20.07.12
Господарський суд Чернігівської області
14000, м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел-факс 67-28-47
Іменем України
РІШЕННЯ
«19»липня 2012р. справа № 5028/16/9/2012
Заступник прокурора міста Чернігова в інтересах держави в особі
Позивача Міністерства палива та енергетики України, вул. Хрещатик, 30, м. Київ, 01001
В особі: Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»,
код 20077720, вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001
В особі: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», код 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14000
Відповідач: Відкрите акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго», код 03357671, вул. Комсомольська, 55б, м. Чернігів, 14000
Предмет спору: про стягнення заборгованості 23 692 916,87 грн.
суддя Фесюра М.В.
Представники сторін:
від позивача: Падалюка Т.О. - юрисконсульт ПАТ "Чернігівгаз"довіреність № 18/228 від 27.01.2011
від відповідача: не з'явився
в судовому засіданні присутній: Сидоренко О.В. - прокурор прокуратури міста Чернігова
Заступником прокурора міста Чернігова в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, в особі Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», в особі Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», заявлено позов про стягнення 23 692 916,87 грн. заборгованості з Відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго»за поставлений природний газ.
Відповідач надав відзив, яким проти позову заперечив у повному обсязі, посилаючись на те, що прокурор неправильно ідентифікував Міністерство енергетики та вугільної промисловості позивачем , оскільки воно є акціонером і власником перерахованих прокурором осіб. На думку відповідача, прокурор не може виступати в інтересах держави в особі ПАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз».
Вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши докази, суд -
ВСТАНОВИВ
30 вересня 2011 року між публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» (Постачальник) та відкритим акціонерним товариством «Облтеплокомуненерго»(Покупець) укладено договір поставки природного газу для вироблення теплової енергії для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, а також інших суб'єктів господарювання № 09 БО- Ц (далі -Договір).
Відповідно до пункту 1.1 Договору, Постачальник взяв на себе зобов'язання поставити Покупцеві імпортований природний газ за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, ввезений на митну територію України публічним акціонерним товариством «Національна акціонерне компанія «Нафтогаз України», а Покупець зобов'язався прийняти та оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п. 2.1 Договору
Пунктом 2.1 Договору визначено обсяг постачання газу в період з 01.10.2011 по 30.09.2012 р. у розмірі до 25314 тис. куб. м.
Пунктом 5.1. Договору сторони визначили, що ціна за 1000 кубічних метрів газу становить 3023,50 грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того: збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ -2%; податок на додану вартість за ставкою -0%; Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами -285,00 грн., крім того ПДВ - 20%. До ціни газу додається тариф на постачання природного газу, згідно Постанови НКРЕ №1158 від 30.06.2011р., який становить 46,30 грн., крім того ПДВ -20% всього з ПДВ -55,56 грн. До сплати за 1000 кубічних метрів природного газу - 3415,27 грн., крім того ПДВ -20%, всього з ПДВ -3481,53 грн.
Пунктом 6.1. Договору встановлена поетапна оплата спожитого газу. Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється до 12 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.
На виконання умов договору Позивач передав відповідачу в лютому 2012 року 2011р. природний газ в кількості 5921,956 тис. м. куб. на суму 23 692 916,87 грн., що підтверджується двохстороннім актом прийому-передачі газу від 29.02.2012 року.
Взяті на себе зобов'язання за договором відповідач не виконав, оплату за отриманий ган не здійснив.
У відповідності зі ст. 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Відповідач свої зобов'язання щодо оплати отриманого природного газу не виконав та всупереч приписам ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України доказів погашення заборгованості не надав.
Заперечення відповідача щодо неможливості прокурора приймати участь у даній справі в особі обраного ним підприємства судом не приймається з наступних підстав.
Згідно з положеннями ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 даного Закону визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст. 54 ГПК України позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується, між іншим, прокурором чи його заступником.
Позов було підписано заступником прокурора м. Чернігова, тобто в межах наданої чинним законодавством компетенції.
У відповідності до ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Міністерство палива та енергетики України є центральним органом виконавчої влади, на який покладено функцію здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.
НАК "Нафтогаз України" заснована відповідно до Указу Президента України від 25.02.1998 р. № 151 "Про реформування нафтогазового комплексу України" та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 року № 747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - постанова КМУ від 25.05.1998 р. № 747).
Пунктом 1.2 статуту НАК "Нафтогаз України" визначено, що компанія є державним акціонерним товариством відкритого типу.
Відповідно до п.п. 5.1, 5.2 статуту НАК "Нафтогаз України" засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України, акціонерами компанії є держава в особі Мінпаливенерго.
Відповідно до додатку № 2 постанови КМУ від 25.05.1998 р. № 747 встановлено, що пакет акцій ВАТ "Чернігівгаз" - п'ятдесят відсотків плюс одна акція знаходиться у державній власності і передано до статутного фонду НАК "Нафтогаз України".
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року у справі № 1-1/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Враховуючи, що «інтереси держави»є оціночним поняттям у кожному конкретному випадку, заступник прокурора м. Чернігова з посиланням на законодавство правильно обґрунтував у позовній заяві необхідність захисту інтересів держави та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
До аналогічного висновку прийшов Верховний Суд України у постанові від 09 березня 2010 р. № 6/203/22.
Відповідно до ст.82 Господарського процесуального кодексу України , обираючи при прийнятті рішення правову норму, що підлягатиме застосуванню до спірних відносин, господарський суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, які викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1ч.1ст.111-16 цього Кодексу.
За таких обставин позов підлягає задоволенню, судові витрати мають бути покладені на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.49, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (вул. Комсомольська, 55 б, м. Чернігів, 14000 ЄДРПОУ 03357671) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»(код ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14000, р/р 26008061591001 в філії ВАТ КБ «Надра»Чернігівське РУ) 23 692 916,87 грн. боргу.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго" (вул. Комсомольська, 55б, м. Чернігів, 14000 ЄДРПОУ 03357671) на користь державного бюджету ( ГУДКСУ у Чернігівській області, рахунок № 31217206783002, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38054398, отримувач УДКСУ у м. Чернігові, код бюджетної класифікації 22030001) 64 380,00 грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 20 липня 2012 року.
Суддя М.В.Фесюра