ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2012 року Справа № 07/5026/760/2012
За позовом прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі державної екологічної інспекції в Черкаській області
до спеціалізованого комунального підприємства "РАЙЛІС"
про стягнення 92466 грн. 96 коп.
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники сторін:
від позивача: Варфоломієва І.Є. -за довіреністю від 20.03.2012р.;
від відповідача: не з'явилися.
За участю помічника прокурора Черкаського району -Меркулової Ю.Д.
Заявлено позов про стягнення з відповідача у доход бюджету відповідно до встановлених норм розподілу доходів між бюджетами 92466 грн. 96 коп. шкоди, завданої незаконною вирубкою дерев.
В обґрунтування позову прокурор вказав на встановлений проведеною позивачем плановою перевіркою факт незаконної вирубки дерев і заподіяння внаслідок цього шкоди лісу на суму 92466 грн. 96 коп.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали з викладених у ньому підстав.
Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду, проте його представник в судове засідання не з'явився і про причини нез'явлення господарський суд не повідомив.
Нез'явлення представника відповідача у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
4 -18 квітня 2011р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції в Черкаській області Сидоренком М.І. та Танцюрою П.І. із залученням старшого оперуповноваженого УБОЗ УМВС України в Черкаській області підполковника міліції Коломійця О.В. у присутності директора спеціалізованого комунального підприємства "РАЙЛІС" Курінного В.І. була проведене планова перевірка дотримання цим підприємством вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 4-18.04.2011р.
Цією перевіркою встановлено, що за рішенням Черкаської обласної ради від 30.11.2001р. №32-26 у постійне користування спеціалізованого комунального підприємства "РАЙЛІС" надано 5795 га земель лісового фонду для ведення лісового господарства на території Черкаського району. Ведення лісового господарства підприємство здійснює на підставі матеріалів лісовпорядкування 2004 року. Лісорубні квитки на проведення рубок головного користування на 2010 і 2011 роки спеціалізованому комунальному підприємству "РАЙЛІС" не видавалися. 24 січня 2011р. цим підприємством виданий лісорубний квиток №1 на проведення у 2011 році рубок догляду, а саме прохідної рубки. На підставі цього лісорубного квитка була проведена прохідна рубка у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка на площі 5,0 га в стиглому вільховому насадженні віком 65 років. При цьому було зрізано 27 стиглих дерев вільхи, що є порушенням п. 17 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №724, п. 43 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555 та ст. 69 Лісового кодексу України.
Сума шкоди, заподіяної незаконним вирубуванням 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка, згідно розрахунком, зробленим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції в Черкаській області Танцюрою П.І. відповідно до затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. №665 такс, склала 92466 грн. 96 коп.
Відповідач встановленого перевіркою факту вирубки у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка 27 стиглих дерев вільхи не спростував.
Статтею 7 Лісового кодексу України встановлено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Стаття 19 Лісового кодексу України передбачає, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства; забезпечувати безперешкодний доступ до об'єктів електромереж, інших інженерних споруд, які проходять через лісову ділянку, для їх обслуговування.
Статтею 64 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані: забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров'я людей; забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції; здійснювати відтворення лісів; забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; раціонально використовувати лісові ділянки.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами центрального органу виконавчої влади з питань лісового господарства. Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Правила поліпшення якісного складу лісів, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №724 містять такі норми:
п. 7. Рубки догляду проводяться шляхом періодичного вирубування дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне, згідно з технологічними картками на ділянках з попередньо підготовленою мережею технологічних коридорів (трелювальних волоків) та доріг для пересування транспорту тощо.
п. 8. Рубки догляду можуть бути таких видів: освітлення, прочищення, проріджування, прохідна рубка.
п. 12. Прохідні рубки призначені для збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності деревостанів та скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.
п. 13, Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев провадиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев. Прохідні рубки при повноті деревостану 0,8 і нижче не проектуються.
п. 17. Рубки догляду закінчуються за один клас віку до настання стиглості деревостану.
Пунктом 43 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. №555, заборонено під час розробки лісосік, а також проведення інших робіт пошкоджувати дерева, що не підлягають рубці.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
При проведенні рубок догляду і такого її виду як прохідної рубки забороняється рубка стиглого деревостану, тому згадуваний вище лісорубний квиток від 24.01.2011р. №1 не надавав права на проведення рубки 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка. Лісорубні квитки на проведення у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка інших рубок, які передбачали право на рубку стиглого деревостану, не видавалися.
Отже, рубка 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка в 2011р. проведена без спеціального дозволу на таку рубку -відповідного лісорубного квитка, тобто з порушенням лісового законодавства.
Статтю 105 Лісового кодексу України встановлено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Таким чином, відшкодування шкоди, завданої незаконною вирубкою дерев, є одним із видів цивільно-правової відповідальності. Для застосування такої міри відповідальності потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки особи, майнової шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи та шкодою і вини особи, яка завдала шкоду.
Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
У даному випадку відповідач, як спеціалізоване лісогосподарське підприємство, постійний користувач землями лісогосподарського призначення на території Черкаського району, зобов'язаний забезпечувати захист лісів від незаконних рубок.
Встановлений перевіркою факт незаконного вирубування 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка означає про незабезпечення відповідачем захисту лісу від незаконних рубок. У цьому й полягає протиправність поведінки відповідача.
Незаконна вирубка 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка завдала майнової шкоди лісу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. №655 затверджені такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту.
Зроблений державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища державної екологічної інспекції в Черкаській області Танцюрою П.І. розрахунок розміру заподіяної шкоди внаслідок незаконного вирубування 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка на загальну суму 92466 грн. 96 коп. відповідає вказаній вище Постанові Кабінету Міністрів України від 23.07.2008р. №655.
Відповідач не довів відсутності своєї вини у заподіянні шкоди лісу незаконним вирубуванням в 27 стиглих дерев вільхи у кварталі №61 виділи 9, 12, 13 біля с. Чернявка.
Відтак неправомірність поведінки відповідача, наявність шкоди на суму 92466 грн. 96 коп., причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача і заподіяною шкодою та вина відповідача у заподіянні шкоди є доведеними.
За таких обставин позов прокурора підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход Державного бюджету України 1849 грн. 34 коп. судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з спеціалізованого комунального підприємства "РАЙЛІС" (вул. Гагаріна, 49, с. Яснозір'я, Черкаський район, Черкаська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків 21379512) у доход бюджету відповідно до встановлених норм розподілу доходів між Державним бюджетом України і місцевими бюджетами через державну екологічну інспекцію у Черкаській області (вул. Вернигори, 17, м. Черкаси, 18000, реєстраційний номер облікової картки платника податків 38030602)--92466 грн. 96 коп. шкоди, завданої незаконною вирубкою дерев;
Стягнути з спеціалізованого комунального підприємства "РАЙЛІС" (вул. Гагаріна, 49, с. Яснозір'я, Черкаський район, Черкаська область, реєстраційний номер облікової картки платника податків 21379512) у доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у Черкаському районі - 1849 грн. 34 коп. судового збору.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено і підписано 20.07.2012р.
СУДДЯ М.В. Дорошенко