Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/7801/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойка М.І.
при секретарі Бабло В.Е.
за участі
представника позивача Голобородової О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Донецького обласного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» про стягнення суми штрафу у розмірі 19998,58 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Донецький обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» про стягнення суми штрафу у розмірі 19998,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 24.01.2012 інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість була проведена перевірка відповідача з питань додержання законодавства про зайнятість, в тому числі при вивільнені працівників. За результатами перевірки складений акт від 24.01.2012 № 12, згідно якого встановлено факт порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме підприємством до державної служби зайнятості не направлені списки про фактичне вивільнення працівника ОСОБА_2, за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України, в зв'язку з скороченням численності штату. У зв'язку з чим до відповідача було застосовано штраф у розмірі 19998,58 грн. (рішення Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості від 24.01.2012 року). На даний час відповідачем штраф у добровільному порядку не сплачений. Просив стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» суму штрафу у розмірі 19998,58 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Від відповідача не надходило заяв про перенесення судового розгляду. Причини неявки відповідача в судове засідання суду не відомі.
Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Частиною 4 цієї статті передбачено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Згідно з п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 № 47 (зі змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.1998 № 1435 «Про внесення змін і доповнень до положень про державну службу зайнятості та про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення») інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
Пунктом 2 цього Положення передбачено, що Інспекція складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості.
Основним завданням інспекції, відповідно до п. 5 вказаного Положення, у тому числі, є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість, для чого інспекції надається право проводити відповідну перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями та застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону (п.п. 6 «а», 8 «г» Положення).
Позивач - Донецький обласний центр зайнятості є юридичною особою; у відповідності до Положення про Донецький обласний центр зайнятості населення, затвердженого директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України 12.06.1998 року, є місцевим органом державної служби зайнятості, який виконує, у тому числі, завдання з організації контролю за дотриманням законодавства щодо праці та зайнятості підприємствами, організаціями та установами незалежно від форм власності та господарювання (п.п. 1, 3.8 Положення).
У відповідності до вказаних вище вимог законодавства Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість була проведена планова перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, у тому числі при вивільненні працівників Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада», за результатами якої складено акт № 12 від 24.01.2012.
Згідно із цим актом встановлено порушення з боку відповідача вимог п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме: неподання до служби зайнятості списку про фактичне вивільнення ОСОБА_2 за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.
24.01.2012 року позивачем внесено припис до Акту перевірки від 24.01.2012 № 12.
24.01.2012 року позивачем прийнято рішення про накладення на Публічне акціонерне товариство «Донецьк-Лада» штрафних санкцій за порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
Позивач просив стягнути з відповідача, передбачений п. 5 ст. 20 Закону України «По зайнятість населення», штраф у розмірі 19998,58 грн.
Суд вважає такі вимоги Донецького обласного центру зайнятості обґрунтованими з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпПУ), трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно наказу Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» від 16.09.2011 року № 103/2011-к ОСОБА_2 був звільнений з підприємства у зв'язку з скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпПУ.
Пунктом 1 ст. 40 КЗпПУ передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Отже, звільнення вищезазначеного працівника Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» не пов'язане із вивільненням у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, що передбачено п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпПУ.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене, а саме те, що вищезазначений працівник Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» був вивільнений у зв'язку із скороченням штату працівників підприємства, суд приходить до висновку про законність підстав для стягнення з Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення (п. 5 ст. 20 Закону України «По зайнятість населення») у розмірі 19998,58 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Донецького обласного центру зайнятості до Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» про стягнення суми штрафу у розмірі 19998,58 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донецьк-Лада» (83085, м. Донецьк, вул. Баумана, буд 10, ідентифікаційний код 13481225) суму штрафу в розмірі 19998 (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім) грн. 58 коп. на розрахунковий рахунок № 37179305900004, банк ГУ ДКС України в Донецькій області, одержувач - Донецький міський центр зайнятості, код бюджетної класифікації 50040500, МФО 834016, ОКПО 25671511.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні 16 липня 2012 року. Повний текст постанови виготовлено 23 липня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бойко М.І.