Постанова № 25346671, 25.06.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2012
Номер справи
2683/12/2070
Номер документу
25346671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

25 червня 2012 р. № 2-а- 2683/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

при секретарі судового засідання Гайворонському В.С,

за участю представників сторін:

позивача - Медведєва І.А.,

відповідача - Чепеленко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Харківській області до Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна фінансова інспекція в Харківській області, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому з урахуванням уточнень, просить суд: зобов'язати Інститут проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України виконати вимогу від 09.12.2011 року №032-21/13725, а саме: з метою зменшення асигнувань в кошторисі Інституту на 2011 рік в загальній сумі 629047,63 грн. скласти та надати до головного розпорядника бюджетних коштів - Національної академії наук України довідку про зміни до кошторису Інституту за грудень 2011 року за кодом програмної класифікації видатків 6541050 "Прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням у сфері розвитку галузей економіки, технічне забезпечення Національної академії наук України" загального фонду, кодом економічної класифікації видатків 1171.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що з 19.10.2011 по 22.11.2011 року Інспекцією було проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України за період з 01.09.2009 по 31.12.2010 та завершений звітний період 2011 року, в ході якої були виявлені порушення фінансової дисципліни. За результатом ревізії було складено акт від 29.11.2011 №032-12/112, який підписано керівництвом Інституту без заперечень. На підставі п.7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" директору Інституту Гольцеву А.М. пред'явлено вимогу від 09.12.2011 року №032-21/13725 щодо усунення виявлених порушень, з терміном виконання до 18.12.2011 року. На теперішній час залишається не усунутим фінансове порушення щодо складання та надання до головного розпорядника бюджетних коштів -НАН України -довідки про зміни до кошторису Інституту за грудень 2011 року за кодом програмної класифікації видатків 6541050 "Прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням у сфері розвитку галузей економіки, технічне забезпечення Національної академії наук України" загального фонду, кодом економічної класифікації видатків 1171 з метою зменшення асигнувань в кошторисі Інституту на 2011 рік в загальній сумі 629047,63 грн.

В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, просив суд ухвалити рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, надала суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засідання, з яких вбачається, що головним розпорядником бюджетних коштів Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України є Національна академія наук України, таким чином самостійно інститут не має можливості зменшити асигнування в кошторисі на 2011 рік в загальній сумі 629047,63 грн.. Відповідачем у визначені в законодавстві строки не було надано до Національної академії наук України акту ревізії. Оскільки копія акту не була надана до Національної академії наук України та в зв'язку з тим, що фінансовий рік скінчився, академія не в змозі провести коригування до кошторису інституту на 2011 рік з метою зменшення асигнувань. Просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

19.10.2011 року Державною фінансовою інспекцією в Харківській області була проведена планова виїзна ревізія фінансово - господарської діяльності Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України за період з 01.09.2009 року по 31.12.2010 року та завершений звітний період 2011 року, в ході якої були виявлені порушення фінансової дисципліни.

За результатами ревізії було складено акт від 29.11.2011 №032-12/112, який підписано керівництвом Інституту без заперечень (т. 1 а. с. 9-26).

На підставі п.7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" директору Інституту Гольцеву А.М. пред'явлено вимогу від 09.12.2011 року №032-21/13725 щодо усунення виявлених порушень, з терміном виконання до 18.12.2011 року (т. 1 а. с. 209-212).

На теперішній час Відповідачем усунуто всі фінансові порушення, окрім складення та надання з метою зменшення асигнувань в кошторисі Інституту на 2011 рік в загальній сумі 629047,63 грн. до головного розпорядника бюджетних коштів - Національної академії наук України довідку про зміни до кошторису Інституту за грудень 2011 року за кодом програмної класифікації видатків 6541050 "Прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням у сфері розвитку галузей економіки, технічне забезпечення Національної академії наук України" загального фонду, кодом економічної класифікації видатків 1171.

Так, ревізією наявності відкритих реєстраційних рахунків було встановлено, що Інститутом станом на 01.10.2011 в Управлінні Державного казначейства у Ленінському районі м. Харкова відкрито 7 реєстраційних рахунків та 4 бюджетних рахунки за кодами класифікації доходів бюджету та 2 інших рахунка (депоненти, лікарняні).

Документальну ревізію законності списання коштів з рахунків, в т.ч. щодо їх цільового використання, проведено вибірковим способом за період з 01.01.2010 по 31.12.2010 за КПКВ 6541050 загального фонду кошторису.

Зазначеною ревізією встановлено, що на підставі платіжних відомостей на виплату заробітної плати та платіжних доручень на перерахування заробітної плати, прибуткового податку і страхових внесків до державних цільових фондів Інститутом у 2010 році за рахунок асигнувань, затверджених в кошторисі Інститутом за КПКВ 6541050 на проведення прикладних НДР, здійснені видатки на проведення фундаментальних НДР, які відповідно до паспорту бюджетної програми на 2010 рік за КПКВ 6541030, затвердженої спільним наказом НАН України і Міністерства фінансів України від 15.06.2010 №317/426 (далі -Паспорт бюджетної програми) підлягали проведенню за КПКВ 6541030.

Так, у 2010 році за КПКВ 6541050 загального фонду кошторису відповідно до скоригованого тематичного плану передбачалось виконання Інститутом 4-х прикладних НДР, в т.ч. по 2-х відомчих темах, а саме: 2.2.6.27 «Отримання водносольових екстрактів із тканин Rana Ridibunda і вивчення можливостей їх використання у середовищах для кріоконсервування клітин" і 2.2.6.30 "Вивчення закономірностей кріозахисної дії та токсичних властивостей багатокомпонентних середовищ на основі нових кріопротекторів рядів поліолі і амідів при кріоконсервуванні клітин і загальному охолодженні організму гомойотетмних тварин»та по 2-х конкурсних темах, а саме: 2.2.6.53 "Розробка технологій культивування клітин з використанням нанокомпозитних покрить для регулювання процесів самопідтримки, диференціювання і метаболічної активності клітин" і 2.2.6.57 "Створення кріобанку та запасів сперми промислових та зникаючих видів риб Чорного моря, Східного регіону та Київської області".

На проведення робіт за вищепереліченими темами в кошторисі доходів і видатків Інституту на 2010 рік були затверджені асигнування за КПКВ 6541050, що відповідає Паспорту бюджетної програми за КПКВ 6541050, розпорядженням Президії НАНУ, лімітним довідкам, затвердженим кошторисам на 2010 рік з довідками про зміни річного розпису (кошторису) та довідкам про зміни помісячного плану використання бюджетних коштів.

Документальною ревізією встановлено, що на виконання прикладних НДР за вище переліченими тематиками в штатному розписі Інституту на 2010 рік за КПКВ 6541050 загального фонду кошторису затверджені штатні посади в кількості 23-х одиниць з річним фондом оплати праці в загальній сумі 766996,00 грн., в т.ч. 18-ть посад відділу кріпротекторів та 5-ть посад відділу експериментальної кріомедицини.

Однак, в ході перевірки встановлено, що Інституту на 2010 рік за КПКВ 6541050 загального фонду кошторису затверджені асигнування та Інститутом проведені видатки на виплату заробітної плати в загальній сумі 1251582,00 грн., з якої асигнування в сумі 484586 грн. не підтверджені відповідними розрахунками.

Документальною ревізією напрямів спрямування отриманих у завищених обсягах коштів встановлено, що за рахунок асигнувань, затверджених і виділених Інституту за КПКВ 6541050, здійснювалось нарахування і виплата заробітної плати працівникам 11-ти структурних підрозділів Інституту, посади яких були затверджені в штатному розписі за КПКВ 6541030 та які виконували роботи, віднесені згідно зі скоригованим тематичним планом до фундаментальних досліджень.

Представник відповідача в судовому засіданні також підтвердила, що спірні кошти виплачували в рахунок заробітної плати працівникам, які затверджені штатному розписі за КПКВ 6541030, однак зазначила, що дана розбіжність виникла із-за не проведення коригування штатного розпису у 2010 році відповідно до внесених впродовж року змін до кошторису (т.2 а.с.15).

Таким чином, з реєстраційного рахунку №35211014000439, відкритого Інститутом в Управлінні Державного казначейства у ленінському районі м. Харкова Головного управління Державного казначейства України у Харківській області для фінансування прикладних НДР за КПКВ 6541050, без послідуючого коригування проведених касових видатків, здійснювались нарахування і виплата заробітної плати з нарахуваннями працівникам 11-ти структурних підрозділів Інституту, задіяних до виконання фундаментальних НДР та посади яких затверджені в штатному розписі за КПКВ 6541030.

Поряд з цим, суд зазначає, що асигнування за КПКВ 6541030 на оплату праці з нарахуваннями на 2010 рік були забезпечені в повному обсязі.

Згідно Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року № 2542-III, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями, бюджетне призначення - повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним кодексом, законом про Державний бюджет України, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.

З приписів п.8 ст. 7 Бюджетного кодексу України вбачається, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.

Відповідно до ч.1 ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України.

Пунктом 2 ст. 51 вищевказаного кодексу визначено, що кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень.

У п.5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 року №228 зі змінами та доповненнями передбачено, що установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а вищим навчальним закладам та науковим установам також за наявності затверджених планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.

Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи також установлених затвердженими планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.

Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або в майбутньому.

Судовим розглядом встановлено, що у зв'язку із зміною обсягів доходів і видатків відповідно до затвердженого бюджетного розпису Інституту на протязі бюджетного періоду здійснювались зміни до кошторисів та затверджувались в Національній академії наук України скориговані кошториси.

Крім того, у п. 28 зазначено вище Порядку визначено, що розпорядники нижчого рівня уточнюють проекти кошторисів, складають проекти планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів і подають ці документи головним розпорядникам для уточнення показників проектів зведених кошторисів і складання проектів зведених планів асигнувань загального фонду бюджету, зведених планів надання кредитів із загального фонду бюджету та зведених планів спеціального фонду, а також проектів зведених планів використання бюджетних коштів і зведених помісячних планів використання бюджетних коштів.

Розпорядники свої витрати приводять у відповідність з бюджетними асигнуваннями та іншими показниками, що доведені лімітними довідками. Для цього чисельність працівників установи, що пропонується до затвердження за штатним розписом, повинна бути приведена у відповідність з визначеним фондом оплати праці, а інші витрати - у відповідність з іншими встановленими асигнуваннями таким чином, щоб забезпечити виконання покладених на установу функцій.

Типова форма штатного розпису установи затверджується Мінфіном. У разі потреби міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з Мінфіном можуть установлювати форму штатного розпису для відповідної галузі. Штатний розпис установ затверджується у порядку, визначеному відповідним міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади

Також, суд зазначає, що у п. 9 Положення про порядок формування цільових комплексних програм наукових досліджень НАН України, затвердженого розпорядженням Президії Національної академії наук України від 25.11.2003 року №682 зі змінами, які внесені розпорядженням Президії НАН України від 0.08.2002 року №571, передбачено, що фінансове забезпечення виконання програми здійснюється відповідно до обсягів видатків, затверджених НАН України відповідним законом про Державний бюджет України. Вартість науково-дослідних, дослідно-конструкторських робіт (далі робіт), що виконуються в рамках наукових проектів, визначається щорічно науковою (науково-технічною) радою у протоколі про договірну ціну відповідно до затверджених НАН України обсягів фінансування і запланованого при затверджені програми фінансового забезпечення наукових проектів. Кошти виконавцю наукового проекту перераховуються Фінансово-економічним відділом Президії НАН України у встановленому порядку, в межах фактично отриманого фінансування; вони є цільовими асигнуваннями і не можуть бути використанні виконавцем з будь-якою іншою метою.

А отже, проаналізувавши вище наведені норми чинного законодавства, суд погоджується з висновками позивача про витрачання Інститутом у 2010 році бюджетних коштів на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначених у Паспорті бюджетної програми за КПКВ 6541050, КЕКВ 1171, в загальній сумі 629047,63 грн., в т.ч. на оплату праці в сумі 462352,53 грн. та нарахування на заробітну плату -166695,10 грн.

Крім того, порушення в частині нецільового використання бюджетних коштів підтверджено висновком експертно-економічного дослідження №12985 від 30.01.2012 року Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім.Засл.проф.М.С.Бокаріуса, що вбачається з листа прокуратури міста Харкова від 10.02.2012 року (т. 2 а. с.1)

Відповідно п.4 постанови КМУ від 17.03.2011 року №255 "Про затвердження Порядку зменшення бюджетних асигнувань розпорядника бюджетних коштів" у разі встановлення одного з порушень бюджетного законодавства контролюючий орган протягом десяти робочих днів з дати підписання протоколу про таке порушення або реєстрації акта ревізії подає до головного розпорядника коштів відповідного бюджету протокол про порушення бюджетного законодавства або засвідчену підписом керівника контролюючого органу копію акта ревізії, що скріплений печаткою такого органу.

Відповідно до п. 4.3 наказу Міністерства фінансів України від 03.10.2011 № 1236 „Про затвердження положень про територіальні органи Державної фінансової інспекції України та їх підрозділи", який затверджено в Міністерстві юстиції України від 19.10.2011 за № 1212/19950, Державна фінансова інспекція в Харківській області відповідно до покладеного на неї завдання вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження та використання активів.

До теперішнього часу вищевказані порушення на загальну суму 629047,63 грн. не усунуті, що свідчить про не виконання вимоги в повному обсязі та є порушенням ч. 2 ст. 15 Закону України "Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні".

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона по справі повинна доказати ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.

Відповідачем не надано жодних доказів, які б спростовували висновки Позивача викладені в акті ревізії, а отже і незаконність винесення вимоги.

Приймаючи до уваги викладене, та враховуючи те, що Позивач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд знаходить позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області до Інституту проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Інститут проблем кріобіології і кріомедицини Національної академії наук України виконати вимогу від 09.12.2011 року №032-21/13725, а саме: з метою зменшення асигнувань в кошторисі Інституту на 2011 рік в загальній сумі 629047,63 грн. скласти та надати до головного розпорядника бюджетних коштів - Національної академії наук України довідку про зміни до кошторису Інституту за грудень 2011 року за кодом програмної класифікації видатків 6541050 "Прикладні наукові та науково-технічні розробки, виконання робіт за державними цільовими програмами і державним замовленням у сфері розвитку галузей економіки, технічне забезпечення Національної академії наук України" загального фонду, кодом економічної класифікації видатків 1171.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя М.О.Лук'яненко

Повний текст постанови виготовлено 25 червня 2012 року.