Рішення № 25348070, 19.07.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
19.07.2012
Номер справи
1/5014/1328/2012
Номер документу
25348070
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.07.12 Справа № 1/5014/1328/2012

За позовом Лисичансько-Рубіжанського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Сєвєродонецьк Луганської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області, м. Луганськ

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Старобільськ Луганської області

за участю третіх осіб на стороні позивача без самостійних вимог:

- Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області

- Луганська обласна рада

- Старобільська районна державна адміністрація Луганської області

- Підгорівська сільська рада Старобільського району Луганської області

про стягнення 10842 грн. 00 коп.

Суддя Н.М.Зюбанова

в присутності представника позивача Федорченко Г.Є., довіреність № 15 від 16.07.12;

відповідача ОСОБА_1.; прокурора Шидлаускаса П.В.

Суть спору: про стягнення з відповідача 10842 грн. 00 коп. шкоди, спричиненої засміченням земель.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує з посиланням на проведення перевірки з порушенням законодавства, зокрема, щодо її узгодження з центральним органом виконавчої влади, відсутність відомостей за п. 4.15 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства тощо.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора, представника позивача та відповідача, суд дійшов до наступного.

Так, у відповідності до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який було запитано судом при порушенні провадження у справі, значиться стан фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, як "припинено", але згідно довідки з вказаного Реєстру, яку надано державним реєстратором Старобільської РДА Луганської області станом на 12.07.12 відповідач є фізичною особою-підприємцем, тому справа розглядається по суті вимог.

Ухвалою від 19.06.12 суд залучив до участі у справі у відповідності до ст. 27 ГПК України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області, Луганську обласну раду, Старобільську міську раду Луганської області, Підгорівську сільську раду Старобільського району Луганської області.

За матеріалами даної справи Лисичансько-Рубіжанський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду з даним позовом на підставі ст. 121 Конституції України, згідно якої на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затв. наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, у травні 2012 року за ініціативою Лисичансько-Рубіжанської природоохоронної прокуратури спільно з позивачем було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства з приводу засмічення земель за адресою: с. Пдгорівка Старобільського району Луганської області, за результатами якої встановлено факт засмічення земель гноєм від худоби (свиней), що є порушенням ст. 46 Закону України "Про охорону земель".

На підставі даних вказаної перевірки та результатів обстеження засміченої земельної ділянки позивачем складено розрахунок розміру відшкодування шкоди, яка у сумі 10842 грн. 00 коп. заявлена до стягнення.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Оцінивши обставини справи, а також доводи прокурора та сторін у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає повному задоволенню, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону земель»об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Статтею 33 Закону України «Про відходи»передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

У відповідності до ст. 56 Закону України «Про охорону земель»юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Розмір шкоди, нанесеної державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства з боку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 обчислений згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", зареєстр. в Міністерстві юстиції України 25.04.07 за № 422/13689 та складає 10842 грн. 00 коп.

Заперечення відповідача за відзивом з посиланням на норми Закону України "Про основні засади держаного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.07 відхиляються судом за необгрунтованістю, оскільки за ст. 2 вказаного Закону сфера його дії не поширюється на відносини прокурорського нагляду, що з огляду на даний спір стосується проведення спірної перевірки за ініціативою природоохоронної прокуратури.

Щодо решти заперечень, то вони стосуються оформлення акту перевірки, носять формальний характер та не спростовують самого факту засмічення земель та складування відходів без спеціального дозволу.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати шкоду та збитки, заподіяні ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди, протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв"язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача та вина.

Матеріалами справи підтверджено у повному обсязі зазначені вище складові шкоди за засмічення земель, тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України та підлягають стягненню на користь державного бюджету, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку.

Стягнення шкоди провадиться за реквізитами, зазначеними третіми особами - Управлінням Державної казначейської служби України у Старобільському районі Луганської області та Луганською обласною радою на виконання п. 28 ст. 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.11 № 4282 щодо відповідного розподілення коштів державного та місцевого бюджетів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1.), АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 - 10842 грн. 00 коп. шкоди, у т.ч. на користь держави (30%), Підгорівської сільської ради Старобільського району Луганської області (50%) та Луганської обласної ради (20%), зарахувавши кошти відповідно на аналітичний рахунок з обліку доходів загального (спеціального) фонду державного бюджету, відкритий за балансовим рахунком 3111(3121) та з обліку доходів загального (спеціального) фонду відповідного місцевого бюджету, відкритий за балансовим рахунком 3141(3151) -спеціальний фонд місцевого бюджету у Старобільському районі Луганської області, реєстраційний рахунок № 33111331700345, код 37858396 УДКСУ у Старобільському районі Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 37858396, банк одержувача -УДКСУ у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1.), АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1 в доход державного бюджету України 1609 грн. 50 коп. судового збору на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація України,050), видати наказ Старобільській МДПІ у Луганській області після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складене 24.07.12.

Суддя Н.М.Зюбанова

Помічник судді Г.А.Кравцова