ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2012 року Справа № 11/12/5026/2015/2011
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого -судді Довганя К.І., при секретарі -Бойко Т.В., за участю прокурора Вітранюк В.В. представників позивача: Шевченко В.А. - за довіреністю, відповідача: Домачук В.А. -за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Черкаси справу за позовом Черкаського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Черкаській області до публічного акціонерного товариства "Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора Машинобудівний завод" про стягнення 183083 грн. 09 коп.,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2011 р. Черкаський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Черкаській області звернувся до господарського суду із позовом до відповідача про стягнення шкоди , у розмірі 183083 грн. 09 коп. заподіяної державі наднормативним викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря за ІІ, ІІІ, IV квартали 2009 року. В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, а саме викидом без відповідного дозволу у атмосферне повітря забруднюючих речовин в зв'язку з чим державі було завдано шкоди.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 16.11.2011 р., яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.01.2012 р. позов задоволено повністю.
Вказане рішення вмотивовано тим, що
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач оскаржив його в касаційному порядку і постановою Вищого господарського суду від 03.04.2012 р. рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції у даній справі було скасовано, а справу направлено на новий розгляд. Підставою скасування судових рішень суд касаційної інстанції назвав те, що судами не дано оцінки доводам відповідача щодо помилкових даних, внесених ним у звіти про охорону атмосферного повітря за формою 2-ТП (повітря), а відтак розмір заявлених до стягнення збитків не можна вважати встановленим.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві.
В ході розгляду справи представник відповідача подав письмовий відзив на позов в якому проти позову заперечив та вказав, що в процесі підготовки документації для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в 2011 році було виявлено помилки при подачі статистичної звітності в 2009 році. В 2011 році ці помилки було виправлено та подано уточнюючий звіт форми 2-ТП (повітря) та згідно вказаного звіту розмір шкоди складає 6449,20 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов. Також представником відповідача подано суду копію акту перевірки дотримання ним природоохоронного законодавства за період з ІІ по ІV квартал 2009 р., здійсненого позивачем в ході нового розгляду справи.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє частково з наступних підстав.
03.03.2010 р. держінспекторами з ОНПС Черкаської області Душкою О.М. і Хімченко О.С. проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем. В результаті перевірки перевіряючими зроблено висновок про те, що в процесі виробничої діяльності відповідач у період з ІІ по ІV квартал 2009 р за відсутності відповідного дозволу уповноважених органів здійснює наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл закінчився 31.12.2005 р., контроль за складом та обсягом забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проводиться, вимоги п.п. 1, 2 припису від 23.01.2008 р. № 36 про усунення аналогічних порушень за попередній період не виконані, що є порушенням ст.ст. 11, 20 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Підприємство щоквартально та щорічно звітується за формою № 2- ТП (повітря).
За результатами перевірки складено відповідний акт від 03.03.2010 р., протокол про адміністративне правопорушення № 001952 від 03.03.2010 р., відповідачу внесено припис про усунення виявлених порушень № 69 від 03.03.2010 р., в якому, зокрема, приписано отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в строк до 03.08.2010 р.
Постановою позивача від 04.03.2010 р. № 1515 заступник голови правління відповідача ОСОБА_5 визнаний винним у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 20 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", та полягають у тому, що він, будучи відповідальною посадовою особою, допустив невиконання припису від 23.01.2008 р. № 36 щодо отримання дозволу на викиди та здійснення контролю за складом та обсягом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, за його вчинення на підставі ч. 1 ст. 78, 1885 КУпАП на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу. Постанова ОСОБА_5 добровільно виконана, штраф сплачений.
30.03.2011 р. Черкаським міжрайонним природоохоронним прокурором за фактом забруднення атмосферного повітря службовими особами відповідача порушено кримінальну справу, постановою слідчого прокуратури від 30.05.2011 р. у даній справі притягнуто як обвинуваченого відповідального працівника відповідача ОСОБА_6
За результатами розгляду цієї кримінальної справи постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 09.08.2011 р. ОСОБА_6 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 241 КК України на підставі п. "в" ст.ст. 1, 6 Закону України "Про амністію у 2011 році", ст. 86 КК України, ч. 1 ст. 6, 248, 402 КПК України, кримінальну справу щодо нього закрито. При цьому, суд встановив, що ОСОБА_6, будучи службовою особою ВАТ "Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора Машинобудівний завод", відповідальною за контроль над викидами забруднюючих речовин в навколишнє середовище, протягом ІІ, ІІІ, IV кварталів 2009 року не вжив своєчасних заходів щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, внаслідок чого наднормативними викидами державі завдані матеріальні збитки в сумі 183083 грн. 09 коп. Наявність події цих злочинів і їх кваліфікація прямо залежні від розміру заподіяної матеріальної шкоди.
Розрахунок розміру відшкодування збитків позивачем проведено на підставі статистичної звітності відповідача 2-ТП (повітря) за ІІ, ІІІ, IV кварталів 2009 року та у відповідності з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, розмір збитків складає 183083 грн. 09 коп.
Згідно з наявною в матеріалах справи випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 22.09.2011 р. серії ААА № 175895 та Статутом публічного акціонерного товариства "Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора Машинобудівний завод" (п.п. 1.1., 1.2.), 25.05.2011 р. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів товариства, змінено його назву з "відкритого акціонерного товариства" на "публічне акціонерне товариство", останнє є правонаступником попереднього.
Також судом встановлено, що відповідачем у зв'язку із виявленими помилками при оформлені статистичної звітності у 2009 р. було оформлено та подано до Головного управляння статистики у Черкаській області 07.12.2011 р. уточнюючі звіти форми 2-ТП (повітря). Також відповідач звернувся до позивача із листом від 28.11.2011 р. у якому повідомив про виявлення ним помилок у статистичній звітності та просив здійснити перерахунок завданих збитків.
Листом від 15.12.2011 р. №39681/05 на адресу відповідача, за підписом начальника Державної екологічної інспекції в Черкаській області, останній повідомив про здійснення перерахунку розміру збитків. До вказаного листа додано здійснений перерахунок, відповідно до якого відповідачем допущено наступний понаднормативний викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин: оксид марганцю -0,005 тонн, заліза оксид -0,041 тонн, пил аброзивно-металевий -0,018 тонн, азоту оксид -0,003 тонни, оксид вуглецю -0,008 тонн, кремнію оксид 0,002 тони, ацетон -0,031 тони, бутилацетат -0,014 тони, толуол -0,075 тонн, уайт - спирит -0,148 тонн. Розмір збитків, завданих відповідачем понаднормативним викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря за ІІ, ІІІ, IV кварталів 2009 року позивачем визначено в сумі 6449,20 грн.
Також в ході розгляду справи позивачем було здійснено позапланову перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства у ІІ, ІІІ, IV кварталі 2009 року, за результатами якої складено акт від 06.07.2012 р. За даними акту перевіряючі дійшли висновку про те, що у перевіряємому періоді відповідачем допущено понаднормативний викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин, а саме: оксид заліза -0,060 тонн, оксид марганцю -0,0055 тонн, оксид кремнію -0,0015, оксид азоту -0,0078 тонн, оксид вуглецю -0,009 тонн, аерозоль лакофарбова -0,0097 тонн, ксилол -0,158 тонн, стирол -0,063 тони, уайт спірит -0,158 тонн, бутилацетат -0,015 тонн, толуол -0, 076 тонн, ацетон -0,032 тонни.
Правовою підставою цивільно-правової відповідальності за заподіяння державі збитків внаслідок забруднення атмосферного повітря є ст.ст. 1, 2, 10, 11, 20, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст. 41, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 22, 1166 ч. 1, 1172 ч. 1, 1192 ЦК України, пункти 2.1. п.п. 2.1.2, 2.2., 2.7. п.п. 2.7.1., 3.6., 3.7. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 21.01.2009 р. за № 48/16064. За їх змістом наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу уповноважених органів стаціонарними джерелами є порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, шкода, завдана цим правопорушенням, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, за вибором потерпілої сторони -шляхом відшкодування збитків. Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності (ст. 4 п. 35); джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році є надходження до спеціального фонду місцевих бюджетів, що визначені частиною другою статті 69 Бюджетного кодексу України - 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків (ст. 20 ч. 1 п. 1, ст. 69 ч. 2 п. 7 Бюджетного кодексу України).
Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами.
Оцінивши наявні у справі докази та виходячи із приписів наведеного вище законодавства, суд приходить до наступних висновків.
У ІІ, ІІІ, IV кварталах 2009 року позивач здійснював понаднормативний викид в атмосферне повітря забруднюючих речовин, оскільки у нього відсутній відповідний дозвіл на здійснення таких викидів. Об'єми понаднормативних викидів встановлено позивачем в ході позапланової перевірки дотримання відповідачем природоохоронного законодавства у вказаний період, за результатами якої складено акт від 06.07.2012 р.
Виходячи із даних вказаного ату та із застосуванням Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 21.01.2009 р. за № 48/16064 розмір збитків, що підлягає стягненню з відповідача на користь бюджетів становить 7527,60 грн.
Твердження прокурора та позивача про розмір збитків в сумі 183083,09 грн. з посиланням на встановлення цього факту постановою Монастирищенського районного суду Черкаської області від 09.08.2011 р. у справі по обвинуваченню встановлено ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 241 КК України, суд вважає безпідставним, виходячи із наступного.
За змістом ч. 3 ст. 35 ГПК України лише вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені. Зазначена обставина є підставою звільнення від доказування.
Тому факти, встановлені постановою суду у кримінальній справі в розумінні ст. 35 ГПК України не є обов'язковими для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені. Такі факти підлягають доведенню в загальному порядку належними та допустимими доказами.
Прокурор та позивач не подали суду інших доказів, які б свідчили про завдання відповідачем державі збитків в заявленій до стягнення сумі.
Відповідно до статті 49 ГПК України, з відповідача в доход бюджету підлягає стягненню державне мито пропорційно задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора Машинобудівний завод", вул. Леніна, 122, м. Монастирище, Черкаська область, ідентифікаційний код 00255289 на користь:
- держави 7527,60 грн. збитків, завданих забрудненням атмосферного повітря, із зарахуванням до спеціальних фондів Державного бюджету України - 30 відсотків, місцевих бюджетів - 70 відсотків, із яких до Монастирищенського міського бюджету - 50 відсотків, Черкаського обласного - 20 відсотків;
- в доход державного бюджету України через Монастирищенське відділення Христинівської МДПІ - 102 грн. державного мита.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області.
Суддя К.І.Довгань
Повне рішення складено 20 .07.2012 р.