Постанова № 25330831, 23.07.2012, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
23.07.2012
Номер справи
812/01085/2012
Номер документу
25330831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 812/01085/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючого судді: Піх Ю.Р.,

при секретарі: Бабенко Г.В.,

за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району Запорізької міської ради про зобов'язання відповідача –суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району Запорізької міської ради про зобов'язання відповідача – суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії. Управлінням не в повній мірі були вжиті заходи по перерахуванню коштів ВАТ «Запоріжжяобленерго»за надані пільги на оплату електроенергії наступним пільговим категоріям: податковий міліціонер на пенсії, працівник кримінально-виконавчої системи на пенсії. Міліціонер та пожежник на пенсії за період з січня 2011 року по жовтень2011 на загальну суму 60 998,86 грн. Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг населенню на оплату електроенергії визначений порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, що був затверджений постановою КМУ від 04.03.2002 №256. Управління щомісячно, як це передбачено порядком, проводять звіряння розрахунків за надані запорізьким міськими електричними мережами послуги з електропостачання пільговим категоріям населення по Комунарському району та складають відповідні акти. Як свідчать акти звірянь, що були укладені за період з січня по жовтень 2011 року, надані Управлінням та ЗМЕМ в основному збігаються, окрім категорії «За проф. ознакою». До зазначеної категорії зокрема відносяться податковий міліціонер на пенсії, працівник кримінально-виконавчої системи на пенсії, міліціонер та пожежник на пенсії. Окрім актів звіряння ЗМЕМ щомісячно надає Управлінню в листах інформацію щодо сум компенсації збитків від надання пільг за спожиту електроенергію, яку слід перерахувати підприємству, в розрізі пільгових категорій. Проте кожного місяця Управління надсилає на адресу ЗМЕМ листа, в якому повідомляється , що згідно з роз'ясненнями Міністерства праці та соціальної політики України від 10.09.2010 №08-35/2056, пільги згідно з Законом України «Про міліції»від 20.12.1990 № 565-ХІІ надаються в межах норм визначених чинним законодавством. В зв'язку з цим суми на відшкодування витрат по наданим пільгам щомісячно зменшується. З такими висновками Управління не можна погодитися в силу наступного. Відповідно до ч.1,4 ст.22 Закону України «Про міліцію»держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівника міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Відповідно до п. 68 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 №107-VІ частину 4 ст.22 ЗУ «Про міліцію»було доповнено словами в межах норм встановлених законодавством». Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року по справі № 1-28/2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положення пунктів 36-100 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституції Судом України цього рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними і не може бути оскаржене. Таким чином Управління визначаючи розмір пільг населенню, що підпадає під дію Закону України «Про міліцію», в межах норм визначених чинним законодавством, протиправно застосовує норму закону, що була ним визнана неконституційною ві втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року по справі № 1-28/2008. Зазначена бездіяльність Управління призвела до неотримання ЗМЕМ коштів за надані населенню пільги електроенергії у період з січня 2011 року по жовтень 2011 року на загальну суму 60 998,86 гривень. У зв'язку з чим представник позивача просила суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району ЗМР здійснити перерахунок заборгованості перед ВАТ «Запоріжжяобленерго»за надані пільги на оплату електроенергії наступним пільговим категоріям: податковий міліціонер на пенсії, працівник кримінально-виконавчої системи на пенсії, міліціонер та пожежник на пенсії за період з січня 2011 по жовтень у розмірі 50 процентної знижки на обсяг фактичного споживання. Та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району ЗМР здійснити розрахунок з постачальником електричної енергії ВАТ «Запоріжжяобленерго» за надані пільги на оплату електроенергії наступним пільговим категоріям: податковий міліціонер на пенсії, працівник кримінально - виконавчої системи на пенсії, міліціонер та пожежник на пенсії за період з січня 2011по жовтень 2011 на загальну суму 60 998,86 грн. Судові витрати покласти на відповідача.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, та надав суду заперечення в яких зазначив, що здійснити вказаний перерахунок в управління не має можливості та законних підстав, оскільки Постановою КМУ від 01.08.1996 № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянками, які мають пільги щодо їх оплати»встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені чинним законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» передбачено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг враховуються кошти на надання пільг з урахуванням встановлених норм пільгового споживання, оскільки вказана Постанова КМУ №879 не передбачає будь-яких винятків щодо категорії пільговиків. Разом з тим, діючим законодавством, зокрема ч.4 ст.22 ЗУ «Про міліцію»визначено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50 процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Таким чином, вказані норми законодавства, а саме –норми ЗУ «Про міліцію»та норми КМУ №879 по різному визначають застосування пільг щодо оплати житлово-комунальних послуг. З метою вирішення питання про застосування вказаних правових норм, Головне управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації звернулась з листом до Міністерства праці та соціальної політики України. На вказаний запит щодо надання пільг з оплати електричної енергії, Міністерства праці та соціальної політики України надано роз'яснення щодо цього питання. Згідно з наданими роз'ясненнями, управління відшкодовують організаціям надавачам послуг витрати за надані пільги в межах встановлених норм.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та давши оцінку доказам у їх сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позов виходячи із наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України зазначено, що громадяни мають право на соціальний захист,що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообо'язковим державним соціальним страхування за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат на допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом . Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 у справі № 1-42/2011, одним з визначальних елементів у регулювання суспільних відносин у соціальний сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування право кожного на достатній життєвий рівень. Відповідно до ч.4 ст.22 ЗУ «Про міліцію»зазначено , що працівниками міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.

Відповідно до ч.6 ст.22 ЗУ «Про міліцію», пільги на безплатне забезпечення житловим з опаленням і освітленням за встановленими нормами працівникам міліції, які живуть і працюють у сільській місцевості та в селищах міського типу, а також пільги працівникам міліції по оплаті жилої площі, комунальних послуг і палива з 50-процентною знижкою надаються за умовами, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом працівника міліції за попередні шість місяців не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному КМУ. Як зазначено у ч.5 ст.23 ЗУ «Про державну кримінально - виконавчу службу України», на осіб рядового і навчальницького складу кримінально –виконавчої служби поширюються дія статей 22 і 23 ЗУ «Про міліцію», а також порядок і умови проходження служби та грошового забезпечення, передбачені для працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до п.1 постанови КМУ від 01.08.1996 року №879 встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 01 серпня 1996 року зазначені пільги надаються в межах таких норм: а) споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби: у сільських і міських населених пунктах –у розмірі 75кВт год. На сім'ю з однієї двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт.год. на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на плати, але не більше як 150 кВт.год. на місяць; у сільських і міських населених пунктах у будинках, які обладнано стаціонарними електричними плитами, у розмірі 100 кВт. Год. на сім'ю з однією - двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члена сім'ї мають право на знижку і додатково 25 кВт.год. на кожного члена сім'ї, також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають правова знижку плати, але не більше як 200 кВт.год. на місяць; у сільських і міських населених пунктах у будинках, обладнаних електроопалювальними установками -28 кВт.год. на 1 кв.метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період з розрахунку 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу , яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв.м. на сім»., але не більше загального розміру опалювальної площі; у сільській місцевості і селищах міського типу для громадян , яким відповідно до законодавство держава забезпечує безоплатне освітлення житла (квартири) у розмірі 30 кВт. Год. на місяць. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктами «а»підпункту 1 п.68 розділу ІІ ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007, визнано неконституційними, а тому обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується нормами.

З 22.05.2008 пільги по оплаті за спожиту електроенергію громадян за соціальною ознакою «міліціонер на пенсії», «податковий міліціонер на пенсії», «пожежник на пенсії»надаються з 50-ти відсотковою знижкою без обмеження норм споживання.

Тому застосування постанови КМУ № 879 від 01.08.1996 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати»є невірним, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами.

Пільги громадянам за соціальною ознакою «міліціонер на пенсії», «податковий міліціонер на пенсії», «пожежник на пенсії»надаються електропостачальником у повному обсязі.

Згідно ст..152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Крім того Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України , Президента України, Кабінету Міністрів України, що перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет –встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільги і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. У зв'язку з ним Конституційний Суд України дійшов висновку. що «зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг. Компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового)правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст..1,3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19, ст..ст. 21.22, п.1 ч. 2 ст.92, ч.1,2,3 ст.95 Конституції України.

Постановою КМУ №256 від 04.03.2002 р. затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, тобто передбачено механізм видатків на відшкодування витрат за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно зі ст.19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000, виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг з постачання електричної енергії.

Крім того, конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами виплати мають здійснюватися відповідно до ЗУ «Про міліцію».

Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про Державний бюджет на 2009 рік»надання пільг такій категорії споживачів здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом.

Разом з тим, слід зауважити, що пунктом 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 № 256, відповідача визнано головним розпорядником коштів, який зобов'язаний проводити відповідні відшкодування.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особо зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69,70,71, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району Запорізької міської ради здійснити перерахунок заборгованості перед ВАТ «Запоріжжяобленерго»за надані пільги на оплату електроенергії наступним пільговим категоріям: податковий міліціонер на пенсії, працівник кримінально - виконавчої системи на пенсії, міліціонер та пожежник на пенсії за період з січня 2011 року по жовтень у розмірі 50 процентної знижки на обсяг фактичного споживання.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району Запорізької міської ради здійснити перерахунок заборгованості перед ВАТ «Запоріжжяобленерго»за надані пільги на оплату електроенергії наступним пільговим категоріям: податковий міліціонер на пенсії, працівник кримінально- виконавчої системи на пенсії, міліціонер та пожежник на пенсії з січня 2011 на загальну суму 60 998,86 гривень.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення по Комунарському району Запорізької міської ради судові витрати на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж у розмірі 642 грн. 19 коп. на розрахунковий розрахунок № 260030231709 в АТ «Сбербанк Росії», МФО -320627, ЄДРПОУ -00130926.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Комунарський районний суд м. Запоріжжя скарги про апеляційне оскарження у 10-денний строк з дня отримання копії постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України –з дня складення її в повному обсязі, апеляційна скарга, з подачею її копії відповідно до кіль кості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя: Ю.Р. Піх