовити повністю.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що 12.04.2011 року відповідачем направлено позивачу запит за №8841/10/23-247/5692 про надання письмових пояснень з приводу фінансово-господарських відносин з товариством з обмеженою відповідальністю «Хлібекспорт» за період з 01.02.2011 року по 28.02.2011 року.

Зазначений запит позивачем отримано 15.04.2011 року, про, що свідчить штамп вхідної кореспонденції.

На виконання вимог пп. 78.1.1, п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, 26.04.2011 року позивачем надано відповідь за №01-1/239 на вказаний запит відповідача, у якій надано відповіді на питання поставлені в запиті, а також долучено підтверджуючу документацію на 22 аркушах.

29.08.2011 року начальником ДПІ в м. Івано-Франківську винесено наказ за №2718 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікер-горілчаної промисловості (код ЄДРПОУ 00375409)». Вказаний наказ винесено на підставі пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, статті 79 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (абзац 1).

Пунктом 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначений вичерпний перелік підстав проведення документальної позапланової виїзної перевірки, підпунктом 78.1.1 якої, до таких підстав віднесено обставини, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обовязковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Вказаний підпункт пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України визначений відповідачем як підстава для проведення перевірки та винесення оскаржуваного наказу.

В оскаржуваному наказі ДПІ в м. Івано-Франківську відсутні посилання на будь-які недоліки наданої позивачем відповіді.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про те, що підставою для проведення відповідачем документальної невиїзної позапланової перевірки позивача та підставою винесення оскаржуваного наказу слугував висновок відповідача про наявність таких обставин, як ненадання пояснення та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту щодо фактів, що свідчать про можливі порушення податкового законодавства, що виявлені внаслідок отримання податкової інформації.

Колегія суддів вважає невірним висновок відповідача про наявність обставин, що могли слугувати підставою для проведення документальної невиїзної позапланової перевірки позивача та винесення оскаржуваного наказу виходячи з наступного.

Відповіддю від 26.04.2011 року в десятиденний термін (з моменту отримання позивачем запиту) позивачем надано відповідачу інформацію щодо поставлених в листі ДПІ в м. Івано-Франківську питань разом з копіями наявних документів на 22 аркушах.

Надання такої відповіді, не може розцінюватись як не надання пояснень на обов'язковий запит органу державної податкової служби.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що станом на 29.08.2011 року у Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську були відсутні підстави для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, передбачені підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

Відтак, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.

З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу управління Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.09.2011 року у справі №2а-2852/11/0970- без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: Р. Гулид

З. Матковська

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 26.07.2012 року