Рішення № 25348522, 19.07.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
19.07.2012
Номер справи
17/5025/432/12
Номер документу
25348522
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" липня 2012 р.Справа № 17/5025/432/12

Господарський суд Хмельницької області у складі:

головуючий суддя Димбовський В.В., суддя Танасюк О.Є., суддя Муха М.Є., розглянувши матеріали справи

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький

до публічного акціонерного товариства „Славутський комбінат „Будфарфор", м. Славута

про зобов'язання публічного акціонерного товариства „Славутський комбінат „Будфарфор" укласти Додатковий договір до Договору №139 оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" від 24 квітня 2003 року в частині зміни орендної плати з 153 858,03 грн. на 657 374,73 грн.

За участю представників сторін:

від позивача: Савчук В.Ф. - за довіреністю №1765 від 03.12.2009р.

від відповідача: Демчук О.М. - за довіреністю №277/0-1-10 від 30.01.2012р.

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення (вступна та резолютивна частини) оголошено 19.07.2012р., оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.

Суть спору: позивач у позові просить зобов'язати відповідача укласти додатковий договір до договору №139 оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" від 24 квітня 2003р. в частині зміни орендної плати з 153 858,03 грн. на 657 374,73 грн.

Позивач у позові та його повноважний представник в судовому засіданні наполягають на задоволенні позовних вимог та звертаючи увагу на ті обставини, що з метою координації дій органів приватизації Фонд державного майна України надіслав лист від 07.10.2011р. №10-16-13618, в якому було зазначено, що КМ України від 14.09.2011р. було прийнято постанову №961 „Про внесення змін до постанов КМУ від 10.08.1995р. і від 04.10.1995р. №786". Зазначеною постановою було збільшено розмір орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств.

Посилається на те, що відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Згідно із статтею 286 Господарського кодексу України розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Позивач зазначає, що фондом державного майна України, враховуючи повноваження, надані йому пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року №786, а також здійснюючи державну політику у сфері оренди державного майна, відповідно до статті 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" дано вказівку провести роботу щодо перегляду орендної плати по договорах оренди державного майна з врахуванням нових орендних ставок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 04.09.2011р. №961.

Відповідач у відзиві на позов та його повноважний представник у судовому засіданні проти позову заперечують посилаючись на ті обставини, що позивач не приймає до уваги те, що норми, які регулюють спірні правовідносини сторін, зокрема, п. 10.3 договору оренди, в якому передбачено, що зміна і доповнення або розірвання його допускаються за взаємною згодою сторін. Вказана умова договору оренди, на думку відповідача, відповідає приписам ст. 651 ЦК України, якою встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом або договором.

Також, відповідач, стверджує, що спеціальними нормами, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, є норма ч. 4 ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та п. 10.2 договору оренди.

Відповідно до п. 4 ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", умови договору є чинними на весь строк його дії і у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря. Така аналогічна за змістом норма закріплена і в п. 2 ст. 284 ГК України.

Вказує, що у пункті 10.2 договору оренди, сторони домовилися, що умови цього договору зберігають силу протягом всього терміну дії та у випадках, коли після його укладення, законодавством встановлені правила, що погіршують положення орендаря.

На підставі викладеного відповідач вважає, що визначені законом підстави для внесення змін до договору оренди, на чому наполягає позивач, - відсутні.

В додаток до викладеного, відповідач звертає увагу на те, що відповідно ст. 118 Закону України від 19.12.2006р. №489-V „Про Державний бюджет України на 2007 рік" у 2007 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах: „Орендна плата за державне та комунальне майно визначається відповідно до його ринкової вартості у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, якому надано право затверджувати індикативні ставки орендної плати для державного та комунального майна, яке передається в оренду в містах обласного значення, містах Києві та Севастополі. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до 1 січня 2007 року (крім договорів на оренду державного та комунального майна, укладених бюджетними установами, Пенсійним фондом України та його органами, а також щодо цілісних майнових комплексів), у шестимісячний термін підлягають обов'язковому перегляду відповідно до встановленої норми".

Також, в додаткових поясненнях, відповідач посилається на те, що договір оренди №139 від 24.04.2003р. цілісного майнового комплексу Державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" в частині істотних умов відповідає типовому договору оренди відповідного майна, як передбачено ч. 1 ст. 10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна". За таких обставин, визначені законом підстави для внесення змін до Договору оренди №139 від 24.04.2003р., викладено в новій редакції 15.03.2006р., на чому наполягає позивач, - відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд встановив:

Відповідно до договору оренди №139 цілісного майнового комплексу державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" (далі - Договір), укладеного в новій редакції 15.03.2006р. між ПАТ „Славутський комбінат „Будфарфор" (надалі - Орендар) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Хмельницькій області, товариство є орендарем цілісного майнового комплексу державного підприємства Славутський комбінат „Будфарфор", склад і вартість якого визначено відповідно до акту оцінки, зведеного акта інвентаризації майна та балансу.

Відповідно до п. 3.1 Додаткового договору від 07.04.2008р. до договору №139, орендна плата становить 153 858,03 грн. без ПДВ за базовий місяць розрахунку (березень 2008 року) і перераховується, з урахуванням коригування на індекс інфляції, щомісячно не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року №629 і від 4 жовтня 1995 року №786" було збільшено розмір орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств, їх структурних підрозділів, а також нерухомого майна по окремим напрямкам використання до 12% орендної ставки.

Згідно із п. 3.4. договору №139 розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї зі сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін та тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством.

Листом від 09.11.11 року №11-06-02624 щодо зміни розміру орендної плати позивач повідомив, що змінюється орендна ставка для даного виду діяльності (з 4% на 12%) та направлено проект Додаткового договору до Договору №139 оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" від 24 квітня 2003 року і запропоновано підписати його, скріпити печаткою та повернути один примірник орендодавцю. В проекті Додаткового договору орендна плата становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - вересень 2011 року - 657374, 73 грн.

Відповідач листом від 07.12.11 року №4122/01-10 відхилив пропозицію про укладення Додаткового договору від 08.11.2011р. та повернув примірники проекту вищевказаного договору.

В порядку досудового врегулювання господарського спору, позивач звернувся до відповідача з претензією від 23.12.11 року №11-08-03048, із пропозицією укласти Додатковий договір. Листом від 23.01.2012 року товариство відхилило претензію з пропозицією про укладення Додаткового договору від 08.11.2011 року як безпідставну та повернуло примірники проекту вищевказаного Додаткового договору.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Однією з істотних умов договору є орендна плата, яка встановлюється згідно з Методикою розрахунку та порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 та ст. ст. 10, 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до ч. 3 ст. 762 ЦК України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Як вже зазначалося, згідно із п. 3.4. договору №139 розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї зі сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін та тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством.

Внесення змін до договору оренди в частині орендної плати в разі зміни орендних ставок Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 року №961 „Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року №629 і від 4 жовтня 1995 року №786 кореспондується з приписами ст. 21 Закону України „Про оренду державного та комунального майна".

Судом враховується, що наведеної правової позиції дотримується також Вищий Господарський суд України при здійсненні касаційного перегляду судових рішень у справах, пов'язаних з внесенням змін до договорів оренди державного та комунального майна (постанова ВГСУ від 16.10.2010р. у справі №16/204 пд). В свою чергу, вказана правова позиція, прийнята ВГСУ з врахуванням позиції у аналогічних правовідносинах Верховного суду України (постанова ВСУ від 31.10.2006р. у справі №31/44-00).

Крім того, судом враховуються ті обставини, що сторони вже укладали 07.04.2008р. додатковий договір в частині розміру орендної плати в зв'язку із збільшенням розміру такої плати Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786.

Таким чином, необхідність внесення змін до договору, зокрема, щодо перегляду розміру оредної плати за майно державної власності, законодавчо передбачена і така можливість встановлена договором оренди.

З огляду на встановлену Законом та договором, необхідність внесення змін до договору у випадку збільшення розміру оредної плати, заперечення відповідача судом до уваги не приймаются, а тому позов обгрунтований та підлягає задоволенню.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

В И Р І Ш И В:

Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький до публічного акціонерного товариства „Славутський комбінат „Будфарфор", м. Славута про зобов'язання публічного акціонерного товариства „Славутський комбінат „Будфарфор" укласти Додатковий договір до Договору №139 оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" від 24 квітня 2003 року в частині зміни орендної плати з 153 858,03 грн. на 657 374,73 грн. задовольнити.

Зобов'язати публічне акціонерне товариство „Славутський комбінат „Будфарфор" (м. Славута, вул. Козацька, 122, код 32285199) укласти Додатковий договір до Договору №139 оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства „Славутський комбінат „Будфарфор" від 24 квітня 2003 року в частині зміни орендної плати з 153 858,03 грн. на 657 374,73 грн.

Стягнути з публічного акціонерного товариства „Славутський комбінат „Будфарфор" (м. Славута, вул. Козацька, 122, код 32285199) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Соборна, 75, код 02898152) 1073,00 грн. (одну тисячу сімдесят три гривні 00 коп.) - витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Головуючий суддя В.В. Димбовський

Суддя О.Є. Танасюк

Суддя М.Є. Муха

Повне рішення складено 20 червня 2012 року.

Віддруковано 3 примірника: 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 -відповідачу.